Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

novako
autor
29. dub 2009

Tak jsem včera ozkoušela australskou mešavici a je super!!! Nejdřív jsem byla skeptická oproti IB je obří, ale zase na druhou stranu spoustu toho nasaje. 😵 AM z druhé ruky za 540 je úlet. Je pravda, že neměla slevu, ale jestli je ta holčina kupovala sama, mohla to zas mít levnější o clo a DPH.

skatule
29. dub 2009

Sonu, díky za odkaz na šicí diskusi. Prosím mohla bys tam kouknout 😝 😉

Holky prosím v čem perete vlňáky? V disaním šamponu? A když už máte koupenou impregnaci tak jakou? Ulrich? Já teda používám zatím lanolín z lékárny a spokojenost....možná až se mi časem udělají fleky...změním názor.

Myslím že Kunak řešila ulepené vlňáky...tak mě po naložení v lanolínu taky lepí (lanolínem nešetřím, ať je to neprůstřelný) ale cca druhý den používání už jsou v pohodě 😉 Já jsem zatím fakt spokojená. Navíc mám dost suché ruce...tak se v tom lanolínu div nekoupu 😀

terezita
29. dub 2009

smileno, ja moltexky kupuju v nemecku v kauflandu, schlecker je prestal prodavat. v kaufu tam stoji myslim 9.90. furt je to o dost levnejsi nez tady 😅 😅

jo a taky jsem chtel jeste jednou podekovat gedren a hance za mesavici, je fakt luxusni! uz se tesim na mimco, aby ji bylo na kom vyzkouset! 😀 a olbramka z ni byla tak nadsena, ze z toho dneska porodila.. 😉

mysinka
29. dub 2009

Jéé, Terezito, to je super 🙂 A všechno v pořádku? Copak se jí narodilo? 😉

novako
autor
29. dub 2009

Jen oprava. Ta AM, co se tu prodává, je nová.

terezita
29. dub 2009

Je to klucina, Erik - 52cm a 3.74kg.. 😉
jojo, vsechno v poradku a byla to rychlovka!

mysinka
29. dub 2009

Paráááda 🙂 Tak že zdravíme a přejeme hodně zdraví a sil 😉

evicka7
29. dub 2009

jé miminko, jsem si říkala, jak Olbramka psala, že toho nemá dost nachystaného, že už se to asi blíží 😀

terezita
29. dub 2009

vyridim! 😅

novako
autor
29. dub 2009

Olbramko, posílám obrovskou gratulaci!!!! Ať si vzájemně děláte s Erikem jen samou radost. 🙂

hankka
29. dub 2009

Olbramce a Erikovi přeju co nejmešavější první společné chvilky 😵

evicka7
29. dub 2009

holky, ty bbh už jsou jen za 490 😉

marcelkad
29. dub 2009

tak možná zítra už bude za 400Kč 😀

mysinka
29. dub 2009

Tak se přiznejte, která pipka je prodává 😀

samicka
29. dub 2009

hura, holky. Docetla jsem 16stran ...🙂 a zas musim prubezne.
mesavku bbh od Hannky mam uz skoro na dosah, u Nikule, ale nespecham na ni, neb mame Lko a vazime cca 6,5kg 🙂
dobrou

silente
30. dub 2009

Krásné ráno!

Teri - teď jsi mě pobavila, jak jsi psala o Olbram 😀

No jsem zvědavá, jestli bude mít vyzvednutí bbh u Gedren na mě s Evinkou stejný vliv 😀

Jo a hezky pište zkušenosti s CT. Se mi mooooc líbí a malá bude mít pak hned v červenci svátek, takže bych měla nákup čím maskovat 😝 😀 😀
A kdyby náááhodou někdo stihl vyzkoušet tyhle:
http://www.eplenka.cz/product/kanyrkova-drybees...
tak by to vůbec nebylo špatné 😀

Opatrujte se a hlavně dnes nelítejte moc nízko, ať Vás nesestřelí 😀

fajra
30. dub 2009

Nevím, co je vám všem do toho, za kolik tady plenky prodávám. Starejte se prosím raději místo těch pomluv o své dětičky a mě nechte být! 😠

silente
30. dub 2009

Holčinky, dotázek.
Mám doma lanolin a vlňáčky. Jak dlouho dopředu má smysl je lanolinovat? Myslím jak dlouho před použitím, kurňa píšu jak debil 😀

mysinka
30. dub 2009

Fajro, jen jsme chtěly vyzdvihnout fakt, že ty plínky jsou předražené 😉 Nidko nikoho nepomlouval, šlo o prosté konstatování faktů, které se nijak nevylučuje se staráním o vlastní dětičky 😀

fajra
30. dub 2009

Tebe jsem zrovna nemyslela Mysinko.... 😉

mysinka
30. dub 2009

Fajro, však já jsem si to taky nevztáhla osobně 😉 Jen jsem si prostě nevšimla, že by tu někdo pomlouval 🙂

novako
autor
30. dub 2009

Fajro: Zkus to na mimibazar.cz Chodí tam mnohem víc látkařek než na koníka a prosím, neútoč na nás, ju.

hanka128
30. dub 2009

holky můžu ty CT vyprat normálně na 60 i s ostatníma plínama??? nepustí to černou barvu???

jinak jako tradičně mi došlo něco jiného než sem si objednala 😠 chtěla jsem puntíky ty došly a pak safari-jenže došla ta bíločervená....no nic měnit už to nebudu bo nechce se mi zase jako minule vyhazovat další peníze za poštovné,abych to vrátila...
prostě příště to koupím rovnou na bráně.

evulebobule
30. dub 2009

hanka: a kde jsi objednávala?

hanka128
30. dub 2009

no na bráně....
už minule mi místo IB AIO velikost M poslali IB SIO velikost S...no tak sem se prošla na poštu poslala zpět a pak už došlo co mělo...
no příští týden už mám možnost tam jít zase osobně tak mám jistotu, že si ponesu domů co chci 😅

zmuzle
30. dub 2009

Hanko, to postovne by ti urcite meli odecist. Me to tak udelali z pristi objednavky, tak az tam pujdes osobne, tak se domluv!

zihu
30. dub 2009

veeeelka gratulace olbramce k erikovi!!! at se obema moc dari 😉

zihu
30. dub 2009

zmuzle... jee.. ty mas dnes termin 😉 jak to vidis? 😀

zmuzle
30. dub 2009

Zihu, ja to muzu videt ruzne, ale prcek se ven pry zatim nechysta! Tak uvidime, kdy se uraci.
Asi bude liny po me 😀

zihu
30. dub 2009

zmuz 😉 😀