Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
19. kvě 2010

Já peru v ořechách (exematik) + do plínek i trochu tekutého žlučáku... a kápnu do máchání pár kapek levandule... 😵 Miluju tu vůni vypraných věcí... 😵 Jednou začas batole. Na skvrny žlučák a sůl na skvrny z DMka.

Ad skladování plenek - taky máme v popelnici nasucho, ale ten čpavek po 3 dnech je řádný (kakoše přepírám v ruce). Naštěstí se to dá vydržet, dycky to co 3 dny umyju a vytřu vodou s tee tree olejíčkem a kapnu na víčko... Pak tam ten smrad nezůstane (jako ten od minula) Myslím, že kdybych kapla olejíček na víčko každé ráno, tak to docela přebije 🙂

Katarina: klidně ocet dej už do praní, tam přece jen to prádlo je dýl... Máchá se jen chvilku. Na to ustálení barvy to bude asi lepší. Do máchání je to spíš aby se vypral prášek...

A ocet dávám jablečný, není tolik cítit... Mi přijde 🙂 Je o trochu dražší, ale furt lacinší jak aviváž... Mohli by mi vyrábět větší flašu 🙂

nika
19. kvě 2010

taky dávám jablečná ocet a je fast drahý to je pravda, tak mne napadlo udělat si svůj, vím že moje teta, která již bohůžel nežije vyráběla svůj. tak jsem hledala a tu jsou dva recepty. asi koupím obyč. jablka 🙂 a zkusím, jestli už mi stojí u pračky kybl se slizem tak tu flašu taky přežiju 🙂 při výrobě.

Příprava:
Jablečný ocet -1. varianta:
Kilo jablek umyjte, nastrouhejte i se slupkou a jádřincem (nejlépe na plastovém struhadle), vložte do skleněné nádoby a zalijte vodou tak, aby sahala pět centimetrů nad jablka (budete potřebovat přibližně 3 litry vody na jeden kilogram jablek). Přiklopte víčkem a nechte týden na teplém místě. Dvakrát za den odklopte a promíchejte (dřevěnou vařečkou). Po týdnu sceďte, opět uzavřete nádobu a dejte na dalších 21 dní na temné místo, například do spíže. Potom přeceďte přes plátýnko, nalijte do lahví, uzavřete a uchovávejte v lednici. Takto připravený ocet vydrží v lednici i rok.

Jablečný ocet -2. varianta
Umytá jablka bez stopky a okvětí nastrouháme i s jádřincem, dáme do poloviny 5litrové sklenice a zalijeme vodou. Přidáme 100 g cukru na 1 litr vody a kůrku chleba, sklenici přiklopíme a necháme v teple kvasit. Jednou denně promícháme dřevěnou vařečkou a necháme 2 týdny stát. Pak přecedíme přes plátno, vymačkáme a bez míchání necháme stát 6 týdnů. Pak několikrát scedíme -kvašení je ukončeno, až se na octu netvoří zátka.

mmt taky skladuji v popelnici nasucho, pokaděné přeperu a přihodím. peru co 2-3 dny cítit to je, ale jen chvíli, popelnici opláchnu a pokapu silicí. zatím to jde uvidíme co léto
😒

llenicka1
19. kvě 2010

Holky mam na vas dotaz, jakou kalhotkovou plenu by jste ni doporucily na noc?

kackaj
19. kvě 2010

Niki, a jaky vlnaky budes prodavat? Nemas nahodou SWB patentkove na prodej? Ty by sem mooooc scela 🙂

nika
19. kvě 2010

kackaj nene ty bych nedala. SWB střih nám sedí máme AIO a i ty jejich sametové plínky na to zapínání 🙂

půjdou z domu BI na patentky s drakem na zadku, velikost S.

zihu
19. kvě 2010

llenicka1.. oblibena je tady BI bamboo extra🙂

blka
19. kvě 2010

Já plínky skladuju v síťce na plínky. Vždycky je nechám proschnout a pak je tam šupnu a nic mi nesmrdí. Co teda smrdí jsou plínky z noci, ty bambusové. To je děs 😝 . Ale otevřu okno a ono se to vyvětrá nebo je hodím na balkon a je to.

sussanah
19. kvě 2010

Ja teda pliny skladuju na sucho a prijde mi to lepsi. Nemame teda zadne pokakane, to by asi neslo. Mam dokonce i otevreny kybl s plinama, vzdycky, to tak prehodim, at to proschne a nic mi nesmrdi. Ale fakt je, ze je neskladuju v koupelne, ale v mistnosti s prackou, kde je jeste navic odvetravani. Kdyz jsem jeste skladovala na mokro, tak jsem davala do kyble vzdycky trochu octa, to na ten smrad taky hoooodne pomahalo.

si
20. kvě 2010

Ahoj holky,
llenicka1 - také hlasuji pro BI bamboo extra a nebo BBH kalhotková
Dlouho jsem tu nebyla a diskusi nestíhám. Ale látkuji 🙂 . Jak odešel novorozenecký kakoš, tak zmizely opruzeniny (sice mažeme, ale vlnu jsem už používat nemusela). Ale jak jsem chtěla používat jen vlňáky, tak to nejde, museli jsme přejít zpět i na PUL - malý kaká jednou za 2-4 dny a vždy tak, že je to na sprchu. Obvykle po noci a to když máme BI bamboo extra tak nic neprojde ani na svrchňáky, ale ostatní plínky nohavičkama vždy něco pustí.
Musím se podělit i o zážitek s jednorázovkou. Poté co nám to prošlo vždy na svrchňáky a občas i trochu na oblečení, tak jsem si řekla, že zkusím jednorázovku (můj měl občas takové to "kdyby jsi použila jednorázovku, tak se to nestalo"-ikdyž už je pro látkovky více než v našem "opruzeninovém období"). Tak jsem ji dala. Malý opět tlačil v lehátku.... a místo nohavičkama to proteklo řádně přes záda a nebylo to jen na oblečení, ale i lehátko jsem prala 😀 😀 . Tak byly látkovky zase lépe vzíty i druhou částí rodiny 😀 .
Mám na vás dotaz - vzhledem k tomu, že je malý průtokáč, tak jedeme hlavně v bambusu-i do čč bambusové vkládačky atd. Chtěla bych ale nějakou užší kalhotkovou plínku a slyšela jsem dobré ohlasy na IV bioflanel nebo IV biofroté. Je to z hlediska kapacity pro nás možné nebo to budou vyhozené peníze? Dík.

markusko
20. kvě 2010

zihu: tak longies už jsou objednané 😉

kackaj: na ty storchy se raděj ještě zeptám přímo u toho dodavatele, kdy by byly k dostání a aby mi je asi raděj přeměřili, protože my s těmi velikostmi máme fakt problém a tak nechci skončit jako s těmi prvními longies, které jsem jí natáhla jen pod zadek a pak jsme museli vracet 😝 Naše malá má teď v půlroce 8,5 kg a já vím, že už tak rychle neporoste, ale zase bych chtěla, aby nám nějakou dobu vydržely a taky když zvážím, že používáme převážně popolinky, tak abych je na ně vůbec nevlíkla. No tak uvidíme, co mi řeknou...

Jinak já peru plíny ve slizu a ostatní dětské v ulrichu 🙂

zihu
20. kvě 2010

si... nam taky z jednorazovek teklo az na zada 😝 😝 😝
marku, super🙂 ja uz je mam doma (u nasich), byla to fakt rychlost, jeden den objednane, druhy odeslane a dalsi dodane, tak to ma vypadat 😀

kukuca
20. kvě 2010

Holky,udrží ty longies i třeba čtverce poskládaný na draka se snapkou?

veselazu
20. kvě 2010

Ivuško: mám tvoje natahovací vlňáčky, chci se jen zeptat, jestli je mám nalanolínovat před použitím? děkuju

ivuska.h
20. kvě 2010

Jo, určitě, nejsou lanolinované.

duzame
20. kvě 2010

si: IV flanelky mám a nic nepoberou, i novošek mi je pročůral do hoďky. IV bio froté jsou ok. Ale podle mě na bambusky nemají 😝 .

zdeniii
20. kvě 2010

Holky a jak děláte ten sliz? Na netu je spousta receptů, ale raději bych nějaký osvědčený .-)

zdeniii
20. kvě 2010

Jo a perete s plenkama i oblečení?

zihu
20. kvě 2010

ja zatim peru pliny zvlast, po 2 dnech.. a na 60, obleceni peru na 40 🙂

ivuska.h
20. kvě 2010

Peru plínky zaráz s dětským oblečením (světlých barev), s mým světlým, ručníkama... Prostě cokoliv, co se naskytne a snese praní na 60.

Sliz dělám do 10 l vody, 250g mýdla, 250g sody.

baca
20. kvě 2010

Tak jsem konečně sepsala svou výbavu a hlavně ty prachy. 😲 Můžete hádat...... dělá to cca 25 tisíc!!!!!! Je fakt, že mám víc, než potřebuju, takže na to druhé či třetí asi moc dokupovat nebudu (sama nevěřím 😀 ). A taky některé položky bych mohla mít i s jednorázovkama (číňák, pratelné podložky, ...)

zihu
20. kvě 2010

ivushko a kolik davas do prani? (mereno treba kelimkem od jogurtu🙂

zihu
20. kvě 2010

baca... fiiiha, no ja myslim, ze jsem tak na 15000, ale presne to pocitat radeji nebudu😀

zihu
20. kvě 2010

a voni pak to pradlo po tom slizu?? melo by ne? 😀 lovela mi konci a v Kahire asi dalsi nesezenu 😅 tak se zajimam.....

luuciee83
20. kvě 2010

ahoj holky,
jdu zase na poradu 😉

hledám nějakou plenku na noc a našla jsem tuhle, která se mi moc líbí http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=24567218&tab=7 myslíte, že bude ok? Díky za názory!
Pěkný den!

dagmarkaaa
20. kvě 2010

baca to je dobra palka!!! 😉 bravo ale pokud planujes 2. a 3. ditko tak se investice vyplati 😅
ja zatim tak 5000 ale tim ze jsme zacali teprve pred 2 mesicema asi.... a jeste toho spoustu potrebujem 😀 tak jesteze nam doplati tu materskou 😅

baca
20. kvě 2010

já ani nevím, jak jsem k tomu přišla 😀 , mám od každého něco- čč,vv, aio, kalhotovky, vlňáky, vazačky, hodně bambusových vkladek...

ladida.l
20. kvě 2010

baco, to je fakt pálka, já se to radsi neodvažuju spočítat..
😀

blka
20. kvě 2010

Baco, tý jo, tak to je pěkná pálka 😅 . Já su na necelých 13 a taky mi to přijde šílená pálka 🤐

mataharyy
20. kvě 2010

Ahoj holky,
mám dotaz, když perete vlňáky v pračce, tak jak, na vlnu a 30? (Já tak vyprala jedny natahovací a jsou tak na panenku... nebo na studenou? Jsem si spálila ruce, tak se mi nechce to ráchat rukama... 😖

jieff
20. kvě 2010

Ahooj jdu na vás s dotazem, malýmu je dva měsíce a půl a začal hodně a často čurat. Balim ho do vv popolin vel. S a flanelových imsevimse taky velikost NB a ted už jsou často na ždímání, včera měl opruzenej zadeček, tak jsem ho začla častějc přebalovat ( před i po kojení) a opruzenina zmizla. V noci se mi budí po třech max po čtyrech hodinách, tak je to skoro jak přes den. Zacla jsem mu do plenek dávt vkládačky, ale taky jsou uplne mokry, i když je to určitě lepší. Jak dál? Mám i větší plínky, ale asi už mu je budu muset taky vycpávat, třebas haipa daipa mi přijde docela malá na to že má vydržet až po nočník... Ale mám všechno froté, bambus žádnej. Co byste mi doporučily?