Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
11. črc 2010

@ivuska.h to vypadá na potničky v tom horku
máme tu 30 stupňů, to bude noc 😝

blka
11. črc 2010

@kvakulka Tak to my zase horkokrevní nejsme 😀 . Děkuju, žes mi poradila s mou nerozhodností. Taky jsem si ale říkala, že půjdu spíš do toho druhého. Teď, jen ho objednat. To je další dlouhodobej proces u mě 😅

@andelka Já bych z Popolini vzala spíš one size super. Nasaje toho podle mě víc, než duha a ta vkládačka má jednu stranu nevím z čeho 😅 , ale nepropouští vlhkost k zadečku 😉

ivuska.h
11. črc 2010

@kvakulka No právě, Ondra z toho nic nemá...

@sussanah Právě že jsem po stopadesáti letech dala látkovku a hned toto.. Reakce na praní asi těžko, v tom stejném jí peru všecko, např. i spoďáry a z těch nic nemá.

@kvakulka No chci je právě testnout v super zátěžových podmínkách 😀

Jak moc ten flís dýchá, to netuším, když má flísáky Ondra, bývá pod ním postel stejně navlhlá, jako z vlňáků, takže bych řekla, že to bude tak nastejno asi... Je ale fakt, že K. se ve spaní hodně potí, to Ondra ne (ona v jeho věku taky ne), tak to může být z toho... Ale zas že by to v látce dělalo a v hnusce ne?

ivuska.h
11. črc 2010

@reruna Mě dnes překvapilo, že to vedro není takové, jak se zdá... Babička přišla a říkala, že venku bude určitě 35 ve stínu, tak jsem dala ven teploměr a stěží to vylezlo na 31. Doma jsme měli max. 25 a v noci určitě tak 20.

ivuska.h
11. črc 2010

@reruna Tak jsem jí teď byla sáhnout do plínky (ne, furt ještě nespí 😠 ) a měla celkem spocená stehýnka... Tak jí asi dám zas hnusku, ať jí není v noci vedro. To jsem teda dopadla ☹

reruna
11. črc 2010

@ivuska.h tak to doma zas takové vedro nemáte, že by bylo v látce větší horko než v papírovce?

ivuska.h
11. črc 2010

@reruna No já to právě nechápu... V té látkovce prostě byla spocená a teď v hnusce (už spí) není.

mehlo
11. črc 2010

@ivuska.h tak to jste na tom dobře- mě tedka stanice ukazuje 29 C doma.

chaarleene
11. črc 2010

@blka ještě k tomu spacímu pytli - doporučila bych ti, abys zkusila do Dity zavolat nebo napsat, mívají prezentace v mateřských centrech a na různých akcích a tam mívají fakt velké slevy, já toho od nich mám celkem dost a většinou se 40% slevou 😉 tak kdyby třeba měli akci někde poblíž, tak by se to vyplatilo 😉

zmuzle
12. črc 2010

@ivuska.h Kubik byl taky osypany a zlepsilo se to, co jsem prestala davat v tech vedrech na noc latku. Holt se neda nic delat a vratime se k ni na noc, az bude lepe.

markusko
12. črc 2010

@kvakulka Ptala jsi se na dekalcifikační kůru - já ji dělám na duhu, vcelku je to o dost lepší 🙂, nechávám to namočené přes noc

markusko
12. črc 2010

S GB jsem se taky už rozloučila (naštěstí) 😅 sice nám dřív vyhovovala, když měla malá kolem těch 5 kg, ale pak z toho měla hrozně otlačené nožičky a vůbec jí to nesedlo, a navíc nám nějak nevyhovuje ten systém AIO či SIO, už kvůli tomu, že jak jsme si zvykli na vlnu, tak už nic jiného nechceme dávat.

blka
12. črc 2010

@chaarleene Děkuju za tip, už jsem jim napsala 😉

@ivuska.h Tak to máte doma příjemně 😉 . My máme teďka doma 26,5 stupně a venku ve stínu je 29,5 stupně 😝

markusko
12. črc 2010

Holky mám takové dva dotazy:
Kdo máte MaM Happy Squares a nebělené Kikko Lux a můžete porovnat - mně se zdají ty Kikko dost světlé, skoro bílé, ve srování s MaM, tak si říkám, jestli mi omylem nepřibalili ty bělené 😅

Další otázka - Máme vkládačky HD - složení je 90% bavlna a 10% polyester - ten polyester to je to obšití, nebo je to i jako příměs té bavlny?? 😕 😕 To snad ne, ne? 😕

My už taky máme teď doma 26 stupňů 😝

ivuska.h
12. črc 2010

@markusko Já už je mám tak zaprané, že to fakt nezjistím 😀

Pokud je materiál froté ve složení 90 bavlna, 10 polyester, pak to většinou znamená, že "spodek" látky je PES a smyčky jsou bavlna. Ten polyester se používá kvůli trvanlivosti toho základu. Třeba u bamb. veluru, co používám já, jsou polyesteru 2 procenta, je připlétaný do základu látky, protože samotný bambus je příliš jemný a bavlny je v té látce celkem málo.

markusko
12. črc 2010

@ivuska.h aha, díky za vysvětlení, já jsem si říkala, že 10% hmotnostně asi jen ty nitě nebudou, že 😝

No tak to neva, já jim ten PES odpustím 😀, protože jinak jsou fakt super, i když dost tenké, asi budu dávat do draka rovnou dvě...

hanulamarkova
12. črc 2010

super dneska je první den co jsme přijeli z dovči a už je tu balíček z brány ... no uplně se rozplývám..😀 krása už jen počkám na @ivuska.h kdy budou anavy a už se drobec může klíďo píďo narodit... z pleneček máme vše...

jen mám dotaz jaký lanoín používáte na vlňáčky a používáte i nějakou speciální vlnu na upletení? Nebo stačí dětská a pak nalanoinovat?

kvakulka
12. črc 2010

@markusko Dík za zkušenost, zkuseím dekalcifikovat 😉
MaM jsou od začátku mnohem béžovější než KikkaLux- ale mně už i MaM vybělily- zřejmě z perkarbonátu
@hanulamarkova Lanolín mám obyčejný z lékárny Adeps Lanae

hanulamarkova
12. črc 2010

@kvakulka a vlňáčky jsi si kupovala? protože my máme strááášně šikovnou prababičku tak tam jsem je nechala podle návodu uplést jen nevím jeslti jsem koupila dobrou vlnu - teda já koupila normální dětskou ... tak nevím snad to bude sloužit i tak 😎

kvakulka
12. črc 2010

@hanulamarkova Já kupovala, nikoho šikovného široko daleko nemáme ☹ . Myslím, že nejlepší je pro děti merino vlna, ale holky ti tu určitě poradí, já se v pletení moc nevyznám 😅

maly_prcek
12. črc 2010

@beruskanula A nejde to natáhnout když je to mokré při věšení??? Mně to teda jde, dycky si to vyrovnám a věším teda přehlé napůl, pevná okraj a nepevný teda střídám (pozn. jsem magor na věšení prádla, při věšení připínám i stejné ponožky stejnýma kolíčkama 😀 ), kikko bambusky věším kratší stranou, bay se visením protahovala (stejně je to obdelník jak brno...)

maly_prcek
12. črc 2010

@hanulamarkova Musí to být 100% vlna, bez příměsi, jinak to nebude fungovat... Merino je fajn, nebo např. Excelent od Vlnapu...

beruskanula
12. črc 2010

@maly_prcek : ty plenky jsou vytahany festove... dnes jsem je roztridila a z tech puvodnich 95 jde vic jak polovicka do sklepa 🙄 , ten zbytek, co jsem si nechala budou dobry az budu malymu davat obdelnik- az bude starsi, ale na ten novosklad musim koupit novy, pze z tech se to proste neda 🙂 , ale budou slouzit jako na odrihnuti, pod hlavicku, je teda pravda, ze jsou to ty novejsi, pekne bily, ale proveseny no, sice ne jako ty, co budou putovat do sklepa, ale jsou, no 😝

andelka
12. črc 2010

@beruskanula Já už mám nečtvercové i nové Kikka, a to jsem je prala jen jednou. Věšela je mamka a blbě. 😅 Tak už budu chytřejší, ať z nich ještě něco mám. Ale novosklad motám i ze starých plínek, které neviděly čtverec ani z rychlíku. Některé se docela dají. Zbytek mám na běžné použití a pak se budou hodit jako vkládačky.

Děkuji všem za názory, vypadá to, že půjdu do klubu anavy 🙂

Jo a mám Kikko Eco lux a Kikko Lux a ve skříni nevidím rozdíl 😅 Super jsou nebělené bambusové Kikko, ty mám tři, na novosklad jsou ještě velké, ale super jemné, takže je dávám pod hlavičku do zavinovaček, ať leží na měkkém. 🙂

beruskanula
12. črc 2010

@andelka : prosim te, a ty kikko lux jsou to pekne bily plenky? 😅

jj, spatne poveseny pradlo znam 😝

andelka
12. črc 2010

@beruskanula Mně přijdou bílé úplně stejně.Takže nevim v čem je to Eco 😅

andelka
12. črc 2010

Oboje jsou pěkné bílé a i docela jemné. doteď jsem používala ty starší, ty nebyly tak jemné, mi bylo těch Kikko líto na zadek, i když s tím záměrem byly kupované 😀 no ale teď látkuju celodenně (kromě noci), takže jsem je vytáhla. Už mi bylo blbé se na ně furt jen dívat. 😀

beruskanula
12. črc 2010

aha, no ja brala, ze ty eco maj byt nebeleny a ty jen lux krasne bily 😅 😀

a mas pravdu ty bambusky jsou paradni, krasne jemne, mekke 🙂

holky, nevite, kde na netu se da sehnat klasicka zavinovacka- nejaka peknejsi 🙂 do kočarku atak 🙂

blka
12. črc 2010

@beruskanula Zavinovačky budou určitě na mimibazaru a pak nevím.

permonik7
12. črc 2010

@beruskanula občas se nějaká fakt pěkná vyskytne i na aukru