Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

angetha
11. dub 2010

No my počkáme ještě rok než na to vlítnem znovu..musíme udělat pokojíčky

kackaj
11. dub 2010

Bury, já myslím, že z novoskladu musí býl togicky to mimčo zmuchlaný a otlačený, páč ta látka tam nezůstane rovná, ale myslím, že to není nijaká hrůza, ne? Kdybys viděla, že je to zařezaný, to je něco jiného, ale to že má dítě na sobě čáry a otlačenou zmuchlanou plínu mi přijde normoš🙂
Tak už si tady mezi vama nepřipadnu takovej exot s tím malým odstupem mezi dětmi🙂 Děcka dýl po sobě si užije spíš rodič, ale když jsou blíž u sebe, tak si to užijou hlavně děti a o to snad jde, ne? Taťka měl nejbližšího sourozence o 6let staršího a říkal, že ač ve velké rodině, nikdy neměl mezi nima parťáka, jen ho každej hlídal a buzeroval a měl na krku🙂
Jinak po měsíci jsem taky neměla na druhé chuť, to jsem měla i chuť vrátit to jedno 😉 ale tak ve 3měsících malýho už jsem na to začala myslet intenzivně🙂

kvakulka
11. dub 2010

Kckaj- přesně tak, pro matku a rodinu vůbec je samozřejmě trochu náročnější mít děcka věkově blízko, ale pro děti to musí být paráda- vždyť mají doma hotovou školku, v podstatě vrstevníka, i zábava se pro ně dá plánovat společná (což třeba pro 3 a 6 letý dítě už jde hůř).
Takže Kacka, Jani- moc fandím, jděte do toho, bude vás víc, nebudete se bát vlka nic 😉

katarina82
11. dub 2010

Holky, chci si dokoupit čč, zatím máme Kikko Lux Eco a barevné kikko bambusky, jo a taky ikea plínky. Uvažuju, co dokoupit, IV mušelínky jsou už jen 75g, tak nevím, jestli do nich jít, Happy Square nevím, jestli je chválíte nebo ne, a co Engel???
Asi dokoupím jedny kikko lux a asi i kikko bambusky-i když teda, jak se mi z nich stal krepatý obdelník, byla jsem na ně dost naštvaná, ale zas na druhou stranu fakt hodně nasajou. Nebo co myslíte, které?

permonik7
11. dub 2010

katarina: někdo tu psal, že barevny bambusky mění tvar, což můžu potvrdit, že je pravda a sama jsio na to přišla taky, ale prý ty nebělené tvar nemění, tak bych možná zkusila jít do těch. Kdybych neměla nakoupeny barevné ( tehdy nebělené ještě nebyly, když jsem pořizovala výbavu), tak jdu asi do nich😉 Ty ostatní co jmenuješ, nemám, tak nemůžu soudit.

katarina82
11. dub 2010

Permonik, myslíš nebělené kikko luxky nebo kikko bambusky? 😕 Kikko luxky tvar nemění, ty mám doma, ale ty nebarevné kikko bambus, ty jsem ještě neměla.

ivuska.h
11. dub 2010

Holky, s tím eshopem, to vůbec není nějaké úmyslné napínání, prostě jen nestíhám 😒 Pořád šijem jak šílení pro Bránu, sotva si myslím, že už mají zásobu na nějakou dobu, tak zas hned hlásí, že potřebují další, takže naposled jsem to, co jsem měla bokem nachystané pro eshop, musela zas dát jim, protože to spěchalo. Navíc jsou věčně nějaké komplikace s materiálem, buď selže výrobce, nebo mi čas od času někdo zruší celou objednávku (když mají binec na skladě a nabízí něco, co nemají)... No, někdy se fakt nenudím.

Mám tu ale cca 15 plínek s holčičími vzory, co by na eshop mohly jít hned, ale nechci to spouštět, dokud tam nejsou napsané všechny texty, jako jak se o plínky starat a tak vůbec, protože jak se znám, tak by to tak potom zůstalo navěky ☹

betelgeuzz
11. dub 2010

Bury, když jsem občas dala jednorázovku, tak byla malá otlačená taky. KDyž to není vyloženě zařezaný, tak je to ok.

Nevím, jestli jste zaregistrovaly, na přelomu dubna/května probíhá "Týden opravdových plen", zároveň se hlasuje o plenku roku. Dávám si závazek, že pokud bude pěkně, budu ten týden věšet plenky hrdě na balkon 😀

luccii
11. dub 2010

betel, proc jen ten tyden? 😉

betelgeuzz
11. dub 2010

Luccii, je to na propagaci látkovek. Zapomněla jsem tam dát odkaz 🙂
http://www.rodina.cz/clanek7654.htm

lillyzelvicka
11. dub 2010

Ahoj holky,
ráda bych se tady k Vám občas připojila.Jestli můžu?
Mimi teda teprve čekáme ale už teď mám jasno že bych chtěla používat látkové plenky.A potřebuju posbírat nějaké ty rady od zkušenějších.Když jsem je objevila poprvé myslela jsem že jsou nejvhodnější ty vše v jednom , ale to asi nejsou.Že? A kde je kupujete?Předem děkuju moc za odpověď Lenka

kackaj
11. dub 2010

Lilly ahoj🙂, dobře děláš, že volíš látku...my jsme maximálně spokojení🙂 Plenky vše v jednom jsou pro mě dobré jen tak občas na cesty, když jdem do plavání a na ven, ale i kdybychom je neměli, tak se nic nestane, není to zas taková výhra🙂 Nejlepší, resp. nejprodyšnější kombinace je plínka ať už kalhotková nebo čtvercová nebo vícevrstvá + vlněné svrchní kalhotky. Na novorozence jsou asi praktičtější PUL svrchňáky kvůli údržbě, ale jen co začne mimčo míň kakat, tak vlňáky jsou jednoznačně nej.... Takže jsem zvědavá jaké nakonec zvolíš plíny, jestli čč nebo kalhotky. Existují i kamené obchody s plínkama, ale nevím o žádném v tvém okolí, jinak na internetu je obchodů hodně a záleží na tobě jaký si vybereš. Mezi nejznámější a s největším sortimentem patří např. brána k dětem...

lillyzelvicka
11. dub 2010

Kac: teď tady brouzdám po netu a koukám a čtu hlavně komentáře jak se komu osvědčili v praxi.Zatím mě nejvíc zaujali kalhotové a ty svrchňáčky vlněné.Přece jeno jestli to tentokrát dopadne dobře uteče to jako voda a chce to nakupovat postupně 🙂 a co je lepší kopit po kuse různé nebo jeden druh třeba v sadě?

nika
11. dub 2010

lilly jak to máš daleko do Nového JIčína? nebo do Ovy, v Ostravě je prodejna vbavlnce.cz, a u nás bude koncem dubna přednáška o látkovách v rodinném centru - firma mamaja.cz která je z Opavy. něco kdybys chtěla můžu ukázat 🙂

blka
11. dub 2010

Lilly, látka je dobrá volba 😉 .
Určitě je lepší nakoupit po kusech, to radí i všude na látkovacích shopech. Sadu bych nekoupila. Nikdy nemůžeš vědět, jestli ti zrovna ta plínka bude sedět a co potom se sadou za x tisíc. Když máš jen 1 nebo 2 plínky, co ti nevyhovují, prodáš a koupíš nové.

lillyzelvicka
11. dub 2010

Nik: já jsem z Opavy

lillyzelvicka
11. dub 2010

Holky a kolik by jste mi jich tak doporučili koupit?

kackaj
11. dub 2010

Lilly, tak většina holek ti tu napíše, že je dobré koupit od všeho kus nebo dva a zkoušet. Já jsem koupila ale 2 sady popolini one size biobavlna a jsem spokojená. Měla jsem nějakých pár kusů jiných plenek, ale nepoužívala jsem je, tak šly o dům dál. Měla jsem konopné plenky od ellas house, pastelku od haipa daipa, vícevrstvé popolinky, itti bitti all in one, ještě různé jiné vše v jednom a nakonec zas mám jen ty popolinky a 4 vše v jednom od bum genius. Kámoška zas třeba koupila v sadě plenky a kalhotky bambinomio, trošku pak brblala kvůli materiálu, ale prostě co má, to používá a vesměs je spokojená. Bambino mio ale konkrétně bych nekupovala, to stejné ale od popolini tě vyjde asi o polovinu levněji, ne-li víc a ten materiál je nesrovnatelně příjemnější🙂

kackaj
11. dub 2010

Lilly, měla bys počítat tak cca + - s 12 kusy plenek na jeden den a koupit si zásobu nejmíň na 2dny, ať můžeš každý den prát (ze začátku) a přitom točit další. Tzn. nejméně bych pořídila 24ks plenek, můžeš pořídit i víc, tím pádem nemusíš prát každý den. Já teď už někdy peru ob den, ale zas mě ty plínky den schnou, tak radši peru každý den...no jak kdy prostě.

lillyzelvicka
11. dub 2010

kac: aha no tak to mám ještě sedm měsíců na nakoupení plenkové výbavičky 🙂 Myslím že bych měla nějaké svrchní kalhotky ty PUL najít i u mamky po mě 🙂 Těch svrchňích nemusím mít moc že? Spíš těch kalhotových že?

kackaj
11. dub 2010

No, PULky po nás bych teda už nedala...dnes jsou daleko lepší materiály a není to takovej děsnej igelit, jako to co rvali na nás🙂 Já jsem měla od začátku svrchňáky imse vimse organic a s těma jsem byla maximálně spokojená. Nakoupila jsem 3ks od velikosti S,M,L a pak jsem od každé jedny prodala, páč jsem si vystačila se dvouma od každé velikosti. Ještě jsem měla PULky ze spokojenykojenec.cz, ty jsou jednovelikostní a vystačí ti od malého miminka až po batole a materiál je taky v pohodě. Takže já bych nakoupila min. 24ks plenek (podle toho, jaké si zvolíš...kalhotkové, nebo čtvercové) a jak říkám, dohromady 6ks PULek, od každé velikosti 2ks. No, času máš na to opravdu hodně, tak pečlivě a pomalu vybírej, ať máš pak to nej...🙂 Já nakoupila prvně jen vícevrstvé popolinky a PULky a pak jsem se lekla, že s tím nebudu umět zacházet, tak jsem týden před porodem vícevrstvé prodala a objednala ty kalhotkové one size..... 😀

kackaj
11. dub 2010

Ivuško, nezávidím ti ten kolotoč, to musí být někdy pěkně na nerv 😉 , vypadá to, že pak budeš asi muset volit buď šít do e-shopu, nebo na bránu ne? Nebo to budeš stíhat i tam i tam? A co děti, jsou aspoň ty pořád obě hodné? 🙂
Nechci tě honit, ještě po tom, co tu píšeš, jen se zeptám, kdy se asi můžu těšit na vlňáčky? Se nemůžu dočkat už🙂

lillyzelvicka
11. dub 2010

No já budu teda uvažovat 🙂 dneska jsem už ale úplně utahaná z toho počasí a jdu spinkat.Holky zatím děkuju ozvu se zase zítra jak příjdu z práce. 🙂

kackaj
11. dub 2010

Jojo, utahaná jsem dnes taky, navíc nemoc, co jsem si myslela, že už jsem se jí zbavila, se mi asi vrací, jsem celá vyzimená a nakřáplá. Ale musím ještě dělat něco do práce, tak to vidím až tak o půlnoci zalehnout...chjooooo 😖

ivuska.h
11. dub 2010

Kackaj, no někdy je to fakt o nervy... Teda nechci, aby to vypadalo, že si stěžuju, jsem samozřejmě ráda, že se plínky dobře prodávají, ale nic prostě není zadarmo, stojí to dost námahy někdy. Stíhat snad do budoucna budeme obojí, když už teď vím, jak až rychle jim to na Bráně mizí, byla jsem tím dost překvapená a tudíž nepřipravená a ono pak trvá, než přijde všechen materiál a může se zas šít.

Děti jsou naštěstí hodné, občas mi teda trochu zkříží pracovní plány, to pak doháním po nocích, Ondra naštěstí spí dobře, tak si to můžu dovolit.

S vlňáčkama už jsi na řadě, jedny už jsem dokonce ušila, jenže jsem v tom shonu jaksi zapomněla, že mají být jinak ty nohavice a udělala jsem je normální. Takže tu teď mám jedny bezprizorní hnědé longies 😀

ivuska.h
11. dub 2010

A to počasí teda fakt není moc motivující, to souhlasím...

ladida.l
11. dub 2010

Holky, viděly jste tyhle plíny na bráně?
http://www.branakdetem.cz/bambusova-plenka-jedn...

vypadaj hodně podobně jako Anavy - teda materiály, sřih není moc poznat - už je někdo testoval?

kackaj
11. dub 2010

Ivi, tak to neřeš, vezmu si klidně i s normálníma nohavicema, zas na tom nebazíruju...beru je🙂 Je super, že váš Ondra tak pěkně spí...náš Ondra si teď tak trošku vymrčuje, vypadá na spaní, ale klidně se přetáhne i o dvě hodiny...to je pak breku 🙄

kackaj
11. dub 2010

Ladid, ty plíny vypadaj fakt jak Ivuščiny ...neviděla ani neslyšela jsem ještě o nich 😉

ivuska.h
11. dub 2010

No však ten váš Ondra už má ve svém věku na různé zkoušení rodičovské trpělivosti nárok 🙂 To ten náš je zatím takový picí a kadící automat 😀