Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katarina82
26. črc 2010

@silente děkuji 😵

@baca ta vychrtlost je taky naprd, když už jsem pak vážila těch 42, tak to byl hnus, jak na pohled, tak zdravotně, to už mě fest bolely klouby a všechno, hnus prostě. Jenže já když jsem ve stresu, tak hubnu, no... A s Denčou to byl masakr. Ona mi první půlrok prořvala komplet, to jsem fakt padala na hubu.

kvakulka
26. črc 2010

@mehlo Supeeer! To jsem moc ráda, že jste to společně vyřešili, fakt jsem na vás myslela 😉
@katarina82 Fíha, při kojení mít 42 kg- jsem sice v 6 měsíci, ale vážím dvakrát tolik, co ty tenkrát 😅 Já z mateřství "kvetu"- což znamená, že těhotenství a kojení působí blahodárný rozkvět mých tukových buněk 😠 😠

katarina82
26. črc 2010

@kvakulka Mě naprosto vyhovuje být těhotná 😵 😅 Nejradši bych byla celý život těhule 😀 Tak se sama sobě líbím a jsem taková...prostě spokojená 😵
Jinak jsem už asi z těch těhotenství a dlouhého kojení pěkně vycuclá. Zuby začínají jít do háje 😖 Jo jo, máma mi to říkala už při prvním těhu, ať beru 2x denně doplňově vápník z Welledy, páč moje "bohatá" starva složená z čokolád, mi stačit nebude. Jenže já jsem hlava děravá, vzpomenu si tak jednou za týden a tak to dopadlo. No jo, však už je to 4 roky v kuse, co jsem buď těhotná nebo kojím, nebo obojí 😀

reruna
26. črc 2010

Ahoj, dneska mi došly anavy jsem naprosto nadšená, ty retro autíčka jsou krásné, ale úplně hotová jsme z té žlutozelené proužkované velurové, to je jak plyšáček, heboučké, měkkoučké, kéž by to tak vydrželo co nejdéle, asi ji nebudu prát 😀 synovi se taky hrozně líbila, hned se s ní muchlal 🙂

ivuska.h
26. črc 2010

@katarina82 Já na vitamíny taky furt zapomínám... Mám tu Osteocare, ale vezmu tak jednou týdně. Stravu mám snad celkem dobrou, ale mlíku teď moc nedám a jiné zdroje vápníku taky nemám. Zatím se teda na mě ale kojení nijak nepodepsalo (celkem mám zatím odkojeno 19 měsíců, z toho 11 plně 🙂). A teda musím se pochlubit, že už zase obleču své předtěhotenské extra štíhlé džíny 😀 Kupovala jsem si je ještě za svobodna. Mám dojem, že mi teď šly kila dolů rychleji, než po Klárce, přitom jsem před porodem přibrala stejně. To bude asi tím stresem z plínek 😀

ivuska.h
26. črc 2010

@reruna Pokud máš sušičku, tak to vydrží dlouho... Jinak bohužel časem ty chloupky jakoby zaplstí.

reruna
26. črc 2010

@ivuska.h sušičku nemám, já vím, co to udělá... mám bambusový velur ne té jedné kapsovce BB, je to ale pořád nejměkkčí z plín, co mám, takže je mi jasné, že to tak krásně plyšové nebude na pořád, ale určitě to nezhrubne tak, jako třeba pastelka - a nebarví ten žlutozelený velur, že ne?

ivuska.h
26. črc 2010

@reruna Nebarví, aspoň co jsem zkoušela. Jako Pastelka to rozhodně nezhrubne 😀

ijo
26. črc 2010

mě nejvíc zhrubly Bamboozle, tak šly okamžitě světem. Susička tedy fakt pomáhá, ale BB Minky nám vydržela dva roky 3x týdně praná taky úplně měkká a hezká

mehlo
26. črc 2010

@reruna čau já tu zrovna mám ušitou z toho samýho matroše ale barvičky oranžové a hnědé proužky- je určená na prodej, ale nejradši bych si ji nechala, jak je ten materíál úžasnej. Jo jenže korunky jsou v našem případě víc než potřeba tak musí z domu.

mehlo
26. črc 2010

@reruna jejda co je BB nějak mi to nemyslí.

permonik7
26. črc 2010

@mehlo BB=blueberry ;)

mehlo
26. črc 2010

@permonik7 no teda já jsem ale pitomá, no jo to je tím, že nemám doma skoro žádné kupované plínky akorát MMT easyclean

kvakulka
26. črc 2010

@mehlo Nic si z toho nedělej, mě zase nad touhle zkratkou napadlo "Bridgitte Bardot" 😀 😀

mehlo
26. črc 2010

@kvakulka čau moc hezké.

mehlo
26. črc 2010

Děvčata prodávám novou jednovelikostní velurku mé výroby kdyby jste někdo chtěl https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/68o3/kal...

kvakulka
26. črc 2010

@mehlo To je ten typ, který od tebe mám? Už jsem ji třikrát prala, tak začíná být stoprocentní, a můžu doporučit- ten velur je fakt moc příjemný, vypadá, že bude i odolný 😉

mehlo
26. črc 2010

@kvakulka čau jo to je ta stejná akorát rozměrově trošku menší může být zhruba od 5 kg

mehlo
26. črc 2010

no počkej ted mi došlo, že tobě jsem to šila s kapsou a tady kapsa není, takže vkládačky budou na tělíčku

permonik7
26. črc 2010

@mehlo a to přece nevadí😉 Taky máme kolikrát vkládačky na tělíčku..nebo hned pod separačkou 😉

mehlo
26. črc 2010

@permonik7 ne to nevadí já jen vysvětlovala Kvakulce, že jsou trošku jiný než byly ty její. Já mám teda většinu udělaných s tou kapsou jak jsem dělala Kvakulce a připadá mi to lepší když se tam ty vkládačky dají vložit dovnitř aspon to nikde necestuje.

reruna
26. črc 2010

@mehlo ta je krásná, ale te´d mám ty anavy a další novou plenku už by mm asi nevydýchal, musím si teď dát chvíli pohov. Ta plínka, co mám od tebe z toho bambusového flísu je taky s tou kapsou, mě by to více vyhovovalo bez té kapsy, ale jinak je výborně savá a když je horko, tak ji nosí bez svrchňáků a dělá parádu, tak už aby se oteplilo trochu(nemusí být zase 35, ale 13 jako dneska ráno je teda na červenec fakt málo), ať můžem zas dělat machry v nových plínkách
@kvakulka bridgitte bardotte je dobrý 😀

mehlo
26. črc 2010

@reruna čau no já tu kapsu Kvakulce udělala na zádech, takže to by se ti asi taky líbilo víc než na tom bříšku ne? To jsem moc ráda že saje perfektně. Já mám z toho samýho materiálu pak udělanou AIO pro Petulu- PUL je uprostřed a ta saje úplně hrozně, nějak mi to tam protíká na tu bavlnu navrchu asi protože to je napevno přišité k sobě. A jak je malýmu ten sed? já totiž podle stejnýho střihu dělala tu AIO Petovi a ten by se tam vlezl dvakrát, tak jsem ji pak musela ještě hodně zeštíhlit.

baca
26. črc 2010

dala jsem dnes na ven Báře BBH AIO a trochu povolila v pase. No vrátila se s mokrýma gaťami a bodyčkem. Prostě jí to asi těma noham proteklo. A to jsou tam gumičky tak na fest. ☹

reruna
26. črc 2010

@mehlo on na zádech by ta kapsa byla fakt lepší, ono to na tom bříšku odstává a ten patentek se mi zrovna tam nějak pokazil, sed je celkem v pohodě, teda mohla být trochu menší nebo zmenšovací, ale to už asi děláš a tu AIO zkus teda bez té wendy nahoře, asi to tomu vadí nějak...
@baca Lukimu je to kolem nožek ta BBH AIO taky volná a v pase je to utažený moc, ale zatím ji moc nedávám, mám Lko, tak čekám, že trochu doroste, když jsem ji zatím zkoušela, tak to neprotíkalo....

baca
26. črc 2010

@reruna taky máme L a zatím nkdy neprotekla. Mně spíš vadí ty gumičky na stehnách.

katarina82
26. črc 2010

@ivuska.h Já právě mlíko vůbec nepiju, mám od malička nějakou alergii nebo co a bliju z něj 😝 Takže zdroje vápníku nula bodou... Jen tvrdé sýry jím, ale zase né denně.

@mehlo Teda ta je fakt krásná 😵 Ještěže, kalhotkovky skoro nejedeme, jinak bych zase utrácela 😀

mehlo
26. črc 2010

@reruna čau tak AIO už jsem od té doby šila tři- jednu s tou wendy navrchu, ale udělala jsem to oddělené- takže PUL a bambusový flís dohromady sešitý a na tom ta wendy s vlastníma gumičkama, takže to není vcelku. Šila jsem ji na zakázku, ale ještě ji nemá úplně otestovanou tak nevím jestli to funguje. No a další jsem Petulovi šila 2x SIO- jen s jednobarevným PULem navrchu a vevnitř s polyesterovým flísem a ty jsou teda super. Hodím fotky

ijo
26. črc 2010

ty jo, já na kalhotkovky nedám dopustit...nebo spíš jsem byla tak líná...

reruna
26. črc 2010

@ijo taky mám raději kalhotovky než čč nebo vv
@mehlo ty vypadají zajímavě, to je zase jiný střih, malýmu sednou