Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ijo
4. srp 2010

@silente jé ty se máš, kam razíš? a budeš látkovat i u moře? to je super, loni jsem to taky tak dělala, v tom vedru schly pleny nádherně.Takže po dovče už bude to druhý, to držím palečky

ijo
4. srp 2010

a schnek - minky BB vydrží parádní fakt dlouho, my jí statečně používaly celý plenkování. Jediný pleny, kromě cuddle AIO, který po víc jak dvou letech vypadají velmi málo použitě. Chlupatý porád stejně krásně, barvičky taky držely, tak jsem se nestyděla je darovat kámošce. 😉

aknel2002
4. srp 2010

@reruna - díky za odpověď, s kterými AIO máš dobrou zkušenost? jestli se můžu zeptat, je fakt, že já ty popky dávám výjimečně, tak proto zatím pozitivní hodnocení, mě se na nich líbí svrchní materiál, že není tak umělý na omak

silente
5. srp 2010

@ijo - razíme jen autem do Chorvatska. Látkovat 100% budu, loni v Itálii to šlo taky krásně. Teď je to ještě lepší, malá už si říká EE, když hrozí hovňous, takže větší šance jen přemáchnout a vyvětrat. No a fotku musíme hezky vymyslet a pak samozřejmě zase vyhrát 😀 😀 😀

ivuska.h
5. srp 2010

Já chci taky na dovolenou ☹ Jenže manžel má děsně moc práce a dřív jak v září si dovolenou nevezme...

ladida.l
5. srp 2010

kolegyně 😀 na bráně je výprodej, kdyby Vás něco zaujalo...
http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/vyprodej

katarina82
5. srp 2010

@ladida.l Kolegyně čarodějnice, co? 😀 😀 😀

katarina82
5. srp 2010

Holky, od kdy používáte aio plínky? Kačka má čtyři a půl měsíce, sice dost hovňousků vychytáme do nočníku, ale i tak se sem tam nepovede, že... No a mě při představě, že vaječina teče po kravičkové BB, na tu bílou 😲 , běhá mráz po zádech 🤐 😝 😀 Takže zatím nic takového nedávám 😅

tygrous
5. srp 2010

@katarina82 No ja mela v navalu nadseni nakoupeny krasny kalhotovky a AIO dopredu a nakonec prave kvuli vajecine jsem je zacala davat az po 6.mesici, kdy jsme najeli na prikrmy a kadi bobek 1x denne😉

ladida.l
5. srp 2010

@katarina82 já používám AIO od narození 😵

broucek2
5. srp 2010

Ahoj holky, jsem totálně zmatená ze všech druhů plen, už teda něco nastudované mám, ale začátek byl fakt těžký a říkala jsem si, že to fakt nezvládnu a radši zůstanu u jednorázovek. Teď už se spíše přikláním k tomu, že postupně nějakou látkovou výbavu koupím a uvidím, jak nám bude vyhovovat.
Chtěla jsem se zeptat, zda na látkové pleny dáváte ještě svrchňáčky a jaké (PUL, vlňáčky nebo fleesové)? Přijde mi totiž škoda ty krásné plenky schovávat pod svchňáčky. Třeba od Anavy se mi fakt moc líbí a nevím, který vzor si vybrat dříve. Chci si počkat i na květované.

butt
5. srp 2010

holky jak casto perete pulky a fleesacky?kdyz nesmrdi, ani nejsou pokadeny..nebo cekate, az jejich vyprani je fakt nutnost? 😀

dagmarkaaa
5. srp 2010

@broucek2 ja zacla latkovat az ve 3m male, a jsem s latkou spokojena, dokonce me to zaclo bavit a postupne jsem se zacla orientovat v tech ruznych latkovacich systemech 😵 . Jednorazovky ale stale pouzivam 1 na noc a pak na cestovani, kvuli pohodli.... No mas pravdu, u Anavek skoda schovavat tu krasnou plinu pod svrchnaky, ale bohuzel je to potreba... Jinak ti to hned protece, je to jen bambus, bavlna.... Pliny co nepotrebuji svrchnaky jsou AIO, SIO ty jsou taky nektere krasne, na ukazovani 😵 a jinak svrchnaky jsou asi nej vlnene, ale kdyz uz dite nekadi tolik vajecinu pac je zdlouhavy proces, prani, schnou dlouho a pak lanolinovani + zase schnuti. Pak taky mit nejake svrchnaky PUL, flees asi moc ne to je spis na male mimca. Vidim ze jsi z Prahy, radim zajit do Brany k detem a omakat si to vsechno a pak se rozhodnout, maji tam i Anavy.
Tak hodne zdaru, za pokus to stoji 😉

schnek
5. srp 2010

mně vaječina na plínkách fleky nenadělala... peru ve slizu, v 6n jsem přidávala MioFresh, když došel sáček, tak perkarbonát + přeprat žlučákem a fleky nemáme, kalhotovky jsou bez fleků a z čč to případně vytáhlo sluníčko 😉

dagmarkaaa
5. srp 2010

@butt ja cekam vicemene na nutnost (smradek, spinave) 😅 😀 coz je u nas vlna tak 1x za mesic, PULky tak 2x mesic, nejak to nehrotim.... ale nehoda se stane vetsinou casteji 😉

maly_prcek
5. srp 2010

@butt Bývalo spíš to druhé 🤐 🙂 +- 14 dní to bylo dobrých...

butt
5. srp 2010

ja latkuju, co jsem prisla z porodnice, zatim bez nehody ani ty svrchnacky nesmrdi, tak premyslim, jak dlouho mam na nehodu nebo smrad cekat 😀

butt
5. srp 2010

ale asi je teda preperu, at nejsem cune 😀

mehlo
5. srp 2010

@butt čau já je peru až uznám za vhodný. Fleesáčky peru pokaždé protože je mám jako kapsovku a PULky to přesně nevím, ale určitě méně často- tak jednou za 14 dní asi

mehlo
5. srp 2010

@broucek2 samozřejmě svrchnáčky ano- střídám to- jednou PULky, jednou vlnáčky a jednou flísáčky

reruna
5. srp 2010

@aknel2002 já doporučuju Blueberry, jsou sice dražší,ale když si počkáš na akci na tuly-tuly.cz, tak to vyjde stejně jako IB, ty taky nejsou špatné.
Nafotila jsem Míšu v těch Pop-in a v Itti biiti vel. L, ty IB jednoznačně sedí líp, líp vypadají, jsou mení, gumičky netlačí, spolehlivost neposoudím, Míša je už bez plín, ale Lukášek nosí oboje a neprotíkají ani jedny. BB mám nafoceny taky, tak kdo má zájem, tak mrkněte do fotoblogu
@butt peru taky asi ako maly prcek nebo při prokakaání

reruna
5. srp 2010

@broucek2 svrchňáčky dávat musíš na všechny plínky kromě AIO, bohužel na anavy taky,ale teď v létě se to dá i bez svrchňáků, když to hlídáš

mehlo
5. srp 2010

@butt jé ted jsem si uvědomila, že jsem napsala blbost, mám i jedny svrchní fleesáčky a ty peru tak jednou týdně

butt
5. srp 2010

diky holky!

maly_prcek
5. srp 2010

@butt Střídáš je, ne? (Já jsem to teda tak dělala, střídala jsem dvoje + jedny byly náhradní, tak jsem je taky občas provětrala, ať jim to není líto... 🙂 ) Nehody přijdou, neboj 😀 Do dvou měsíců jsem si říkala, co holky s těma dětma dělají, že to furt řeší a ve 2m jsem pochopila 🙂 🙂 🙂 3 týdny je v klidu...

reruna
5. srp 2010

@ladida.l jsem se dívala do bazaru, že prodáváš IB - já je kupovala z druhé ruky od joohany , hnědou a tamvě modrou a taky mi přišly s bílýma chloupkama, já je oprala a hned ty chloupky zmizely a od té doby je nemám - tak jsem přemýšlela, čím by to mohlo být a na nic jsem nepřišla... mám je teď hezčí, než mi přišly 🙂

butt
5. srp 2010

@reruna jj, mam fleesacky, pulky a vlnacky a vsechny stridam.o vlnackach jsem tu uz driv cetla, ze perete kldine po mesici, kdyz nejsou pokadeny..ale s tema ostatnima jsem nejak nevedela.. 🙂 jinak ja myslim, ze u nas nehody nejsou i diky tomu, ze mame siroky baleni, takze to vetsinou pobere ta hromada plinek a na svrchancky uz nedojde 😀

butt
5. srp 2010

neee to melo byt pro
@maly_prcek 🙂

ladida.l
5. srp 2010

@reruna a já mám na tom ty blbý chlupy od prvního vyprání...jak pereš? já v ořechách...Mám to prohnat nějakou komercí?

maly_prcek
5. srp 2010

Vidím, že nám spinkají dětičky 🙂 🙂 🙂 Je tu nějak živo 😀

@butt Butt, neboj, já bych si to našla... Tak to je úúúplně v klidu... Já jsem si tak říkala, že za každé tak +- týden (když máš dvoje, tak prát za 2 týdny, troje za tři týdny...)