Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dagmarkaaa
7. kvě 2010

andel me ta snapka nenechava direcky v pline, ale nez dam svrchnaky tak tam male sahnu jestli ji ty zuby fakt nekousou a kdyz jo 😅 tak tam nejak pridam kus latky
nika ty prvni jsou hezke to vazani, ten storch vlnaky shortky uz jsem na nejakych strankach videla takove prouzeckovane vypadaly naaadherne 😵
musim nejake vlnaky poridit 🙂 mame jen jedny a ty jsou divne nesedi moc 😕, libi se mi longies od BI ale ta cena uz min 😨

andelka
7. kvě 2010

dagmar: Taky budu muset zkkoušet, ať drobka neprobodnu 😅 No bude to sranda. Mamka už si zvykla, že chci zkusit látkovat, ale tchýni a švagrové se o tom radši nezmiňuju, to bych byla za cvoka. 😒

reruna
7. kvě 2010

kaczka podívej se na téma Naše konkrétní látková výbava 🙂 jinak sadu duha si tady holky chválí a jde už i na malé mimi
nika - to je pěkná plínečka, u nás ji asi nikde nemají, že? ty vlňáky od té značky tu holky mají
snapka dírky mě teda dělá, ale jak se vyndá, tak se to zatáhne a není to vůbec poznat....

blka
7. kvě 2010

Andělko, mně snapka taky někdy udělá dírečky. Ale fakt jen někdy, tak možná podle toho,jak moc se natáhne nebo nevím. Ale řekla bych, že vypráním se to vlákno srovná, protože plínky rozhodně děravé nemám.

Holky, vím, že jste tu kdysi řešily železo. Mám Marečkovi dávat kapičky, jdou ty kakoše potom v pohodě oprat? Nezůstávají skvrny?

terezita
7. kvě 2010

kaczko, tak myslim, ze ta sada duha urco neni spatna volba! ja kazdopadne do ni pujdu s druhym potomkem. ted mam doma 2kusy a pouzivala jsem od 3,5kg, krasne se to da zahnout a hezky sedi. jinak vicevrstve plinky zapinat na kalhotovky je taky dost dobre, taky jsem to pouzivala. zavazovacky jsem mela taky, ale teda ty mi vubec nevyhovovaly, poslala jsem dal..
a nezapomen na separacky, at nemusis tolik ty pokakane plinky drit..

terezita
7. kvě 2010

jee ty pliny od storcha vypadaj dobre! tak hezky fortelne! akorat nas rarach by je hnedle rozvazal.. uz takhle s ni bojuju se suchacema.. 😀 😀 😀 a vlnaky od nich mam doma a spokojenost velka!

luccii
7. kvě 2010

blka, tak za prvy bych kapicky davala urcite, pokud vam je doktorka predepsala, protoze se z krve zjistilo, ze ho ma vas klucik malo... no a za druhe ke tvemu dotazu - nedela to skvrny - my vypereme vsechno a Fe bereme uz par mesicu

helulela
7. kvě 2010

Holky, asi jsem úplně levá, ale mně snapka na všem špatně drží ☹ Je na ni nějaký fígl nebo jen hrubá síla?

permonik7
7. kvě 2010

blka: vůbec se toho neboj, my brali železo 3měsíce 3xdenně a v pohodě se to z plínek vypralo, ale na bryndákách to drží jak hrom, ani vanishem to moc nejde ☹ Jako časem to bledne až se to vypere úplně, ale nejlepší je sušit na sluníčku, krásně se to vybělí a nezůstává tam nic 😉
Taky jsme je brali, malej měl po operaci špatný krevní obraz. Už je to ale dobry a nemusíme brát. Jen jsme po něm měli docela zácpu, začali jsme dávat lacidofil😉

katarina82
7. kvě 2010

helulela, dávám snapku na novosklad, nejdřív ho pěnkě našponuju a pak dost natáhnu i tu snapku, drží to krásně 😕

helulela
7. kvě 2010

Tak já asi málo natahuju tu snapku, teda spíš ji skoro nenatahuju vůbec 😕

nika
7. kvě 2010

ty plíny od storcha se daj koupit i u nás 🙂 ty durhé jsem nikde nenašla. kamarádka chce látkovat tak nás napadlo kuknout i na polské obchody 🙂 tak koukám 🙂 ael nic zajímavého nebojiného tam teda není 🙂

blka
8. kvě 2010

Lucii, jo jo, napsala nám je dr. Dávat je budu, o tom žádná. Jen vím, že se tu kdysi řešily kvrny od něj, ale možná nakapané na tričku. Fakt už nevím 😅

Aha, Permonik to objasnila 🙂 . Díky. O té zácpě mi to mamča taky říkala 😒 . Lacidofil - snad si to zapamatuju 😅

Helulela, zkus ji víc natáhnout. Pak bude určitě krásně držet 😉

reruna
8. kvě 2010

nika a kde?

kvakulka
8. kvě 2010

Dívala jsem se na odkaz na polské stránky Eko Baby, mají fakt dobrý ceny, netušíte, jak je to s objednáváním z polských e-shopů? Máte někdo zkušenost?
JInak mi dorazil balíček nových Anavy a musím uznat, že jsou rozkošný a velmi dobře sajou už po prvním vyprání. Ten vyšší sed je dobře vychytanej- dočista jsem se zamilovala 😅

permonik7
8. kvě 2010

Ahoj holky, já objednávala anavy z brány asi před měsícem a nevím, jestli jsou to ty starší nebo ty novější s vyšším sedem. Nějak se s nima nemůžu domluvit☹ Pokaždé mu to zapnu a za hodinku to má na půl žerdi ☹ NEvím, co dělám špatně, už jsem to zkoušela zapnout všelijak, ale pokaždé mu to sjede. Nemáte na to někdo nějakou radu nebo fintu?? Taková úžasná plenečka a takové trable s ní. Akorát mi po dvou vypráních ta tmavě modrá šíleně vybledla, ale co nadělám. Poraďte, prosím...

kvakulka
8. kvě 2010

Permon- já mu je radši zapínám hodně natěsno, aby nepadaly- musím mu skoro všechny plíny hodně utahovat, asi má placatej zadeček a všechný mu sjíždí. Moje dítě je nekonfekční a potřebuje dost vysoký sed, jinak mu kouká čárka 😀
Jaký máš vzor na Anavy? POlicejní? 😉 To by mi až tak nevadilo, stejně jsou pod svrchňáčkama...

permonik7
8. kvě 2010

kvakulko, mám jen jednu tuhletu: http://img5.rajce.idnes.cz/d0506/3/3391/3391929...
http://img5.rajce.idnes.cz/d0506/3/3391/3391929...

taky máme nekonfekční dítě, je strašně dlouhej a hubenej, taky mu všechno padá, z IB nám leze čárka pravidelně, ale už to neřeším, lezla mu čárka i z jednorázovek 😀 Ale tahle mě fakt mrzí, je taková měkoučká a zapínám mu to taky docela natěsno, tak nevím...

ivuska.h
8. kvě 2010

Permoniku, já fakt budu muset udělat to video, jak plínky správně zapínat. Máš ji zapnutou hrozně volně, proto sjíždí. Je dělaná tak, že má sedět hodně natěsno, což ovšem neznamená, že tlačí, no však uvidíš. Pokusím se nějak slovně popsat, jak ji dobře zapnout. A ano, je to už verze s novým sedem.

Položíš dítě na plenku tak, aby byl zadní okraj cca ve výši pupíku, prostě v pase. Zatáhneš za obě zadní křidélka, aby se plenka pod dítětem srovnala. Potom přeložíš na bříško přední část, zatáhneš pořádně nahoru, tím se opět dosáhne toho, že se látka všude rozvnoměrně roztáhne. Chytneš každou rukou za jeden olraj přední části, vytáhneš co nejvýš na bříško a zároveň do stran tak, jakobys chtěla celé bříško plenkou obalit. Potom přidržíš jednou rukou a druhou zapneš první patentky na obou křidélcích tak, aby plenka seděla hezky natěsno. Z věku tvého dítete soudím, že to bude o jednu velikost míň, než máš na fotce (to je určitě málo, takto zapíná moje 20m dcera). Potom teprve zapneš ostatní patentky.

Kdyžtak napiš míry svého dítěte -- obvod pasu, délku sedu (od pupíku po vršek "čárky") a obvod stehýnka.

No nic, jak manžel dospravuje letadlo, jdem natáčet... Přemýšlím, jak pro účel zveřejnění videa zakrýt Ondrovi pindíka 😀

zmuzle
8. kvě 2010

Ivusko, teda popis je pekny, jen ja jsem rada, ze mu plinku vubec nejak nasadim 😉 To je uz pro me vyhra. Driv jsem mohla utahovat, ale ted ho nemuzu ani polozit. Schvalne sem zksuim dat pak nasi fotku, jestli mi teda zapozuje, o cemz pochybuju 😀

ivuska.h
8. kvě 2010

A k blednutí potisku -- to asi nevybledl samotný potisk, ale nachytalo se na něj "smetí" z prádla... Pokud by se ukázalo, že opravdu bledne, tak bych to musela řešit s dodavatelem a výrobcem látky. Já tento konkrétní potisk na Ondru npoužívám, ale mám jiné tmavé od stejného výrobce a skutečně jsou na tom nachytané chloupky z praní.

ivuska.h
8. kvě 2010

Zmuz, no jo, děti někdy mají období, kdy je plínka na patentky těžko nasaditelná... Jenže na sucháč si zas lidi stěžují, že chytá binec v praní (prý i když je zaplý na protizipu), tak pak babo raď, co je lepší 😖 Klárka taky měla tady to točivé a nepřebalovací období, ale byla to jedna z věcí, kdy jsem na ni byla přísná, protože prostě nekteré věci se nedělají a hotovo. Toto mě totiž fakt vytáčelo.

permonik7
8. kvě 2010

ivusko, děkuji moc za vysvětlení, hned jak se vrátí kluci z venkum, tak ho poměřím a zkusím dle postupu. Na té fotce to má hodně volny, to jsme ji jen zkoušeli, potom jsem ji zapíbala těsněji, ale stejně mu to sjelo. Určitě něco dělám špatně, jinak si to neumím vysvětlit. Naštěstí je Lukášek tak trpělivej, tudíž můžu experimentovat a zkoušet jak to správně zapnout.
A s tím videem, natoč to normálně s pindíkema pak se to v počítači zaretušuje 😉

permonik7
8. kvě 2010

Ivusko, co se týká vyblednutí, tak to určitě není smetí z ostatního prádla, protože suším v sušičce a tam se všechno smetí odfouká 😉 Opravdu nehezky vybledla ☹ Na doma ji dávám bez svrchňáků a fakt se to dá akorát na doma..vypadá jak po půl roce používání a to je dvakrát praná a dvakrát sušená..vše podle pokynů.

ivuska.h
8. kvě 2010

Permoniku, můžu ti plínku vyměnit za jiný potisk, kdyžtak mrkni na můj eshop, co zrovna mám doma a vyber si, co by se ti líbilo.

permonik7
8. kvě 2010

Ještě k tomu potisku, já si ho nevybrala, ani se mi nijak zvlášť nelíbí, byla možnost vybrat si potisk chlapecký nebo holčičí. Poslali tmavě modrý, tak ho máme a bohužel vybledlý ☹ Kdyby to byly ty chloupky, jak píšeš, tak by šly vlhkým hadříkem nebo kartáčkem odtsranit, že jo, a to nám nejdou a zůstává to pořád stejné.

dagmarkaaa
8. kvě 2010

ahoj
ivusko presne jak pise permonik; mame puntikatou hnedou s ruzovyma a taky doooost vybledla a taky peru na 60 a susim v susicce; mam ji asi 2 mesice koupenou z Brany je na ni cedulka teda sijemedetem tak nevim jestli je to to same 😕 ale vypada tak, jinak sedi kraaasne, jedina co zadrzela vajecinu 😉

permonik7
8. kvě 2010

Ivusko, ale ta plínečka je použitá a praná, ani obal už nemám ☹ Líbí se mi ledaco, když to nemění barvičku 🙂 A adreska na eshop je jaká, prosím?

ivuska.h
8. kvě 2010

Dagmar, nene, sijemdetem je Terka Šámalová, ne já, ale látky pochází ze stejného zdroje... Ta tvoje je stejný potisk, jen v jiné barevné variantě. No, budeme toto muset nějak řešit. Primárně já teda asi tak, že přestanu používat tmavé potisky a plenky, co už jsou v oběhu, v případě, že to bude zákaznicím vadit, vyměním za jiné.

Přikládám fotku toho, jak vypadá jedna z mých tmavých. Vlevo je položený kousek látky po jednom vyprání.

ivuska.h
8. kvě 2010

Permonik, to nevadí, že je použitá, holt toto je bohužel typ vady, která se na nepoužité plínce neprojeví...

Adresa je anavy.cz. Kdyžtak mi pak napiš na mail, co je tam uvedený a domluvíme se co a jak.