Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
12. bře 2010

Tak já taky nemůžu říct, že bych totálně pronikla do taje samoregenerace vlny, ale poznala jsem sama, že močí opravdu cítit nejsou, lanolínem natáhnuté drží dobře a jsou prostě boží. Už jsem prodala poslední PUL a jedeme jen ve vlně. Mám 4 vlňáčky a čekám na další od Ivušky. Dnes poprvé jsem dala BI shorties na noc, tak jsem zvědavá, jaký bude ranní nález🙂 A prát se je chystám jednou za tři týdny - měsíc, jak prostě na nich není vidět ani cítit žádné opotřebení a únava, tak nemám potřebu to prát dřív (navíc ještě když je to proces na 3 - 5 dní - vyprát,usušit,nalanolínovat,usušit)
Jinak zavazovačky taky nemáme, ale vím, že se dá dat nějaká vycpávka nebo vkladka, vv nebo čč nebo něco na prdku, pak pod to vlněný obdélník a na to už přijde jen ta zavazovačka a ten obdélník funguje jako ty vlněné svrchňáky a nepropustí, tudíž zavazovačka už nepotřebuje potom svrchňáky žádné. Prej🙂

erinka83
12. bře 2010

kubinkov, jen 2 týdny?? Já je teda nemám prané dýl 😕 Ale už došly další, tak je konečně vyperu 😀 Ale cítit nejsou a d rží furt dobře 🙂

Sven, já na noc dávám zavazovačku (Disany nebo Popoliny), do toho jen Prefold, nahoru vlňáky a v pohodě v tom vydží až do rána, ale v noci nekojíme...

nika
12. bře 2010

erinko vlňačky super 🙂

zavazovačku jsem teď koupila první, dneska testla a je super, 🙂 asi dokoupím další.
dneska jsem i poprosila tetu o upletení obdelníku na letní instatní balení 🙂 tož se těším.

noone
12. bře 2010

tak ja k vlnackum dospela az po temer pul roce latkovani 🙂 . nejdriv jsem je totalne zavrhla, nechtelo se mi se s tim patlat a prisly mi takovy velky, tlusty, a proste mam pocit ze v nich je vedro, i kdyz vim ze ne 😅
ale pak to na me tak nejak prislo, objednala jsem, nalanolinovala a od ty doby spal v noci v pul jen 2x, jednou kdyz mi zbyla jen pop-in a jednou ted kdyz jsem po mesici vlnaky vyprala 😎 . po mesici! nesmrdely, neprovlhaly, ale s hruzou jsem zjistila, ze uz je mame mesic 😀
urcite pujdu do dalsich.
a zavazovacky... me nejak nenadchly. mam HHS, jsou krasny, ale nemuzu rict ze to je oblibena plina, i kdyz vnitrne se presvedcuju ze je. jednu pouzivame, druha je zatim porad v pytliku 😨 myslim, ze budou oblibenejsi az malej povyroste, protoze ted jsou mu na to pulky jeste docela male, musim si s tim hodne hrat aby plina nekoukala ven a na noc davam jiny pliny, takze uvidime az dokoupime vlnacky nebo prejdeme na vetsi pul 🙂

maly_prcek
12. bře 2010

Sven - vlna (ale musí být 100%) má samočistící schopnost (jak na ovci 🙂 ), takže to navlhne (néé, moč to neodpudí úplně, trochu to navlhává), ty to necháš přehozené (na sluníčko by se dávat moc neměla, vlna je choulostivá, i sušit se má pomalu a ne třeba na topení ( i když já je tam na ručník dávám 🙂 ) a ono to vyvětrá a vysmrádne. Fakt to funguje. 😉
Když to vypereš, vypere se ten lanolín (ovčí tuk) a budou propouštět vodu... Proto se to nepere. Navíc praní vlně moc nesvědčí...

Já mám zavazovačky ale až teď na větší mimi (HHS) - ale holky tu používají i Popo nebo Disany na novošky... Na léto to nemusí být špatné, prej se to dá i nějak nalanolínovat nebo se používá vlněný obdelník, abys nemusela dávat svrchňáčky (jinak se musí, ta zavazovačka to drží spíš jen tak pohromadě, sama o sobě toho moc nenasaje)... I když na vaječinu by to chtělo spíš nějaká flísový než vlněný obdelík 🙂 Kdo to má prat 🙂
Těžko radit, někdo je miluje, někdo proklíná...

nika
12. bře 2010

malá prcek chci na léto - plena - ať už cc nebo doma šité perfoldy z bambusu, vlněný obdelník, pa pak zavazovačka. uvidíme třeba ukecám tetu na vlˇančky na snapku a bude to taky v pohodě.

erinka83
12. bře 2010

Tak mě teď napadlo, mám doma i starší zavazovačky co už moc nepoužíváme, že je nalanolinuju a nebudu se prčit s obdélníkem 😀 Už to tu prý kdosi omylem udělal a dobrý 🙂

nika
12. bře 2010

zkus 🙂 a uvidíš.

holky prosím názory,nejde o plenky ale plavečky tak se snad nebudete zlobit.
nevím jeslti koupit IV nebo popolini, pořád zvažuji, kdo co máte šup sem ze zkušeností.

blka
12. bře 2010

Niko, já mám popolini a jsem spokojená. Chtěla jsem je kvůli menšímu váhovému rozsahu a taky proto, že se mi líbil ten vzor moře (nebo jak se jmenuje). Popolini S jsou od 5 do 8kg a ty IV od 3 do 9kg. Jsem si nedovedla představit, jak můžou sedět i tří i devítikilovému prckovi. Ale já myslím, že když vezmeš ty, které se ti líbí, tak neprohloupíš 😉

nika
12. bře 2010

no mne je to vzhledově jedno, ale je fakt že popo mi příjdou právě proto taky lepší. no uvidím, koncem měsíce se chystám do Brna tak kouknu na bránu.

mmch na braně už jsou anavy plenky 🙂

nika
12. bře 2010

ještě mám ve výběru happy nappy 🙂

kackaj
12. bře 2010

Ahoj Niko,my chodime ted cerstve plavat a mame teda IV more a jsem spokojena, ale u nas uz nejde o nic jineho, nez jen ze nam to zakryje zadecek a predecek 😀 Bobek uz neresim, pac mame tuhej, takze je vcelku jedno v cem malej plave. IV sedi dobre a vypadaji dobre i se dobre oblikaj. Happy nappy ale jinak maji vsechny ostatni deti v kurzu, protoze se primo na miste prodavaji. Vypadaji taky velice dobre a myslim si, co se tyce kakose, tak tyto urcite budou stoprocentni drzaky, kdezto popo nebo IV tem bych tak stopro neverila. Vzory HN jsou taky krasne, takze klidne bych sla do nich a mela klidnou dusi, ze pripadna nehoda nebude s katastrofalnimi nasledky 🙂

mataharyy
13. bře 2010

Ahojte,
s těma zavazovačkama já mám Disany od narození jsem je používala, ale teď nějak ztrácej na pružnosti ☹ tak nevím co s nima udělat 😢 Ale jináč je miluju 😵

sven
13. bře 2010

Holky, díky moc za postřehy, jste moc hodné, moc mi vaše rady pomáhají.

kukuca
13. bře 2010

Tak mám novou Magic Baby BeeHinds, byla jenom fialová,pro chlapečka,no trochu úlet,ale co,je krásná 🙂
Ale má se prát na 40C, to ji budu muset prát samostatně?Plánuju ji na noc,takže prát ji budu muset častěji,ale tolik prádla na tak nízkou teplotu mít teda tak často nebudu ☹

blka
13. bře 2010

Matahary, nevím, jak je to s jejich pružností. Jen jsem chtěla napsat, že já mám HHS a jsou kolem nožiček takové neforemné. A jak tady píšete o disanách na léto, tak o nich vážně uvažuju 😎

Kukuco, myslím, že se to tady včera řešilo a že ji holky perou normálně na 60.

Dneska jsem zkusila tu BE na noc s prefoldem a ještě jsem tam dala malou BL bambusku. A fakt to vydrželo celou noc 😵 . Vlňáčky nebyly ani promočené. Jsem celou noc Marečka ošahávala 😀 . Takže jsem už stáhla inzerát a vezmu ju na milost 😎

raady
13. bře 2010

ahoj,
blka, to je fajn, že jsi zkusila v noci nepřebalovat. Uvidíš, snad vám to bude oběma vyhovovat 😉

sven
13. bře 2010

holky ještě dotaz na zde vícekrát zmiňovaný prefold - to je přesně co? Já jsem si to googlila a našlo mi to plenu s vícevrstvým středem, která se poslož nadélí uprostřed a zapne na snappi. Je to ono a nebo je to nějaký obecný název pro nějaký materiál či druh nebo značku?

abhaya
13. bře 2010

Sven - do zavazovačky dávám bambusovou vysokogramážní kikko a je super. Vydrží 4 hoďky v pohodě a mám hodně čůrací mimi.
prefold je bambusový flauš, mají ho třeba na bráně. Tuším, že je to v sekci vkládací pleny a je to až na poslední stránce. Je dobrej. mám i twofold a ten používám na vycházku. Prefold na noc a dala jsem ho do poplini ultrafit, Sára v tom byla 5 hod. a vydržela by tato kombinace určitě dýl.
Holky, chválíte tu vlňáčky od ivušky, kde se dají sehnat? je to to šijem dětem?
Pak jsem se ještě chtěla zeptat na noční plínku pro starší děti na celou noc? chtěla jsem bbh bambus, ae moc je nechválíte.
Dotaz, který sem nepatří, ale nedá mi to...
Měla jsem laktační krizi a tchýně mi říkala,že je to z toho, že se dlouho sprchuju. Prý kojící se smí spchovat max. 3 minuty, jinak se mlíko srazí a zkysne a proto ho mimi nepije a tím pádem se mlíko přestane dělat. Zkysnout je určitě hovadina jak trám.

erinbrock
13. bře 2010

abhaya - nekdo BBH chvali jiny zatracuje, nekterym vyhovuje BambooExtra od Babyidea na noc...jinak s tim spcrhovanim je to kravina - vzdyt se prsa maji nahrivat aby mleko lepe teklo 🙂 - chce to jen vydrzet mimco prikladat casto a za dva tri dny se mlicka zase zacne pribyvat 🙂

sven - ty prefoldy atd. jsou pod znackou Babyidea 😉

ivuska.h
13. bře 2010

Prefold je obecný název typu pleny, nikoliv konkrétní značka, i když na naších diskuzích se tak často označuje konkrétní typ, prefold z bamb. flauše od Baby Idea. Jinak to prostě znamená, že je plenka už "předskládaná", proto prefold. Zapíná se na snapku takto -- http://www.flickr.com/photos/ivuskah/4368290484/ nebo se používá jako vkládačka do čehokoliv. U nás teda bohužel není jejich samostatné použití se snappkou moc známé, ale je skvělé a např. v USA hodně oblíbené.

Zavazovačky -- u nás použitelné jen na nepohyblivé dítě, umotat to na dítěti, co se pořád snaží převrátit na břicho, je dost o nervy 😀 Takže tak do těch 5 měsíců +/-.

Vlňáčky odemě jsou teď nedostatkové zboží, došla vlna a chvíli potrvá, než bude nová :(

S tím zkysnutím to je dobrá blbost 🤐 Vzhledem k věku tvého dítka bych to viděla na růstový spurt, u nás byl minulý týden. Je typický pro 3.-6. týden.

ivuska.h
13. bře 2010

A jinak teda po čůrání utírám vždy (látkový ubrousek a domácí "medvídek"), neutírat je u holčičky celkem spolehlivá cesta k synechiím. A u kluka se to zas zapařuje pod pytlíkem. Však my se taky po čůrání utíráme, ne? (teda aspoň já 😀 )

blka
13. bře 2010

Raady, v to doufám 🙂

Sven, my tu prefoldem myslíme přímo tady ten http://www.branakdetem.cz/bamboo-prefold-2ks.htm Tady jsou ještě i další vkládačky od té firmy a je vidět ten rozdíl http://www.branakdetem.cz/bamboo-twofold-2ks.htm

Abhaya, to bude nějaká blbost. Já su ve sprše i 10 minut a v pohodě 🙂

ivuska.h
13. bře 2010

K tomu praní "bambusových" plínek -- zaprvé teda upozorňuju, že nic jako bambusové vlákno neexistuje, je to viskóza z bambusové "drti", neboli stejný chemický proces, jako se dělá obyčejná viskóza (ta se dělá většinou ze dřeva). Není to vlákno získané přímo z rostliny, jako třeba u bavlny, lnu atd.

Hodně jsem hledala v zahraničních zdrojích, jak je to s těmi kyselinami a bambusem a nenašla jsem vůbec nic, co by podpořilo teorii, že kyseliny vlákno ničí. Od několika českých látkařek jsem ale slyšela, že jim pelichají bambusové plínky, když praly v Ecoveru, kde je kys.cit. nebo když dávaly ocet. Nikdy se ovšem nedozvíme, jestli to nebyla jen vada materiálu. Přesto raději ke svým plenám píšu, aby lidé kyseliny nepoužívali, jistota je jistota.

abhaya
13. bře 2010

Ivuško, jsem ráda, že vím, koho o vlňáčky poprosit.
Jsem si myslela, že je to spurt. V porodnici nás na to připravovali. Už je to celkem dobrý.Zase mlíčko teče proudem.
Tchýně mě přesvědčovala, že už je nejvyšší čas na Sunar. Prý ona ho dávala od 3 týdnů, že jí kojení nebavilo. Bráním se příkrmu jak blázen. Tchýniny děti - teď už docela odrostlé děti, jsou věčně nemocný, imunita žádná. Myslím, že to může být i tím, že byly tak málo kojený.
Nejlepší je, že na tyto chytré rady chodí ke svému kamarádovi, je to gynekolog. Asi nikoho nepřekvapí, že z nemocnice ho vyhodili, když zavinil smrt novorozence a soukromou ambulanci musel zavřít kvůli žalobě od pacientek.

kukuca
13. bře 2010

potřebuju uklidnit...Manžel koupil včera na bráně plenku Baby Lucy organic velikost xs/s...Nebude nám za chvíli malá?Do kolika kg jste ji něko měl?

kukuca
13. bře 2010

tak ne organic..ale bambusová baby lucy..

ivuska.h
13. bře 2010

Abhayo, to je teda super psychická podpora, taková tchýně... 😒

kackaj
13. bře 2010

Abhaya, to je typické pro lidi tchýnina věku, že už by rvali hned děcku sunar, když přijde laktační krize. Vždyť ať se podívám kolem sebe kamkoli do okolí, tak všichni jsme byli přikrmovaní od 2 - 4 týdne, protože laktační krizi nikdo vyřešit nedokázal...to my už jsme informovaní daleko líp a nenecháme se něčím takovým zaskočit. Jinak kamoška ve sprše odsávala mléko, protože jinak jí moc neteklo, když nenahřívala přímo pod sprchou 😉 Zkysané prso je mazec 😀
Jinak BBH bambusky máme 4ks a točíme je každou noc, nebo někdy dám na delší cestu. I když si nejsem jistá, že vydrží do oplenění, jsou na noc určitě velice dobré, protože i když jsou nacucané totálně, tak jakoby na omak působí suše (jakoby),ale i si tu vlhkost drží v sobě, takže my třeba nemáme vlňáčky skoro ani zevnitř mokré, natož, aby prosákly. Je to dobrá plínka díky tomu flauši myslím🙂

izabelkak
13. bře 2010

Ivuško možem sa opýtať tie rozmery plienok uvedené na bráne sú správne??? teda ide mi najma o ten sed....

http://www.branakdetem.cz/jednovelikostni-bambu...