Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
5. kvě 2009

matilko, musím najít foťák, někam jsme ho zahrabali 😅 samotný je nedávám, to ještě nese moc velký riziko 😉 buď vkládám, nebo s vo do zavazovačky, nebo teď tohle 😉

astrane, nevím, jestli to byly flanelky nebo nějaký ty irganic, frote to nebylo 😉

astrane
5. kvě 2009

No tak to já případně poreferuju....jestli ještě vůbec někdo bude vědět,co vlastně bylo za plíny 😀
Na druhou stranu jsem ráda,že už to máme za sebou a máme klid .... 🙂 Myslím,že už bylo taky načase(i když znám docela hodně dětí,co jsou v plínách až do 3 let a pak se ještě docela dlouho počůrávají...)
ještě si nastuduju do příště tu BKM a pak uvidíme...

marcelkad
5. kvě 2009

Zmuzle velká gratulace, hodně zdravíčka oběma a radost z látkování 🙂

Dneska v noci prošly zkouškou CTmalej je měl - od půlnoci do šesti do rána, obě vkládačky byly durch, ale samotná plenka by ještě pobrala další nálož, nikde nic neproteklo ani nenavlhlo, u nás maximální spokojenost. A ještě maj jednu výhodu, v noci pěkně hřejou 😀

lucinecka
5. kvě 2009

Taky gratuluju Zmuzle a dalším maminám k miminkům 🙂

poup
5. kvě 2009

Zmuzle velká gratulace k mimísku a všem čerstvým maminám. Prckům hodně zdravíčka a spokojenosti!!! 😵

matilko
5. kvě 2009

ja som tiež ešte nepogratulovala miminkám a maminkám 🙂 prajem hlavne hooodne zdravíčka a radosti na tomto krásnom svete 🙂

mám otázku, je tu niekto, kto neBKMkuje??? ja furt o tom uvažujem a vlastne ani neviem, prečo aspon to tlačenie a kakanie nedávam mimo plienku, neviem, čo ma brzdí 😕 žeby lenivosť???

matilko
5. kvě 2009

evička, díky za tú eplenku, lovíky vel, M oranžové už budú čo chvíľka na ceste 😉 ešte tak chytiť nejakú super akciu na swb vlnáčky, tie sú ešte jemnejšie ako lovíky 🙂

evicka7
5. kvě 2009

mati, jsem zvědavá, jak Karolínce budou, tak pak podej hlášení 😉 mně prostě ty M přijdou velký 🙂

lusinta
5. kvě 2009

na dotazy odpovím později,ted jen pár žhavých info
skladem vše bambino mio-/miocare,miofresch apod.)na webu nebude vše,tak kdyžtak mailem
bum genius!na webu večer🙂
strašně moc rkásných vlněných přízích bambusových,sojových apod.na webu nebude,tak dkyžtak na dotaz..

lusinta
5. kvě 2009

nelinka-tak co na bráně?
jsme se tam teda ais viděly...musíš mi příště říct! vy vždycky děláte jakoby nic a já vás ale nepoznám🙂

a ještě odpovím na tvoje otázky,i když už psaly holky

*libštát.z těch levných jsou nejlepší. nebrat darland,hybler apod. ty se ryhcle ničí
* kikko lux jsou nebělený,tudíž ekologičtější a lepší
* čč bambus nasaje víc,shcne hcvíli jako obyč čč,takže brát psíš tyto
* prefold se dá použít smaostatně do svrhcních nebo jako vkládačka do kalhotkové,na noc či dlouho cetsu.
*do kalhotkovek je lepší dávat vkládakču (ideálně babyidea) .ale na miminka nemusí,podle toho,jak to tvoje bude čůrat
*aio jsou skvělý!!!! rozhodně nejsou špatný! já osobně mám už téměř vše aio.jen na noc vlnáky a Bamboo extra.
IB jsou skvělé, pak by měly být dle referncí dobrý ty bum genius, taky fajn jsou mommys touch aj
*nejmenší zadek v itti bitti

lusinta
5. kvě 2009

a gratuluju novým maminkám! 😉

lucinecka
5. kvě 2009

Matilko, my jsme začali BKMovat pozdě a vlastně jsme to nedělali v pravém slova smyslu, jen prostě u přebalování a když čural jsem mu řekla "čururu" aby si na ten signál zvykal a spojil si to s touto činností. Dávala jsem ho vyčurat max po probuzení, jinak jsem byla líná 😅 U dalšího mimi už třeba nebudu 🙂 Protože až teď vidím jaký to nese ovoce. V podstatě od té doby co sedí ho dávám na nočník a to je super, kadí mi jen tam, poslední dobou i hodně čurá (na "čururu" reaguje fakt výborně takže ví co po něm chci) a často se stává že mu plína vydrží suchá hodně dlouho. Mám z toho radost, takže u druhýho prcka to chci prubnout dřív, malej kadil hodně u kojení a tak si tím budu chtít ušetřit práci s přeoíráním pokaděných plín.

matilko
5. kvě 2009

lusinta, ja som v telefone tiež robila akoby nič 😀 teda verím, že si to bola ty, kto mi z brány pod menom Lucka volal 😀 😀 😀 inak, moc pekný hlas, fakt 😉

lucinečka, no ja sa k tomu akosi neviem dokopať, možno keby som kúpila činák, tak by som sa premohla, ale chodiť cez celý barák niekam do kúpelne alebo na vecko 😖 a nejakú šikovnú misku nemám... mne ide hlavne o kakoše, tie poznám vždycky, teda skoro 🙂 čúranie nemám šancu a to som sa snažila malú hooodne pozorovať, aj ked je nahulatá a kope nožičkami, ona nič nesignalizuje 😕 ale to je téma niekam inam, že jo 😉

schnek
5. kvě 2009

matilko, tak aspoň na to kakání zkus říkat nějakej signál 😉 já většinou poznám, ale nelze tak rychle reagovat, M. se zavrtí/zakňourá/při kojení se tak jako zasekne, ale čůrání následuje vzápětí, takže není šance. Akorát já zas skoro pokaždý zapoměnu na sugnál 😅

andy21
5. kvě 2009

holky prosím máte někdo zkušenost s kapsovkama Drybees???snad to neni úplnej provar???

matilko
5. kvě 2009

schnek, a čo jej mám hovoriť? niečo ako kaka, kakaj? u nás je totiž kakanie akcia s veľkým A, pri tých kolikách je to vždy náročné, fakt doslova tlačí jak odušu 🙂 a musím ju držať v nejakej vhodnej kakacej polohe, nožičky k brušku a tak...

matilko
5. kvě 2009

evi, no aj ja som zvedavá, každopádne nosí fleesáky HD vel. M na noc, sú jej teda obr mega, ale nesťažuje si 😀 na deň to ale fakt nie je...

lusinta
5. kvě 2009

matilko.-no,já jsme si pak naopka říkala,že jsme měla taky dělat jakobynic,představit se příjmením a vykat ti🙂🙂
jinak s čínákem to mám stejný,dokud jsem ho enměla,nechtělo s emi chodit "až" do koupelny.ale nemusíš mít přímo čínák,stačí nějaká miska podobnýho tvaru...

andy-provar to není🙂tady je mylsím nikdo nemá,ale holky na rodině ano a žádný extra negativní věci sjem na ně nikdy nečetla (chválu taky extra ne,ale to je tím,že je má málo mamin)

lucinecka
5. kvě 2009

Matilko číňák je super věc, určitě si ho kup, já ho používám doteď, mám ho v obýváku kde vegetujeme nejvíc a nočník v ložnici u přebalováku, takže když to na Lukyho přijde, tak je hned po ruce 🙂 A čurání se mi taky nedařilo chytat, proto jsem to vzdala a říkala mu signál je když čural u přebalování. Teď už nečurá tak často tak chytáme i to 😉

matilko
5. kvě 2009

luci, no fakt do čínaku pôjdem, už ma to totiž štve, že som v tomto nemožná, pritom viem, že v tom nie je problém 😠

evulebobule
5. kvě 2009

a kde se dá číňák koupit? Nějak jsem to nenašla.

evulebobule
5. kvě 2009

evi: děkuju moc. 😉

schnek
5. kvě 2009

jj, číňák je super, O. ho používá i teď jako sedací nočník. Jinak já říkám kaka, to samý říká i O., sám si na to přišel, když začal mluvit, na něj už signál nefungoval, začali jsme pozdě. takový ty čuru a lulu jsem nějak nebyla schopná vypustit z pusy 😅

kunak
5. kvě 2009

matilko - pozor bkm je dobra zavislost 😀 😀 😀
cinak moc nestoji - urcite jdi do nej - ted jsem byla tyden u rodicu a mela jsem tamni kyblik a myslela jsem, ze mi drbne...pak jsem si sedla doma s cinakem a to byla uleva 😀 😀 😀

ja rikam univerzalne cccccc - ale staci ji dat nad cinak a uz to jede vsechno 😀 (i bez zvuku)

marcelkad
5. kvě 2009
hankka
5. kvě 2009

A co to má být, ty Cuddlebuns, něco úžasného🙂? Asi sem přestanu docházet, už mám plno, ale tady se vždycky zas objeví něco, čemu neodolám. Např. teď pandí Starbunzka od Luu 😵 . Na to, že chci staršího odplenit, je naše výbava víc než bohatá. Napište mi ještě něco o těch Cuddlebunskách a pak už fakt končím🙂

misabenny
6. kvě 2009

andy 21: kapsovky drybees, uvnitř nemají fleece, ale velur 😉 . řekla bych, že jsou OK, jen to chce tu spodní látku pořádně urovnat, aby nekoukala přes vnější pul a pak neprotečou 😀. Nebo pro netrpělivé bych to projela na stroji. 😝

andy21
6. kvě 2009

holky dík za odpovědi, já jsem je objednala, ty s kanýrem, at máme něco na letní reprezentaci 😉 a samo dvoje yersey v akci k tomu 🙂

hankko jojo sem chodit to je na vlatní nebezpečí, furt něco nového a krásného, ale já už nic nepotřebuju jen chci 😀

lusinta
6. kvě 2009

ty jo,to je pořád nových obchodů s plínkama🙂🙂