Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
26. črc 2010

Holky, jake mate zkusenosti s plenkama kissaluvs? Koukam, co bych si jeste objednala z USA, kdyz uz mi ta kamoska doveze ty plinky 😅

ladida.l
26. črc 2010

@sussanah nemám, koukám ale, že je někdo inzeruje v bazaru, tak zkus ip.
Já bych si USA pořídila hlavně SWB a BB 😀

betelgeuzz
26. črc 2010

@sussanah já měla kalhotovku na mimčo, ale moc mi k srdci nepřirostla.

betelgeuzz
26. črc 2010

Jak jsme tu nedávno řešily, že by se daly použít do bazénu PULky, tak jsem zkusila Thirsties. Máme červené, tak vypadaly super 🙂 určitě by udržely bobek a možná i čurání, vzhledem k tomu, že po vyndání z bazénu měla rozkrok u kolem a vylívala jsem z nich asi půl litra 😀

mehlo
26. črc 2010

@reruna děkuji jo trošku jsem experimentovala a vzniklo tohle. je v nich k sežrání

reruna
27. črc 2010

@sussanah radím jako ladida 🙂

silente
27. črc 2010

@sussanah - souhlas s Ladidou. SWB a BB 😵

kackaj
27. črc 2010

Ahoj holky, tak jsem si ještě před týdnem myslela, že nic nepotřebujem🙂 Nakonec jsem neodolala a objednala weehuggers od BB, páč je to na bázi BG Flip a tu my rádi. Kalhotky BB jsou ještě lepší než BG, je to lepší kvalitka podle mě. Na těle prcka je bavlna, ale je podšitá PUL,takže by neměla být vlhká od pleny, ale to se ještě uvidí🙂 Sucháče jsou teda fest držáky, měla jsem problém poprvé odlepit🙂 A patentkáče jsou taky super...jsem na první dojem nadšená 😀

izabelkak
27. črc 2010

@kackaj krásne plienočky.... malý je teda riadny kusanec kolko váži? my máme tak 8 kg max. a to sme o nejaký ten piatok starší....
a kožičku máte v tej BG o.k.? ja som teda tiež nakoniec kúpila flipku ideme na dovču tak som chcela aj tie ekovkladačky, včera som ju dala prvý krát s tou stay dry vkladkou a malá mala dosť prepotený ten pul na chrbátiku, tak podla popisu sú tie BB vychytanejšie... a aké sú do nich vkladačky?

kackaj
27. črc 2010

@izabelkak ahoj🙂 Ondra váží kolem 10kg...měl 10,5kg, ale teď byl nemocnej, měl srajdu a celkově moc nejedl, tak spadl na 10kg...ale už zas moooc pěkně papá🙂 Jinak kluci jsou obecně větší kusy, než holčiny🙂
BG je u nás o.k. malý spocený není, ale tak nějak hůř se mi instaluje, ty BB vypadají víc v pohodě. Do BB jsou bavlněné vkládačky. Teda nevím přesné složení, myslím, že tam je i něco z bambusu, ale vrch je stopro bavlna...stejná jako na BG flip organic prefoldech.

silente
27. črc 2010

@kackaj - teda ty weehuggers vypadají na prckovi úžasně 😵

maly_prcek
27. črc 2010

@katarina82 @ivuska.h Já taky mlíko nejím (Davi měl exém a při vysazení se mu to zlepšilo, takže asik máme alergii na BKM 😒 Asi...alergo máme až za 4m... 😠 ) a dávám si (taky zapomínám 🙂 ) Biomin H, prej to má jakýsi dobrý poměr s hořčíkem, že se poměrně dobře vstřebává. A piju Rice Drink s Ca z DM (4 deci pokryjí plnně denní potřebu vápníku kojící ženy, dá se to dát i do buchet, při vaření) a jím mořské řasy, ty jsou taky super na vápník (mám sušené nevařící ze zdravé výživy - do polívky, na brambory... Ani to tam chuťově není poznat).

maly_prcek
27. črc 2010

@kackaj Jsou krááásné... 😵 Nepovoluje se ti to zmenšování (jakože se to vycvykne, ten patentek při instalaci plínky, např.)??? Mně to totiž občas ty duo Thirstiesky dělají...

blka
27. črc 2010

@maly_prcek Rice drink jsem si dneska otevřela a je to pěknej hnus 😝 . Ale v buchtě a omáčce by byl asi dobrej.

maly_prcek
27. črc 2010

Já když jsem ho pila poprvé, tak jsem si říkala, že je to teda pěkný hnus 😖 (A to jsem už věděla, že to budu muset pít ještě pěkněěěě dlouho), ale teď už si na tom i pochutnám 😀 Po dvou krabicích si ty buňky nějak zvykly 😀 😀

blka
27. črc 2010

Mě po té jedné sklince přešla chuť na zbytek krabice, natož na druhou 😝 😀 . Ten ovesný nápoj je lepší, nevíš?

reruna
27. črc 2010

@kackaj krásné, ale já se zlákat už nenechám, mě te´d schnou nové anavy, už se těším, až vyzkouším ty.
a ten sucháč na BB je fakt festovní, já mám problém to odlepit i teď po 7 měsících

ladida.l
27. črc 2010

ježiš, ty weehugers musím mít 😀 😀 😀

kackaj
27. črc 2010

@silente @maly_prcek @reruna Holky dík🙂 Uvidíme, jak je ocení tatínek, až přijde z práce 😀 😀 😀 Samozřejmě to byla nekonzultovaná investice🙂 Ale sedí fakt hezky a budou i na druhé, tak to není taková hrůza.
Holky, budu prodávat vlňáky storchenkinder velikost II. 2kusy (jedny červené, druhé modré) za 350kč, nechcete někdo? Můžu i nalanolínovat a nebo poslat cca 700g lanolínu zadax k nim🙂 Nejlépe, kdyby tak někdo chtěl oboje 😉

kackaj
27. črc 2010

@ladida.l jo, to musíš🙂 No, ne, já tady tomu nechci dělat reklamu, ale fakt jsou sympatický, kvalitní a heeezký🙂

baca
27. črc 2010

kackaj, to jsou jak velké? Já stále čekám na natahovací od Ivušky, tak nevím. Bára má teď 9 kg.

kackaj
27. črc 2010

@baca 6-14kg...my je měli cca od 8kg myslím a myslela jsem si, že nebudou na dlouho, ale zdá se, že rostou s mimčem🙂

ijo
27. črc 2010

@kackaj ty jsou tedy opravdu hezké, tyhle už já neznám. Ale sucháče na BB nám na Minky vydržely celé dva roky. Počkej až frajera uvidí tatík, tak tě pošle ještě alespoň pro dvoje 🙂

ijo
27. črc 2010

@ladida.l já taky hlavně BB 😀

ladida.l
27. črc 2010

@kackaj a kdes je koupila? na tuly-tuly? ¨teď tam totiž mají jen jeden růžový vzor

kackaj
27. črc 2010

@maly_prcek jo já zapomněla, ani na BG, ani na BB (zatím) mi to nevycvakává, vypadají fest zacvaknuté. No, i když, občas na BG, když blbě zatáhnu při srovnávání kalhotek, se mi to asi už někdy stalo, ale není to pravidlem.
@ijo kéž by poslal...dala bych si říct🙂

kackaj
27. črc 2010

@ladida.l no na tuly tuly a taky jsem se teď dívala. Zkus ale omrknout i ve svrchních kalhotkách (prodávají to i zvlášť), tam mají ještě víc obrázků, ale na výběr vzoru tam nemají okýnko, tak bych spíš tam zkusila brnknout nebo napsat, jak to mají s tím výběrem, nebo aspoň napsat do poznámky při objednávce jaký vzor chceš a jestli ho nemají, tak třeba jiný??? Asi se po nich rychle zaprášilo... ☹

ladida.l
27. črc 2010

@kackaj napsala jsem tam email, že je nutně potřebuju v nějakým aspoň trochu klučičím vzoru, tak dám pak vědět. Jsem fakt magor 😀

kackaj
27. črc 2010

@ladida.l hezký...jen pořádně přitlač na pilu a zdramatizuj to, ať si uvědomí, že je OPRAVDU potřebuješ 😉 😀 😀 😀

ivuska.h
27. črc 2010

@blka Mě na tom vadilo, jak je to sladké... Ale Klárce to chutnalo, pila to jednu dobu hodně.