Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
6. črc 2010

@ivuska.h většinou tam na to protizapínání nebývá druhá origoš strana sucháče (tj.chlupatice), ale jen látka, na kterou ten sucháč taky drží...myslím, že to tak bylo u BG kapsovky a u GB AiO, taková jemnější. Na gro baby je ještě ke všemu takovej novej super sucháč, teď ho máme ještě na něčem, ale nevím na čem🙂 a to je ještě lepší než klasika starej sucháč. Téměř neškrábe totiž ani ta háčková strana...jo, máme ho na bryndáku z ikea a taky ho mám na nové bundě...asi se to bude časem měnit všude za tento typ. Je to fakt lepší a nevytahuje to oka.
@jasekd já jsem bumhugger měla a už bych do něj nešla, nijak extra nenasaje a ještě ke všemu dost prkenatí...všechny konopné plenky mimochodem. Teda ty konopné, co jsou z toho materiálu, že to vypadá jak hadra na zem 🙂 Na noc se obvykle doporučuje babybeehinds bambus, bamboo extra od babyidea a nám se teda osvědčily i ivuščiny anavy plenky...jsou taky bambusové a když do nich dáš bambusový prefold (který je potřeba i do BBH i do BE), tak vydrží celou noc pěkně a stačí na ně zase jen vlňáky, takže pohoda🙂

kackaj
6. črc 2010

@ivuska.h jo tak jsem se teď dívala, na bryndáku máme sice nový háčky, ale ta druhá strana je stejná jak klasika. Ale na gro baby byly nový háčky a protistrana jen taková mírně chlupatá látka, na kterou to chytalo...taková umělinka sice, ale na dětskou prcku to určitě neškrabalo. Jestli máš možnost někde na GB mrknout, tak mrkni. Na BG kapsovce byla teda podobná protilátka.

ivuska.h
6. črc 2010

@kackaj Já asi vím, co myslíš, viděla jsem to před časem na nějaké kalhotkovce v Bráně, GB to nebyla... Já používám osvědčený typ sucháče americké výroby, který má ze všech sucháčů nejvyšší garantovaný počet rozepnutí a zapnutí (10 tisíc), ten výrobce dělá i typ, který zmiňuješ, ale není tak doporučovaný pro tento typ zátěže. Takže se mi úplně nechce to riskovat...

kackaj
6. črc 2010

@ivuska.h a jooo, to já zas nevím, jak co vydrží, s tím zas máš ty zkušenosti🙂 Tak nevím, ale klasickou protistranu jsem na žádné plíně neviděla, vždycky spíš nějakou látku, na kterou ten zip chytne.

suik
6. črc 2010

no nějak to budem muset vymyslet, ideální by byl sušák nad vanu....

mám dotaz, do toho noskladu se má ještě vkládat nějaká plenka, nebo ne? není to na kyčličky málo?

andelka
6. črc 2010

@suik záleží co ti zjistí u ortopeda - my máme kyčličky v pořádku, balení volné. Takže dávám jen čtvercovku a separačku, sem tam nějakou vkládačku malou z jiných plínek. Když si vezmeš, jak vypadá třeba Pamperska, tak už samotný novosklad se svrchňákama je širší balení 😀

Ad sušení - zatím si nemůžu stěžovat, počasí OK, takže dost suším venku na balkoně, pak mám sušák ještě v obýváku a pár šňůr nad vanou. Jelikož peru obden max. obtři, tak zas těch plín není tolik, nelátkuju celých 24hodin.

kackaj
6. črc 2010

@suik já si jen myslím, že nad vanou a v koupelně celkově bude bývat dost vlhko a že to bude blbě schnout. Nejideálnější bys měla, kdybys už rovnou zainvestovala do pračky i do sušičky a měla bys vystaráno, ale když píšeš, že by už jen pračka byla velkej výdaj, tak asi nepřipadá sušička v úvahu, co? Ale jinak nám plínky schly dobře i v netopeným pokoji i v kuchyni i bez topení. Ale ta koupelna nevím teda.
Do novoskladu se myslím dávají vkládačky až když mimčo čůrá míň často a větší dávku, na úplný novorozeně stačí jen ten novosklad asi...ale nepoužívala jsem, tak taky nemám v tom praxi.

andelka
6. črc 2010

@kackaj my běžně sušíme v zimě v koupelně, je tam topení a máme otevřené dveře do předsíně, tak v zimě to snad nebude problém usušit - čtvercovky schnou docela v pohodě.

kackaj
6. črc 2010

@andelka Je fakt, že my máme většinou do koupelny zavřeno (kvůli kočce, aby nechodila do vany) tak tam proto máme vcelku vlhko, při otevřených dveřích to asi nemusí být takovej problém🙂

suik
6. črc 2010

my máme v koupelně okno i topení, i otevřeno na chodbu....taky kvůli kočce, máme to i se záchodem a ona tam má taky svoje místečko, do vany teda taky chodí, nevím co se jí tam tak líbí, ale leze tam furt a furt tu vanu musím mejt 😝

@kackaj sušička je můj tajný sen, hlavně kvůli kočičím chlupům, ale to si ještě asi počkám.

já si právě ještě pamatuju že ségra měla kalhotky a tři plíny (čč), já žiju v domnění, že kyčle má většina dětí...samo že počkám na ortopeda.

erinka83
6. črc 2010

Já dávala do novoskladu od začátku vkládačku, přišlo mi to bytelnější 🙂 Zkoušela jsem teďka uvázat draka, bo novosklad z 70x70 už začíná být malý a přijde mi ten drak na draka 😒 Tak nevím, jestli mám koupit 80x80, novoskald nám totiž vyhovuje...A čč narovno si moc neumím představit, kdyby měla najednou řidší kakání, tak to vyteče i na svrchňáky, ne?

Jo a škoda, že jste ty barevný natahovací disany nepomlouvaly dřív, bych je nekoupila, máme je po 3 týdnech škaredší než přírodní používaný náma půl roku a kupovaný z druhé ruky 😠

ivuska.h
6. črc 2010

@suik A nemáte třeba v koupelně takové ty žebříkové radiátory? Nebo můžeš klidně sušit normálně na topení, to schne rychl, sice plínky trochu víc hrubnou, ale žádná tragédie (teda pokud si zrovna nevybereš nějaké pověstné šmirgláky).

ivuska.h
6. črc 2010

@erinka83 Z čč narovno ti tekuté kadění uteče... ale co zkusit něco jako kalhotkový sklad, co se dělá z prefoldů? Nebo ty ikea ručníky, ty jak jsou z froté, tak po nich to kadění zdaleka tak ochotně neteče...

joohana
6. črc 2010

@suik S pračkou je to na houby, stejně budeš s miminkem prát hodně ať s látkovkami nebo bez nich. Nám se pračka (20 let stará Tatramatka z druhé ruky) odporoučela týden před porodem synka. Její nástupkyně slouží 5 let, ale dlouho už asi taky nebude-říkal opravář když ji slyšel odstřeďovat.

erinka83
6. črc 2010

@ivuska.h už aby byly ty tvoje prefoldy 😀

ivuska.h
6. črc 2010

@erinka83 Ty froté už půjdou do výroby, materiál mám ozkoušený z dřívějška a prefold jako takový se osvědčil. Ještě ta nejmíň příjemná část procesu -- určování ceny. To fakt nemám ráda.

sussanah
6. črc 2010

@suik fakt vyvarovat nemusis, pokud nema mimco nejake problemy. Ja teda prala na 90 jen v sestinedeli a zehlim do ted (spis uz jen ze zvyku), ale ja jsem proste cvok 😀 Stejne je podle me nejlepsi pro uplne male mimi pouzivat cc a ty muzes v poho na 90 a prezehlit, at mas v sestinedeli lepsi pocit, ale potom uz bych to nehrotila.

@erinka83 to ty disany od nas? To me mrzi, to ja vubec netusila, ze delaji takovou paseku ☹

@ivuska.h BL maji ten protisuchac a maly je s tim v poho. Nema to ale primo na kuzi, je mu jeste vetsi, takze i ten protisuchac ma jakoby pres plinu. Ale myslim, ze i naruby by to bylo v poho, ja takhle peru jedny domaci plenky.

@andelka jj jsou to svrchni kalhotky, ale ne z PUL, je to proste ten neprodysny material ala sandry.

suik
6. črc 2010

@ivuska.h máme žebřiny, ... chci někde sehnat takovej ten křídlatej sušák na stojato, je trochu skladnější, měli jsme ho v londýně, byl super, ale museli jsme ho tam bohužel nechat. 😒
co jsou šmirgláky? já mám zatím jednu haipa daipa pastelku, dvě haipy bio a jednu baby lucy na patentky....no moc toho zatím nemám, chci ještě nějaké od tebe, vezmu to asi i s tou dekou, ta se mi moc líbí, jen jsem momentálně na nule.

Zítra přijde opravář, tak jsem zvědavá co řekne....kdyby to bylo kór špatný, pak by snad ji měla vyměnit bytná, doufám.

Máte někdo zkušenost s pračkou i se sušičkou dohromady? Co jsem četla, tak je lepší to mít zvlášť, to dohromady je na úkor výkonu, ale třeba je nějaká přijatelná varianta.

suik
6. črc 2010

@sussanah dík, to jsou takový zvyky ještě z minula, teda ne moje zkušenosti, ale mám dvě mladší ségry, tak si ještě něco pamatuju, ta nejmladší byla o 11 let, tak jsem dost asistovala.

sussanah
6. črc 2010

@suik mela jsem na toto temadost intenzivni diskuze z moji mamkou (je zdravotak, takze ta by nejradeji vyvarovala a zehlila naprosto vse) a nakonec jsme se shodly na tom, ze po sestinedeli je to fakt uz zbytecne. Proste pokud nejsou nejake extra opruzeniny nebo jine problemy (bracha mel treba salmonelu, takze tomu se vyvarovalo a zehlilo az doku se plin nezbavil), tak je to v pohode. Ja uz malemu peru na dovci pocurane pliny jen v ruce a taky zije. Nejak ty mimca tu imunitu taky musi ziskat ne 😉 A jak uz tady nekdo psal, papirove pliny nejsou teda sterilni ani omylem, takze tak 🙂

mehlo
6. črc 2010

@ivuska.h čauky ja mám sucháč a ten protikus tam nemám myslím, že se bez toho obejdu.

mehlo
6. črc 2010

@suik čauky tak my jsme od malinka motali do novoskladu a navíc jsem tam dávala jednu na osminy a nebo jednu vv popoliny.

mehlo
6. črc 2010

@ivuska.h čauky jo to mi povídej. počítání ceny fakt nesnáším

suik
6. črc 2010

@sussanah já ukazovala látkovky tetě, ona je jediná z rodiny docela rozumná a dá se s ní o těhle věcech mluvit, ale taky nechápala, jak se to pere a jak to budu vyvářet....tý druhý jsem to radši neukazovala, to bych si vyslechla 😀
V šestinedělí budu asi ráda, že budu ráda a budu hlavně používat ty čč.

ivuska.h
6. črc 2010

@suik Já nechápu, co furt lidi mají s tím vyvářením... Když se starší dítě matky hnuskařky při odpleňování počůrá do postele, ukákne do spoďárů nebo uteče vaječina až na záda, to to taky vyvařují? Dost pochybuju...

Jinak teda podle mě by te v šestinedělí mohly čč spíš odradit, je težší je správně umotat kolem stehýnek, aby neprotekly kaďance a taky ti nemusí stačit savostí, jestli budeš mít hodně čůrací dítě... Mě by ani na jedno dítě čč nestačily, leda dovycpané a to už rovnou můžu dát kalhotkovku... Navíc manžel taky přebaluje a toho se mi teď nechtělo trápit ani vázačkama, to stačilo u Klárky, jak u toho nadával...

peko
6. črc 2010

@ivuska.h - Ivi a co bys teda doporučila používat v šestinedělí? já taky počítala s novoskladem, ale jak píšeš, mám strach, že to bude hodně protýkat a že mě to spíš odradí 😒

sussanah
6. črc 2010

@peko ja bych se toho nebala, asi mame s ivushkou kazda jinou zkusenost 😉 My treba pouzivali jen vv primo do PUL a nehody sice byly, ale jen na pulky, na obleceni snad jen 2x, kdyz jsem je jeste neumela poradne davat. A prave abych nemusela furt dokola prat pulky (stalo se tak jednou za 2 dny), tak chci priste navic davat na dlouhe spanky novosklad. A manza se to naucil bez problemu 😉 Holt kazda mamina ma jinou zkusenost, nektere (jako ja) kalhotovky skoro nepouzivaji ani u vetsich deti a nektere maji kalhotovky od narozeni 🙂

sussanah
6. črc 2010

@ivuska.h ja teda pokakane obleceni vzdycky prala s plinama, at uz na 60 nebo 90 😔 Ale uznavam, ze jsem fakt extremista 😉 😀

ivuska.h
6. črc 2010

@sussanah Jojo, já jsem zapřísáhlý odpůrce čtvercovek, jsem zcela neobjektivní 😀 VV do PULek byly moje oblíbené u staršího a kompaktně kadícího dítěte, u vaječiny si to moc nedovedu představit, resp. by to pokaždé odnesly svrchňáky...

@peko My máme od začátku kalhotkovky nebo vícevrstvé na kalhotkový sklad.

@sussanah Já peru dětské s plínama běžně, bez ohledu na míru počůrání či pokadění 😝

chaarleene
6. črc 2010

já jsem teda používala jen novosklad, mám doma jen čč, kalhotovku ani jednu 😀 a na oblečení mi vajíčka protekla jen jednou - z jednorázovky 😅 jinak jen párkrát na PULky 🙂