Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kubinkov
17. bře 2010

sven: 😀 😀 😀 😀

angetha
17. bře 2010

Sven já myslím, že to je normální, taky se mi o nich zdálo 😀

sven
17. bře 2010

Tak to jsem ráda, že nejsem jediná 🙂 Se mi zdálo, že jsem mj. byla na nějakém kurzu skládání čč 🙂

reruna
17. bře 2010

sven to nejsi jediná, komu se o tom zdá 🙂
angetha super album, výbavička luxusní, tiše závidím 🙂

tygrous
17. bře 2010

Holky, nedeje se neco na brane? Neberou mi telefon, neodpovidaji na email... 😒 Vyskrtli mi neco v objednavce a ja to uz zaplatila predem, tak bych se chtela domluvit, jestli mi daji jinou barvu nebo i jinou plinu nebo vrati penize a ja si tamtu vyskrtnutou objednam jinde...

kackaj
17. bře 2010

Tygrous,aktuální situaci na bráně neznám, ale taky jsem se tam několikrát nemohla dovolat (zpátky nezavolají) a na mail mi neodpověděli nikdy (jen když jsem dala dotaz k produktu,tak odpověděli a na následnou mou odpověď už bylo jen hrobové ticho🙂). Takže to chce trpělivost a té já mám málo, tak někdy pěkně zuřím 😀

maly_prcek
17. bře 2010

Mně teda i odpovídají... I teď jsem jim psala, že mají opravit objednávku, že je storno a v poho... 😝

angetha
17. bře 2010

Já když na Bránu volala tak dva týdny zpět tak prý hodně lidí bylo nemocných, ale nechystají se teď třeba na ten veletrh v Praze?

noone
19. bře 2010

ha, uz jsem se bala ze vas nenajdu, kde jste vsichni? 😀
se vam akutne potrebuju sverit uz od vcerejsiho dopoledne, ze mi prisly grobaby a ze jsem z nich naprosto unesena, uz jsem mela fakt abstak, protoze jinak to neni komu rict a manzel moje nadseni nesdili vzhledem k cene 😀 😀 😀

kackaj
19. bře 2010

No caaaau🙂, taky uz jsem mela bobky, ze jsem ztratila sve nejblizsi 😀 S manzelatama se opravdu nic sdilet neda, teda co se latkovek tyce, tak klidne to na nas syp Noone 😉 Ja jsem GB mela taky, ale prodala jsem je. Spokojena jsem s nima byla vcelku hodne, ale nebyly moje uplne favoritni a tak jsem je v ramci "setreni na latkovkach" strelila ... a poridila si za to vlnaky 😀 Takze se to setreni jeste prodrazilo 🙂

raady
19. bře 2010

ahoj,
s Gro Baby jsem taky celkem spokojená, ale také to nejsou naše úplně nej. Trochu mě na nich mrzí, že trochu zesvětlaly, jakoby se opraly v místě, kde je suchý zip. Máme ostružinu. Prala jsem je asi 10x.

erinbrock
19. bře 2010

holky, kdo pouzivate kombinaci pul nebo vlnaky plus vicevrstve pleny - jakou velikost vicevrstvych? S nebo M, mam vel. S a nevim zda prikoupit M nebo zda toto bude stacit...diky 🙂
jinak me taky dva dny svrbela ruka - necist co povidate 🙂

noone
19. bře 2010

neeee, nepomlouvejte mi je 🙄 . to me nastve jestli se operou nebo cokoliv jinyho 😠 . libej se mi fakt hodne, krasne sedej, jsou stihly, savy teda zatim nic moc, ale prala jsem jen jednou, takze to zatim neresim... ten suchej zip je zajimavej, to jsem jeste nevidela. vypada docela kvalitne 😕

kackaj, jo tak tohle setreni znam bohuzel taky 😎 😀

betelgeuzz
20. bře 2010

Tak já mám doma ty GB od Kackaj 😀 Na ten suchý zip jsem zvědavá, jak dlouho vydrží. A mám k nim i náhradní střeva, tak jsou fajn na cesty.

Byla jsem zas na babymasážích a měla jsem s sebou IB a GB, už jsem si myslela, že si jich ani nikdo nevšimne 😠 Ale pak se mě isntruktorka ptala, jak jsem s plenkama spokojená, tak jsem je hned vychválila 😀

kackaj
20. bře 2010

Betel, tak jsem ráda, že jsi spokojená🙂
No, my chodíme plavat a taky naše látkovky všichni přehlíží 😀

kubinkov
20. bře 2010

Mám GB od Vánoc a používám ji stále a nevybledla asi vůbec. Mám mandarinku. 😉

silente
20. bře 2010

Ahojte ženy, už jsem tu dlouho nebyla, starý MK mě furt zlobil.

Erinbrock - já mám S od Tots bots a M od Kikko, ta M používám na noc.

zmuzle
20. bře 2010

Ahoj holky, tak jsem konecen nasla i Vas a jdu si dat Latkovky do oblibenych 🙂 Ja v ramci setreni shanim veci na MMB a pak toho nakoupim jeste mnohem vic 😀 A v tehu se mi o plinach taky zdalo 😀

zmuzle
20. bře 2010

Baco, my chodime na rehabku na kontroly a taky jsem plasila, ze si neseda v pline. Bez ni mu to teda slo. A na rehabce me uklidnila a rikala, ze plina rozhodne nevadi. Takze klidek a kazde ditko ma sve tempo. 🙂

terezita
20. bře 2010

baco, my mame doma taky lenochoda 😉
poprve si sedla v 8,5 mesicich, na kolinkach zatim stale jenom peruje, lozit teda jeste ani nahodou nezacala. plazi se jen jak potrefeny partyzan. no a pred tydnem se nam zacala stavit na nohy. vypada to skoro, ze nam to lezeni i vynecha.. 🙂
ja mela taky obavy, tak jsem ji vzdycky po krmeni/nocnikovani nechala tak 20 minut komplet rozbalenou no a jednou si z niceho nic sedla. necekane.. treba barborka taky brzy prekvapi! 😉

raady
20. bře 2010

Suchý zip na Gro Baby je stále kvalitní, suchá pěkně. Jen barevně je nějaký jinaký. 😉

ladida.l
20. bře 2010

ahoj, tak jsem Vás taky zdárně našla a hodila si do oblíbených....
Já teď hledám ideální noční plínku - dneska jsem testovala na odpolední spaní BH a asi za půl hodiny mi protekla - teda nevím, co dělám špatně...

silente
20. bře 2010

Ladido - do vlňáčků se Ti nechce? 😕

betelgeuzz
21. bře 2010

Já asi před měsícem viděla fotku jedné 4-měsíční holčičky, která je taky v látce a klečela na kolínkách! Takže kdo má doma turbo dítě, toho ani látkovka nezpomalí. 🙂

raady
21. bře 2010

ladido, myslíš bambusku BBH? Nebo si do něčeho vkládala BH nudli? 😕

kackaj
21. bře 2010

Ladido, jestli je ta BH nová, tak ti možná ještě pořádně nesaje ten flees, co je u zadečku. A nebo jestli pereš ve slizu, nebo nedejbože s aviváží, tak to taky dělá flees voděodpudivým...

joohana
21. bře 2010

Erinbrock, já mám vv a kolem těch 8 měsíců už jsme měli vv vel.M, ty Ska byly do hodinky na ždímání. M vydrží 2-3h. Skládám na nudli a vepředu ještě jednou přehnu, takže tam je dvojnásobný počet vrstev-malá hlavně leze.

joohana
21. bře 2010

Jo a holky, budu se muset zbavit IB SIO, pořád je mám moc ráda, ale nemůžu se na ně spolehnout. Annie začala nějak moc čůrat či co. 🙄 .

Takže kdyby měl někdo zájem, mám tu hnědou a zelenou (zatím se nedokážu vzdát jiných 😉 ), vel. L, používané 6 měsíců.

raady
21. bře 2010

ladido, aha bum hugger . Už z těch zkratek taky blbnu. No u nás taky byla rychle počůraná, musela jsem ji vycpávat. nejlépe dvěmi vkládačkami.Používala jsem na den.