Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mataharyy
9. kvě 2010

reruna, ani já už nevím. Problém ikea je od nás hóódně z ruky a navíc nevím moc mu ten flees nechci dávat, teda je fakt že některé ty separačky jsou na omak hrozný 🙄 Jináč měl celulozovou, ale jak se vrtí tak se mu vždy někam hne a s nadsázkou separačka je "čïstá" a plína flekatá (buď neumím dávat separačky, nebo mám nějaké šikovné dítko 😅 )...
ivuska, bezva tak to pak prubnu už mám vybrané i nějaké plínuše na zkoušku 😵 Na potisku nezáleží třeba ať se sepere do běla, hlavně když to bude fungovat jak má... Navíc třeba jednou budu mít holčičku, tak bude k dobru že se autíčka seperou 😀 Ještě jednu radu kolik těch vložek doporučuješ koupit? Lze to počítat tak že co využiju jednorázových krát 2 když peru tak jednou za dva dny? 😕

ivuska.h
9. kvě 2010

Matahary, jo, přesně tak se to počítá. Ještě nezapomeň přičíst dobu schnutí, bez sušičky a topení počítej tak ten jeden den.

ivuska.h
9. kvě 2010

Kvakulko, jsem moc ráda, že jste s plínkama spokojení!

zmuzle
9. kvě 2010

Tak ja pridavam fotku Anavy na snapku na diteti co ma 8,75 kg. Jo a ted jsem rada za latkovky, ze delaji balik. Diky nim mu drzi kalhoty. Mensi velikost mu je kratka a z te vetsi vypadava v papirovkach.

ivuska.h
9. kvě 2010

Zmuz, jojo, to mám teď problém, když už K. nenosí plínky, že jí všechno padá...

Poznámka pro ty, co by se divili, proč má Zmuzle plínku na snapku s potiskem -- byla to zákázka, jinak je normálně nedělám.

mataharyy
9. kvě 2010

Jaj, to mi nedošlo, bych se asi pak nestačila divit 😀

zihu
9. kvě 2010

ahoj, holky prosim jeste jednou, su asi natvrdla, ale porad nemuzu zavazat na dite vv na snapku:-/
vim, jak to udelat, koukala jsem i na navody, ale ta vv je proste dlouha, na zadickach anebo na brisku trci ze svrchnaku, vam ne?????? trci hodne a kdyz bych to mela zahnout, tak je to strasne mohutne a to se mi nechce, pomoooc:-/ mam pocit, ze mam presne ty pliny z fotonavodu na brane a stejne je to dlouhe☹
jinak anavy vypadaji uzasne!!!

zihu
9. kvě 2010

hm, ted jsem to premerovala, jsou cca 48cm dlouhe, takze mam asi tu vetsi velikost, co s nima???

kaczka85
9. kvě 2010

Holky, dekuji vsem za rady... 😉
asi pujdu teda do te duhy od Popol. 😉

hezky zbytek nedele...😀

kristinast
9. kvě 2010

Pro Beruskaaa - my tyhle bambusky mame a nedam na ne dopustit. Pokud nemas susicku, stejne jako ja, tak ji obzvlast ocenis🙂. Je to kapsovka a velmi rychle schne... v kombinaci s hebouckym bambusem...zkratka supr! Taky jsem je objevila na www.moderni-latkove-pleny.cz 🙂. K.

ivuska.h
9. kvě 2010

Zihu, zkoušela jsi tento sklad -- http://i19.photobucket.com/albums/b165/duckielo... ? Tam můžeš regulovat i výšku sedu... Jinak 48cm prefold je snad ta největší batolecí velikost.

erinka83
10. kvě 2010

to je zajímavé, že ty reklamní příspěvky jsou vždycky tak rychlé 😀

kkattkka
10. kvě 2010

Ahoj holky, mam na vas dva dotazy. Uz jsme si udelala jasno co chci a nechci a ted uz jen ladim:

1. jaky mam vybrat material? frote, biofrote nebo tencel? (popolini)

2. mam dat prednost celopatentkovemu zapinani nebo patentky na velikost a na zapinani suchac?

K.

mataharyy
10. kvě 2010

kkattkko, u zapínájí bych asi radila spíš patentky, Adrián se sucháč naučil velmi rychle odsuchat, takže když má jen plínu (na sucháč) tak jí rozepne a tahá jí za sebou jak kačera 😀

reruna
10. kvě 2010

kkattkko za sebe radím taky patentky a materiál tencel už bych já znovu nemusela, sice hodně nasaje, ale po vyprání se musí hodně promnout, jinak jsou pínky tvrdé a taky se dost srazil

ssisley
10. kvě 2010

Zdravím holky!
Máte některá nějaké zkušenosti s plenkami AIO froté Sketch http://medley.mimishop.cz/detail.php?zbozi=2050633 ? 🙂

reruna
10. kvě 2010

Holky nedávno tady někdo myslím řešil poslání balíku na Slovensko, že vás to vyšlo moc draho, zajímalo by mě, jak to proběhlo na poště, kolik stojí odeslání a jak probíhá bankovní převod peněz? Myslím, že jste tu psaly, že to asi nestojí za to posílat bazárkové zboží na SR....

reruna
10. kvě 2010

Ahoj ssisley osobně ne, ale tady se o nich nemluvilo moc dobře

ssisley
10. kvě 2010

reruna - hm to je škoda přišly mi docela dobrý - jako že se nemusí používat svrchní kalhotky a jsou docela cenově přijatelné. 😕 ... pořád váhám jestli jednorázové plíny nebo látkové, ale je to nějaké moc složité vybírání 😅 ...tak asi skončím u jednorázovek 🤐

mataharyy
10. kvě 2010

reruna, ale jo stojí, jen pouze za předpokladu že ten kdo to chce (ze slovenska) tak "musí" zaplatit převodem (nej z českého účtu), protože jak mi ladi posílala plenky dobírkou tak to byla slušní pálka tuším 168 Kč za poštovné z čech a když jsem šla si to vybrat tak jsem platila další 4 eura za poslání peněz (dobírky) do čech... Teď budu kupovat (jen co mi pípne mateřská) další dvě pleny z čech, ale poučena budu platit převodem dobírka prý cca 150 kč 😉 Ze slovenského účtu nevím co by to stálo 😨

mataharyy
10. kvě 2010

ne dobírka, ale poštovné cca 150,- 😉 😅

ladida.l
10. kvě 2010

reruno, posílala jsem Mataharry dobírku na Slovensko - poštovné za dvě plínky (cca 500 g balíček) bylo 168 Kč - pak ještě Mat platila na poště pokud se nepletu 4 Eura.
Vyplnila jsem speciální poštovní poukázku do zahraničí...

mataharyy
10. kvě 2010

Ta cena je opravdu pěkná, ale tedy zkušenost s nima nemám, u nás zatím bezkonkurenčně vedou BG organic 😵

baca
10. kvě 2010

Já jsem si kupovala ze Slovenska jeté vlňáky a platila jsem převodem. Už si tu cenu nepamatuju, ale nebylo to nějak mooc děsné. Zkusím to najít v mailu.

reruna
10. kvě 2010

holky dík za info, no tak to asi nemá cenu tam nic posílat, mám tréninkovky za 100,- Kč, tak plus to poštovný, to by si ta holka mohla rovnou koupit nový, hned jí to písnu

kkattkka
10. kvě 2010

Prevod z uctu na slovensky ucet stoji u nasi banky (RB) 230kc, takze slovensko ani jine zahranici nee.

reruna
10. kvě 2010

ssisley nenech se odradit, látkovky jsou super a můžeš to třeba kombinovat, na doma látkovky, na cesty a na ven jednorázovky...

baca
10. kvě 2010

Já jsem platila 2,2 euro, což bylo něco přes 50 Kč. Posílal jsem to přes eurogiro (nebo tak nějak), vyplnila jsem na poště, kde mám učet, jakýsi papír a bylo to. Ale je k tomu ještě potřeba jakýsi IBAn kód příkemce.

zihu
10. kvě 2010

ivush.. dekuju, vyzkousim... snad to nebude na zadickach moc naducane:-/ ale je pravda, ze mala uz skoro porad sedi anebo se plazi, tak zadicka by nemusely vadit... diky za tip 😉 nevim, proc mam tak velke ☹ jeste je ale moznost je zkratit, ne? 😉

ivuska.h
10. kvě 2010

Zihu, jo, zkrátit je by byla pro člověka s overlockem práce asi tak na 20 vteřin/plena 😉