Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

blka
27. črc 2010

@ivuska.h Tu sladkost bych zvládla, ale cítila jsem tam jakousi pachuť 😝

kvakulka
27. črc 2010

@blka ovesný je lepší, tedy jestli ti chutná ovesná kaše 😅 . A myslím, že v ovesným je víc bílkovin- to pro ty, kteří moc nejedí živočichobílkoviny... Já kravský mlíko piju, až moc, zvlášť v těhotenství b y se u nás uživila menší kravka 😅
@ivuska.h Dneska měl Jáchym prefold jako kalhotovku (samotný)- po 4.praní už saje báječně, jde umotat krásně padnoucí kalhot.sklad- bezva je, že to froté lehce pruží. Délka je taky OK- jako vv trošku delší, takže vepředu přehýbám na kluka, jako kalhot.sklad je tak akorát 😉

blka
27. črc 2010

@kvakulka Ovesnou kaši jsem ještě nejedla 😅 . Já bych mlíko a mléčný výrobky taky mohla na litry a kila, jenže u syna zjistili BKM ☹

ladida.l
27. črc 2010

Přeposílám odpověď z tuly-tuly.

Hezký den,
moc se omlouváme za komplikace, ale z nějakého záhadného důvodu nám jdou špatně vkládat obrázky, řešíme to s webmastery.
WHG jsou opravdu povedené, oba vzory máme, nicméně jen patentkové.Barvy máme také zatím všechny, i když jdou docela na odbyt.
Round about jsou poslední.
Pokud je budete chtít, udělejte normální objednávku a vozry prosím poznačte do poznámky.
Omlouváme se za komplikace,
Iva a Marcela

Jo a ty dvě jdou už ke mne a navrh jedna minky 😅 😅

kackaj
27. črc 2010

@ladida.l no vidíš, stačí otevřít pusu 🙂 a napsat pár řádků a už je to na cestě🙂 Tak pak pisni, jak se zdají tobě🙂 A jaké vzory sis teda objednala?

blka
27. črc 2010

@ladida.l
@kackaj Mně se teda taky moc líbí, jsou nádherné 😎 . A ještě, když je Kackaj vychválila do nebes. Ale mám to štěstí, že mám šetřivou (nebo škudlivou 😅 ) povahu 😀

ladida.l
27. črc 2010

@blka šetřivost bych taky potřebovala, bohužel mi naprosto chybí 😅

@kackaj Round about a Mod Beads, se těšim jak malej Jarda 😀

kackaj
27. črc 2010

@blka šmarjááá, takovou povahu bych taky potřebovala, páč mám díky té své povaze věčně vítr v kapse🙂
@ladida.l Jardo, vybrala sis pěkné modýlky 😵

blka
27. črc 2010

@ladida.l
@kackaj Tož ale ta moje šetřivost je fakt až moc 😅 . Jdu do obchodu, hrozně se mi líbí třeba nějaké tričko. Ale stojí 500,- a tolik já za tričko přece nedám 😅 😔 🙄

kackaj
27. črc 2010

@blka a tak trička pro mě, to jsem na tom stejně...dnes jsem koupila 4ks za 400kč...jsem netušila, že mám ve vedlejším vchodě takové zdroje🙂 Normál pevné, super kvalita, jen na tom není žádná značka, což mi nechybí🙂 Jenže ty plínky a fler...to jsou teď moje neřesti. Plínky už ani ne, ale na fleru jsem každý den a pořád bych něco musela mít 😵 😵 😵

blka
27. črc 2010

@kackaj Ale člověk si musí udělat radost, ne 😉 ?
Já nemyslím jen tričko, i sukni, kalhoty, cokoliv. Prostě su marná 😝
Mně se líbí moc plínek a chtěla bych každou vyzkoušet 😀 . Ale nějakou si koupím výjimečně. A tak asi proto jsme převážně na čč 😅

blka
27. črc 2010

A i tak mám v plínkách plno peněz 😝

ijo
27. črc 2010

ty jo, já přestala počítat, kolik jsme do toho vrazila,ale mám to tak, že za něco dám dost peněz a za něco je mi to líto. Já třeba utratím hodně za džíny, mám čtvery ale drahý. a pak trika za pár kaček z háemka a těch za milion. Ovšem plenky, to je jiná 😝

kackaj
27. črc 2010

@blka no dyť, nesmí se to přehánět, člověk v tom má majlant...ale já se skoro všeho zbavila. Teď mám jen sadu BG flip (vyjde to vlastně vcelku levně), ty dvě BB a 4ks BG organic. Jo a dvě anavy. To zas není toho tak moc už. Ale vyzkoušela jsem toho hafo a nakonec stejně zakotvila u rovnoplínek🙂 Akorát na druhý nevím jak to půjde. Ale kamoška vlastně taky měla od začátku jen vv do PULek a neskládala žádný kalhotkový sklady, dávala to jen na rovno a zvládli to i s vaječinou, tak to snad zvládnem pak taky🙂

blka
27. črc 2010

@kackaj Tož to já bych se pár kousků taky ráda zbavila, ale nikdo je pořád nechce 😖

maly_prcek
27. črc 2010

@blka Ten mně chutná ještě míň 😀 Dávám ho jen na vaření 🙂 A nemá vápník...

erinka83
27. črc 2010

Teda pár dnů tu nejsem a tolik jste nappkaly, snad nic důlkežitýho, se mi nechce dočítat 😀
U našich byla pouť a objevila jsem tam stánek Farmers, dost mě to překvapilo, tak pánovi říkám, že jsem se na netu dočetla, že mají tepláky na látkovky a něco v tom smyslu, že jsou tu poprvý a on mě uzemnil, že už tu byli několikrát 😀 no jo, ale mě to předtím absolutně nezajímalo, že 😀 No, tak tepláky neměl, že to sebou nevozí (asi není zájem 😒 ale udělal mi sáhodlouhou prezentaci všeho co mají, ať si to ošahám, že to se na netu nedozvím 🙂 A příště že si mám mailem napsat, o co mám zájem, navybírat barvy, nakombinovat, oni ušijou, přivezou, já si vyberu a co se mi nebude líbit, dají zas do prodeje 😵 a dostala jsem zadara čepičku, tak jsme hnedka koupili aspoň bodýčko 😀

sussanah
27. črc 2010

Tak jste me s tema BB nalomily, ze jsem si teda opet aktualizovala, za koli mam pliny a nejak se mi to kupi.. Uz jsem utratila skoro 9t a to uz nehodlam nic prodavat 😒 Takze obavam se jakoukoliv dalsi investici budu muset ospravedlnit dalsim mimcem 😀 Coz teda doufam, ze bude brzo, dneska jsme se s mm dohodli, ze to nechavame ode dneska na prirode 🙂

@blka to je mi lito s tou BKM ☹ Syn bratrance to ma, ale zjistili mu to az ve 3 letech, do te doby se jen a jen trapili. Ale vis jak, s tim se da zit 😉 Ty mu teda davas ty napoje ovesne, co jste tu psali nebo to pijes ty, aby to nemel v mliku? My totiz uvazujeme, co malemu dat, az prestanu kojit, uplne totiz odmita UM 😒

blka
27. črc 2010

@maly_prcek Aha, no ale zkusit se má vše, tak ho asi koupím 😀

@sussanah Já mám v plínkách 12 tis. 😝
Piju to já, Marečka kojím.

maly_prcek
27. črc 2010

@blka A chuťově nej je v prášku Kokos Drink (zdravá výživa)...

erinka83
27. črc 2010

@maly_prcek Ale v těch práškových jsou srajdy, tak to radši nepijte moc často....

maly_prcek
27. črc 2010

@erinka83 Nějaký emulgátor a stabilizátor... Do kafe dobrý 😀

erinka83
27. črc 2010

No myslím jde i o ty fosforečnany, ono to odvápňuje...

To jsme se zas od látkovek někam dostaly 😀

andelka
28. črc 2010

Eri, no dostaly, ale aspoň se člověk taky něco dozví, i když trošku mimo. Já totiž oves milk a kokos milk v prášku piju taky 😀 Ale nej miluju soja drink čokoláda od Alnatury 😵 Mlíko piju jenom čerstvé, trvanlivé už ne.
My sice nemáme alergii, ale moc kravského mléka prý není dobré, že když je ho moc, může se dostat do mlíka a prckovi to pak může dělat neplechu. Takže samotné mlíko omezuju, ale něco pít musím a čaj a voda se furt nedá, tak ať mám změnu.
Ad finance tipuju že zatím mám v látkovkách tak 3,5 tisíce. hlavně tomu nesmím propadnout 😅

blka
28. črc 2010

@maly_prcek Děkuju za tip 🙂

@andelka to jsi nakoupila výbavičku za dobré peníze 😉 . Já jsem jen do začátku dala dost a fakt jsem toho moc neměla (a nemám).

andelka
28. črc 2010

@blka já toho též moc nemám a nové mám jen 20 Kikko, IB SIO a bambus prefold, ostatní je už z druhé ruky. Nejvíc stály PULky, těch mám 6.

veveruska0504
28. črc 2010

ježkovi oči, může mě někdo zasvětit do těch plének???
já Belinku čekám v listopadu a střádám informace.
na bazárku jsem narazila na kikko, aio, a gro pleny.

Jsem z toho tuleň 😀 . znám jen látkové a z obchodu, toto je pro mě španělská vesnice.

Můžete mi někdo poradit????

blka
28. črc 2010

@andelka Tak já toho mám asi poněkud víc. Navíc na bazaru téměř nikdy neseženu to, co chci, tak kupuje nové. Když už kupuju 😀

@veveruska0504 Můžeš používat klasické plíny poskládané na novosklad do svrchních kalhotek (PUL, vlna, fleec) nebo kalhotkové plínky, které ale také potřebují svrchní kalhotky, jinak by bylo mokré oblečení. A pak jsou AIO (all in one) plínky, které jsou i s kalhotkama, takže jen nasadíš a je to. Nebo SIO (snap in one), u který se dá měnit vnitřek, když je počůraný, ale jinak taky nasadíš a je to.

veveruska0504
28. črc 2010

@blka aha už tomu trošku rozumím.
Prosím a u těch SIO je ten vnitřek jednorázový, on se jako dokupuje, klipne, pak odklipne a je to????

Chápu to dobře??? 😕

veveruska0504
28. črc 2010

@novako no a jdu maturovat 😅 , jsem z toho tuleň.