Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
15. čer 2010

@noone Jeste dotaz, to je takovej rozdil v plinach pro holku a pro kluka? Vim, ze HD se da skladat na kluka i holku, ze na kluka to udelam vepredu tlustsi, ale jsem nejak lina, skladam teda asi na holku, a je to i pro Martinka OK.

mmmk
15. čer 2010

@kackaj Ja tam byla jednou, jeste tehotna, chtela jsem si prohlidnout ruzny sytemy latkovych plinek a bylo na me pohlizeno jako na nejakou nesolventni socku a byla jsem odkazana na web 😅 Podobne blbou zkusenost ma i kamoska, kdyz si tam chtela vyzkouset nositka 😅

kackaj
15. čer 2010

@mmmk a tak to se pak člověk cítí děsně faaajn, že 😝 Znám ten pocit, ale tak nemáš se nechat odbýt a trvat si na svém, však jim jdeš dělat kšeft ne?🙂

majdula
15. čer 2010

S tou Branou mam stejnou zkusenost a uz tam kvuli tomu moc nechodim (net to jisti), soucasne prodavacky nemaji prehled, prijde mi, ze samy nelatkuji, nenosi, neovladaji moc sortiment...
Naopak jako tehule jsem tam chodivala desne rada, ty holky co tam byly zezacatku velice ochotne poradily se vsim, s plinusema aj s nosidlama a bylo videt, ze maji bohate osobni zkusenosti.

pajka00
15. čer 2010

ahoj holky,nerada se vám pletu do debaty, ale chtěla jsem se zeptat-jen tak ze zvědavosti,proč jste se daly na látkové pleny?Já mám dvě děti 18 a 15 let a vzpomínám si, jaká to byla šílená otrava používat látkové pleny, namáčet počurané,máchat pokakané,ze začátku vyvářet, denně prát, žehlit,skládat.......říkala jsem si, jaká by byla paráda používat jednorázovky, kolik by mi to ušetřilo času a práce.....a jsem rozhodnutá pro jednorázovky-protože teď u třetího si to můžu dovolit a hlavně-tenkrát nejlevnější stála 9,- a to se prodávaly i po kusech a z mateřské jsem si nemohla dovolit používat tak drahé plenky......a teď jsem si všimla, že se látkovky vrací. Musím říct, že teď jsou krásné vrchní kalhotky-říkalo se jim Sandry tenkrát-pokud si dobře vzpomínám a moc potisků nebylo a igelit vevnitř se po pár měsích roztrhal-zteřel....takže mokré i dupačky pročurané, pokud jsem plenku dala trošku špatně, nebo igelit už nedržel...Mohly by jste mi říct, proč jste se rozhodly pro ně? Díky za odpovědi🙂

markusko
15. čer 2010

Nojo, jenže to pak asi člověk nemá chuť už tam něco kupovat, že 😖 Já osobně mám s nima zkušenosti jen přes e-shop, zprvu jsem byla nadšená a mám od nich snad 3/4 látkové výbavy, ale pak to začalo dost váznout (jak objednávky tak komunikace s něma 😖 ), tak jsem si našla jiný obchůdek, kde jsem max. spokojená 😉

@jasekd Já si myslím, že HD pastelky jsou OK, také jsem chtěla výbavu pořizovat jen z nich, měli jsme na zkoušky je a popolini one size, nakonec to vyhrály popolinky, protože máme buclaté dítě a od HD byla dost otlačená a navíc v naší tvrdé vodě opravdu dost hrubly. Další plus pro popolinky bylo, že se nemusí zapínat na snapku (kterou neustále někde hledám... 😅 ) a že nejsou dvouvelikostní (měla jsem tenkrát ještě ten starý typ HD, byly to dvě velikosti, teď je myslím už jen jedna).

markusko
15. čer 2010

@pajka00 No to je přeci jednoduché 🙂 Zaprvé má dítě zadeček v bavlnce a ve vlně (a ne v papíru a umělé hmotě a chemikáliích, nebo z čeho jsou ty papírovky vyrobené...), za druhé se tím šetří příroda (já jsem dost ekologicky zaměřená a vynášet denně pytel plný plínek mi bylo opravdu proti srsti), za třetí pro potěchu z krásných vzorů a barev 😀 a za čtvrté protože nás to s manželem baví 🙂

kackaj
15. čer 2010

@pajka00 no jéje, tak to uvidíš, jak se na tebe sesypou odpovědi🙂 Tak za prvé, materiály už jsou úplně někde jinde...vrchní kalhotky nezteří a nerozpadnou se, vydrží snad celé plenkovací období, za druhé už se nežehlí a nevyváří...jednoduše se skladuje na sucho, nebo na mokro v kýbli, jednou za dva tři dny hodíš do pračky, ta to sama na 60stupňů (stačí) vypere, pověsíš, posbíráš (nemusíš žehlit, nikdy jsem nepřežehlila jedinou plenku), takže údržba nula nula nic. Další aspekt je zdraví dítěte, jednorázovky jsou napuštěné a jsou vyrobené z různých chemických a neekologických materiálů a gelů, které způsobují neprodyšnost, u chlapců v pozdějším věku mohou ovlivnit neplodnost, u dívek infekce atd. Je jasné, že když je dítě v suchu a neproteče nic na oblečení, že to asi moc vzdušné tedy nebude. Navíc maminky nechávají děti v jednorázovkách delší dobu, takže ač se zdá, že je dítě v suchu, tak na něj o to déle působí bakterie, které se v plence množí a může opět dojít k infekcím a jiným nežádoucím efektům...opruzeniny, vyrážky atd. Já teda osobně používám i jednorázovky, ale velice sporadicky, na víkendy u rodičů na slovensku, občas na cesty atd. ale pořád u nás vedou látkovky. Opravdu je to zdravější (i na kyčle), prodyšnější a hezčí 😵 Navíc svrchní kalhotky jsou dnes už i vlněné a fleesové, což je totál prodyšná kombinace🙂 No a pak ještě teda životní prostředí...jednorázovka se rozkládá už nevím kolik x let a dítě prý za jedno plenkovací období vyprodukuje až jednu tunu tohoto odpadu..fuuuj🙂 A ještě teda, pokud nepropadneš látkovací mánii, tak i ušetříš, páč je sice vyšší počáteční náklad, ale pak už nemusíš investovat prakticky nic...nemusíš...ale můžeš, což my tady rády děláme 😉 😀 😀

pajka00
15. čer 2010

🙂jo...dobré důvody....ten nejrozumnější mi přijde kvůli přírodě....protože to bych brala jako jediný důvod pro to,používat látkovky.... v tom s tebou naprosto souhlasím🙂Pokud bych čekala první dítě-možná bych se na to i dala....ale teď 😕 po tom, co jsem si to užila se 2 dětma-se mi fakt nechce...Taky plenky využiješ u druhého dítěte...tak jak já tenkrát...ale pořizovat si všechny nové jen pro jedno se mi taky moc nechce.

pajka00
15. čer 2010

🙂 jo jo holky...naprosto souhlasím🙂Je fakt,že jsem teď na živo ještě vrchní kalhotky neviděla-tenkrát to byl igelit pošitý silonem🙂...takže kvalita nic moc...a dítě bylo v igelitu prakticky-takže asi podobné, jako v jednorázovce.

mmmk
15. čer 2010

@kackaj @majdula @markusko Vzhledem k tomu, ze mam tovarny Disana a Strick Engel v okruhu 5 km, nemam vubec potrebu delat brane kseft... Navic diky koniku jsem se seznamila s distributorkou HD v Nemecku a ta mi do zblbnuti vsecko pekne vysvetlovala + sama vyhradne latkuje. A velky dik patri i ladida.l, ktera mi taky udelala patricnou osvetu. Nejvetsi pomoci v tomto smeru byla nase dula, ktera mi predvedla, jak balit zavazovacky, jak davat PULky a jak lanolinovat vlnacky 😵

@pajka00 ja osobne s tim zacala naplno pred par tydny, kdyz se zacaly memu synovi delat silene opruzeniny a nasledne vyrazka okolo tech gumovych manzet. Nevyresilo to ani vystridani nekolika znacek, bylo to snad i horsi a zajimavy (ne vsak prekvapivy) bylo, ze jakmile jsem zacala davat jen latkovky, opruzenina zmizela do dvou dnu.
A k tomu ta predstava, co za chemikalie se pouziva k vyrobe plinek a pritom ani ja sama ani tampony ani vlozky nepouzivam prave kvuli te chemii.

pajka00
15. čer 2010

Musím říct, že já jsem používala opravdu jen látkovky a dceři se udělala tak šílená vyrážka-asi v 8.měsících a to podotýkám-jsem poctivě často přebalovala,že ani kožařka si s ní nevěděla rady....bylo to hrozné.....ale pak to čímsi vyléčila.....
Děkuju za odpovědi,jsem ráda,že to vidím i z druhé strany....to víte-já nastávající matka v pokročilém věku-takové novinky moc nesleduju🙂ale asi bych měla...zítra si dočtu zbytek🙂

markusko
15. čer 2010

@mmmk No tak to bych bránu vůbec neřešila 😉 Já osobně bych si nemohla v klidu nakoupit v obchodě, kde by se na mě prodavačky tvářily tak, jak jsi psala. Já bohužel v okolí nemám ani prodejnu, kde by se prodávaly látkovky (nejbližší velké město od nás je cca 50 km), takže jsem byla odkázaná výhradně na nakupování přes net, aniž bych si mohla plínky "omakat". Mimochodem bez jedné holčiny z MK bych se do toho asi taky nikdy nepustila, protože jsem z těch moderních látkovek byla zpočátku fakt jelen 😅, ale ona mi všechno polopatě vysvětlila a pomohla i se začátečním výběrem, pamatuju si, jak se mnou probírala a revidovala položku za položkou, než jsem objednala první balík 🙂 No a pak už se specifickýma dotazama jsem se obracela na holky tady z této diskuze 🙂

sussanah
15. čer 2010

holky, uvazuju ze poridim jeste jednu plenku malemu na frajerinu. Chtela bych nejakou AIO/SIO takovou, kde jde jen vymenit ta pocurana cast a zvrchni pouzit znovu. Tim ze mame jen spis nehody, tak mi jedna bude bohate stacit. Jakou byste mi doporucily? divala jsme se na itty bitty SIO, jsou jeste nejake jine tohoto stylu?

sussanah
15. čer 2010

no ja mam asi stesti, ale v brane jsem byla uz nekolikrat a jsem maximalne spokojena. Vzdycky mi vsechno ukazaly, vysvetlily, at jsem potom udelala nebo neudelala nakup. Jendou jsem mela i reklamaci, neco jsem i vracela a naprosto bez problemu. Tak nevim, asi jsem fakt mela stesti 😕

blka
15. čer 2010

@sussanah SIO dělá ještě gro baby 😉 a nebo cuddle buns, ale ty jsou dost drahé a podle mě nic moc za ty prachy. S gro baby zkušenost nemám.

nika
15. čer 2010

@sussanah já mám v poslední době v oblibě kapsovky (AIO) od SWB (Econappi) a Blueberry (one size bamboo velur a nějakou co už se neprodává - minky povrch) jen nedávám sací vrstvu do kapsy ale jen tak. jde tam složit i čč na 12tiny, nebo doma šité nudle cokoliv. navíc jsou jednovelkostní. ven nosíme výhradně je.

nika
15. čer 2010

ad brána v loni super zkušenost,paráda, poradily, ale letos jsem tam byla v březnu a buď špatný den (zrovna naskladňovali či co) nebo nevím, rady nikde, ani nic moc zájem. 😒

meleri
15. čer 2010

čaute holky,

super moc vám děkuju za odpoved, vyřídím to s těma flísovýma svrchŇákama....já mám jednu zavazovačku disanu ale nikdy mi to moc nešlo, malý se už dost hýbal, zkoušeli jsme ji asi v půl roce.
a co je ten novoskad? to je něco z čtvercových plen?

do vlňáků se jí určitě nebude chtít jít, já jí už říkala (jedny mám) co se s tím musí dělat a moc jí to nesedělo...
ty flísové se jí taky moc nelíbí protože je to umělina, ale co se dá dělat, člověk se nakonec rozhodnout pro něco musí... 🙂

zuzcacig
15. čer 2010

@markusko Jaký obchůdek? 🙂

@pajka00 manža je pro ekologii, čímž mě překvapil, a u mě zvítězily látkovky (klasické čtvercové zatím), protože budu mít výbavu za 2,5K a pak mám v plánu svrchňáky prodat a koupit větší. Ale zatím jsem v rovině teorie, osobní zkušenosti ti můžu říct po prázdninách 🙂 Ale první holka byla na papírovkách, bez problémů.

ivuska.h
15. čer 2010

@pajka00 Tak já bych hlavně řekla, že látkové plíny dnes jsou něco úplně jiného, než tehdy. Teď už nejsou jen čtvercovky, ale řekla bych, že většina lidí používá aspoň z části kalhotkové plenky. Nebo pokud chceš býr extra líná, můžeš používat plenky vše v jednom, ty mají už integrovanou nepromokavou vrstvu a tudíž je jen nasadíš jako jednorázovku.

Vyvařování není potřeba, ani předpírání (max. u ntěch pokaděných, když hovinec sjede mimo separačku), žehlení je u některých typů plen dokonce zakázané (nehledě na to, že je zcela zbytečné). Skladuje se v kýblu, který se jednou za dva dny (průměrně) obrátí do pračky a pak pověsí nebo hodí do sušičky.

Proč látkovky -- za mě je to především zdraví dítěte, finance a ekologické hledisko.

ivuska.h
15. čer 2010

A jinak všechny zdravím po odmlce, měla jsem angínu 😝

ladida.l
15. čer 2010

@sussanah pokud jsem o SIO - já mám v tomto systému SWB econappi, IB, GB, Cuddle a Flip od BG - u nás jako asnap in one funguje pouze Cuddle a Flipka, u ostatních mi vždy navhnou svrchní kalhotky a při dalším použití zatouchají - dost možná je to tím, že je venku nechávám třeba dvě hodiny...
Pokud chceš dobrý poměr cena/výkon, je ta Flipka dobrá volba 🙂 Ale ty SWB, GB a IB jsou zase krásný 😕 😀

sussanah
15. čer 2010

vsem diky moc za tipy, jdu studovat 😉

jasekd
15. čer 2010

@meleri Ale mne ty flisaky prijdou prodysne a v pohode, akorat ze nam obcas provlhly az na dupacky, ale jak jsem psala driv, asi mu byla plina velka, nevsakla to hned,teklo to vsude mozne...Protoze ted pozdeji se nam to nestalo. Ja teda radsi PUL, muzu se na ne spolehnout, taky to neni jako igelit, ale urcite ty flisaky nebo vlnaky jsou prodysnejsi, jenze ty vlnaky jak se lanolinujou (ani nevim jestli to pisu dobre, ja ani nevedela, ze jsou nejaky vlnaky, natoz ze se musej impregnovat), tak to se mi fakt nechce.... Malej uz byl opruzenej jak v papirovce (pouzivala jsem v porodnici a pak obcas doma, doted kdyz jdem k lekari nebo nekam, kde nemuzu kdykoli prebalit, a jsme u toho, ze v tom jsou ty deti dyl...), tak v latkovce, nakonec mi to prislo jako reakce na vlhcene ubrousky tusim Huggies. Vlhcene ubrousky pouzivam Baby love z DM a doma flisovy ubrousky namoceny bud ve vode nebo v odvaru z mesicku. Ty opruzeniny mel jako malinkej, jak furt kakaj,i kdyz jsem prebalovala porad a poctive ho myla, nechala uschnout, namazala... Ted jako vetsi uz je uplne OK.
@markusko Jo jo, ted uz je Pastelka jen jedna velikost, mne se to nezdalo, ale kamosky holka v tom opravdu je od narozeni az do ted (necely dva roky), i kdyz ona je spis drobnejsi, ale pak se snad da koupit nejaka spesl XL. Snapky jsem se trochu bala, ale je super a pro jistotu mam dve 😉
@pajka00 U nas to byla hlavne ekologie, nedelat odpad, no a pozdeji jsem se docetla, ze je to i zdravejsi. A jeste jedno plus, kdyz mas davat kvuli kyclim na zacatku treba 3, pak 2 pliny, tak latkovka je siroke baleni samo o sobe a nemusis se s tim prudit, mne to z tech pemprsek vzdycky klouzalo, malej se paril, takze jsem na to kaslala a pak mela spatny svedomi (ja totiz mela jako mala vrozenou subluxaci kycli, do dvou let nemohla venku vubec chodit, mela jsem ty reminky, takze malej by to baleni skutecne mel mit), mam HD pastelku a ta je siroka dost.

sven
15. čer 2010

holky, tak jdu zas na radu - kdy jste začaly látkovat - hned jak jste přišly z porodky a nebo třeba až po šestinedělí? Mám v plánu začít asi novoskladem - děláte ho z jedné plínky nebo je jich potřeba víc dát na sebe (kvůli nasákavosti a příp. kvůli kyčlím) Pak bych chtěla najet na kalhotkovky. A normální čč jste žehlily? (příp. jak dlouho - myslím třeba po čas šestinedělí atd.).
Dík moc za vaše praktické zkušenosti.

meleri
15. čer 2010

jasek jo,

já osobně bych šla radši do flísu, ale ona nemá moc ani ráda flísové oblečení že se v něm hodně potí, tak proto uvažovala o té vlně ale pak jsem jí řekla že se to musí namáčet do lanolínu atd, a to ji odradilo...
můj syn měl taky strašné problémy s opruzeninami, a to proto že v nemocnici byly plíny jakési značky Moltex a ty byly úplně strašné, jak šmírgl papír prostě...pak jsme zkoušeli pampersky, a katastrofa, huggies byly v pohodě, no a jak jsme najeli na látkovky taky nic moc, ale pak jsem přišla na to že nejlepší je mýt zadek přímo pod tekoucí vodou, žádné ubrousky, ani látkové, ty používám jenom na moč ale když se pokadí tak šup pod sprchu, to mi poradili naši že se to tak kdysi dělalo, a od té doby nemá nic...jo určitě je to aji věkem, prostě on taky pořád kakal když byl malý.

sven
já začla právě až ve 3 4 měsících života malého, už si to přesně nepamatuju, ale začla bych asi dřív ale vůbec jsem neznala v té době tyto moderní látkové pleny....a od těch klasických mě všichni odrazovali...🙂 ale u druhého dítěte bych chtěla zkusit co nejdřív...🙂

ivuska.h
15. čer 2010

@sven Já u Ondry hned po narození, ale to by v porodce asi těžko šlo, rodila jsem doma. Jenže jsem toho pak hned druhý den zas nechala, protože mu lezla plínka do pahýlku pupečníku a nechtěla jsem, aby byl ve vlhku (neměla jsem tehdy ty novoroz. plenky s vykrojením na pupík). Takže nakonec byl plně v látce od nějakého sedmého dne, kdy pupík odpadl. U Klárky jsme začli po návratu z porodnice, té pupek uřezali, takže nebylo co řešit 😀

čč jsem ani u jednoho dítěte nepoužívala, absorbcí nestačily a než je něčím nacpávat, to už mi přišly lepší kalhotkovky. Osobně moc nechápu tu čč-mánii pro novorozence 😉

evulebobule
15. čer 2010

@ivuska.h ahoj prosím tě, kdy budou přibližně ty vlňáčky? Psala jsem ti nedávno zprávu, jestli si pamatuješ 😉

ivuska.h
15. čer 2010

@evulebobule Dnes konečně nadešel slavný den a vlna byla doručena mé dodavatelce. Takže u nás bude za pár dní a pak hned šijeme.