Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ijo
24. črc 2010

Ahoj po dloooooouhéééééééé době, koukám, že se tu osazentsvo moc nezměnilo. Gratuluju k stávajícím i budoucím přírůstkům, mě už to nečeká. I když jsem minulý týden zjistila že kámoška čeká 5!!! Konečně chlapa po čtxřech babách 🙂

kvakulka
24. črc 2010

@mmmk Jáchym se vě věku tvého synka taky při přebalování budil- teď to najednou jde- spí jak pařez a já s ním házím, jak chci 😅 . Taky bych dítě kvůli přebalování nebudila- na to je ten jejich spánek móc vzácná komodita 😀
Naštěstí v době. kdy se budil, tak mu stačila nacpaná BBH bambuska- teď čůrá tak strašně, že to neberou ani nehnuskovatější Pampersky- takže Bohu díky že už jde přebalovat- a navíc do látky.
@ivuska.h A ty novoroz prefoldy se budou taky dělat ve velkém? Abych si šetřila korunky 😉

ivuska.h
24. črc 2010

@kvakulka Jojo, budou pak všechny velikosti. Jen přemýšlím, jestli u těch NB má cenu, aby v prostřed byly 4 vrstvy, jestli by nestašily jen dvě...

kvakulka
24. črc 2010

@ivuska.h Hm, hm, to asi stačit budou- novoš se stejnak pořád přebaluje. Sice mu nevadí balíky plen, ale zase proč dávat víc materiálu, když se to nevyužije- pamatuju si, že coby novoš Jáchym nezdolal ani novosklad + čč- a to je hodně chabý balení 😉
Půjde tedy z novoš prefoldu umotat kahotkový sklad?

ivuska.h
24. črc 2010

@kvakulka Mě na Ondru šel, viz foto -- http://www.flickr.com/photos/ivuskah/4368290484..., je mu tam 10 dnů, váha něco kolem 3,7 kg.

ivuska.h
24. črc 2010

@kvakulka Ale moc dlouho to nevydrželo, možná bych vzala hned Sko.

katarina82
24. črc 2010

Jo a gratuluju všem novopečeným maminkám čekatelkám 😵 Já bych byla ráda, kdyby mě to ještě jednou potkalo 😵 😵 😵 Ale kdo ví, jestli se ještě dočkám... 😔

@kvakulka Denča, když ji bylo asi 10 měsíců v noci byla kolem půlnoci den co den durch 😒 A to jsme ještě byli výhradně na Pampersech nebo Huggieskách. Nic nevydrželo. A to čůrala určitě méně, než v těch dvou letech na tom nočním čaji... A to přitom v té látce byly nehody jen vyjímečně. Sice měla na dupce mega balík, ale vydželo to 12 hodin do rána. Budit ji, to bych si nedovolila, ona spí blbě ještě teď 😖

@ijo Tobě musím poděkovat, páč jsi mě kdysi dávno navnadila čudly vlňákama a já je teď ták miluju 😵

silente
25. črc 2010

@ijo - no ahoooj! Ráda Tě zase vidím, má cuddle spojenkyně 😀
@katarina82 - no čudly vlňáky jsou čudly vlňáky 😵 😵 😵 😵

ijo
25. črc 2010

díky díky za podporu, my už jsme týden bez plen (tedy přes den), tak jsem svojí výbavu darovala kámošce, co má první holčičku.
silente, ty jsi loni vyhrála soutěž o plenku,že jo? Si pamatuji, že jsem modelce v zelených vlňákách posílala hlas. Letos taky budete vystrkovat zadeček?

ijo
25. črc 2010

a kat gratuluji ke druhé holčičce a krásným fotkám ze svatby. Jak může někdo vypadat tahle úžasně pár měsíců po porodu? Po pravdě, takový fakt nemám ráda 😉

silente
25. črc 2010

@ijo - uvažuji o tom .... mohly bychom třeba v té vyhrané plence 😀 Ale chci to vyfotit někde venku a počasí teď nic moc ... ale určo dám vědět 😀

ijo
25. črc 2010

ok, čekám s prstem na tlačítku 😅

silente
25. črc 2010

@katarina82 - teda fakt nádherná hnusně hubená nevěsta 😵 😵 😵 😀 😉

@ijo - díky předem 😀

ijo
25. črc 2010

silente, ty jsi taky fanda do BB, viď, já dostala mejlíka ohledně nové kolekce, škoda, žese na ně čekalo tak dlouho, až jsme odplenkovaly. Mám jít ještě do dalšího??

silente
25. črc 2010

@ijo - taky jsem dostala mejlíka o nové kolekci, nááádhera ... určitě jdi do dalšího! My už taky pomalu pracujeme na dalším 😀

ijo
25. črc 2010

to přednesu doma, ale nečekám, že by se pokud o další děvče setkal s velkým pochopením 😀 navíc bych musela opět nakoupit nový plenky, což by bylo super, ale určitě by to bylo se spoustou řečí

reruna
25. črc 2010

@katarina82 gratuluju ke svatbě, moc krásná nevěsta jsi byl a družička taky nádherná 🙂

reruna
25. črc 2010

tak ta nová kolekce od BB je fakt nádhera 🙂 a fotosoutěž letos určitě musíme taky zkusit, něco odfotíme 🙂

katarina82
25. črc 2010

Holky, děkuji, se tady červenám 😅
Já jsem v těhu přibrala přes 20kg, ale jako po prvním porodu to šlo hned dolů, měla jsem v plánu si 5kg navíc, tak jak jsem měla na svatbě, nechat, abych nebyla tak hubená, ale bohužel, ač se cpu co to jde, to nevyšlo ☹ Už mám zas jen 50kg a to určitě není konečná 😖 Máme to v rodině...

terezita
25. črc 2010

@schnek nene, nema. je to bavlna. IV mam AIO 2v1 ve velikosti S a em. ji nosi jeste ted v 15ti mesicich..

mehlo
26. črc 2010

@katarina82 taky gratuluju k svatbě. Mně se teda podařilo, že jsem po porodu nezhubla na původní váhu- mám právě o 5 kg víc. Když jsem se vdávala tak jsem měla asi 57 kg a na jedné fotce vypadám jak úplná vychrtlina, že by přes mě mohli vidět retgen. Děkuju za podporu- naštěstí se to vyřešilo-zkusíme to ještě spolu ještě tam nějaká ta láska je tak snad to půjde. Veliký plus bylo, že jsem mu pohrozila, že půjdu do pryč a on si uvědomil, že bych mu vzala to nejdražší co na světě má a bude sekat latinu.

duzame
26. črc 2010

@mehlo Tak moc držím palce!!!!!

baca
26. črc 2010

Tak jsme doma z víkendové návštěvy kamarádky. Plínek jsem jako obvykle vezla půlku domů, ale lepší než by bylo málo.

Já teda zas nemůžu těm vašim čudl vlňákům přijít na chuť, mám je vyloženě jako néééjvětší záložáky a jediné, co mi vyhovuje, že jsou tenké.

@katarina82 taky gratuluju ke svatbě, nějak jsem to postřehla až teď. A teda mega obdiv s takhle malými dětmi chystat svatbu 🙂 A tu tvoji váhu raději nebudu komentovat 😠 😀 , já mám dvakrát tolik 😀 😀 😀

ijo
26. črc 2010

taky po tom třetí prckovi už to nejde dolů, fakt je to rozdíl. Po prvních dvou to bylo super, ale asi prostě stárnu 🙂.
baca - jak je to možný, mě pasovaly snad na všechny typy plenek a dobře držely. Ale každýmu fakt sedí něco jinýho.

katarina82
26. črc 2010

@mehlo díky. Já těch necelých 50 vážím celý život, ale po Denči jsem z toho nevyspání, kojení a všeho zhubla až na 42 a to byl masakr teda 🤐 ☹ Smrtka hadr 🤐 Pak se mi po roce podařilo přibrat na 49 a s tím jsem zase otěhotněla, zase jsem nabrala přes dvacet, tři měsíce po porodu se to zastavilo na těch 55, to bylo super, nakoupila jsem si rifle a tak, a teď je mi to zas velký 😠 Doprčic 😠
Jinak moc držím palce, ať Vám to výjde a manža je hodnej 😉

@baca Taky děkuju 🙂 Byla to malá svatba, jen sourozenci, rodiče a babičky 😉 Já skoro nic nechystala, nejsem "vdávací typ" 😝 😅 Koupila jsem první šaty, co jsem měla na sobě 😀 Takže jsem nechtěla ani výzdobu, ani nic. Ale máma mi to tajně steně všechno nachystala 🙂 Takže ve finále to byla sice malá svatba, ale se vším všudy. Ale hostinu a tak jsme dělali u nás doma, oběd tabule v obýváků, zbytek grilovačka na zahradě 🙂

katarina82
26. črc 2010

@baca A k těm vlňákům, já je objednala kdysi na Denču a to jsem byla teda zklamaná, páč mi to nezakrylo ani jednu vycpanou kalhotkovku... Ale teď? 😵 😵 😵 Kačka na nich jede od narození 😎

silente
26. črc 2010

@mehlo - no super, že ještě zkoušíte vše zachránit! Co se má stát, stane se. Tak držím palečky! 😉
@katarina82 - ale nevěsta jsi byla fakt nádherná! 😵

ijo
26. črc 2010

ty, kat..tvoje starosti bych tedy ráda měla, i když já mám velikost 38. Holky, já se skoro dva roky nevyspala, ale teď bych snad považovala o dalším prckovi..

baca
26. črc 2010

@katarina82 tak ej fakt, že mé kamarádky švagrová je tak hubená, že už si prý nemá co oblíct, obzvlášt tedˇpo dítěti. Sice to taky chápu, že je to problém, ale možná bych i měnila.

@ijo já totiž používám čč narovno, takže mě vyhovují lovíky S. ty čudly jsout akové volné široké a v pase mi zase přijdou uškrcené a divné na zapínání.

silente
26. črc 2010

@ijo - 😀 😀 😀

@baca - no na čč narovno čudly fakt nejsou, ale na všechny sklady super 😵