Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
24. črc 2010

@mehlo Tak pokud je to definitivní, tak svou půlku po rozvodu bude muset řešit a ještě ti bude platit výživné. Ty se se svojí částí nějak popereš a nikdo ti to v budoucnu nebude komplikovat svým postojem.

sussanah
24. črc 2010

@mehlo to jemi moc lito, ze to mezi vama nedopadlo, ale jak rika Ivuska, lepsi je, ze se s tim uz nejak poperes a nikdo uz ti dalsi dluhy a problemy delat nebude. Blbe bohuzel je, ze se v manzelstvi deli bohuzel i dluhy, ktere treba nadelal jen ten jeden ☹ Drze se!

silente
24. črc 2010

@mehlo - ještě máš šanci v majetkovém vypořádání, když manžel podepíše, že to zaplatí ... ale neznám Vaši situaci ani přístup Tvého manžela k tomuto 😔 Můj ex takhle vše podepsal a nemusela jsem se dluhy, které vytvořil skutečně jen on, vůbec řešit. Mou noční můrou ovšem byla ta děsná vyživovací povinnost ..... naštěstí se pak asi za dva roky znovu oženil, tak jsem si oddychla 😝

reruna
24. črc 2010

@mehlo to mě mrzí ☹

blka
24. črc 2010

@mehlo To mě mrzí ☹ . Ale třeba si to ještě nějak vyříkáte, ne?

ivuska.h
24. črc 2010

@kvakulka Tak ty novoroz. prefoldy mají 27x28 cm.

sussanah
24. črc 2010

holky, kdyz davate anavy s obema vlozkama, jak dlouho vam to vydrzi? U nas to bylo za pul noci totalne durch, skoro ze z toho nekapalo 😒 @ivuska.h muze to byt jeste tim, ze je to vyrane tak cca 3x? Jinak vv je super vkladacka do kapsovky, kdyz budes rozjizdet velkovyrobu? 😀

ivuska.h
24. črc 2010

@sussanah Já dávám na celou noc a v pohpodě vydrží... Ondra se kojí min. 3x a plínu má od 8 do 8 s flísákama. Je mokrá hodně, to jo, obvykle bez nehody.

Velkovýroba vv může začít kdykoliv, ještě čekám na zprávy od dalších testerek. Ještě mě zajímá, jak to drží tvar po víc praních.

terezita
24. črc 2010

@sussanah u nas taky dlouho nevydrzela, vzdycky jsem musela kolem pulnoci taky prebalovat a byla fest nacucana.. ☹ pouzivam je proto na den. a to kojim uz jen pred spanim a pak rano po probuzeni..

sussanah
24. črc 2010

@terezita ja ho prave zaclaprebalovat kolem pulnpoci, jak jdu spat, ale vypada to, ze se rozhodl curat pozdeji, jde spat v 89 a o pulnoci je plina jeste sucha. Zato ve 4 rano je na zdimani 😒

ladida.l
24. črc 2010

tak já dávám anavy na noc a vydrží celou - a krmím v noci nejmíň třikrát, ale asi tolik nečůrá...

@silente tys mi dala s tím tuly-tuly 😀 Ty nový vzory blueberry jsou nádherný, asi jednu weehugers prubnu, třeba flip od BG mi fakt hooodně vyhovuje, tak to možná bude podobný...

schnek
24. črc 2010

ahoj, můžete porovnat MMT AIO a cuddle AIO? mmt mám, cuddle ne. Ráda bych se zbavila BBH AIO, moc mi nesedly a rozhoduji se mezi cuddle /krásný obrázky 😀) a MMT (vyzkoušený, osvědčený) 😉

terezita
24. črc 2010

@schnek mame jednu cuddle a asi 7 mmt.. cuddle jsme dostali darem, sama bych si ji nekoupila. a pomer cena vykon teda taky nezaujal.. 😀 dovycpavam ji BI prefoldem nebo necim podobnym a proteka kolem nozicek. a provlhava kolem te predni nasivky. mmt dovycpavam uz taky, ale vydrzi o dost vic.

schnek
24. črc 2010

hmm, jsem si podle popisu myslela, že to nebud enic moc abude potřebovat dovycpávku... ale ten design 😵 😀 a nějakej flís na vrchu vkládačky asi taky nemá, co?

kvakulka
24. črc 2010

@sussanah Anavy s plnou nádivkou dávam na půl noci- ale půlka plíny je už taky vždycky nadoraz- kluk navíc už leží jen na bříšku, takže by mu snad stačila jen poloplena- kolem zadku už nikdy mokrý není. Snažím se vkladky cpát jen dopředu, ale i tak je to jen na půl noci- nicméně dobře opraná Anavy se zatím projevuje jako nejspolehlivější noční plína. Třeba je to i tím, že materiál líp odvádí vlhkost do zbytku plíny- třeba BE mi v tomto připadá poznání horší.

@ivuska.h Tvar pořád stejný, nesmršťuje se (to mě jediné u bambusu zajímá), nekrabatí- ale vypráno teprve třikrát...

schnek
24. črc 2010

a ještě jeden dotaz na AIO Imse ZOO - jak je to s velikostí? je to jako s jejich PUL? dá se na malý (řekněme 4,5kg) mimino navlíknout M-ko?

sussanah
24. črc 2010

@kvakulka s tim rozlozenim vhlkosti se mi to taky docela pozdava. Uvidime, jak se opere vickrat. Dik 🙂

mehlo
24. črc 2010

@silente čauky tak manžel jak byl vytočenej, že ho chci opustit tak řekl, že zaplatí všechno, jenže já vím, že to nezvládne a jde mi o to, aby to po mně potom někdo nevymáhal třeba za rok dva.

mehlo
24. črc 2010

@blka čau nevím. Dneska večer se máme sejít doma, ještě s mým tátou a vyříkat si to, tak uvidím jestli na něco přijdeme. Já sama za sebe ho opustit nechci, ale musím myslet na malýho a na jeho dobro

silente
24. črc 2010

@ladida.l - rádo se stalo 😀 😀 😀 😀 😀

@mehlo - vše musí být ošetřeno smluvně, jinak jsi v pasti, v tom může pomoci jedině právník ☹ Ach jo. Tohle prostě není lehké, je to hnusné, ale člověk v tu chvíli musí být hlavně sobec. Drsný, ale je to tak 😔

kvakulka
24. črc 2010

@mehlo Mám dojem, že jde právně udělat cosi jako rozdělení financí- že manželé už nejsou bráni jako dlužníci dohromady, ale každému je určena dlužná částka + od určitého okamžiku se můžou zadlužovat jen sami za sebe. Tím pádem víš, že ti břemeno už neporoste a manžel bude splácet svoje a když to zvládne, tak i tvoje, ale hlavně už nebudeš odpovědná za jeho splácení.
Kdysi to bylo problémem mezi mými rodiči, tak nám to říkal právník... Ale podrobnostmi si jistá nejsem.Každopádně držím palce, ať to vyřešíte co nejlíp pro vás dva a pro malýho 😵

mmmk
24. črc 2010

Ahojte, mam dotaz - jak to čvercařky resi s nocni plinkou, kdyz spi dite durch do rana (cca 10 hodin)? Na noc davam jednorazovku, protoze neprebaluju a ctvercovka to nepobere vsecko 😅 Nejake tipy nemate?

schnek
24. črc 2010

@mmmk já dávala na noc BE, případně vycpanou ještě vv a separačku 😉

@mehlo dá se zúžit SJM až na běžný vybavení domácnosti 😉 a mám takovej dojem, že pokud jsou dluhy neúměrný a podílel se na nich pouze jeden z manželů bez vědomí druhýho, dá se, aby zůstaly jenom na něm 😉

schnek
24. črc 2010

a teda na úplný prtě jsem dávala na noc novosklad vycpanej vv a přebalovali jsme nad ránem - matouš tak dlouho spával 😉

sabuse1
24. črc 2010

Ahojky prodávám nějáké pleny tak pokud budete mít o nějákou zájem pište IP - domluvíme se na ceně a můžu poslat i fotky:
Cushie Tusheis - růžové puntíky
P´tit bamboo 2,5-9 kg, 3-9 kg, Magic AIO one size
Mommys Touch AIO - one size 2x, modrá motýlková, červená kolečka
Bamboo extra S/M oranžová
Imse vimse AIO - S
Swaddlebees AIO - S, kapsovka one size
Bluoberry kapsovka one size, kapsovka M, oranžová
Bambinex AIO 3,5 - 5 kg
Babyidea - kapsovka Mobile hour S/M, kapsovka Anyhour S
Itti bitti S - 4x - vkládačky, M 1x
BBH AIO M červená
Gro baby + 2 vkládačky smetanová
Ellas house konopka S, bum hunger S
Fuzzi bunz AIO - one size - červená s kytkama
Cuddle buns AIO žlutá, modrá se slonama
Starbunz kapsovka - S - pejsek

katarina82
24. črc 2010

Nakukuji po delší době...

@mehlo to mě moc mrzí, držím palce, ať se nějak domluvíte 😔

Jinak nevím, jestli jsem to tu psala, ale jak jsem tu kdysi řešila to, jestli balík na dupce nějak omezuje pohyb, že se pak mimčo neotáčí a tak... Tak teď už vím, že to nijak neomezuje. Kačenka se otáčí ze zad na bříško od tří měsíce a jednoho týdne 😕 😎 Schválně jsem hledala, kdy se takhle přetáčela první dcera a ta až v pěti měsících a to byla v pamperskách.

@mmmk Já dávám na noc taky hnusku... Mám sice i kalhotkovky po Denisce, ale zatím jsem je Kačce nedávala a na noc už vůbec. Ona hezky spí, sice teda kojím, ale ona hned zas usne a když jsem přebalovala, tak se vždy probrala a bylo po spaní. Pro mě je to její spaní trošku zázrak-po zkušenosti s první dcerou 😖 😔 , takže jsem látku na noc ještě neriskla. Hlavně mám teda ještě zásobu hnusek, tak je spotřebovávám aspoň na tu noc.

katarina82
24. črc 2010

@mmmk Jinak jsem byla na noc spokojená s BBH bambuskou, nebo i Bamboozlenebo BL bambuskou vycpanou prefoldem BI. To vydrželo i litr čaje, co Denča přes noc ve skoro dvou letech vypila 🤐 😅

mmmk
24. črc 2010

@katarina82 Dekuju. Sice mam prvni dite, ale povazuju za zazrak (podle toho, co ostatni holky rikaji nebo pisi). ze je kojeny a spi v tahu od 21 do 6-7 😅 A pripoustim, ze je v tom i hodne me pohodlnosti a strach, abych to prebalovanim nepokazila 😀
Jinak zrovna o tom omezovani pohybu rancem na zadku jsem se bavila s kamoskou a s dulou a obe mi rekly, ze je to jedno. A nas prcek je asi nejaktivnejsi dite v te nasi materske skupine a latkovky mu v tom vubec nebrani 😀 Dula teda ale rikala, ze svym detem davala misto zavazovacek pampersky, kdyz zacinaly chodit, ale az zacaly a dobre chodily, vratila se zpet k latkovkam.

@schnek Prosim, co je BE?

schnek
24. črc 2010

@mmmk Bamboo extra, dávala jsem tu na suchej zip 😉

katarina82
24. črc 2010

@mmmk Kačka nespí v kuse, budí se kolem půlnoci a pak nad ránem, ale se zavřenýma očkama najde prso-spíme dohromady 🙂 a za pět minut je zas tuhá. Ze začátku jsem přebalovala, ale to byl pak děs, to jsem pak dvě hodiny s ní seděla v kuchyni a houpala, aby zas usla 😖