Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sonulah
28. dub 2009

katwind, ono fakt někdy méně znamená více.... tj. čim víc máš o látce info, tim víc narážíš na protichůdný názory atd atd....
jestli máš nějakou mešavici, pár dobrejch čč, IV PULky a nějakou kalhotkovku, tak to máš prostě nakoupený pro začátek dobře a uvidíš..... fakt! 🙂

jituskak
28. dub 2009

http://www.baby-eshop.cz/nepropustne-kalhotky-p...
toto je ono, že jo. tohodle mám mít tak 4 kusy? já se ptám jako debílek, ale na ot aby měl člověk školy, fakt 😉

sonulah
28. dub 2009

jj, to jsou ony.... a místo soft si můžeš pořídit organic (alespoň 1, jsou příjemnější na omak a mají krásný zviřátka 😀 )

jituskak
28. dub 2009

ale je to docela drahý, co. no,a le když si vezmu, že to budu točit a jednorázovky se vyhazujou. jdu do toho🙂

olbramka
28. dub 2009

😖 evi, teda o tolik? já právě motala jedny o víkendu, to jsem začala chytat toho nerva, že toho nemám dost, tak aby mělo mrně něco "malýho" pro sichr na doma... teď se to lanolínuje, tím se to taky určo zvětší a s takovou mu to bude až v důchodu ☹

jituskak
28. dub 2009

doufám, že naposledy🙂 velikost NB, že. já se bojím, že to objednám blbě. jsem dneska mimo formu 😀 já fakt nejsem blbá, ale asi už vás nepřesvědčím 😀 😀 😀

evulebobule
28. dub 2009

jitus: mně tu holky radily radši velikost S

evulebobule
28. dub 2009

jitus: vůbec nejsi blbá. To by musela být každá začátečnice, já jsem se tu holek taky ptala jako prdlá a jsem ráda, protože sama bych se v tom ztrácela

evulebobule
28. dub 2009

sonula: to máš pravdu, čím víc se v tom člověk hrabe, tím snad hůř. A hlavně se opravdu na různých stránkách narazí na různé názory. Ono i v jedné diskuzi že jo?

kunak
28. dub 2009

sonu 😀 😉 (relativita casu se prolina v mem druhem ja 😎 )

evicka, mozna jsem blondyna ja 😀 - myslela jsem, ze to zahnu trikrat (misto normalnich 2x) a pak prelozim jeste na pul...

sonulah
28. dub 2009

jitus, rozumět látkovkách je naučená dovednost, je to už teď dost složitý, chce to trochu na to mrknout.... na začátku jsme z toho byly vykulený všechny 🙂
a pokud opravdu pojedeš na čč a PUL, tak ta cena za výbavu (budeš muset dokupovat větší kalhotky) je opravdu menší než za hnusky....
pokud čekáš malý mimi, kup třeba jedny BL XS (Baby Lucy), ale IV vezmi určitě Ska!

schnek
28. dub 2009

hele, já když začínala vybírat, byly LTZ a IV čč, novinka HD pastelka, pár nějakých kalhotovek jako IV a tak, zavazovačky, samozřejmě sortiment popo a BM, pár AIO, IV a BI vlňáky a PUL. Už v tomhle jsem se pomalu ztrácela. Naopak vás obdivuju, že si v tý záplavě plín dokážete vybrat, já bych byla mimo 😅

olbramka
28. dub 2009

my si právě vybrat nedokážem a podle toho taky vypadá vstupní investice 😀

evulebobule
28. dub 2009

no právě, taky nevím radostí co a taky se člověk bojí,aby nekoupil nějakou kravinu

cirrusa
28. dub 2009

jj, přesně tak, proto jsem tady včera raději hodila ten seznam co koupit, ať se nenechaám unést a nekoupím každou blbost. 😅

evulebobule
28. dub 2009

cirrus: právě, holky už mají zkušenosti,tak si rády necháme poradit viď? Je stejně potom na nás, co nám bude nejlépe pasovat a hlavně našim mimčům

schnek
28. dub 2009

nemyslete si, že jsem si nepotřebovala nechat poradit 😉sem do diskuze jsem vlezla s tím, že bych si pořídila BM sadu od narození po nočník 😀 a stejně se vydáte cestou pokus omyl, já spoustu plen koupila a poslala dál. Většinou jsem brala bazárkový nebo tady mezi sebou jsme si postupně některý plínky přeposlaly. ono že se vám líbí, ještě neznamená, že vám sedne i funkčně a že sedne i dítku, prostě na to musíte přijít samy 😉 my vám můžeme max. poradit, co se nám osvědčilo a který plíny se neosvedčily 😉

evulebobule
28. dub 2009

schnek: no já jsem za to taky ráda, že jste mi daly tipy, co jo a co ne.Stejně je vidět, že i tady někomu něco sedne a druhé třeba ne, na to si opravdu musíme přijít samy.

blka
28. dub 2009

Holky, když chodíte na procházku nebo někam, kde víte, že budete přebalovat, do čeho dáváte ty špinavý plínky? Našla jsem na bráně nějakej pytlík, ale je velkej 30*40cm, což je fakt teda dost 😕

zlatouch
28. dub 2009

blka, ja teda do uplne obyc igelitaku a pokud si na to vcas vzpomenu, tak to ani nesmrdi 😉

delfi
28. dub 2009

Holky chtěla jsem se zeptat na funkční rozdíl mezi Kikko lux eco a IV mušelín a pak ještě Kikko bambusové barevné. jako jestli tohle všechno je na stejné úrovni, tj. balíte do toho třeba na novosklad a pak na to hodíte svrchňáky. nemám totiž ani obyč. plínky pod hlavičku apod. - na to asi stačí nějaký obyč třeba LTZ?

mysinka
28. dub 2009

Delfi, IV mušelín jsou skvělé, jsou velké, takže novosklad není problém ani u trochu většího prcka 🙂 Z Kikko bambusek si tenn novosklad moc neumím představit - ony se tak nějak zvláštně vytahají - do obdélníku 😅 Ale jsou strašně příjemné a měkké a hlavně veselé 😀
Kdybys chtěla nějaké plenky pod hlavičku nebo i na prdku, mrkni sem 🙂 http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=100926&i... 😅

delfi
28. dub 2009

mysinka: dík a ty kikko lux eco?

blka
28. dub 2009

Zlatouch, děkuji 😉 . A to jako nesmrdí 😕 ? Normálně s tím můžu chodit po venku i v těch vedrech a bude to v pohodě 😕 ? Nebo na návštěvě ta plínka v tom vydrží nesmrdět třeba 3 hodiny i dýl? A to už tam těch plín bude víc...

astrane
28. dub 2009

Holky já doporučuju vyzkoušet i HD pastelku-aspoň jednu...Nevím jak na mimi,ale mě připadala vždy dobrá a líbila se mi ta upravitelná velikost.Navíc je to pěkná a příjemná plína....jsem rozhodnutá ještě příště tak ze 5 přikoupit....(pokud jde jen o jednu,tak myslím že to nejlíp vyjde v testovací sadě se sponkou a s HD PUlkama-někdo tady říkal,že na novoška jsou taky fajn)

schnek
28. dub 2009

pastelku jsem ještě na M. nezkoušela, ale souhlasím, že je to fajn plínka, i ty jejich PUL jsou fajn 😉

ad IV x kikko lux x kikko bmb - IV 100g sajou supr, pak bych řekla, že jsou ty bmb a pak lux, ale všechny troje jsou dobrý plíny 😉 jedeme kikka, IV jsou zatím v krabici 😉 ¨přijdou mi ještě moc veliký

delfi
28. dub 2009

schnek: dík za srovnání, rozhoduju se nad výbavou a nějak jsem nepochytila ty rozdíly. IV 100g budou ze začátku velký, tak jsem si říkala, že bych vzala pár kousků IV 75g - nechci mít na malým moc velkej zadeček. 😉

gedren
28. dub 2009

blko, kdyz uz Te tu vidim, dobroty dorazily, diky 🙂

blka
28. dub 2009

Gedren, není zač 🙂 . Su ráda, že se nikde nezatoulaly 😉

astrane
28. dub 2009

Blka-já je hážu venku taky do sáčku a nechávám pod kočárem a víc to neřeším...teda teď už ne,plíny už ven nenosíme 🙂 .Na návštěvě nevím,ale tak bych to nechala někde v předsíni a hotovo..za tu chvíli to nijak strašný nebude... 😉 🙂 To ostatní snad vydrží,ne? 😉