Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
22. únor 2010

Blka a kolik mu teda dáváš na jednu dávku? Jednu skleničku? Ale když zas spapá toto v 17h a pak se kolem 19h nakojí, tak se v noci buď nevzbudí a nebo jednou. A když jsem mu dala jen tu jednu skleničku, tak se vzbudil dvakrát. Nevím jestli náhoda, ale já se jinak vcelku ráda vyspím🙂

betelgeuzz
22. únor 2010

Kackaj, ale to, že jste to vy a v podstatě i my všichni přežili neznamená, že je to správně. Se podívej kolem sebe, jak lidi mají neustále zdravotní problémy. Nás taky rodiče dávali do chodítek a dnes se ví, že to ničí záda.

kackaj
22. únor 2010

A to jsem čekala, že s tímto na mě někdo přijde Betel🙂 Ale jo, já to chápu, já vím, že dnes není to samé jako před 30ti lety, ale zas na druhou stranu...co můžu pokazit zeleninou? Když se to vezme kolem a kolem, že děcko všechno snáší dobře, pěkně kaká, nemá z ničeho problémy a ještě krásně spí, tak není podle mě zas tak moc co řešit. Akorát to, co mu za super recept zas dneska vymyslím🙂

joohana
22. únor 2010

Kackaj, látkové ubrousky mám taky ale skoro nepoužívám-doma meju pod vodou a ubrousky jen venku, ale teď venku přebaluju málo. K nim mám Medvídka a tu lahvičku s rozprašovačem-našplíchám prdelku, orřu, hodím k plíně.

Ad ovocné příkrmy- v DM mají 100% ovocné příkrmy od Hippu za 39,90 (podobné jako Frutapura, le ty stojí 59). Jsou to 4ks po 100g tuším.

Jinak já zeleninové příkrmy tak jen vařím a zamrazuju, vždycky z kila mrkve, kila brambor a k tomu ještě něcoi-petržel, hokkaido atd. Většinou dělám dva druhy a to malá papká následující týden nebo týden a půl a pqk zas navařím.
Teď jí mrkev, petržel a kuskus a červenou řepu s bramborem a mrkví. Maso mám udušený a namražený bio hovězí a přidávám nakonec.

kackaj
22. únor 2010

Joohana, já si říkala...příkrm za 40kč nebo dokonce 60kč, tak na to kašlu a ono je to cena za 4ks🙂 No hurá🙂

raady
22. únor 2010

Holky, prosím nemohly by jste si o papání malých přeci jenom povídat v jiném tématu nebo přes IP? Trošku se to tu začíná ubírat jiným směrem. I když uznávám, že jídelníček a plenky spolu souvisí....... snad se některé z vás touto prosbou nedotknu. Díky 🙂

joohana
22. únor 2010

Ad množství příkrmu- Kackaj, a jí ti zase další jídlo bez problému ? A jak by reagoval kdybys mu jídlo po nějakém rozumném množství vzala ?
Asi je potřeba vyzkoušet jestli by mu stačilo i míň nebo jestli je prostě hladovej chlap, hlady ho určitě netrap.
Syn byl hladovec a po velké sklenici příkrmu klidně snědl ještě jednu když jsem ho nechala, takže jemu jsem musela jídlo vyloženě brát. V roce měl 12kg, ve dvou 18kg, ve skoro 5 letech 23kg a 116cm.
Dcerka toho sní ve srovnání s ním málo, ráno misku bílé Hollandie, na svačinu jednu ovocnou Frutapuru (nebo taky jen dvě lžičky z ní), na oběd 100g zeleninky s masem, odpoledne půlku banánu a večer dvě tři lžičky čehokoli-zeleniny, kaše, zbytek banánu-jedno co jí dám, víc nechce. Před spaním nakojím, jednou v noci nakojím a ráno kojím a hned vzápětí chce jogurt. Má za týden rok a cca 9,5kg.

blka
22. únor 2010

Kackaj, nevážila jsem to, ale sklinka je na 200g, takže tak 150g. Jestli to má u vás vliv na spánek, tak mu to klidně dávej. Plná dávka je 200g.

erinka83
22. únor 2010

ladida, no je pravda, že jsem tu velurku měla, když byla Baru malinakatá, takže ty čůrací dácky asi ly menší... Každopádně mám doma Econappi a nepředstavuj si ten vnitřek té velurky stejně!! Ta je prostě hrubší, i když myslím docela příjemná... No já fakt nevím 😅

kackaj
22. únor 2010

Raady, jojo, máš pravdu, už mlčím, už mlčím🙂 Jen ještě teda odepíšu, ju? A to pude konec 😉

Joohana, další jídlo po této dávce je kojendo před spaním a to papá krásně. Ráno třeba dnes snědl celý banán a za hodinu zas hlad. A jedl by klidně asi i oběd a možná kdybych ho odstavila úplně tak by mu to bylo jedno a jedl by každé jídlo v jakémkoli množství (se mi zdá). Prostě sní toto množství a nemá problém za hodinu a půl jíst znovu - mléko. Tak já ho asi nechám a nebo možná s ním udělám pár pokusů ohledně snížení dávky, uvidíme. Ale zas to co píšu to množství si myslím, že jsou tak dvě ne plné lahvičky od jogurtu, tzn. bych to tipla na jednu takovou tu velkou výživovou lahvičku, kde jsou ty pokročilejší příkrmy. Tak to zas není tak strašný ne?
Jinak ty váhy to tak nějak sedí. Hodně kluků má v roce kolem těch 12kg a holky jsou od 9 do 10kg taky většinou. Ovšem viděla jsem i 12kg dítě v půl roce...mazec🙂

A už končím o příkrmu ani slovo přísahám 😔

joohana
22. únor 2010

Raady, máš recht, jsme líné hledat příslušné diskuze, už mlčim 🙂.

Čímž jsi mi připomněla že se zamluvil můj dotaz- jaký je rozdíl mezi Popolinkou One size a One size Super ? Schnutí? Savost ? Díky za postřehy 🙂

kackaj
22. únor 2010

Já mám popo one size biobavlnu a saje dobře, schne taky pěkně (cca 18-24h jak kdy), ale měla by být ze všech one size prý nejmíň savá. One size super teda bude asi lepší. Já mám ale ještě one size tencel, ten by měl být savější než bavlna, což nevím, připadne mi to nastejno, zato se pěkně zmenšil, za chvilku už nám asi nebude a nebo tak tak. Ale teda OS super nevím 😒

izabelkak
22. únor 2010

kočky ja mám tú SWB velur one size a používam obe vkladačky, len tú vrchnú - vačšiu otočím noapak, zmenšujeme na M-ko k L-ku sa veru tak skoro nedopracujeme .... po vypratí plienočku aj vkladačky pošúcham o seba tak zmaknú... predsa je na spodku tých vkladiek konope a to tvrdne...

angetha
22. únor 2010

Ohledně One Size..
http://www.branakdetem.cz/dotazy/latkova-plena-...

Ohledně SWB když ten vnitřek velurky promnu tak je taky měkoučká ale jinak je to hrůza...a mám pocit že ten růžový velur vybledl 😕

angetha
22. únor 2010

Jo taky jsem větší vkládačku zezačátku obracela..až na to tvrdnutí jsem se SWB velur tedy spokojená 😉

kubinkov
22. únor 2010

PP OS Super má stranu, která se dotýká zadečku z polyesteru pro pocit sucha. Zbytek plenky je bavlna. Podle vkládaček, které dávám právě do OS, a Pand, které jsem už prodala, se mi taky zdá, že se Tencel zmenší víc než bavlna, ale moc pěkně saje, netvrdne a je příjemně chladivý. Po víc než roce jsou naše PP OS Super stále v perfektní kondici. Za mě mohu doporučit.

izabelkak
22. únor 2010

angetha ja som mala ružovú tú viacvelkostnú a tiež bola vyblednutá po pár opraniach, one size mám prírodnú ...

noone
22. únor 2010

nejakou tuhle popolini ultrafit plinu jsem videla nazivo ted o vikendu v krame a to bylo tak obri, ze bych se do toho vesla i ja 😎

andnov
22. únor 2010

Hezky jsou rozepsané příkrmy na stránkách kojeni.net - podle nich jsme jely a navíc jsme musely dodržovat protialerg.jídelníček - tzn.celý týden jen jeden nový druh potraviny 😝 a pak k tomu vyzkoušenému možno přidat něco nového a tak pořád dokola, takže jsem si pěkně zapisovala 😉 kaši(bez mléka) jsem začala dávat až od 8.měsíce, abych nemusela v noci tak často kojit, ale stejně to nebylo z hladu - jak jsem záhy zjistila 🙂 🙂 z vlastní zkušenosti vím, že nic se nemá uspěchat.Jinak jsme kombinovaly skleničky(číst složení - docela hrůza Hami) a domácí stravu. Dnešním dnem jsme naprosto v pořádku, baští hezky a ještě malinko i od mámy 🙂 🙂

andnov
22. únor 2010

ultrafitky byly náhodou svého času hitovka 😎 měli jsme ji ve výbavě asi 3 a používaly do 1 roku jako noční plínu 😀

blka
22. únor 2010

Noone, ty jednovelikostní popolini vypadají obří, to máš pravdu. Ale i když ji dám našemu (ani ne 6kg) prckovi, tak to taková hrůza není. Na zadečku až tak moc obří není 😉 .

Andnov, ještě větší hrůza co do složení mi přijde Hipp. A už taky mlčím 🤐

jinak já mám popolini one size super a teď jsem koupila duhu. Super má perfektní tu vkládačku pro pocit sucha. Duha je z jiného materiálu, strašně krásně měkká. Uvidím, co to udělá po několika vypráních.

kackaj
22. únor 2010

No, tak po těch vypráních se ozvi🙂 U nás sice s duhou spokojenost, ale prknooooo jak blázen 😖

kackaj
22. únor 2010

Ne prkno, ale struhadlo, mám binec v odborné terminologii 😀

kackaj
22. únor 2010

Holky, právě jsem spočítala za kolik máme látkovou výbavu a jestli je teda možné, že ušetříme...14 a půl tisíce 😲 To teda budem muset opravdu řešit tím druhým dítětem, jinak jsme asi brutálně proděleční🙂 A to už jsem v poslední době prodala tolik nevyužitých plín, hrůza! Ještě že k tomuto číslu nemá přístup manža 😝
No, ale ona se ta výbava dost prodraží těma vlňáčkama a AiO. No ale tak co, aspoň máme pěknou prcku 😀

blka
22. únor 2010

Kackaj 😀
Já si taky každou plínu zapisuju do tabulky. Asi jsem to neměla dělat 😅 . Už su kolem 11 tis. a ještě chci AIO 😅 . Taky tam to ušetření moc nevidím 😀 . Tak tak, manža taky neví, že si to píšu. Jasně, jde o krásnou prdelku 😎

kackaj
22. únor 2010

No, tak když odečtu aio a vlňáky, tak jsem na 9ti tisících, to už je o něčem jiném. Doufám aspoň, že je opravdu využijeme tento rok 😉 Manžel si myslí, že jsme tak na 7mi 🙂 To má dobrý, lepší je nevědět 😉

joohana
22. únor 2010

Ad náklady-už jsem přestala radši počítat, myslím že kolem 12 určitě a přesněji to vědět nechci 😕 . Muž taky neví a kdyby se ptal tak snad zalžu 😀 .

Ještě se zeptám. je ta One size Super měkčí než biobalvna při používání ? Nebo je to fuk a je to obé struhadlo ? Zbavila jsem se BBH a hledám jinou plínu kterou náležitě vycpu na noc. BL bambusky dobrý, ale taky trochu otlačujou-vy jste holky nějk páraly tu gumku na zádech ?

andnov
22. únor 2010

My, když jsme nakupovali výbavu tak jsem to spočítala na něj.11tis. a po půl roce začal vítr v peněžence 😀 skoro vše jsem postupně prodala o obměnila a nebýt takových diskuzí 🙂 🙂 tak jsem už nic nepořizovala 😉 nic ve zlým 😵 ale nekup to, je to prostě úchylka, jen nevím co si teď počnu 😢 malá už se odpleňuje a druhé zatím nebude 😔

andnov
22. únor 2010

joohana:pokud Vám už nebyly BBH budou Vám one sizky???Nám teda nebyly mnohem dřív než BBH 😲

joohana
22. únor 2010

Androv, fakt ??? To mě děsíš, malá má strašně tlustá stehýnka a BBH se jí normálně zařezávaly do nožiček a BE L/XL má bokové a spodní patentku nezapínám 😖 . Tož poraďte kočky !