Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

majdula
11. črc 2010

Pro zajimavost jsem vam vyfotila tu "snapku", co pouzivala tchyne... je to origos jeste po manzelovi 😀 a fungovalo to tak, ze se to omotalo teda kolem dokola a zaplo jako ksandicky. Jo a prej skladala tak, ze jedna plina dovnitr narovno, druha pres to slozena na novosklad jakozto kalhotky a cele chycene tou sponkou. Predpoklada ze mezi tim byl nejakej igelit, ale o tom nic nerikala.

http://majdula.rajce.idnes.cz/Kolousek_6/#214_-...

Moje mamka tuto vychytavku nemela a tak nas vsechny tri pri zabalovani pichala do boku spendlikama 🙂

mmmk
11. črc 2010

@zuzcacig me kupodivu v tom nasi podporuji, mamina shanela cc, kdyz jsme u nich, abych si nemusela vozit a vsude se tim chlubi, ze ma rozumnou dceru 😀 Nadsene si nechava predvadet nove PULky a nadchly ji vlnaky 🙂 Ale abych pravdu rekla, osobne znam asi jen 2 latkujici maminy 😅 Treba tu v DE latkuji snad jen Cesky 😀

reruna
11. črc 2010

@maly_prcek ophtalmoframykoin

janinka3
11. črc 2010

tak už tu gabka běhá v drakovi. Dala jsem jí navrch medvídkovou plínku a vypadá fakt roztomile. U nás z PULek vedou thirsties super je jak mají dvoje gumičky kolem nožiček. A malá neměla nikdy otlačený nožičky

reruna
11. črc 2010

@kackaj blueberry pulky máme, mrkni do fotoalba, jsme spokojení 🙂

andelka
11. črc 2010

@zuzcacig taky tak 🙂 sucháč si utáhnu podle prcka. Ale je fajn, že je možností víc 🙂 Zrovna teď je malej jen ve čč na snapku a leží na jednorázové přebalovačce.
Když látkuju, tak průběžně kontroluju a jak to má počurané, tak měním. Nechávám to, jen když spí a nevadí mu to.

markusko
11. črc 2010

@kvakulka @blka Já se taky ptala mamky, a prý se tenkrát dávaly 2-3 čč narovno 😨 😨 Taky to nechápu 😕 Co vím z doslechu od známých, tak pak se dělaly sklady a nějak se ty plíny "uzlíkovaly" na koncích
@zuzcacig My jsme měli IV fox a teď zoo, mně taky víc vyhovuje sucháč, právě kvůli té nastavitelnosti podle potřeby a ne podle odsazení patentků 😉

Jinak fuj s těma papírovkama - chudáci děti 😔

kackaj
11. črc 2010

@reruna juuuuuuu a jaký jsou krásný ty s puntíkama...ty jsou taky moje favoritní🙂 Vypadají v pohodě, asi jedny koupím 😵

permonik7
11. črc 2010

ahoj holky, tak u nás se Lukášek naučil rozepínat sucháč i patentky 😀 Takže teď pobývá ve vycpané pastelce na snapku..tu snad hned tak nerozepne, ale včera se mi úplně dostal z plínky i z PULek a jak se mu to líbilo 😀
@majdula to vypadá vychytaně, teď se to dá sehnat jako napínáky na prostěradla, nebo to aspoň vypadá podobně😉

kackaj
11. črc 2010

@reruna teď jsem teprve zkoukla celé album, no to je plínek ty brďo a jaké krásné...ty BB vypadají krásně i ty deluxe a zdá se , že Míšovi sedí ještě líp jak Lukymu, že? Fakt super albíčko a sbírka plenek🙂

ivuska.h
11. črc 2010

Tak rozmočená podlaha (a vytopené garáže, pod námi nikdo nebydlí 😀) se nekonala, plínka byla při vyndání z postele suchá, ale hned jsem ji nesundala, takže se do ní vyčůrala po pár minutách 😠 Takže plínka na ždímání, ale flísáky to podržely. Nevím, co by se stalo, kdyby si v tom sedla... Ale bylo to málo vycpané, jen jedna dlouhá vkládačka.

esicko
11. črc 2010

@mmmk díky za rady 😉 já ty HD mám, jsem s nima spokojená, ale malýmu jsou ještě velký. O těch kikko jsem taky přemýšlela, hlavně se mi líbí cena, ale pokud jsou úzké, tak to pro nás není, malý je puclíček 😅

esicko
11. črc 2010

@zuzcacig Imse mám 2v1 a spokojenost, takže myslím, že by nám seděly. Ještě jsem přemýšlela o těch bambino mio, ty jsou taky na cc. Díky za tipy a přeju ti klidný a pohodový zbytek těhulkování 😉

mehlo
11. črc 2010

@kvakulka čau no taky se jí musím trošku zastat- ona je normálně celkem chytrá, takhle to nedělala celý dva roky co byl v plínkách, ale až ted když se odpleňuje. No ale teda doufám, že mu na noc nebude dávat dalšího půl roku jednu hnusku- třeba na 10x aby ušetřila. To ale není jediná výjímka, kámošky skoro všechny když odpleňujou, tak na noc dávají jednu hnusku na několikrát, samozřejmě ne počůranou no ale stejně je to divný.

helulela
11. črc 2010

Díky za názory na BL, zkusím bambusku a přidám anavy na snapku, vyhovuje mi, jak se dá výborně upravit velikost. Na patentky si nějak nemůžu zvyknout, mám radši snapku a sucháče. Doufám, že to V pozdějc nebude rozdělávat.. ale jak to tu tak čtu, tak asi doufám marně 😝

A k historii přebalování - já "zamlada" prý nosila čč narovno a přes to nějaký zavazovací igelitový kalhotky, to si teda neumím představit, jestli to něco podrželo. A moje mamka tuhle prohlásila, že se jí ty naše plíny líbí čím dál víc 😀

ivuska.h
11. črc 2010

@helulela Si tak říkám, že vrátit se do historie a začít vyrábět kalhotkovky a vlňáky, to by bylo terno 😀

mehlo
11. črc 2010

@esicko čauky BM jsem měla tu nejmenší velikost a pak tu druhou do 7 kg a nemůžu si je vynachválit. Tu do 7 kg máme ještě ted, když mu dám čč na osminy a nebo jednu vv- tak to krásně drží. Malej má už 10,5 kg a pořád mu jsou.

mehlo
11. črc 2010

@ivuska.h no to by byla paráda

helulela
11. črc 2010

@ivuska.h to jo, nechápu, že to tenkrát nikoho nenapadlo 🙂

beruskanula
11. črc 2010

😠 holky.... jsme dostali desne proveseny pliny 😠 .... slozila jsem z toho novosklad, ale musim rict, ze si netroufnu to malymu dat 😠 ☹ .... proste si myslim, ze jak to neni pravidelny a je to vytahany, tak by ho to tlacilo.... 😝

takze si poridime novy plenky 🙂 .... holky, jaky klasicky ctvercovky byste doporucily? od koho?

zuzcacig
11. črc 2010

@esicko imse 2v1 mám taky nachystané dvoje na cestování k MUDr. Dovycpáváš je něčím? Nebo to stačí tak jak to je? A díky za přání, momentálně bych byla nejraději, kdybych už večer byla single a ne 2v1 😀

zuzcacig
11. črc 2010

@mehlo já dávala jednu papírovku třeba dvakrát na odpo spaní, ale jen pro jistotu. Ony se stejně víckrát použít nedají, bo nějak zcukovatí. Ale na noc dostávala čistou 😀

zuzcacig
11. črc 2010

@beruskanula já bych je zkusila oprat a znovu pověsit. Já dostala právě krásně rovné, tak jsem se ptala, jak je věšela a prý je nechala prověšené, což nechápu, že se neprověsily

zuzcacig
11. črc 2010

DOTAZ: kolik octu přidávat na máchání u čč? A můžu pak přihodit i bambusové vkládačky?

beruskanula
11. črc 2010

@zuzcacig: tak to jsme zkusila a ani tohle nepomohlo, znovu jsem je vyprala, povesila a fakt des 😠 😲 .... kazdej roh jinak...

myslim si, ze na novoskald to neni vhodny 😲

helulela
11. črc 2010

@zuzcacig prý záleží, jestli je věšíš tím šitým nebo pevným tkaným krajem nahoru - správně to druhé, pak by se prověsit neměly ... já do čč nebalím, tak mi na tom tak nesejde.

beruskanula
11. črc 2010

@helulela : moje mamina je asi vesila jak ji to do ruky padlo 😝 😠

permonik7
11. črc 2010

@beruskanula já bych do čč šla buď do kikko eco lux nebo do kikko bambusek 😉 mám doma hyblera - strašny rašple i po používání octa do máchání a sušení v sušičce a žehlení-nepomohlo nic; mám i libštát a z těch mi hned při prvním praní začaly lítat nitě, tak jsem je všechny ještě obšívala-jsou teda jemnější než hybler, ty už bych si nekoupila
Nejjemnější, nejnadýchanější a hlavně nejsavější mi přijdou ty bambusky kikko. Novosklad z nich jsme na malýho motali ještě ve 4 měsících. Pak se mi mou péči změnili v dlouhé nudle, z těch už nic neumotám, používám je jako vkládačky 😉

permonik7
11. črc 2010

koukám, bych mohla jisté značce dělat reklamu 😀

zuzcacig
11. črc 2010

@helulela já je věším tak, že šité okraje jsou u sebe (mám je přehlé na půl) a přes šňůru mám přehlý ten pevně tkaný, a když jsem je žeghlila, tak jsem zatáhla vždycky cípy proti a prověšené je nemám, zatím 😅
A kdybych nedostala plíny od kámošky, tak kupuju Kikko Lux, obyč. určitě ne.

@permonik7 já na ty babmbusky četla hodně špatných referencí, že právě z čtverce se stane obdélník.