Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kvakulka
27. čer 2010

@ivuska.h HIh, no jo, když vydržíš nic nekoupit 😎 Když existují takový obchůdky jako třeba Anavy, tak je další dítě výborná zaminka k dalšímu hýření 😀 😀 Ale jasně, chápu, jak to myslíš 😉

mehlo
27. čer 2010

@ivuska.h děkuju za podporu, jenže my jsme na tom tak špatně, že si to myslím nikdo z vás nemůže představit. Tím se nechci samozřejmě nikoho dotknout. Bohužel se tady nemůžu moc rozepisovat, protože když by jste si to přečetly tak nevím co by jste si myslely. A já bohužel protože jsem neustále ve stresu z nedostatku peněz tak bych docela určitě nekojila, aspon u Petra se mi to podařilo jen malinko- kojila jsem 3 týdny, pak už jsme museli přikrmovat Nutrilonem a snažila jsem se kojit do 4 měsíců- to tam ještě pár kapek bylo.

ivuska.h
27. čer 2010

@kvakulka No to jo, pevná vůle je nutnost. Já ji ovšem nemám 😀 I když u Ondry se to dá trochu zdůvodnit tím, že přece naven nemůže nosit růžové šatičky po Klárce. A navíc ho mám v jiném ročním období, takže bylo potřeba dokoupit pár oblečků i z hlediska jejich "výhřevnosti". Jinak jsem koupila jen dva šátky (po třetím toužím, ale uvidíme, jestli na něj zbyde) a víc nic. Jo, ještě druhou postýlku jsme museli koupit, cože teda nevím proč, když je stejně skoro celou noc nasáčkovanej u mě pod peřinou 😀

ivuska.h
27. čer 2010

@mehlo Stres kojení moc neovlivní, já jsem myslím taky dost ve stresu, i když asi trochu jiného druhu... Je to automatická činnost těla, dřív lidi žili v každodenním strachu o holý život a taky kojili. Spíš si myslím, že v dnešní době, když je možnost náhražky, leckdy žena vzdá kojení předčasně.

Jinak je mi líto, že jste v takové situaci, snad aspoň tím šitím si něco přivyděláš...

joohana
27. čer 2010

@ivuska.h Stres možná kojení až tak neovlivní, souhlasím že je to automatika, ale věřím že až do té míry že když není a být nemá tak s tím člověk moc neudělá. Syna jsem kojila plně 3 týdny, pak jsem musela začít přikrmovat a v 6 týdnech už byl plně na UM a já začala brát léky neb se potvrdila moje chronická nemoc-měla jsem 10kg podváhu a mlíko prostě nebylo. Bohužel masírována tím, že "každá žena může kojit" a "musíte si zalézt na dva dny pod peřinu a jen kojit" (rady laktační poradkyně které jsem několikrát brečela do telefonu) jsem to strašně špatně nesla, byla jsem už na dobré cestě k psychickým problémům, protože jsem se asi dost "nesnažila" když mi to nešlo. Ačkoli jsem dítě asi cca 2 týdny trápila hlady, plakal i 12 hodin denně nonstop, můj den vypadal tak že jsem opravdu kojila hodinu, šla se vyčurat a kojila další hodinu a tak celý den. Po třech dnech snahy se vždycky prsa nalily, synek byl 1 den spokojený a pak znovu. Mám kamarádku jejíž sestra takhle skončila se svým synkem v nemocnici, mimčo dehydratované a příliš slabé nato, aby sálo. Prostě to taky pořád zkoušela a mimi už tolik neplakalo...Naštěstí dojeli včas a malý je v pořádku.

Když kojení jde, je to krásná věc-dlouho jsem po téhle zkušenosti váhala, jestli vůbec kojení po druhém porodu zkoušet. Nakonec mě těhotenské hormony přemohly a šla jsem do toho, tentokrát jsem měla doma Nutrilon i flašku a odhodlání že jakmile to jen trochu nepůjde, vzdávám to. Kojila jsem bez sebemenších problémů rok, pak jsem odstavila protože se mi zase začala ozývat má nemoc a musela jsem začít brát léky při kterých se kojit nemá.

Omlouvám se za román, ale nedalo mi to...

mehlo
27. čer 2010

@ivuska.h čauky taky na tom máš kus pravdy, možná že jsem se trošku omlouvala, ale já měla v těch 4 měsících šílený potíže se zubama a bez prášků to vyřešit nešlo- Paralen ten nezabíral vůbec, takže jsem se snažila chvilku ještě odstříkávat, ale dalo mi to strašně moc práce, abych z toho prsu vůbec něco dostala. Holt jsem měla asi slabou vůli, když bych se zakousla a nepovolila, třeba by to šlo dál

mehlo
27. čer 2010

@joohana děkuji za podporu.

permonik7
27. čer 2010

Pokud jsou zdravotní problémy, pak je to rozhodně jiná situace. Ve stresu jsem byla taky-když jsem musela být 3 dny bez malého a mlíko jsem začala ztrácet geometrickou řadou. Pak jsem konečně mohla být s ním a mlíčko se vrátilo..i když to dalo práci, stojí to za to 😉
Za zdravotní problémy nikdo nemůže a nikdo vás za nekojení neodsoudí 🙂

permonik7
27. čer 2010

Holky, potřebuju poradit, mám už druhé vlňáky Disana a ty první - nejmenší, v pohodě, ale ty druhé se mi jaksi srazilynebo co.Nemůže to být třeba tím, že jsou barevné? "Musím" 😀 teď pořídit nové a nevím do jakých jít ☹

ivuska.h
27. čer 2010

@joohana Zdravotní indikace jsou jasné, to holt pak jinak nejde...

ivuska.h
27. čer 2010

@mehlo Já jsem nechtěla vyvolat tady tu debatu "kdo nekojí, je špatná matka" 🤐 Spíš jsem tě chtěla povzbudit do případného dalšího těhotenství 😉

ivuska.h
27. čer 2010

@permonik7 Myslím, že se hodně často píše, že ty barevné se sráží, ale sama jsem je neměla, takže takto neposoudím.

permonik7
27. čer 2010

Tak to asi zase půjdu do přírodních 🙂

mmmk
27. čer 2010

@permonik7 Nedavno jsem byla v tovarne disany a chtela barevne vlnaky, ve vzorkovne meli zrovna jen prirodni a pani rikala, ze barevne se muzou pri spatnem zachazeni srazit a i rychleji plstnati.

handulak
27. čer 2010

můžu poprosit o odkaz na ivusky plínky 🙂 ..na pipkárně je odkaz jenom na flickr..a já bych ráda věděla kolik,že to stojí,protože ty vv jsou krásné 😵

permonik7
27. čer 2010

@mmmk jj, to je dost možné, že plstnatí, protože ty první mi zplstnatět nestihly a tyhle jsou už plstnaté a nejsou tak elastické. A všechno dělám stejně jako s těmi přírodními i prostředky používám stejné, proto mi to bylo divné. Mám je prané teprve dvakrát a dvakrát impregnované. Tak mě to mrzí. No co, tak budou nové, přírodní 😉

handulak
27. čer 2010

to mě mohlo taky trknout 😅 hm ale většina tam momentálně není 😒 tak se podívám zase za měsíc 🙂

permonik7
27. čer 2010

@handulak vydrž, Ivuška dodá 😉

ivuska.h
27. čer 2010

@handulak No, bohužel máme spožděnou dodávku bambusového veluru a tudíž nešijeme :(

duzame
27. čer 2010

Ahojky holky, chci se zeptat ohledně čč. Naše sedmikilové dítko už má novosklad jako bokovky 🙂 , a většinou nám kakoše vyjedou zádíčkama 😝 . Novosklad mám ale ráda, ale nevím jestli se vyplatí kupovat čč 80 x80, až se zachvíli začne víc hýbat, jestli už nebudou k ničemu.....Docela se mi líbí ty pružné čtvercovky na merinu:
http://www.merinostar.cz/merinostar/eshop/1-1-L... , znáte někdo?
Díky 🙂 .

handulak
27. čer 2010

@duzame a zkusila ty čč poskládat na draka? nám tak v pohodě 70x70 zase byly 😉 http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-...

duzame
27. čer 2010

😀 @handulak no draka znám, ale přijde mi to tak nějka málo materiálu vpředu......No asi zkusím a uvidím, že

danae
27. čer 2010

@sussanah Jojo, také to znám...ty nasáklé jednorázovky. I jsem normálně zažila, že to dítě zvedli, aby ho potěžkali, zda už má dost plnou plínu... To je darmo mluvit. Někteří rodiče prostě nejsou dobří ☹ Už jen když se kouknete, jak podceňují bezpečnost dětí - autosedačky, helmy na kolech atd.

Moc diky za info o Haipě. Mně ty plenky upřímně příjdou úplně super. S materiálem nemám vůbec problém. Naopak koukám, jak je po více než roce pořád super. Občas jsou tvrdší, ale promnutí pomůže. Dávám je ale tak jednou za 14 dní přes noc do horké vody s kyselinou citronovou. To je vždy úžasně zas zjemní.

Jen by mne právě zajímalo objasnit tu otázku, zda jsou dobré už od novorozence. Někteří říkají, že bez problémů, někteří říkají, že ani náhodou... Tak nevím 😅 My jsme neměli problém, ale naše mimčo bylo od počátku trošku větší a rychle přibíralo. 😉

ninouche
27. čer 2010

Ahojky, chtěla bych se zeptat na praní plen - začínám nakupovat výbavičku a zajímalo by mě, jak perete nové plínky před použitím - jestli na 60, nebo stačí ty nové z obchodu jen na 40. A taky, perete klasické čč (mám staré, ještě po po mně) dohromady s PUL kalhotkama a AIO plínama (koupila jsem zatím Itti Bitti jednu na zkoušku, dál uvidím 🙂 ), i když jsou barevný? A ty AIO plíny perete vcelku?
A poslední dotaz - můžu tohle všechno (včetně třeba konopných a bambusových plín) prát ve slizu? Nebo radši tekutý Ecover?
Díky moc 🙂

mehlo
27. čer 2010

@ivuska.h díky však to jsem taky netvrdila. Když by se stal skoro zázrak, tak by druhé bylo, ale obávám se, že se zázrak nestane a já budu muset i u tohoto mýho miláčka velmi brzy do práce. To šití aspon takhle na začátku mě docela určitě neuživí.

mehlo
27. čer 2010

@ninouche čauky já všechno peru dohromady ve slizu na 60 C

ivuska.h
27. čer 2010

@ninouche Ve slizu můžeš všechno, kromě plínek s flísem uvnitř.

ivuska.h
27. čer 2010

@ninouche Jo a u IB se pouštění bát nemusíš, je to umělina a ta nepouští. Ovšem dle výše uvedeného bych IB ve slizu neprala, ta vnitřní vrstva by pak mohla odpuzovat čůrání.

joohana
27. čer 2010

@ivuska.h Ivi, já nechtěla nijak útočit, a navíc je to teda hrubě OT 🙂, ale já tehdy o tom, že jsem tak vážně nemocná ještě moc nevěděla-teda indicie tu byly, byla jsem na operaci slepáku ve 32.tt, ale nebylo to potvrzené a vůbec mi nedocházelo že je to stav, ve kterém můžu nemít mlíko. Žádný z mých lékařů-hlavně teda malého pediatra nepoznal že mám málo mlíka, malý přibíral, hraničně ale ještě v normě...
Proto jsem od té doby opatrná, pro mě vše co ta maminka sama může cítit jako překážku kojení překážkou kojení prostě je.

Jinak je mi jasný že kojení je zlatý, tentokrát jsem si to fakt užívala, ten pocit je bomba, dokonce musím říct že i fyzicky moc příjemný-po odeznění šestinedělí teda 😀 . Jen ve mně zůstaly ty pohledy kolemjdoucích kdykoli jsem vytáhla někde flašku.