Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

pikkumyy
3. kvě 2009

ad vv - vel. 1 jsme meli jen tak do 7, 8 mesice, pak uz to curani nepobraly, takze mame vel. 2 a i ty jsou obcas durch 🙂

nejakej caj fenykl + anyz + kmin jsem onehda koupila v dm

skatule
3. kvě 2009

Holky prosím Vás setkaly jste se s alergií na merino? K. má nějakou vyrážku 😨 . Tak jsem myslela že jsem snědla něco co jsem neměla 😔 ....jenže "rizikové" potraviny už jsem vyloučila a vyrážka pokračuje dál....jediné co mě napadá a časově by to i odpovídalo....by byly vlňáky? Je to možný ???

raady
4. kvě 2009

ahoj holky,
chtěla jsem se zeptat. Mám plenku IB AIO, vel. M. Nevím, kde dělám chybu, ale Barunka mi ji docela pravidelně pročůrává, kolem nožiček. Myslím, že ji v pase utahujuju dost. Můžu se zeptat, jak dlouho +- vám plenka vydrží? Pomůže přídavná vkládačka na patentek? Díky

raady
4. kvě 2009

skatule, možná alergie na lanolin? 😒

misabenny
4. kvě 2009

Holky, kdo máte CT,
hodte sem srovnání: IB, BBH, CT. Hlavně, co se savosti týká. 😉 😀 😀 😀 díky

kunak
4. kvě 2009

kocky jen k tem kolikam - neverim, ze je to prdama - podle me je to fakt dozravani sedy kury mozkovvy - mala byla na cinaku nonstop a prdela a prdela cely den....a uderem sesty - sedmy zacalo toco moro 😎 . Kdyz uz jsme byli nejzoufalejsi, tak nam kamoska poradila zapnout fen... To co nasledovalo vubec nechapu - jak uslysela mala zvuk, hodila ruce za hlavu, zavrela oci a chrnela (asi do pul minuty)). Takze od ty doby jsme na noc zacali fenovat, mala nervala nikdy vic nez dve tri minuty, kdy jsme zkouseli jestli to je jeste kolika 🙂, takze nebyla uplne vysilena a my byli od ty doby dost vyklidneny (tedy ne ze bysme do ty doby nebyli - ono mesic kolik cloveka vycvici 😎 😎 😎 )

hanka128
4. kvě 2009

ahojky takže CT co se týče savosti jsou pro mě větší držáci než IB 😉 a jsou celé takové víc měkoučké a ten fleece uvnitř a na těch vkládačkách je super,fakt je prdelka v suchu.
jediné mínus CT je, že se na ten fleece přichytí bordel z pračky-myslím tím ty pidi žmolky z čtvercovek...ale to přežiju bo na to abych prala tyhle plenky jen samotné tak na to nemám nervy.....

a chci se zeptat-ten fleece mě fakt dostal-vím, že jste tady probíraly nějakou deku co jste nastříhaly na separačky-mohly by jste mi písnout,co to bylo za deku??? chtěla bych to zkusit dávat na noc-no ty CT mě tím úúúúplně dostaly.

matilko
4. kvě 2009

schnek, tak my sme skúsili všetko možné: biogaia, sabsimplex, babycalm, peckový polštárek, fenyklové čaje, masáže pupíkom a větříčkom od Eone, antikolikové masáže, gymball... a čo tak najviac zaberalo, tak kvapky biogaia, fenyklový čaj, babycalm, sem tam polstárek zaberie a naposledy sa hooodne ukľudnila, jak som jej tie bublinky rozohnala v brušku větříčkom, ale už som fakt pri tej masáži celkom dosť tlačila, potom sa aj pekne napapala a usla. Najhoršie je, že jak ju to fakt chytí, tak nepapá aj 5-6hodín a tým pádom plače už aj od hladu, no nervyyyyyyyyyy
kunak, fen jo? 😀 mazec!!!
inak mne sa tie pidi žmolky zase chytajú na ptitku velurku ☹ dneska ale bude mať premiéru ptitka bambuska 🙂

evicka7
4. kvě 2009

matilko, takže nažhavit fén 😉

hani:
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/0007...

skatule
4. kvě 2009

raady, ta alergie na lanolín taky napadla MHD ale to se mi nezdá. Od narození používáme mastičku Infadolan a tam je taky lanolín....a dosud žádný problém. Dneska jedem celý den na PULkách (naštěstí počasí nám přeje) tak uvidím jestli bude nějaká změna 😔 . Ale jestli je to fakt alergie na vlňáky tam mě asi vomejou 😠 😖 . Zrovna když jsem jim přišla na chuť a mám doma vlny na tři svetry 😀

schnek
4. kvě 2009

matilko, vyzkoušej různý priostředky na to mazání bříška, třeba M. pupík nefunguje a flatulin jo 😉 jinak ještě taky hacka, položit, vrznout dudlík a houpat a houpat 😉

jinak mi dorazil nákup z lusintina bazárku, díky moc, plíny jsou pěkný 😉 a snad už to fakt bude všechno a další plíny už nakupovat nebudem 😀

evicka7
4. kvě 2009

jinak jak jsem se tu rozplývala nad svou silnou osobností, tak jsem úplně zapomněla, že mám objednané lovíky jak tu někdo dával odkaz (díky), dneska dorazily, už se máčí v lanolinu, dala jsem je do Disaní kůry, i když normálka používám lékárenský lanolin, abych si na nich teda neudělala nějaké fleky, už se na ně těším, škoda, že v tomhle počasí budou schnout tak týden 😢

schnek, máš od Lus ty Starbunz?

schnek
4. kvě 2009

evičko, po kůře je vrzni do pračky a vymáchej, klidně na 1000ot a suchý budou do 24h 😉 a jo, mám tu malou starbunz AIO 😉

schnek
4. kvě 2009

ne vymáchej, ale vyždímej 😉

evicka7
4. kvě 2009

no já chtěla tu velkou, mi to fakt bylo líto, když jsem tam jukla a byla už pryč ☹ no ale plen máme dost, takže mi to neva,
na 1000 v poho? no naše pračka má výběr jen mezi 400 a 800, tak jsem myslela, že to dám na 400, ale dám to tedy na 800

zmuzle
4. kvě 2009

Holky, na ty koliky a plac miminka je dobra knizka od Karpa, Nejstastnejsi miminko v okoli. Prave tam doporucuje zavinovani, aby nemelo volne rucicky a pousteni nejakeho hluku, sumu (fen, vysavac, syseni), aby se mimi citilo jako v deloze. Pak jeste dudlik a male houpani resp. takove trhane pohyby...

schnek
4. kvě 2009

aha, tak zkus na MMB, občas se tam nějaká objeví 😉 800 taky ok, posledně jsem je tak ždímala po praní a stačilo 😉

schnek
4. kvě 2009

zmuzle, uvidíš sama, někdy to zabere a někdy ne 😉 na O. i M. zabírá/zabíralo chování a poplácávání zadku, někomu zaberou změny poloh, někomu to nebo tamto a někomu nic, musí se to prozkoušet 😉

zmuzle
4. kvě 2009

Ja taky zdimala ted na 800 a bylo to skoro hned suchy.
Schnek, treba to ani nebudu potrebovat, uvidime. Jen jsem si na to vzpomnela, jak o tom psala Kunak.
Jinak Terezita je od brzkeho rana v porodnici, tak dalsi mimo se uz klube 🙂

matilko
4. kvě 2009

schnek, šupni sem prosím odkaz na lusintin bazar 😉 ja už pokukávam po vlňáčkach, chcem bud lovíky alebo swb

matilko
4. kvě 2009

zmuzle, jeeee tak to držíme palčeky!!!!
nám na koliku tiež zavinka dosť pomáha a dnes skúsim dať fenykel priamo malej a uvidíme...

evicka7
4. kvě 2009

mati, tady jsou teď lovíky ve slevě
http://www.eplenka.cz/product/jersey-vlnene-kal...

schnek
4. kvě 2009

matilko na MMB si vyhledej nick lusinta, ale co tam má nebo nemá, to netuším... ale myslím, že říkala, že ještě bude dávat jejich plínky na bazárek, tohle byl pozůstatek z tý akce s aukcí 😉

zmuzle, no tak ať jsou ok, dej pak vědět 😉 a co ty?

jinak M. ještě pomáhá zatáhnout až po bradu do disaní deky, aby nemával ručičkama, pak se uklidní, ale ne vždy to zabere 😉

animatua
4. kvě 2009

tak loviky z eplenky uz dosly, jsem na ne zvedava 🙂

jinak opet chvalim BBH mesavice.. s IB se nedaji vubec srovnat. sice jsou robustnejsi, ale nasaji nesrovnatelne vic, pouzivam je dokonce jako nocni plinku, odvedou vsechnu vlhkost dovnitr a plenka je rano na omak skoro sucha.. IB nam protecou i pri kratkym dennim spanku, takze je davam spis jako nouzovku..

matilko
4. kvě 2009

animatua, aké je na eplenke poštovné? aby sa mi to vôbec vyplatilo... to u nás IB hodne vedú, ale ja BBH nemám, takže nemôžem porovnať, každopádne IB nasaje strašne moc a u prdelky je krásne suchá 🙂

zmuzle
4. kvě 2009

Schnek, tak ja stale cekam, kdy mi ditko da pokyn a neco rozjede. Ale je to lenoch po me, tak se sem nedere.
Ale zitra jdu na kontrolu, tak se snad dozvim neco noveho.

Nesmime se nechat zahanbit a snad Terezita rozjede novou vlnu 🙂

schnek
4. kvě 2009

zmuzle, to bude nějaká holčičí parádnice - se krášlí, aby byla kočka 😉

evicka7
4. kvě 2009

matilko, poštovné bylo 60

u nás teda vedou spíš IB že jsou štíhlounké, protože BBH dělají balík, nasoujou mnohem víc, ale vzhledem k tomu, že přebalujeme každou chvilku a snažíme se nočníkovat, tak toho moc nevyužijeme, myslela jsem, že teda budou dobré na kolo, ale vikouš se při vezení chová jako při nesení = nečůrá

evicka7
4. kvě 2009

jinak ta paní, co jsi dávala odkaz na vlňáky má tu eplenku.cz