Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mataharyy
3. črc 2010

No tak jste mě trochu "potěšili" že nejsem jediná kdo s GB má trable 😅 Jináč taky mě to mrzí, pač se mi moc zamlouvá až na to že je fakt malá ☹ a je na sucháč, což je taky na nic když ho umí rozepnout... Ještě že už je teplo a může chodit bez pleny, nebo jen s čč na novosklad, snapku a nazdar bazar, se s tím nebudu párat když je třicet stupňů 😎

kvakulka
3. črc 2010

Dítě se definitivně naučilo rozepínat sucháče 😠 😠 😠 . Takže pro nás mají GB další mínus- jsou sice poměerně slušně vysoké, ale drsně se vrývajjí do stehýnek- i přesto, že naše mládě má docela dost štíhlý nožky. Žádná vyrážka se mu z toho nedělá, možná mu to ani nevadí, ale radši v těchto parnech dávat nebudu.
Mám dotaz: na tekutý hovniska celulózový separačky, že? Nikdy jsem separajdy nepoužívala, ale Jáchym kadí už i 6krát denně, což už mě nebaví odepírat 😒 . Kvalitní jsou Popolini?
Díky 😉

ivuska.h
3. črc 2010

@blka No asi moc žádný 🙂)

joohana
3. črc 2010

@kvakulka Jj, celulozový. A Popolini nebo Disany, obojí prima.

blka
4. črc 2010

@ivuska.h Tak to já tě nebudu nijak zatěžovat 😉 . Já jsem se jen ptala, jestli to dělá i někomu jinému a proč to asi dělá.
@mataharyy A krásně to drží? Já jsem dala Marečkovi čč na draka, udělal pár kroku po 4 a měl to u kolen 😅 . Asi to málo stahuju nebo co. Ale těma PULkama to hezky drží...
@kvakulka Měla jsem Disany a spokojenost a pak jsem přešla na Bambinexy a ty mi přišly ještě lepší.

mataharyy
4. črc 2010

@blka jo drží, ale když jsem dala na draka tak se to rozpadala a pak vlál jak drak, ale účinek žádnej 😀 ale na novosklad paráda a když do toho ještě dám jednu čč (aby ho snapka nedřela) tak naprostá paráda 😵 včera tak chodil celej den (po dvou, čtyřech válel se po zemi...) a ani se to nehlo 😉

blka
4. črc 2010

@mataharyy Super, tak já to zkusím z toho novoskladu. No právě, že mu ten drak za chvilu vlál jak drak 😀 . Teda vlát nestihl, protože jsem jenom odnesla PULky, přišla jsem a zase šla pro PULky a sklad upravila a zabalila 😖 . A to máš čč 70x70 a v pohodě mu stačí nebo ty větší? Myslím, že ty menší nám na novosklad už nestačí ☹

reruna
4. črc 2010

holky a snapku si nesundávají drobci, když nemají svrchńáky?

duzame
4. črc 2010

@reruna zatim ne 😀

kukuca
4. črc 2010

Látkařky, prosím poraďte.Který svrchní vlňáky udrží i čtverce poskládaný na draka?Potřebujem fakt držáky a vlnu..
Díky!

zmuzle
4. črc 2010

Ahoj, tak ja draka skladam cca od 3 mesicu a drzi krasne. Kdyz ted beha jen v tricku a pline a nahodou si sedne, tak teda snapku rozdelava, suchace na svrchnakach taky. Proste zkouma co tam je. I papirovku rozdelava, dkyz ji mel, kvuli prujmum.

zmuzle
4. črc 2010

@kukuca Ja teda nikdy neresila, ze by na sklad na draka musely byt extra vlnaky. 😕 Davam na to samozrejme snapku a pak co mam doma. Takze u nas Loviky, BBH a normos pleteny a vse je bez problemu a drzi to.

kukuca
4. črc 2010

@zmuzle já mám totiž vlňák Disany, pod tím čč na draka na snapku a jak se malej kutálí a zkouší lézt , tak za půl hodiny má právě ten sklad povolnej,někde na bocích...Pod těma Disanama to sklouzne..

kukuca
4. črc 2010

PUL kalhotky asi už nechci a na bránu v Brně to mám kousek, ale nemají ty vlňáky co mívali..

mataharyy
4. črc 2010

@blka mám 80x80 a když dávám 70x70 tak froté a jde obojí 😉
Jináč snapku ještě neodsnapkuje 😵 ale sucháče od tuším půl roku sundá a má z toho hroznou srandu 😎

blka
5. črc 2010

@mataharyy Díky 😉
U nás ho snapka fascinuje, když ji má sundanou, ale na plínkách si ji ještě moc nevšiml. Ale sucháče, to je za trest 😝 . Jak mu dám kalhotky, tak mi je hnedka rozepne a furt mi je rozepíná, dokud ho neobleču. I před body mi je rozepíná 😠

zmuzle
5. črc 2010

Tak to je zajimavy, ten muj, jak ma snapku na dosah, tak si neda pokoj, dokud ji nerozepne. Rad ji totiz cuca. A disany jsme meli loni v lete, to se nepohyboval a tak nic nepadalo a potom teda taky ne. Holt je kazde ditko jine a vazu furt z 70x70.

ladida.l
5. črc 2010

tip na to, když dojdou plínky

https://www.youtube.com/watch?v=XL7ZF3jlVgc
kackaj
5. črc 2010

@ladida.l tak to je super 😀 😀 😀 ...a my se tady pářeme s tak drahýma kouskama a vymejšlíme, co ještě dražšího a lepšího pořídit 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

silente
5. črc 2010

Dočítat nestíhám.

Snapka - nezájem na kalhotkách, volně ložená nejlepší hračka 😀
Sucháče zatím nezájem, naštěstí 😀

Asi jste je tu probíraly, ale já jsem mimoň. Co Váš názor na plenky sketch? Cena gut, ale kvalita?
http://aukro.cz/show_user_auctions.php?uid=1157...
díííky!

a jedna foto - 70x70 na draka + snapka + meloun 😀

markusko
5. črc 2010

Tak snapka je u nás taky nejlepší hračka 😀
@kukuca Nám to podrží storchy, ty jsou fakt skvělé, máme je teď asi měsíc a nemůžu si je vynachválit. Navíc na léto fakt super.
@kvakulka Já jsem taky separačky dřív nepoužívala, ale teď jsem jim přišla na chuť. Doporučuju celulózové Popolini, ty mají ideální velikost a i hodně vydrží, Disany taky jdou, ale jsou dost velké (třeba do anav) a materiálově víc takové ubrouskové, vydrží míň, jedno praní je na nich dost znát.

mehlo
5. črc 2010

@ladida.l krásné taky to takhle podobně praktikuju, ale mám už moc velkýho kluka a plínka takhle zajištěná snapkou mu po chvilce sleze až úplně dolů

mehlo
5. črc 2010

@silente čau moc hezké, sketch nemám, ale většina maminek je nedoporučuje- že kvalitou jsou tak na 50 Kč

silente
5. črc 2010

@mehlo - díííky! Jsem si říkala, že jsem o nich tady určo něco zahlédla. Jj, nejsem tak bohatá, abych si mohla kupovat levné věci 🙂

chaarleene
5. črc 2010

holky, jak skladujete špinavé pleny? já je dávám do kbelíku s vodou a s trochou soli Ulrich, pokakané předem zaperu, počůrané tam dávám rovnou... teď jsem pár dní dávala častěji jednorázovky, takže jsem neprala jako obvykle po 2 dnech, ale asi po 4, tak mi to v tom kbelíku mírně zasmrádlo a cítit to bylo i po vyprání 😒 takže teď peru znova 😅 používám čč a ikea ručníčky a žínky

mehlo
5. črc 2010

@chaarleene čauky já skladuju na sucho, pokakané taky obvykle předem zaperu a počůrané tam dávám tak. Peru po 3 dnech a nepřipadá mi, že by to tam nějak smrdělo.

silente
5. črc 2010

@chaarleene - já skladuji nasucho a pohoda i v pařácích. Prostě to uschne 😀 Káka sklepnu z Irmy, kterou přemáchnu a hodím k ostatním plenám. Čím dál častěji ale chytíme káko do nočníku, takže super 😵

andelka
5. črc 2010

@chaarleene My perem nejpozději po 3 dnech, kyblík mám jeden, s vodou, pokakané přeperu trochu v ruce žlučákem a hodmím tam, počurané tam hodím rovnou a zatím se vypralo všechno a nesmrdělo nic.

kukuca
5. črc 2010

@markusko, storchy?Ty neznám. A odkud je máš?

ninouche
5. črc 2010

k tomu skladování plínek - o víkendu jsme sháněli nějaký ten kbelík, cca 23-25l, to si tak myslím, že by mohlo odpovídat naší 5kg pračce - a je to bohužel úplně nedostatkové zboží ☹ Objeli jsme Baumax, Obi i Hornbach a nikde nic... To jsem netušila, že sehnat kyblík bude takovej problém 😅