Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kukuca
6. bře 2010

Díky,
co říkáte na tuhle plenku:
http://www.branakdetem.cz/plena-organic-golden-...
Líbí se mi,tu bych vyzkoušela..Ty se asi perou celý,a vnitřek není vyndávací?
A ještě prosím, náš malej má 5,8kg, a ty pelnky jsou XS/S 3,5-8kg a pak M/L od těch 8-15kg..Za jak dlouho by mohl přibrat zhruba do těch 8kg, jestli se jetě třeba na 2 měsíce koupit ty menší..to M/L mi přijde zatím asi hodně velký...

raady
6. bře 2010

Ahoj,
kukuca, tyhle plenky nejsou špatné. Těžko říct, jak rychle bude tvůj malý přibírat. Je pravda, že jsou celkem velké a zdá se mi, že jednotlivé velikosti vydrží celkem dlouho. My jsme je bohužel musely poslat dál, protože malé začaly vadit gumičky kolem nožiček. Ale tu menší velikost jsme plně využili. Asi bych zkusila koupit tu menší. Jestli ti to neva zkus kouknout na použité na MMB. Koupit jeden kousek a vyzkoušet, jak bude vyhovovat.

kukuca
6. bře 2010

Díky Raado,to není patnej nápad 🙂 snad to něko na MMB bude prodávat.. 🙂

tygrous
6. bře 2010

Holky, prosím, poraďte, které svrchní kalhotky jsou nej? Kromě IV teda, s těma jsem moc spokojená, hlavně na novosklad a na kalhotovky. A na plínku na rovno mi zas víc pasují BambinoMio, ale nelíbí se mi, že když je plína hodně mokrá, tak ta vlhkost se na nich vevnitř drží, nejsou moc prodyšné☹ Uvažuju, že vyzkouším Thirsties a Tots FlexiWrap, jaké s nima máte zkušenosti? Na rovné plíny, prodyšnost, jestli tlačí okolo nožiček (máme dost baculatá stehýnka😉 )...? A taky pořád čekám na bráně na větší lovíky jersey a crepe - jsou okolo stehýnek v pohodě?

tygrous
6. bře 2010

A teď ještě koukám i na plenky Tots Bots - co říkáte na Flexi Tot a pak AIO Bamboo a EasyFit Fluffle???

michelle1
6. bře 2010

dívám se na ty bambusové kikko 30x30, píšou, že se perou na 40 stupńů!!!! perete je normálně na 60?

erinka83
6. bře 2010

michelle, jen poprvé jsem z toho byla vycvakaná a prala na 40 😅 Ale normálně je hážu k plínám na 60, máme je asi 2 měsíce a furt jsou supr 🙂

tygrous, měla jsem Flexi tot a moc mi nevyhovovala, ty okraje u nožiček mi přišly krapet drsné, víc než třeba u kapsovek BG a atrochu dýl schla, protože to nešlo vyndat celý, část té savé bambusové vrstvy je na pevno našitá...a taky není od kraje ke kraji ta savá část... Ale zas jsou holky, kterým vyhovuje, tak nejlepší je prostě vyzkoušet 🙂

tygrous
6. bře 2010

erinka: a myslis, ze ten nesavy okraj u kluku vadi? Ja bych rekla, ze prave u kluku jo, kdyz curaji, kam to zrovna nasmeruji 😅 (holky budou spis curat na stred..?)
A svrchnaky mas jaky?

angetha
6. bře 2010

Ahojky.
Tygrous někdo tu kdysi psal, že Flexi tot se jim rozpadla 😕
PUL máme Thirsties a jsme spokojení, jsou "měkké", dá se do nich dát plínka na rovno, zároveň jsou dost prostorné
Kukuca, velurky Baby Lucy mám, a od 6,3 kg přibližně dávám M/L, do těch 8 by nám ta menší určitě nevydržela, plínka má vkládací plenku, ale kolem horní gumičky schne déle..

raady
6. bře 2010

tygrous, kalhotky Thirsties jsou fajn. Akorát mi přišly trošku nižší /třeba oproti IV organic/a nemohla jsem tam novosklad celý nacpat. Mně vyhovovaly na novosklad i kalhotovky kalhotky Haipa Daipa.

kukuca
6. bře 2010

Holky ještě mě napadlo, jsou kalhotový plenky lepší jednovelikostní, nebo koupit postupně velikosti?Jaký kupujete vy?A dovycpávají se něčím nebo je jde použít tak jak jsou?

erinka83
6. bře 2010

tygrouš, fakt nevím, to byly jen moje postřehy a domněnky 😀 Svrchňáky máme Thirsties a vlňáky...

raady
6. bře 2010

kukuca, je to různé. Každému vyhovuje něco jiného. Já mám raději plenky vícevelikostní. Tedy u Baby Lucy to jsou jen dvě velikosti, nebo třeba Popolini má také Two size. Jednovelikostní (One size) Barče nesedí. Hodně záleží na střihu a proporcích miminka.
Součástí některých kalhotových plenek je už vkládací plenka (třeba u Baby Lucy), jindy je třeba dokoupit. Na noc je určitě potřeba vycpávat. Můžeš vycpávat třeba i čč. Nejsavější vkládací plenky jsou z bambusového flauše od firmy Babyidea. Jsou dražší, ale podle mých zkušeností se vyplatí. Užiješ je celé plenkování.

raady
6. bře 2010

ne na střihu miminka, ale plenky 😉

angetha
6. bře 2010

Kukuca na úplně malé mimi se dle mého názoru jednovelikostní nehodí..zato se dají na noc krásně dovycpat a přesně jak píše Raady tak ty vkládačky od Babyidea jsou super, na noc dávám Prefold
Ale jaksi je jednovelikostní která fakt vydrží až do nočníku a jednovelikostní která vydrží tak do jednoho roku 😝

amulet
6. bře 2010

Holky, kdo používáte IB AIO nebo SIO. Nám teď krásně sedí a mám je ráda, ale vydrží vel. L až do konce plenkování? Když nám L jsou už teď?

blka
6. bře 2010

Kukuco, kdybys chtěla, můžu ti Baby lucy XS/S prodat 😉

Tygrous, Thirsties jsou fajn 😉

joohana
6. bře 2010

Amulet, ad IB SIO-silně pochybuju že vydrží do konce plenkování-dcerka má 1 rok, cca 9,5kg. Jsou jí akorát, ale myslím že časem budou moc nízké a poleze jí z nich zadeček

michelle1
7. bře 2010

tak přítel přebaloval, už mu to s čč pěkně jde.....no a zapomněl dát PULky, tak zavinovačka mokrá 😀

kubinkov
7. bře 2010

Michele: To dělají asi všichni chlapi, že zapomenou svrchňáky. Ale všichni se to naučí. Někteří pak klidně dají přes vlňáky i PULky. 😀

michelle1
7. bře 2010

kubinkov, radši víc než míň 😀 dnešní dopoledne je fakt šílené, sotva přebalím, malá je zas počuraná...jak tohle dlouho potrvá?

zmuzle
7. bře 2010

Michelle, dlouho 😀 U nas to trva doted 😝 Resp. Ted pousti mnohem vetsi davku a tak to staci jen jednou.

michelle1
7. bře 2010

už mi dochází čč a to jsem si myslela, kolik jich nemám! Když koupím ty bambusové vkládačky, znamená to, že víc nasajou a plínka bude relativně sušší?

kubinkov
7. bře 2010

michelle: Můžeš v to doufat. Ale malé může vadit iplínka jen vlhká a budeš přebalovat stejně. Čč mají velkou výhodu v tom, že bleskově uschnou, to ty bambusové chvilku potřebují.

raady
7. bře 2010

Amulet, nám by IB vel. L do odplenkování asi nevydržela. Byla by nám moc nízká a úzká přes nožičky.
ad - muži a přebalování. Manžel dá přes Gro baby , nebo BBH AIO klidně ještě vlňáky.

izabelkak
7. bře 2010

ahoj holky chcela by som sa opýtať ako je to s veľkosťou u BBH magic?

raady to aj moj tak robí, aj keď mu poviem že na tie plienky nemusí dať vrchné gate tak jej tie BI shorties natiahne, no ale to zase nie sú hocaké vrchné gate ale fakt kus pekného oblečka🙂))

angetha
7. bře 2010

Izabelko určitě vydrží déla jak IB, my teď máme velikost M, asi od 5 kg a ještě nám určitě vydrží, Vendulka má dost místa jak u nožiček tak v pase..

izabelkak
7. bře 2010

angetho dík za info, sa mi práve zdá že som tu čítala že L-ko je dosť velké.... a my už asi tak rýchlo priberaŤ nebudeme, do pol roka tak 500 g mesiac, teraz sme za 2 mes. pribrali 600 g, tak počítam že by nám mohla nejakú dobu vydržať...

a akú máš farbičku?

raady
7. bře 2010

izabelko, BBH Magic vel. L, jsou opravdu velké. M vám myslím stačí.

kukuca
7. bře 2010

Holky jaký byste doporučily svrchní kalhotky na kalhotový plenky Baby Lucy?
Můžou to být IV oganic o mám doma a časem na ty kalhotovky baby lucy vlňáčky?Nebo to blbě kombinuju? :o(