Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

skatule
2. kvě 2009

cirrusa, no já jsem ty rozměry brala podle vkládaček co už mám doma např. BH ale ta mi zrovna přijde docela dost úzká (i když teda saje dost). Mám jí 11 cm širokou a dlouhá je asi..no nevím přesně ale něco kolem 35 cm...jsem se nějak rozjela a zasavila když už z toho byla šála 😀 Ono taky záleží co se ti narodí, podle toho můžeš volit tu délku, já mám kluka takže delší vkládačka neuškodí - čůrá hlavně na břiše takže jí když tak ve předu ještě přehnu a mám o další sací vrstvu navíc. U holky tak dlouhá vkládačka ani není nutná...nevím 😅 Ale další si udělám rozhodně o něco širší. Kolik toho nasaje ještě stále nevím....K. to do ní nějak odmítá pustit 😀
Jo a nevím co si mám představit pod vkládačkou - "širší a užší...tak na polovinu" 😀 ale myslím že ti rozumim 😀 😀

Betel, o ekonomičnosti látkování bych já také jaksi pomlčela 🤐 Možná ze začátku to docela šlo, ale jak se tady začnou holky nad něčím rozplívat....to ti je takové ON-LINE davové šílenství 😕 😲 😀 ...že odolá jen opravdu silný jedinec...a to je tady snad jenom gedren 😀 😀 😀

skatule
2. kvě 2009

...omluvte překlepy a hlavně hrubice...se stydím 😔

evicka7
2. kvě 2009

já už se taky hlásím za silného jedince, vzhledem k tomu, že jsme s látkovou výbavou skoro na desiti tisících, tak jsem vyhlásila stop stav, sice CT je krásná a úžasná a nějaké další kousky od BBH (jestli teda v těch Čechách někdy budou) by se taky hodily, ale prostě odolám 😉

cirrusa
2. kvě 2009

Skatul, to je pravda s tím pohlavím, zase mne nějaká myšlenka nenapadla 🙂 Já si tipuju kluka, tak pak se teda ta delší hodí, říkáš...uvidíme. Já právě ty údaje brala taky z reálných vkládaček, ale nějak si to prostě neodkážu představit na využití - buď to složit napůl jak říkáš ty nebo mi to musí někde čouhat 😅 Ale ber mne prosím s rezervou, já ty vkládačky ještě nikdy nepoužila aasi hned tak nepoužiji 😉 Mimochodem, už jsem to tu nadhodila, ale bez odezvy, teď si mi k tomu nakopla na smeč - když tu vkládačku složíš a dáš pod mimčo, netlačí ho to? Jakože není na rovné ploše, ale má zadeček/bříško na různých vrstvách (nevím, zda jsem to dobře vysvětlila 😀 😀)

no já jsem na sebe velmi zvědavá s tím financováním - teď se budu držet krutě při zemi, přeci jen nemusí to s tím látkováním klapnout, že ano. Ale až na to najedu a bude vše okiš, tak mám docela strach 😅 😅

skatule
2. kvě 2009

Evicko, já jsem této mešavé epidemii také odolala 😀 ale té první jsem neutekla (epidemie IB) 😀

Cirruso, tak po měření opravuji údaje - vkládačka má 10x37 cm. Já používala vkládačky hodně ze začátku - vkládačka a na to novosklad. Jak tu holky doporučujou vv tak ty mě teda vůbec neoslovily. Pak jsem jela nějaký ten týden hodně kalhotovky a teď jak se udělalo teplo jedeme doma zase vkládačku + čč nebo velkou vv zapnutou na snapku. Takže vkládaček teď máme docela pěknou spotřebu.A pokud jde o to tlačení, tak myslím že to prckovi nijak nevadí. Nikdy jsem o tom tak nepřemýšlela

silente
2. kvě 2009

Schnecku - díky za info s tím lanolinovaním, tak to se v týdnu do toho lanolinu ponořím 😀

Zihu - díky za podporu mého dotazu 😀

Zmuz - no dočkej času, však mešavice vliv mít budou, uvidíš 😀 Já mám teda jen jednu + PUL, tak jsem zvědavá 😀

cirrusa
2. kvě 2009

Skatul, okis, asi mas pravdu...to jenom ja jsem takova princezna na hrasku, vse mě tlaci, tak doufám, že mimčo nebude po mě 😀

No já mizím, ulehl mi manžel s horečkama, tak si hraju na ošetřovatelku, tak doufám, že to od něj nechytím 🙄

Hezký večer všem!

betelgeuzz
2. kvě 2009

Díky za odkaz, mám co číst 😀

Já jsem šetřílek, už prohlížím bazary, kde se dá taky spousta látkovek koupit. Tak uvidím, na jakou částku se dostanu. 🙂 Jdu zase dočítat tuto diskuzi.

skatule
2. kvě 2009

Tak hlásím zásah do pletené bambus vkladačky - podotýkám pletená dvojitě, tzn. cca 70 cm dlouhá šála přepůlená a sešitá,....no a poradila si s tím luxusně a ještě měla rezervy. Další pokus proběhne rovnou v noci...ať se ukáže v plném světle co umí 😀

cirrusa
3. kvě 2009

Skatul a mezi ty dve vrstvy si neco vkladala nebo jenom si to prelozila a sesila?

skatule
3. kvě 2009

cirrusa, nevkládala jsem nic...jen jsem přeložila 😉

lusinta
3. kvě 2009

tanuki-už ti ěnkdo poradil na ty porvlhací pul?nejhlepší je vosk an švy.popatlat celé(nebo kde protíkaj)a zasušit fénem.funguje to i na kapsovky.

schnek
3. kvě 2009

lus, mám dotaz, ztratili jsme (a nejspíš nenávratně) jednu MAM kojovložku, nedalo by se nějak objednat jenom tu jednu samotnou?

lusinta
3. kvě 2009

hm,to asi ne 😲

hankka
3. kvě 2009

Ahoj, byli jsme u tchánovců a musím říct, že z mešavic (ať už to jsou IB nebo BBH) je každý naprosto nadšený, tak jsem ráda, že jsme zas jednou udělali látkovkám reklamu v terénu. A to sušení na zahradě na sluníčku - paráda! Jaru a výletům zdar, zdar, zdar! 🙂

rezetka
3. kvě 2009

Ahojte holky, máte někdo zkušenost nebo jste četly něco o těchto plínkách?
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=22481569&tab=0

matilko
3. kvě 2009

rezetka, o plienkach sketch je tu debata o stránku dozadu 🙂 proste podľa Lus nebrať 😉
hanka, ja na záhrade suším furt, sušiak mám rovno u cesty, chichi a to ešte vešiam zásadne s Karolínkou v šátku 😉

rezetka
3. kvě 2009

Jo jo jo, sorráč mrknu 😉

matilko
3. kvě 2009

rezetka, nevadí 😉 ja sa tiež furt pýtam dokola na veci, čo tu už boli a zas mám jeden otrepaný dotaz, už som sa na to kedysi pýtala, ale kým by som to našla...
idem objednať vv čč, asi tots bots farebné, mám zobrať vel. 1 alebo 2? díky za radu

schnek
3. kvě 2009

matilko, to těžko říct, někdo chválí 1 (já osobně s nima na O. vystačla na celý plenkování), někdo zase 2...

matilko
3. kvě 2009

schnek, tak ja asi vezmem tú jedničku, inak mám doma novú zelenú ptitku bambusovú, zajtra ju vyskúšam...
ad koliky, o ktorých sme sa spolu minule bavili, je to stále horšie a už nezaberá ani babycalm ☹

hankka
3. kvě 2009

Holky, vydržte, Tobi měl koliky přímo bestiální, zkoušeli jsme kde co a pořádně nepomáhalo nic, nakonec samy s věkem odezněly, musíte prostě počkat 😔 , přejde to určitě a pak si ani nevzpomenete!

matilko
3. kvě 2009

Hani, hlavne mi nepíš,že ste to mali pol roka, Karolínka už slintá, tak sa obávam, že z koliky spadneme rovno do zúbkov 😠

hankka
3. kvě 2009

Ustalo to teprve před nedávnem, jak zpevnil bříško pasením. U vás to už jistě taky bude otázka chvilky.

matilko
3. kvě 2009

Hani, díky za povzbudenie, je to fakt šialené ☹ je mi jej hrozne ľúto, jak nonstop plače, už aj v kočárku na prochajde, mám pocit, že je to horšie a horšie ☹

evicka7
3. kvě 2009

matilko, my máme 2 sady jedniček a 1 dvojek, ty jsou obří, ale na spaníčko super 🙂 jedničky dávám na lezení, dvojky na spaníčko a krásně nám to vychází

matilko
3. kvě 2009

evi, díky, už sú objednané jedničky 🙂 ale len 5ks, tak uvidíme, dúfam, že tie farebné budú... na bráne je zase súťaž a ja strašne chcem ten ruksaaaaaaaak 😀

lusinta
3. kvě 2009

vv máme taky velikost 1 a používám je na obě holky

koliky-super je na to bezplenkovat.jinak souhalsím s hančou-nepomáhá většinou nic,jen vydržet a jak se začnou otáčet na bříško a víc hýbat,přejde je to samo

výletům zdar,zdar,zdar!🙂 taky jsme látkovali přes víkend na chatě.měla jsem hlavně ib a na noc moltexky. Na jedno dítě na 3dny stačí narvaná taška Envirosax🙂🙂

už 14dnů máme na cestě BG plínky,tak doufám,že tento týden už přijdou!!!se těším!pak konečně udělám tu šistku v našich plínkách a dám je do bazárku...a budu zkoušet novinky🙂🙂

matilko
3. kvě 2009

my sme tiež boli na výlete v tom Brne 🙂 tri dni nonstop v látke, stačili nám 2tesco tašky 😀 a bolo to super! akurát je škoda, že mi nevyšla návšteva brány, ale objednávku som odoslala aj tak, chichi... skončí to niekedy? 😉

schnek
3. kvě 2009

matilko, my jsme měli totál prořvanou sobotu, jenom jsme se celá rodina střídali v chování, naši byly zpocený až na zadku 😅 zatím pomáhá koupaní ve kbelíku, masáže gelama na prdy, BKM, biogaia (kdybys chtěla, mám tu jedny nenačatý v lednici 😉 ) a teď jsem koupila v Německu bio čaj fenykl+anýz+kmín a ten je přímo zázračnej, měli jsme dneska jednu půlhodinku před spaním. Je teda hnusnej na pití, musím se hodně přemoct, ale výsledek je neuvěřitelnej 😵 a taky pomáhal obyč fenyklovej čaj, měla jsme tu granulovanej dětskej Hipp a taky to bylo po něm lepší 😉