Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

angetha
15. dub 2010

Dagmarko snad v CA by měli mít nějaký koutek pro děti v látce, ale já jsem podědila oblečení třeba Next, CA, Mothercare a to sedí..no ale každý dítě je opravdu jiné

a dřív tu někdo psal, že kupuje tepláčky, které jsou dělané na látkovky, ale kdo to byl, nevím

blka
15. dub 2010

Betel 😉
Jo, o těch Farmers jsem četla, ale prý jsou teplejší.

Dagmarko, já ty kšíry nemám, ale dávala bych je tak, ať nejsou vidět 😅 . Jako určitě je to super věc, protože mě štve, jak se ty trička vyhrnují, ale mám pocit, že to tričko z toho musí být vytahané...

raady
15. dub 2010

Máme dvoje tepláčky Farmers a jsou super. Nejsou teplé, takové normální, možná i trochu tenčí - klasická teplákovina.

kvakulka
15. dub 2010

Dagmarkaa- jak kdy, doma i přes tepláčky 😉

kvakulka
15. dub 2010

blka- trička ty popruhy myslím nijak nevytahávají, možná je to tím, že na synkovi se jedno tričko ohřeje jen pár hodin, než skončí poblité, omatlané nebo počůrané v koši na prádlo 😀

blka
15. dub 2010

Kvakulka 😉

reruna
15. dub 2010

Ahoj, začala jsem teď mladšímu dávat ty Lka BBH Magic, už do nich jakž takž dorostl, ale vadí mi tam ta tlustá gumička na zádíčkách, je strašně otlačená ... někdo tady psal, že tu gumičku ze zad odpáral, bylo to pak lepší, uvažuju nad tím....

maly_prcek
15. dub 2010

My máme Farmers tepláčky... Jsou skvělé, dají se utahovat gumičky v pase i na nožičkách a jsou delší, takže do šátku nenahraditelné...Kupovala jsem na Bráně (mají jich víc než píšou na netu) a Farmers mají i svůj e-shop http://www.farmers.cz/shop/index.php?cPath=34&o... 🙂
Vzala bych si od každé velikosti min. jedny 😉

ladida.l
15. dub 2010

K tomu oblečení na látkovky - pěkné dělá firma Frugi - je to fakt hezký a ani to nevypadá moc alternativně 😀
Já jsem kupovala manžestráčky, tepláčky a polodupačky na www.klukaholka.cz - měli tam oblečení od Frugi mnohem levnější než na Bráně, kde ho mají taktéž.

mataharyy
15. dub 2010

ladida.l tím chceš říct že to není všechno batikované?? Proti batice nemám nic, mám jí ráda, ale ne celej šatník 🙂

ladida.l
15. dub 2010

no tím chci říct, že to fakt není batikované - já taky proti batice nic nemám - ale na dětech se mi docela líbí veselé barevné oblečení...

mataharyy
15. dub 2010

jak poznám že je to na látkáče, jsem tam otevřela nějaké rifle, ale naní to tam psané ☹
jináč né že bych byla škrt, ale dát za tepláky pětikilo?? To teda nevím když vidím jak Hadroš devastuje oblečení a to mu je rok 😅 ...

ladida.l
15. dub 2010

Já jsem tam minule našla článek, že Frugi jsou na látkače jakože všeobecně 🙂 teď to ale nemůžu najít 🙂 A koupila jsemtam za 3kila manžestráky, tepláky asi za 200 a ty polodupačky stály 150 ... 500 bych teda za tepláky taky nedala

ladida.l
15. dub 2010

Frugi's Cut4Cloth Range: Organic Baby Clothes to fit over Real Nappies
If your baby is in re-usable nappies you're probably familiar with the 'popper battles' when you're trying to dress them in some of the babygrows and vests out there. Fear not, Cut4Cloth organic baby clothes will fit!

Frugi started out in life under the name Cut4Cloth. We changed our name to reflect the growing collection of childrens clothes and breastfeeding tops for mothers, but Cut4Cloth remains an important part of our range of baby clothes. Specifically designed to fit over bulky cloth nappies, the Cut4Cloth items are cut a little bit bigger round the bum.

So, anything from the Frugi collection with a "bottom" element in sizes 0-24 months is cut for cloth. Popper battles over!

kackaj
15. dub 2010

Ladid, mě se na tom klukaholkovi nějak blbě orientuje....chci např. kalhoty a ukážou se mi tam patery, velikost novorozenec nebo nějaká, tak dám velikost taková a taková a ukážou se jen bodyčka, tak dám kolekce jaro/léto a vyletí tam milion zboží, co se mi zas nechce všechno procházet a hledat velikost....máš na to nějakej fígl? Se mi s tím nějak nechce bojovat, možná zadávám blbě???

mataharyy
15. dub 2010

kackaj, taky tam v tom teď maturuju.
ladida, tím je vyřešen můj problém, když všeobecně, tak všeobecně (budu doufat) 😀 S těma cenama, v té akci to není tak hrozné, ale myslela jsem ty běžné ceny, tam jsou jiné pálky 😨 Sice co by člověk neudělal pro dítě, ale tepláky za tyhle prachy fakt ne a taky se mi tam zjevili dívčí kalhoty za 1200,- tedy dle mého cenovku na zadku si člověk nenechává, tak nemyslím že tomu dítěti to udělá nějakou větší službu než jakékoliv jiné kalhoty 😅

ladida.l
15. dub 2010

kackaj: snad takhle http://www.klukaholka.cz/pro-chlapecky/kalhoty/...
Ale ted mají hodně přebráno - většina z těch věcí, co jsem Markovi kupovala už tam není.... Ale psali, že jim brzy přijde nová kolekce.
Podle mě je fígl v tom, dávat ty záložky odzhora, ale možná se pletu.

ladida.l
15. dub 2010

jinak jsem kupovala tohle
http://www.branakdetem.cz/modre-leginy-frugi.htm - měli to tam za těch 150,-
a pak tyhle, lae ty šedomodrý a ty tam byli za necelý 300,-
http://www.branakdetem.cz/manzestraky-frugi.htm

raady
16. dub 2010

ahoj,
my máme tepláčky Farmers z druhé ruky, jedny téměř nenošené druhé, jen vyprané. Dala jsem za ně za oboje 280 kč dohromady. Měla jsem štěstí. Je to velikost 80 a Barče je i teď v pohodě. Dávala jsem je hlavně do nosítka, teď je má i normálně. Jsou to ty dole ohrnovací dole z pruhy a potom ty jednobarevné (olivové).

kackaj
16. dub 2010

Raady, tak tos měla štěstí na cenu i velikost i opotřebení🙂 Kdes na ně natrefila? Nikde moc nejsou k sehnání druhorukový, už jsem se párkrát dívala na MMB. Já teda do teplajznů tolik investovat nebudu asi. Ne, že by za to nestály a že bych nechtěla, ale nám jsou teda všechny běžné oblečky vcelku v pohodě a my jich máme moc. Tepláky nám jsou určitě a ty nosíme nejvíc, jinak body máme 9-12 i 12-18m, ale náš Ondra je taková korba, že zas až tak moc v tom neplave. A i když má papírovku, tak jsou mu téměř stejně dobře. Takže já to neřeším a nosím to, co jsme podědili, popř. občas koupím něco v sekecu a velmi málo něco nového, to už se mi musí jooo líbit🙂

baarca
16. dub 2010

My máme normální oblečení a v pohodě, ale Mates je spíš hubeňour, tak to plenkou dohání 😅 Ale obecně se mi zdá, že na látkovky jsou jako parádní kalhoty lepší laclíky, třeba HM je má hodně široké. A s teplákama jsme neměli nikdy problém, teď máme Next a ty mají pěkně širokou prdílku.

kackaj
16. dub 2010

Jojo, laclíky mám taky ráda, ale musí být rozepínací v rozkroku, jinak se mi nechcou sundávat celé při přebalování...

raady
16. dub 2010

Kackaj, narazila jsem na ně na MMB, ale byla to opravdu náhoda. Paní prodávala celkem troje. Nakoupila je také hlavně na nošení v šátku. Její chlapeček ji ale příjemně zaskočil. Byl to šikulka a brzo a rychle se odplenkoval. No a ty tepláčky jsou opravdu určeny na látkovku. Bez plenky z děťátka spadnou.I když jdou ještě utáhnout v pase, tak pak je jich kolem stejně plno, o délce nemluvě.
Jinak mám taky ráda HM, většinou jsou střihy širší. U Nextu máme naopak problém.

mataharyy
16. dub 2010

Já taky mám většinou děděné, nebo podarované, je fakt že lacláče z HM jsou bezva, teda už ne, jsou mu krátké 🙂 ale všeobecně vzato s body problém není, ale kámen úrazu jsou kombinézové pyžema, overali a takové ty "dospělácké" kalhoty, džíny atp. Navíc žiju v takové pr... 😀 že jsem ještě neobjevila žádný obchod kde by měli dobré oblečení, tady to jistí tesco (pokud nechci za kalhoty dát litr...)

terezita
16. dub 2010

tak ja nastesti problem s obleceni nemam,bo mame drobka.nosi na latkovky i relativne uzke dziny vel. 68 a to ji bude uz rok.. 😅 ale jinak za nas taky davame hlas laclacum z H&M, jen ta cena v obchode je neskonala.. u nas to jistil mimibazar.. 😀 😀 😀 a jinak mam na latkovky dvoje katata od sckoon a ty jsou taky fajne.

mmmk
16. dub 2010

Ahojte, mela bych dotaz. Mate nektera zkusenost s temito plinkami? Je to znacka Disana.

raady
16. dub 2010

mmmk, vázací Disany mám moc ráda. Když byla Barča malá, dávala jsem do nich složenou čtvercovou plenu. Teď,když už je slečna, tak dávám vícevrstvou.

klariks
16. dub 2010

holky, chápu to dobře, že když bych chtěla používat látkové pleny, bude miminku většina oblečků těsná, nebo že je dokonce ani neobleče?

terezita
16. dub 2010

klariks, vetsinou budes davat malemu body o veliost vetsi a u kalhot musis koukat, aby byly sirsi.. ale jak uz se tu psalo - laclace jsou faaajn, k body koupis extendory, akorat overalky na spani se holt unosi driv..