Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
29. črc 2010

@salinka87 s čč je to různé, někdo si je nemůže vynachválit a někdo to nadšení zas nemůže pochopit 😉 já jsem čč nikdy pořádně nevyzkoušela, takže nekritizuju, ale na druhou stranu můžu říct, že to jde od začátku v kalhotovkách. Když čč máš, tak si novosklad určitě vyzkoušej a jinak, co se týče kalhotovek, tak jestli nemáš napjatý rozpočet, kup si na novorozence pár kusů novorozenecké velikosti než rovnou jednovelikostní plenky, v těch by asi dost plaval, a nebo jdi do vícevelikostních plenek. Já měla na začátek novorozenecké, V. v nich vydržel zhruba do 3 měsíců, některé vícevelikostní plenky nosí velikost 1 doteď. Mám tři AIO na návštěvy, k doktorovi, babičkám na hlídání... a pak jednorázovky, když je potřeba.

veveruska0504
29. črc 2010

@helulela Aha takže AIO svrchňáčky nepotřebuji, ostatní ano.
Chápu.
No a pokud koupím kapsovky tak na ty taky svrchňáčky viď 🙂

Ok už se začínám orientovat 😅 . Btw. ano ano to slovo flecové, tady vidím často 😀

Děkuji moc.

helulela
29. črc 2010

@salinka87 A teď už teda jsou jednovelikostní plenky základem výbavičky - doplňuju k předchozímu 🙂

veveruska0504
29. črc 2010

@salinka87 přeji ti hodně štěstí, já za pomoci holek právě maturuji 😀

helulela
29. črc 2010

@veveruska0504 Tak, u AIO = all in one už jsou svrchňáky součástí. Taky většinou nejdýl schnou a jsou nejdražší.
Když už to teda rozebíráme, tak bez svrchňáků jsou ještě SIO = snap in one, ten systém už tu vysvětloval někdo včera, tak ať se neopakuju.

ivuska.h
29. črc 2010

@markusko Je to jako vícevrstvá plenka, prostě obdélník, který má po okrajích 2 vrstvy a vprostřed 4 vrstvy materiálu a je prošitý v liniích označujících třetiny. Použít se dá na cpaní kapsovek nebo samostatně v tom kalhotkovém skladu, který se zapne na snaku.

ivuska.h
29. črc 2010

@veveruska0504 Jojo... Ovšem na eshopu zas od včerejška nejsou jednovel. plenky, opět mám vybrakováno 😒 A to jsem před 10 dny vkládala bezmála 100 plenek 🤐 Myslela jsem, že to přes dovolenou mé švadleny vydrží a ono ne. Další budou příští týden.

ivuska.h
29. črc 2010

@salinka87 Já bych pořídila několik kusů AIO nebo kapsovek, raději na suchý zip, ten je pro hlídače nejjednodušší. Pak před hlídáním všechno nachystala (nacpala kapsovky atd.) a hlídači to budou mít nastejno, jako jednorázovky.

helulela
29. črc 2010

@ivuska.h Teda, ty mizí.... ale takový zájem musí těšit ne? 😎 já si dělám ještě zálusk na nějakou jednovelikostní na snapku, tak šijte holky 😉

veveruska0504
29. črc 2010

@helulela tleskám, pochopila jsem každé slovo, to se mi tu stalo asi jen dvakrát 😀 .

Vše co píšeš chápu, jen mi prosím poraď v tom, že si snaží jen tak v hlavě představit normální den, kdy se Bellinka narodí a já budu přebalovat.
Pokud budu látkovat a používat např dejme tomu ANAVY novorozenecké, kapsovky.....např, prostě od každého něco, kolik na den budu potřebovat těch plenek, nebo vycpávek?????
Jaká je taková pruměrná vybava???? Aspoň pro představu???

ivuska.h
29. črc 2010

@veveruska0504 Většina kapsovek už je přímo nepromokavých, ale jsou i takové, co svrchňáčky potřebují (tuším jen BabyIdea Air Hour).

ivuska.h
29. črc 2010

@helulela Jo, to těší, akorát pak nastávají nepříjemné situace, že nemám dost plenek pro Bránu a tak. Asi budu muset vzít další švadlenu.

veveruska0504
29. črc 2010

@ivuska.h hezký...... no já se určitě taky ozvu, ale páč jsem amater jako Brno, mohla bych až budu dávat tu plenkovou výbavičku do kupy s tebou v Brně setkat 😝 ???? Jsi z Brna ne????

Asi budu potřebovat osobní konzultaci 😀 .

Jinak se celkem orientuji 😀 , holky děkuji moc a klaním se před vašima zkušenostma 🙂

helulela
29. črc 2010

@veveruska0504 díky, si teď konečně připadám trochu užitečná, po těch dobách, co jsem se tu pořád jen ptala a četla 😝 určitě koukni na to téma Naše konkrétní látková výbava, tak každý píše, kolik čeho má, jaké s tím má zkušenosti apod. Ono se ty počty dost různí, já teď spotřebuju na den tak 5-6 plenek, na noc dávám zatím jednorázovku, noční látkování jen nesměle zkouším, peru jednou za tři dny, takže potřebuju cca 5*4 plenek (jeden den navíc, než mi vyprané uschnou) + pár plenek jako rezervu + AIO, ty běžně nedávám. U novorozence je těch plenek víc, tak třeba stejný počet, ale s častějším praním.

ivuska.h
29. črc 2010

@veveruska0504 Kolik plenek, to si snadno spočítáš. Když budeš chtít prát obden a budeš přebalovat cca 7x denně (ze začátku asi častěji, tak budeš mít do rezervy třeba čtvercovky) a plenky budou schnout průměrně jeden den, tak budeš potřebovat 3x7 plenek, neboli 21. Ale to je opravu výbava celkem "natěsno" a doporučila bych k tomu mít ještě tak 20 čtvercovek pro případ, že ti nestihnou uschnout kalhotkové plíny.

veveruska0504
29. črc 2010

@ivuska.h jj tu jsem viděla, je hezká, děkuji za typ. Ještě to jdu sísnout 😀

helulela
29. črc 2010

kapsovky jsou pro mě velká neznámá, do těch jsem se nějak ani nesnažila proniknout 😕

ivuska.h
29. črc 2010

@veveruska0504 Jo a samozřejmě ještě potřebuješ cca 3 svrchňáčky.

blka
29. črc 2010

@veveruska0504 Přes kapsovku taky nepotřebuješ svrchní kalhotky 😉

helulela
29. črc 2010

@ivuska.h stejně jsi dobrá, já si neumím představit, že bych něco takového zvládala 😕

veveruska0504
29. črc 2010

@ivuska.h jaj to je mazec.

😀

ivuska.h
29. črc 2010

@veveruska0504 Osobní vyzvednutí zboží je možné, jinak na konzultaci bych ti doporučila spíš Bránu k dětem (doporučuji hlavně minikurzy o plenkách), protože tam mají všechny možné značky a budeš si to moct porovnat.

veveruska0504
29. črc 2010

díky bohu, mám na toto ještě 2 měsíce 😀 .

to už bych mohla být díky vám profík.

ivuska.h
29. črc 2010

@helulela Já jsem si to před dvěma lety taky neuměla představit 😀 A nejhorší je, že se to vyvíjí tak nějak samo a já jen musím držet krok 😅

veveruska0504
29. črc 2010

@ivuska.h to ještě dořešíme, děkuji za typ 🙂 , pokud e nepročtu k dokonalosti, asi to prubnu.

helulela
29. črc 2010

@ivuska.h To je fakt, když se něco vyvíjí postupně, tak se za čas nestačíš divit, kam se to dostalo a že pořád ještě žiješ 🙂

veveruska0504
29. črc 2010

@ivuska.h no tak si pořiď minimálně kolo, protože jak tak čtu chválu na ty tvoje plenky a ve mě máš potenciálního odběratele a to tady u mě je pár novorodiček co chtějí taky látkovat, no nevím nevím, viděla bych to na kolo 😀 , nebo osobák a zařadit tak 3 stupeň rychlosti.
😝

Jinak tleskám a blahopřeji 🙂

veveruska0504
29. črc 2010

Prosím vás, kde je to téma o konkrétní výbavičce těch plének????

veveruska0504
29. črc 2010

@helulela děkuji 🙂

helulela
29. črc 2010

@veveruska0504 není zač, mám ho v oblíbených 😉