Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
21. kvě 2010

Já jsem další, kdo má plenky v excelu 😀 Mám tam pořizovací cenu, cenu, za kterou jsem prodala zůstatkovou, krásně si vyjedu součty kolik v nich mám 😀 TeĎ jsem na 7500, na léto bych chtěla pořídit nějaké vlňáčky, ale zatím jsem s tou sumou spokojená.

Kolikrát musím vyprat prefold, abych se na něj mohla spolehnout přes noc?

helulela
21. kvě 2010

Teda holky, to jste mě dostaly s tím excelem 😝 já schovávám faktury, že si to z nich jednou sčítnu, ale už jsem začla pracovat na vlastní tabulce 😀

markusko
21. kvě 2010

tak já už tu tabulku taky mám 😀 😀 😀 dobrý nápad 😉

blka
21. kvě 2010

Zihu ☹ . Snad jo 😉

Terez, říkáš 30%, jo? Tak to zkusím přepočítat.

terezita
21. kvě 2010

no pak jsem nemela problem to prodat.. kdyz jsem strhla min, tak o to nikdo nezakop..

blka
21. kvě 2010

Evičko, tak jsme tady rozputali vytváření tabulek 😀

Betel, já to mám taky tak. A na konci součtové vzorce 😉

blka
21. kvě 2010

Terez 😉

sussanah
21. kvě 2010

terez a kde prodavas plenky? ja mam taky prave par a nic :(

zihu
21. kvě 2010

30% tak to mam, dokonce i min, protoze postovne mam v cene.. a plinecky luxusne zachovale a nic ☹ ale pockam si, nekdo je bude chtit 😉

terezita
21. kvě 2010

tady a na mimibazaru. ale zkousejte to i na aukru, tam toho neni jeste tolik.

sussanah
21. kvě 2010

dik, vyzkousim 🙂

kubinkov
21. kvě 2010

K cenám v bazárku: Tak se zkuste zamyslet za kolik byste plenky koupily vy. Většinou je představa o ceně na straně prodávajícího cca o třetinu vyšší než na straně kupujících. Možná proto se obchody nehýbou. A prodávat použitou plenku za 80% původní ceny je podle mě divné. A PULky, které mají udávanou životnost půl roku, prodávat po roce za 75% je nehoráznost. 🤐

terezita
21. kvě 2010

tak ja treba rok pouzivane pleny neprodavam. kdyz uz je rok pouzivam, tak jsem s nimi spokojena a rozhodne si je necham na dalsi mimco.. 😅 prodavam lezaky, co mi nesedly a vetsinou je emmca mela na sobe ani ne 10x. pak si myslim, ze kdyz slevim 30% tak je to vic jak seriozni nabidka.. 😀

zihu
21. kvě 2010

terezita, vidim to stejne🙂

blka
21. kvě 2010

Kubinkov, PULky mají životnost půl roku 😕 ? To vůbec nevím.

My druhé jen tak brzo neplánujem, takže po odplenění prodám nejspíš vše. Zatím jsem si u žádné plínky neřekla, Jo, holka, tak tebe miluju 😅

zihu
21. kvě 2010

blka, neee??? ja miluju tu BG kapsovku🙂) a shorties taky😀

blka
21. kvě 2010

Tak BG kapsovku ještě pořád nemám 😅

evicka7
21. kvě 2010

holky, buďte trpělivé s prodejem, každá věc má svého kupce, i když mně tu taky stále straší jedna pp ultrafit biofroté a nikdo ji nechce, jsem to vždycky nasadila za relativně vysokou cenu a když to nešlo, tak jsem to sundala, doporučuju inzerovat na více serverech, něco jsem prodala na mmb, něco tady, něco na bráně
blka, ano, prodejem jsem získala zpět ty peníze, ale zas mám štěstí, že kolem mě jsem přesvědčila tři holky a ty toho ode mě koupily celkem dost, a protože neplatitly poštu, tak jsem mohla nastavit vyšší cenu, chápu, že to zní hrozně, ale šla jsem do látky hlavně kvůli penězům, tak jsem ráda, že to takhle dopadlo 😉

zmuzle
22. kvě 2010

Holky, ja teda tabulku nemam a nevim, kolik jsem do toho vrazila a uz ziskala. Ale zatim jsem prodala vse, co nam nesedelo strihem, nechala jsem se tu zlakat a koupila apod. Az odplenkuji, prodam zbytek. Ceny davam podle stavu plenek a rpesne tak, abych si je byla ochotna koupit i sama. Ted jsem koupila nejake z druhe ruky pro sebe a kdyz vim, jak pleny vypadaji po pouzivani, koupim ty za nizsi cenu nez za vysokou 😝 Ale samo, ze zalezi jaky.

mirax
22. kvě 2010

Ahoj holky,
znáte BUm Genius kapsovku? Jé užasná a mometálně jsem sehnala i novou plínu od stejné firmy! Vypadá úžasně, je krásně pružná..kdo chcete mrkněte sem, tady jsem ji koupila!

http://nejenprodeti.cz/plenky-flip

Máme růžovou ..tyhle plenky vydrží všechno 🙂

kvakulka
22. kvě 2010

Ufff, teda po ránu počítat cenu látkový výbavy.... Dělá to kolem 19 000.-- ještě že to můžu omluvit plenkováním dalšího dítěte 😀 😀 😀

erinka83
22. kvě 2010

kvakulko, týýýý jo 😕 Co máte za plínky? My jsme tak na těch 8000, ale je to od oka, tabulku mám, ale trubka si nepíšu, za kolik jsem plenky zase prodala, ale všinou posílám dál hnedka ty koupený, tak je prodávám za stejnou cenu, protože jsme je třeba ani nepoužili.... a poštovný už bude pěkná suma 🙄

erinka83
22. kvě 2010

Holky, jak to děláte na dovolené? Za 14 dní jedem na chatu do Krkonoš a musím vzít jednorázovky, protože s praním by až tak problém nebyl, mám Miofresh, ale schnutí!!! 🙄 JAko sušák fakt do auta nenarvem 😀 Vemu akorát plíny na noc....

reruna
22. kvě 2010

erinko já bych vzala šňůru a kolíčky, třeba tam je balkonek, okno s háčky nebo někde v koupelně...

erinka83
22. kvě 2010

je to v Krkonoších a obvykle míváně škaredý počasí, lono i sněžilo ☹ a uvnitř místo na šňůry není, je tam leda půda se senem 😀 Jako vždy se spoléháte na to, že šňůra se někam dá?

nika
22. kvě 2010

erinko vzala bych šňůru, vždy se to někam pověsí 🙂 já řeším výhledově léto, taky nevím jak se roznodnout, zaprvé máme chatu na samotě, kus od vesnice, vše se nosí na zádech, ale v létě problém s vodou, mamka mne přemlouvá na jednorázovky že to bude jednodužší, ale azse tahat ten odpad dolů, tož nevím. uvidíme jak suché bude léto 🙂

reruna
22. kvě 2010

erinko mě to jen tak napadlo, já na dovolené s děckama ještě nebyla, natož s látkovkama 😀 a na té půdě by to nějak nešlo sušit?

kubinkov
22. kvě 2010

Alespoň PP to píšou v návodu, že se mají PULky po šesti měsících vyměnit z hygienických důvodů. Samozřejmě to nedělám, protože pak dál výborně fungují

reruna
22. kvě 2010

hm, a proč se potom dělají i jednovelikostní pulky? Já mám dvoje a plánuju je používat až do konce plenkování a vlastně V Lka jsem taky myslela, že vydrží

reruna
22. kvě 2010

Jinak teda některé mě holky fakt šokujete, tolik peněz vrazit do plínek, si tu pak připadám jako břídil 😀 já jsem tak na 7-8 tis. a i to před mm tajím.... ale teda už jsem hodně ušetřila na jednorázovkách, něco jsem i prodala, tak mám celkem dobrý pocit a hlavně mě to baví 🙂