Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
31. kvě 2010

@erinka83 taky jsem ted ve fazi, ze to my prece nepotrebujeme 😀 😀

ivuska.h
31. kvě 2010

Chachá, staly jste se objeťmi marketingových plánů 😀 😀 😀

zdienka
31. kvě 2010

ahoj holky prosim poradte
pouzivam na utieranie medvidka riedeneho vodou pripadne ine hydrofilne oleje a teraz som zacala s latkovymi utierkami. mozem ich prat s plienkami, neposkodia ich zvysky oleja? alebo to periete radsej zvlast/s oblecenim? moc dik za radu!!!

sussanah
31. kvě 2010

@ivuska.h jo holt, kdyz nekdo vybere takove barvy a prouzky 😉 Tak to jde potom silna vule neutracet pekne do ... 😀

ivuska.h
31. kvě 2010

@zdienka Já peru s plenkami a žádné potíže nepozoruji...

zdienka
31. kvě 2010

super! dakujem!!!

michelle1
31. kvě 2010

tak my nové plínky rozhodně potřebujem! 😀
@ivuska.h fakt krásné barvičky a vzory, kde na takové krásné látky chodíš? 😎

nika
31. kvě 2010

taktéž jsem přesvědčena že nové plínky, nebo alespoň jednu NUTNĚ potřebujeme 🙂 ivushka krásnééééé 🙂

ivuska.h
31. kvě 2010

@michelle1 Ty proužky jsou společný projekt s Terkou z sijemdetem, výrobce to dělal na přání. Prozatím jsme se rozhodly pro tady ty neutrální odstíny, aby bylo pro holčičky i pro chlapečky. Ale snad v budoucnu bude i nějaká ta růžová, fialová či modrá. A ty jednobarevné jsou standardní nabídka bamb. veluru, co ten výrobce dělá.

kubinkov
31. kvě 2010

@ivuska.h Opět krásné plínky! Jen tam pořád nemůžu najít ty prefoldy s obrázky. To už asi nestíháte šít. 😅 Ještě, že už plínky nemáme. Nechala bych v tom nejeden rodičák.

baca
31. kvě 2010

Tak já zase zvažuju, že prodáj BL bambusky vel S. a raději koupím nějaké anavy. Ale asi fakt nepotřebujem. 😠

baca
31. kvě 2010

Máte někdo anavy delší dobu a tvrdou vodu? Fakt to neztvrdne?

kjucukovna
31. kvě 2010

ahojky jsem tu ted poprvé snažíme se látkovat.... ale plenky málo sajou asi, malýmu vadí že je v morku, jako vkládačku dáváme ten ručníček z ikei,ale pak má zadeček dost vysoko a jeho velikost oblečení už na něj nenarvu....zatím používáme čč....chceme zkusit něco jiného ...máme tu i vv a bambusové plenky a nějaké kalhotkovky...
jaké značky doporučujete? co doporučujete vyzkoušet?

kjucukovna
31. kvě 2010

ještě dotaz co jsou ty anavy plenky a kde si je můžu prohlídnout??? 😕 máte s nima zkušenost ?

ivuska.h
31. kvě 2010

@kubinkov Na prefoldy teď totiž není materiál, už je objednaný, snad do měsíce bude... Nechci je dělat z toho oboustranného froté, protože se bojím, aby snapka nevytrhávala očka... To jednostranné už mám ozkoušené.

@baca My máme tvrdou vodu (kolem 16 ˚dH), plenky tvrdnou velmi mírně. Bambusový velur se praním trošku mění, malinko zhrubne, ale především se změní povrch -- ty jemné chloupky jakoby plstnatí, už to prostě není takový mech, ale začne to vypadat spíš jako froté. Řekla bych, že to začne tak po 10 praních a po dalších cca 10 se to už zastaví a dál nezhoršuje. Při sušení v sušičce je to o dost méně výrazné, látka vpodstatě jen ztratí původní lesk, ale chloupky zůstávají oddělené. Moc kupovaných plínek ozkoušených nemám, ale např. BE, BL Organic starého typu nebo BI konopná nudle jsou jak šmirgl. Stejně tak moje kdysi šité plenky z bavlněného froté. S ničím jiným bohužel porovnat nemůžu.

ivuska.h
31. kvě 2010

@kjucukovna Některým dětem mokro vadí, to si jinou plenkou nepomůžeš 😖 Ale můžeš zkusit fleecové separačky (holky asi nejčastěji používají doma dělané z rozstříhané deky Irma z Ikei). Jinak u všech plenek platí, že začnou pořádně sát až po několika (cca 5-10) vypráních, takže jestli máš ručníčky nové, tak se ještě budou zlepšovat. Jinak teda bambus saje líp než bavlna a jsou lidi, co tvrdí, že je na omak sušší.

maly_prcek
31. kvě 2010

@ivuska.h : noční plena - dostatečně vysoký střih i s dovycpáním, měkké gumky (proto u nás skončily BBH bambus v cca 8kg), savost, ale aby uschly do 2 dnů ! (takže raději 2 vkládačky než savé jádro ) a aby šla dovycpat pěkně i vepředu pro ty, co spí na bříšku (takže ty tvoje dlouhé vkládačky jsou super systém 🙂 )

Nemáte zkušenost u větších dětí s plínkama na snapku - když bych to chtěla nechat bez svrchňáčků? Asi si to budou sundávat (a popíchají se), co?

Takže, kdo nočníkujete, dáváte PULky s vv? To je asi nejrychlejší, ale není zas škoda nejet ve vlně? 😖

terezita
31. kvě 2010

@maly_prcek tak ja bych nemohla davat plinu na snapku bez svrchnaku ani nahodou.. by to mala furt rozepinala. ona je hodne zvidava. kdyz ji nedam pres pliny na suchac body, tak mi rozdelava i ty suchace..
a jinak vv davam do vlnaku, do pulek nee.. a jak do natahovacich, tak do cvokacich. cvokaci drzi lip, ale natahovaci se zase rychleji sundaj a vymeni.

ivuska.h
31. kvě 2010

@maly_prcek Taky bych to neriskovala... My jsme dávali Ikea ručníčky v PULkách, ale podle mě by šlo to samé i s vlňákama...

kjucukovna
31. kvě 2010

@ivuska.h tu deku tu rozstřihanou taky mám....tak nevím.
Myslíte že když mu vadí být v mokru že bych aspon mohla doufat že se "brzo" naučí na nočník??? 😅

angetha
31. kvě 2010

@terezita Terezito a jak se to instaluje do natahovací vlňáků a pak na dítě?
@maly_prcek Já tuhle jednou dala snapku nad zadeček - obráceně, tam si to snad nerozepnou

terezita
31. kvě 2010

@angetha bud polozim em. na zem, polozim ji vv mezi nozky a pak ji na nozky natahnu svrchnacky. nebo jednodussi varianta kdyz zrovna stoji, tak ji napolo natahnu svrchnaky a vv strcim mezi nozky.

joohana
31. kvě 2010

@terezita Já mám lovíky a vv a poslední dobou je to každé přebalování boj, zavání to týráním matky. Spustí šílený řčev, uteče do čela postele, postaví se a musím jí ty prstíčky páčit aby se pustila (při tom se mi směje samozřejmě). Řve, kope, je strašně silná a jediná šance jak ji udržet na zádech je kleknout si jí na nohy. Jinak udělá klidně most, prostě zvedne zadek a otočí hlavu na bok, no jsem z ní dost odvařená 😝

zmuzle
1. čer 2010

Tak ja jsem rada, ze na nej latkovku jakkoli dostanu. Polozit se nenecha a sam si hend sedne. Nepostoji na miste ani chvliku. Takze si taky prijdu jako zapasnik v judu a prepiram ho 😅 Snad tohle obdobi skonci a necha si vysvetlit, ze staci byt chvili v klidu!

zihu
1. čer 2010

ahoj holky, ja teda v posledni dobe taky dost bojuju u prebalovani, na zadech rev a furt se otaci, ve stoje to moc nezvladam asi ja.. no hruza, taky pevne doufam, ze se to srovna 😅

baca
1. čer 2010

Tak naše Bára má poslendí dobou taky zálibu v tom, že jak ji položím na psotel, tak se okamžitě, i třeba s polostaženou plinou, otočí na kolínka a peláší na druhou stranu a že jsou to fofry. Strašně se u teho směje, myslí si, že je to fajn hra, jak za ní já skáču, aby na druhé strně nespadla z postele.

Jinak mám tendence dávat na noc jednorázovku. nadšená z toho nejsem, ale nějak mi vadí ten strašný balík vycpané plinky a vlňáků. Včera jsem jí dala prefold do Anavy bambusky bez těch origioš střev a to šlo, jenže se rozhodla, že spát ještě nepujde a pročurala si to , tak jsem to z ní musela sundat. A taky mě štvě, že má nejvíc ,mokré ty boky, kde to není vycpané.

reruna
1. čer 2010

@baca bambusový velur je opravdu mnohem příjemnější a měkkčí než bamb. froté co má třeba BL, taky máme tvrdou vodu. Vám jsou ještě BL Ska?

kackaj
1. čer 2010

@baca tak zkus ten prefold poskládat na třetiny a vzadu rozevřít a vytvoří se z toho takové kalhotky, nebo aspoň trošku ty boky to zakryje...my to tak děláme i kvůli tomu, aby pod prckou nebyl takovej hrb.
Jinak dneska proběhla druhá anavy s origoš vkládačkama + BI nudlička a nebyla mokrá ani plínka durch a bylo to štíhlé, takže opět spokojenost 🙂

reruna
1. čer 2010

jo při přebalování a oblíkání taky bojujeme 😠

zihu
1. čer 2010

aaaaa, kackaj, ty swaddlebees bych chtela MOOOC kdybych si prave nezaplatila jine vlnaky☹((((((( beeEEEee