Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janula28
25. čer 2010

@joohana já jsem s úspěchem na jakékoliv zarudnutí používala kosmetiku cannaderm řadu robátko a super, do dne pryč

maly_prcek
25. čer 2010

My sme to teda měli v místě gumiček, ne tam, kde je mokrá plenka... Dycky jsem mu tu kalhotkovku vyhrnula nad to červené a dala kalhotkové vlňáčky nebo nějaké jiné, co měly gumku jinde a promašťovali jsme... Párkrát se to sloupalo a pak zase párkrát objevilo a teď už jsme to pár měsíců neměli (ťuk ťuk 🙂 ) Asi to bylo něco jiného, jak má Izabelkak, na to by Indulona nestačila...

izabelkak
25. čer 2010

to na nožičkách v okolí gumičiek sme mali aj my, to sa s tým imazolom zahojilo veľmi rýchlo... prestala som potom používať BL plienky, tie ju myslím drali a dráždili, teda vlastne my sme vtedy boli skoro mesiac v jednorázovkách, akonáhle som dala látku hneď červené....
teraz nožičky o.k. ale teda tá prdelka... pritom rozkrok máme úplne ukážkový... ja si proste fakt myslím že máme klasickú dermatitídu z mokrých nočných plen, ale prišlo mi divná dávať na dieťa čo v noci čúra málo alebo vobec obr nočnú plenuchu, no a zrazu ma prekvapila a začala čúrať až moc... ale ten imazol zaberá veľmi pekne... jo a pod to mažem na premastenie buď robátko ošetrujúci krém alebo konopný olej od nobilisu....

@joohana a skúšala si imazol? neviem prečo ale nám najprv kožiarka naordinovala imazol, až po týždni nie veľkého zlepšenia ichtamolovú masť.... no a na nožky vtedy imazol zaberal pekne.... tak neviem je to celkom náročné zistiť čo kt. dieťaťu pomože, najma asi na peňaženku, a človek má potom plno krémov doma...

joohana
25. čer 2010

@chaarleene To vůbec neznám, zkusím mrknout. Ale na noc jsem malé dala hnusku a znovu namazala Indulonou a je to na dobré cestě, fakt to asi bylo suché. Já malou hodně myju, většinou teda jen vodou, ale když hodně smrdí močí tak vezmu i mýdlo a asi ji to moc vysušuje.

joohana
25. čer 2010

@izabelkak Imazol jsem nezkoušela, mám tu ten Sudocrem a Pityol, takže jsem zkoušela ty a snad jsme to odhalili a bude už dobře...Imazol možná pořídím kdyby náhodou.

mmmk
25. čer 2010

@chaarleene Prosim te, kde se da ta mast objednat? Maly ma to, co tu holky vyse popisuji, ovsem on to ma prave z gumicek u jednorazovek ☹ Proto jsem zavedla plne latkovani, ale nedari se mi ho toho zbavit. Uz mame vyzkouseny - bepanthen, kalciovku, sudocrem, mesickovy bübchen, materske mliko, rybliku a takovou prirodni mast z Bahnhofapotheke Kempten 🙄

ladida.l
25. čer 2010

@mmmk
http://www.lekarna.cz/ondrejova-mast-medicament...
tady v tom eshopu ji mají hned v několika verzích

mmmk
25. čer 2010

@ladida.l Dekuju, budu si to muset nechat poslat, nemam napad, pod jakym nazvem by to tu dalo koupit, to bude zrejme typicky cesky produkt.

chaarleene
25. čer 2010

@mmmk mně ji vždycky kupuju teta, když jede do Vrchlabí - nějaký její kamarád tam má lékárnu a přímo ji tam míchá, takže ji mám v takovém tom lékárenském kelímku 🙂 ale koukala jsem, že se dá koupit i hotová v tubě, to už psala i ladida 😉

izabelkak
25. čer 2010

@joohana ak by si ten imazol kupovala treba pýtať krémpastu, lebo sú dva tipy a tá krémpasta je na plesňovým kožným ochoreniam, síce píšu že mokvajúcim, aj v lekárni sa divila keď nám to dokina predpísala na suché, červené miesta.... ale nedávam ho priamo na kožu najprv premastím a potom až aplikujem, síce to vyzerá že je kožička akoby suchá ale ten zápal ustupuje, už to nie je také červené.... každopádne zázraky na počkanie neočakávam, už sme to mali 2 x a trvalo dlho kým to červené kolečko zmizlo, ale teraz ich máme viac a kým som nezačala dávať imazol a na noc jednozávku vyzeralo to podstatne horšie, velmi červené, rozdráždené... narušená pokožka potrebuje sucho čo žial v látkovkách nie je....
ale na tých nožkách je to skor podla mňa mechanické podráždenie alebo, tam sa nám to fakt zhojilo rýchlo, na prdelke žial nie....

izabelkak
25. čer 2010

hmm to je sila že tú ondřejovú masť nemajú na slovenskej verzii toho e-shopu čo dala link ladida.l ani sa mi nepodarila na slovensku vygoogliť takú masť jedine tú s rybím tukom http://www.lekaren-nonstop.sk/tovar/2133495-bab...
ale možno by to vedeli namiešať v lekárni..... vyskúšam asi aj to ďakujem za tip....

kackaj
25. čer 2010

Ahoj holky, dlouho jsem tady nebyla. Chci se zeptat, nemate nahodou nekdo cerstvou zkusenost s plenkama econobum od BumGenius? Jsou to vicevrstve plenky s PULkama a me by zajimalo, jestli jsou dobre a jestli opravdu sedi i vetsimu decku. Doted jsme meli one size duha od popolini, jsem s funkci spokojena, ale uz mi to pripadne zbytecne velkej balik na to, ze kazda plinka spolkne max. jedno dve ucurnuti a v podstate vyhazuju temer suche pliny do kose. Takze bych sla do nejake stihlejsi rychlejsi varianty a zajima me, jake rozmery maji ty prefoldy....nevite nekdo? Jeste premyslim nad BG flip stay dry nebo organic (ty maji teda 40x32cm a to je velikost popolinek S, takze to mi pripadne male)...nevite taky o tomhle neco....jak sedi, jak sajou atd.? Jednu flipku jsem kdysi mela a prodala, ale ted mi to pripadne docela jako vhodna varianta pro nas, kdyz kadime na nocnik a curame take tam, nebo sem tam do pliny. Tak sem se zkusenostma nebo nazory, jestli nejake mate 😉 🙂 Dik🙂

ivuska.h
25. čer 2010

@kackaj Já jak jsem to viděla, tak je to ten samý střih, co BG Orhanic a Flipky. Ale přesně jsem to neměřila, pouze od oka. Čili pro mé děti nepoužitelné 😀

ivuska.h
25. čer 2010

@ivuska.h Organic, ne Orhanic 🙂)

ivuska.h
25. čer 2010

@kackaj Tak mě napadá, proč prostě nepoužiješ nějaké dobré svrchňáky a k tomu třeba bambusový prefold?

kackaj
25. čer 2010

@ivuska.h a tak si rikam, ze ta sada je takova kompaktni a BG celkove mam rada. Samozrejme muzu koupit jen svrchnaky a vicevrstvice, ale jsem si rikala, ze ty BG by mohly byt trosku lepsi a prijemne matrose. No, vsak uvidime, jeste se nikam nehrnu, stejne to pujdu asi nejdriv omrknout🙂 A co ty tvoje prefoldy...ty bych taky rada prubla....budou?

kackaj
25. čer 2010

@ivuska.h jo a hlavne mi jde o ty rozmery plenek teda...prece to, co je velikosti odpovidajici popolinkam S nemuze byt jednovelikostni do konce plenek, ne? Vyhovovalo by mi, kdyby nekdo (hadej kdo🙂) udelal prefoldy ve velikost L jak mivali popolinky, nebo maji bambina, i kdyz mozna ty Mka taky muzou stacit...ja prave nevim, nemam zkusenost 😒

ivuska.h
25. čer 2010

@kackaj Už mám hotové první tři kusy, z různých materiálů a budu teď chvíli zkoušet, hlavně jak to drží tvar, jak na to jde chytit snapka a taky jak to saje a schne. Mám teď biobavlněný, bamb.-kon. flís a bamb. froté. Ještě bude příští týden z čistého bambusu. Pokud se osvědčí, půjdou do širšího testování, to oznámím na své FB skupině, takže do je člen, bude se moct zúčastnit, počítám tak cca s 10-15 testery.

ivuska.h
25. čer 2010

@kackaj No někdo má vel. L v plánu, mám pocit 😀

permonik7
25. čer 2010

Ahojky, nám pomohla nivea, dovezli jsem si opruzenej zadeček z porodnice a za dva dny byl pokoj 😉
http://www.lekarna.cz/nivea-baby-nutri-sensitiv...
Jinak co mi říkali kamarádky z lékárny, Sudocream má nějakou složku, na kterou dost dětí špatně reaguje a je prý lépe snášen třeba tento přípravek:
http://www.lekarna.cz/calcium-panthothenicum-ma...
Vyzkoušené mám oba a super, od té doby máme ukázkový zadeček🙂 Každému miminku sedí něco jiného, chce to zkusit.

izabelkak
25. čer 2010

@kackaj na slovenských látkovkách baby flipku veľmi chvália, občas si tam pripadám ako vo "flipkovom" fore🙂)) tak sa prípadne popýtaj tam... ja skúsenosť nemám.... 😉

izabelkak
25. čer 2010

@kackaj jo a vv M-ko mi príde dosť veľká keď skladáš na rovno, no ale je fakt že my sme pidi 🤐 😀

ivuska.h
25. čer 2010

@kackaj Rozměrově je plán takovýhle:

NB 29x30
S 31x34
M 36x40
L 37x45

Šířka je menší, než u klasických vv, protože to bude z úpletů, tudíž pružné. Navíc teda ty míry, co jsou v eshopech psané u vv plínek, jsou většinou před vysrážením, takže kdoví, jak to dopadne potom. Teď koukám, že Kikka mají vel. M 53x37, což mi teda přijde gigantické...

kackaj
25. čer 2010

@ivuska.h tak parada, tesim se na nove kousky. A mezi testovanim a uvedenim na trh muze byt cca jak dloua doba? Ze nekoho moooc chvalim za napad s velikosti L 😀 😉
@izabelkak diky, zkusim tam mrknout 😉

kackaj
25. čer 2010

@ivuska.h no, to teda vypada na giganty ty kikko...to je na nejaky velkoprdelky🙂

ivuska.h
25. čer 2010

@izabelkak Na Americké diskuzi, kam chodím, je Flipka taky děsně oblíbená. Tak mám asi nějaké nestandardní děti 🙄

ivuska.h
25. čer 2010

@kackaj Tak chtěla bych, aby to testerky používaly tak dejme tomu 14 dní, aby se stihly ukázat nějaké závažnější vady, tak snad do měsíce by to mohlo být vyřízené...

kackaj
25. čer 2010

@izabelkak Ondra moc pidi prdku nema, ale tak kdyz to vetsine deti sedi, tak asi i nam by tech 40cm mohlo stacit...musim ho premerit, kolik te latky tak muze potrebovat. Navic na ty ucurky by to vlastne fakt mohlo byt o.k., nepocitam, ze vzdy bude mit durch celou plinu, spis nekdy vyjimecne. Na delsi trasy stejne davam papir... 😅

kackaj
25. čer 2010

@ivuska.h smarjaaa, ja to tady nestiham ty odpovedi na odpovedi a odpovedet na ty odpovedi na odpovedi😀 Tak ja budu bedlive sledovat e-shop a pripadne objednam...tak dik za info, budu se tesitovat🙂