Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katka82
11. únor 2010

Ivuško taky moooc gratuluju k Ondráškovi 😵 😵
Bury jj kamarádka taky že raději ten čas co by strávila látkováním raději věnuje malej 😉 ale pak taky sedí v cukrárně nebo u PC 😀

katka82
11. únor 2010

Jééé a já si myslela že se my to smazalo a tak to píšu jako trubka 2x 😅 😅

kackaj
11. únor 2010

Ivuš, už jsem gratulovala ráno a gratuluju ještě jednou, když už tě tu máme🙂 To je teda fofr🙂, to bys z porodnice asi nedala - takhle rychle se hlásit na koňovi🙂 Tak ať Ondra pilně testuje a až vyhodíš ty vv do oběhu, tak to dej pořádně nahlas vědět, já po nich pořád prahnu🙂

bury
11. únor 2010

Ivuška je drak 🙂 bych se ani nedivila, kdyby už seděla u šicího stroje 😉

joohana
11. únor 2010

Ivusko, veliká gratulace k Ondráškovi ! Tě obdivuju že už brousíš po látkové diskuzi takhle brzo 😀 .

Ad snapka- nemusí se nijak natahovat předem, prostě když ji zapínáš na plíně tak se zapíná zaháknutím na jedné straně, natažením co to jde a zaháknutím na druhé straně a pak natažením a zaháknutím uprostřed-je to princip stejný jako u háčků na gumě na zapnutí pružného obinadla. Až uvidíš pochopíš, neboj.

Ad časová náročnost látkovek-ze začátku, když jsem měla míň plínek, jsem musela myslet na to abych včas vyprala a stihlo uschnout a předepírání vaječinky nějakou tu minutku denně sežralo, i když díkybohu za celulózové separačky. Teď když malá už je na příkrmech tak je to totéž jako s papírovkama, prostě přebalím a plínu hodím do koše. Jednou za tři dny mám pračku navíc. Jedem hlavně ve vv, takže pohoda, plínek je dost a kdyby nebylo, uschnou téměř bleskově 😅

joohana
11. únor 2010

Teda já zírám jak vám okolí dává ty látkovky sežrat 😒 .

Já mám hodně známých a kamarádek z těhotenství se synem-to jsem používala papírovky. Všechny mají druhé dítě a opět v papíru, já jediná látkuju.
Ze začátku se koukaly úkosem, ale když viděly že jsem vydržela a jsem spokojená, jen okukují mešavé IB a nic neříkají.
Pak mám několik kamarádek z gymplu co se rozrodily a látkují všechny 🙂. Respektive jedna to po 2 měsících vzdala, jedna látkuje (vv narovno jako my) a poslední ještě neporodila, ale látku plánuje.
Když mi tchyně před těmi 5 lety (žije v Británii) vykládala jak se u nich zase přechází na látku tak jsem se jí smála že si teda nedovedu představit jak drbu plíny. No k její cti slouží že to nijak nekomentovala když jsem v červnu naklapala táhnouce kufr plný plín a chtěla po ní ať mi je obden pere 😀 . Jen prohlásila že jsou hezky propracované s patentkama atd., že ona zapínala na špendlíky. Měla jsem BL bambusky tenkrát.

Moje mamka si asi myslela že mi šiblo, ale nekomentovala to a když jsem na dovolené prala v Miofreshi tak mě chválila jak mám plínky hezky bílý 😉 .

noone
12. únor 2010

bre ranko 🙂
ad snapka - ma se fakt vytahnout do vsech stran, ona se to totiz casem stejne trochu vytaha a zmekne, tak aby dobre drzela... ale ja nic nevytahovala, a od zacatku drzi krasne sama kde ma.

a ad nazory jinych lidi... taky me KAZDY presvedcoval jak jsem naivni, kdyz chci latkovat. i nase pediatricka je proti latkovym plinam 😒 . kvuli tomu, ze "omezuji dite v pohybu"... pokazdy mi nadava, ze mam malyho moc siroko zabalenyho a at mu dam jednorazovku. tak se jen usmeju a reknu ok, ale vari se ve me krev.
k narozeni jsem dostala od sousedky megapack pampersek. nechtela jsem ho prijmout, ale nedala se odradit, ze prej budu rada. tak megapack cestoval po 2 mesicich nenacaty dal. ten pocit zadostiucineni vam asi nemusim vypravet 😀
jedinej problem mam s tim, ze me silene vytacej lidi, co se nad latkovkama ani nepozastavej a ihned je odsoudej ze s tim je prace a kdesi cosi. nejsem nejakej extra eko clovek, priznavam na rovinu - obcas peru v persilu a nekdy mi upadne plastova lahev do smisenyho odpadu. ale ta jejich tuna zabalenych detskych vykalu po kazdym diteti, a oni jsou s tim spokojeny, to me fakt stve.
je, to jsem se zase rozcilila 😎

katka82
12. únor 2010

Dobré ráno 🙂
Noone juj aji Dr. je proti 😲 ?že to omezule v pohybu???no to mě dostala takže krom poslední asi 20-ti(nebo jak dlouho) let co se používají jednorázovky bylo celé lidstvo omezeno v pohybu 😀 😀 no to je mazec

noone
12. únor 2010

katka82, nase mudr je pry desna odbornice a neustale pry jezdi na nejake seminare a vzdelava se, ackoliv jiz 2 roky presluhuje... hodne lidi si na ni stezuje, ze je protivna az zla (tuhle tam pry nadavala holce jeste v sestinedeli jaka je to matka, ze si nedokaze uklidnit rvouci dite 😖 ). za rok by snad uz konecne mela prijit nova. hlavne me baba stve, protoze mi kazi ksefty 😠 . svuj nazor ohledne sirokeho baleni sdelila moji kamaradce, ktera se diky nemu rozhodla pro jednorazovky a hlavne to vsude vsem vypravi, takze v nasem meste mam s kseftama utrum 😠 😠 😠

betelgeuzz
12. únor 2010

Mně zase v práci říkali, že se mám, když se teď používají jednorázovky. Když jsem řekla, že chci používat látkovky, tak kroutili hlavama. Po 2 měsících jsem se přišla ukázat, tak se ptali, jaké plenky používám a očividně jsem je překvapila, že opravdu látkové. Pak přišel jeden kolega, tak mu hned říkali, že používám látkové a ona na to, že švagrová je má taky a že ty dnešní vypadají skoro jako jednorázovky 😀 Takže to byl znalec 🙂

Já mám ještě jeden argument pro látkové plenky. Občas lidi říkají, však ty taky používáš jednorázové vložky a ne látkové a já můžu říct, že látkové opravdu používám a oproti jednorázovým je to krásný pohodlíčko 😀

bury
12. únor 2010

noone - tak to s tou dr. je dobrý 😖 to je tak mladá, že si nepamatuje, jak to ještě "nedávno" s jednorázovkama bylo? 🙂
ne, lidi jsou opravdu hrozně omezený a hlavně netolerantní k jiným názorům. 😒 já to radši ani nikomu moc neříkám, že chci látkovat. ale těch pár lidí, co to ví má neustále potřebu to řešit... nejlíp moje švagrová, která se na to přímo mě nikdy nezeptá, jen to dokola řeší s mojí mamkou, která pak za mnou chodí a říká mi, ať se na to vykašlu, že s jednorázovkama to budu mít lehčí.... 😢

betelgeuzz
12. únor 2010

Noone, zajímavý je, že naopak ortopedi téměř všem dětem předepisují široké balení. TAkže pak na jednorázovku ještě přidávají látkovou 😒

blka
12. únor 2010

Ivuško, taky gratuluju k Ondráškovi 😵

Já se v okolí o látkování nezmiňuju, takže to podle mě téměř nikdo neví. Když jsem to v těhu oznámila jedné známé, co má 2-letou holčinu, tak si s jejím manželem ťukali na čelo. Moje mamka to doteď komentuje tím, že má zase balík a do čeho jsem ho zabalila 😔 .

erinka83
12. únor 2010

noone a ve městě už jiná pediatrička není?
Mně akorát neuroložka řekla áááá, mamina je ekoložka, ale nepřišlo mi to od ní zlé... Okolí se divilo, sestřenka s děckem řekla cosi ve smyslu, že si povíme až porodím, naši se už naučili zabalit do novoskladu i PUL a líbí se jim barevný plínky 🙂 Naše děstká to nijak nekomentuje, ale na příští návštěvu beru minki BB a to by bylo, aby něco neřekla 😀 Jo a nakazila jsem spolužačku z gymplu a spolužačka z výšky chce taky látkovat 🙂 Tak tak úplný exot nejsem 😀

blka
12. únor 2010

Betel, a to mi přijde hnus největší. Slyšela jsem o jedné mamině, co musela dávat široké balení, které vypadalo takhle: jednorázovka+látkovka+větší jednorázovka, aby tu látkovou udržela 😝 😝 😝

kackaj
12. únor 2010

Betel, k těm látkovým vložkám ... drží to na místě, neposouvá se to hore dole? A jak jsou savý? Doteď jsem na to nemyslela a jednorázový mi neva, ale na druhou stranu, proč si neprat i vlozky, ze? A usetrit kacku. A ktere jsou dobre? A jak dlouho vydrzi? Sorry, ze jsem mimo mísu a ze se tak ptam, jen me to ted zrovna chytlo 😀

noone
12. únor 2010

betelgeuzz, prave ze od sirokeho baleni se pomalu upousti... ale jestli to je ok, to nevim 🙂
latkovy vlozky zacnu pouzivat asi prave dneska, poprve v zivote se tesim na ms 😀. ovsem reakce okoli na latkove vlozky, no jeste vetsi hruza nez latkove pliny. podle modernich zen jsem prase, ktery se bude hrabat v zakrvacenejch vlozkach a jim staci to, ze musej sahnout na jednorazovku a hodit ji do kose, uz to je hnus... no nic, uz zase vidim rude 😎

blka, ja se prave zminuju, pac bych rada aby se obchod rozjel, ale uz jsem teda parkrat mela fakt chut to zabalit 😖 . ale tak nad vodou me drzi to, ze objednavky chodej a za ten mesic co jedeme tak uz se i zakaznice vracej 🙂 . a taky to, ze tady krome pediatricky funguje patronazni sestra, ktera chodi po porodu domu pomahat prvni tyden s miminkem a ukazat co a jak, a ta je PRO latkovky, hura 🙂 . ta taky vede predporodni kurzy a tam bude latkovky propagovat.

erinka, prave ze tu jina mudr neni. musim pockat az prijde ta nova, pry za rok nebo za rok a pul... a tahle odbornice pujde konecne do duchodu. 😠

bury
12. únor 2010

Tak to na mě ještě nikdo nevybalil, že taky používám jednorázové vložky 🙂 asi ví proč, protože já se pro látkovky rozhodovala částečně i z nesnášenlivosti dámských vložek. 🙂 já teda používám menstruační kalíšek...

noone
12. únor 2010

kackaj, na zaklade diskuze o latkovych vlozkach na bybycafe jsem vyhodnotila, ze jsou nejlepsi mam ecofit. drahy jak pes, ale tak je to stejny jak u plin 🙂

bury
12. únor 2010

myslíte, že na látkový vložky stačí praní ve slizu? zrovna řeším, jestli ho začít používat, ale jsou věci, který bych s tím asi nevyprala (přítelovo věci od olejů, nebo od krve) a nevím, jak hodně je dobrý pro pračku kombinovat sliz a normální prášek na praní....

betelgeuzz
12. únor 2010

Noone, mně se nezdá, že od širokého balení se upouští. Na termínové diskuzi tak balily skoro všichni.

Na látkové vložky nejsem takový odborník. Mám hlavně kalíšek a látkové na noc, nebo jako intimku. Já si na zkoušku pořídila froté popoliny, které jsou levné, protože jsem nevěděla, jak to dopadne. je to sice balík, m se směje, že to mám taky jako plenku, ale jsou příjemné, na noc je to ok. Tady na koníkovi je i diskuze Látkové vložky.

majdula
12. únor 2010

Nejak to zapadlo, tak se budu opakovat, jake byste mi ze sve zkusenosti doporucily vlnacky na 6 kg a 6M prdolu? 🙂

blka
12. únor 2010

Noone, to mi je o těch látkových vložkách jasný, že to tak berou 😒 . Já jsem používala kalíšek a věděla to jenom 1 kamarádka. Taky jsem se poprvé těšila na MS 😀
Tak to je jasný, že když máš látkovej obchod, tak se zmiňuješ 😉 . To je fajn, že se zákazníci vracejí 🙂

tymothy
12. únor 2010

Majdulo - já mám nejraději natahovací Disany - ale zas na druhou stranu, některé holky se snimi nekamarádí. Nevím, jaké používáš plenky, pokud čč, tak s nimi moc neuspěješ - nicméně na zavazovačky, Pastelky nebo kalhotkovky jdou bez problémů.
Pak máme ještě vlňáčky od BabyIdey - ty s obrázkama na zadku - také nejsou špatné a vydrží toho hodně.
Nedávno jsem pokukovala po vlňáčcích od Disany na suché zipy a také se mi líbily. 🙂

raady
12. únor 2010

Ahoj,
Ivushko - gratulace k domácímu porodu a Ondráškovi 😵

Majdula - jám mám natahovací Babyidea shorties a Loveybums yersey a jsem s nimi spokojená 😉

noone
12. únor 2010

bury, vlozky asi budu prat v obyc prasku aby se to vypralo... 😒

betel, to s tim sirokym balenim uz jsem slysela vickrat, ze to ted zacina byt moderni a prichazi to odkud jinud nez ze zapadu... tady se taky zatim bali na siroko, i u deti, ktery maji kycle ok, jen par prukopniku zacina razit opacny system. a bohuzel je mezi nimi ta nase vzdelana mudr 😒

blka, na kalisek jsem jeste odvahu nenasla 😎, ale tusim ze to taky prijde 😀

majdula, dneska na noc jsme meli poprve natahovaci disany a uzas 🙂 . ja se toho bala, ale fakt parada, ani jsem je malymu nechtela rano sundat 😀 . ma teda necelych 6m a 8kg... velikost mame 74/80 a sedi hezky.

erinbrock
12. únor 2010

Ivusce pozde ale prece vse nej a hlavne Ondrovi 🙂

majdulo - ja mam nejradeji na den Loveybums Jersey kalhotkvy vicevelikostni a Cuddle wool kalhotkovy jednovelikostni - na noc natahovaci Disany...

katarina82
12. únor 2010

Tak ty reakce na látkování znám taky, prostě jak bych přiletěla z marsu 🙄 Takže to ani nikomu neříkám, rodina to jakž takž vzala, tchýně se sice tvářila, ale nějak se neopovažuje mi něco mluvit, ale kámoškám a tak se moc nezmiňuju. Nějak nemám zapotřebí vysvětlovat proč nepoužívám praktické hnusky 🤐 Jako když vidím, že je někdo nakloněn, tak samo podám osvětu, ale většina je proti...

S látkovýma vložkama nemám zkušenost, já měla na sobě vložku kromě šestinedělí, naposledy snad v 15 letech, pak jsem přešla na tampony a teď mám kalíšek a jsem moooc spokojená.

Široké balení se mi zdá, že se furt dává, ale jak tu někdo psal, hnuska a na to látkovka a na to buď další hnuska a nebo nějaké igelitové kalhotky 😝

noone
12. únor 2010

tak jsem napsala vyrobci gro baby, jsem zvedava co mi odpovi 🙂 . nevite kdo to dovazi do cr? nechodi nahodou sem, ze bych zjistila nejake zajimavosti? 😅

katarina82, jedna znama mi rikala, ze mela pujcene latkovky, ale ze je nakonec nemohla pouzivat, protoze jim prikazali siroke baleni a na to se pry latkovky nehodej. musi se pry dat jednorazovka a pres to slozeny 1-2 ctverce a igelitovy kalhotky 😀 . tak me odzbrojila, ze jsem se nemohla ani nadechnout, natoz ji to vyvratit...

katarina82
12. únor 2010

noone, romankav je prodává, myslím 🙂

noone, s tím širokým balením jsi mě pobavila, že se na to látkovky nehoděj 😀