Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zmuzle
12. kvě 2009

Hanko, diky moc. Kupodivu novoskald poskaldat umim, ale pak jsem se proste totalne zaekla a nevedela co dal. Kuba nen iv klidu a nemam cas se to na nem ucit 😀 A jeste jam cekam, az odpadne ten pahyl, tak se bojim, abych mu neco neudelala 😅

evicka7
12. kvě 2009

matilko sorry, Gedrenovic vlňáky jsou u nás, Vikoušovi krásně sedí, na eplence je kontaktní formulář, tak jim napiš, oni ti písnou, jestli už to poslali, došlo to asi 2 dny potom, co dorazila moje platba

lusinta
12. kvě 2009

milwo-ony se trochu srazí a prý jsou super (zpětný vazby od mamin,já je nemám)
happy s.netuším.zatím nejsou zprávy...
z novinek mam aspol.mám poslední info tyto:

Hnědé Manducy – by měly dorazit na sklad koncem května/začátkem června

Během června budeme mít skladem Kapsičky manduca, které lze připnout k bedernímu pásu Manducy, nebo nosit samostatně.

Začátkem června dorazí zbylá kolekce oblečení Manymonths

V červenci budeme mít doplněný sortiment merino Shorties, Longies a Sloních čepic.

hanka128
12. kvě 2009

jasně v klidu, hlavně nestresuj, já taky nezačla látkařit hned po příchodu z porodnice.....my měli zas problém, že nám jedny kalhotky poškrábaly hojící se pupík..takže jsme taky museli chvilku počkat.a vůůůbec nám to nevadilo, protože máš jiné starosti-jak kojit,někdy se vyspat a najíst.. 😉 nejleoší je když začneš nejdříve přes den a jak ti bude začne končit 6nedělí tak už dávajte i v noci 😉 jako nic se nemá přehánět a ještě,aby tě stresovalo že to to hned nejde..všechno má svůj čas..já když jsem si tady četla před porodem tak sem si připadla jak trubka o čem tu vlatsně mluví-ty jejich šílené zkratky..a teď už konečně vím co a jak a co nám vyhovuje 🙂
a dobré je si hned po vyžehlení ty plenky poskládat na novosklad,osminy nebo jen na čtverec a už jen saháš do skříně-jo a taky pěkně zapojit manžu-ten můj to zvládá s přehledem-pověsí, vypere, vyžehlí, poskládá a přebalí 🙂

zmuzle
12. kvě 2009

Hanko, prave, ze jsem koukala na svrchanky a zdaly se mi dost vysoky kvuli tomu pupiku.
Tak u nas m. pomaha se vsim krome prebalovani. A hlavne vari a nosi mi to az pod nos 😝
Tak tim padem ja budu mit na starosti tohle.
Tak ja si to nejdriv naskladam dopredu a po zahojeni pupiku zacnu. Diky 🙂

hanka128
12. kvě 2009

nám ty kalhotky taky vadily na ten pupík..a to jsem měla baby lucy,powrap a iv...takže buď v klidu a pěkně odpočívej a učte se krásně sosat-to jsem do porodu nevěděla jaká je to věda kojit..mně vždycky přišlo že se čapne dítě a jde to samo...ale my jsme to vybojovaly 🙂 😉

zmuzle
12. kvě 2009

Hanko, tak s kojenim se to u nas pomalu lepsi. Ja mam problem s prsy, mam je desne veliky a uz ted me boli zada. Bohuzel nebudu moc ani nosit Manducu ci satkovat kvuli tomu. Snad se to trochu upravi. Diky za podporu, radeji jeste pockam.

Jinak mam zpravu o dalsim kvetnatku od nas a budoucim latkari 🙂 Gratulace 😵

Svija porodila dnes (tyden po nas) Martinka, narodil se v 11.43, vazi 3560g a meri 52 cm

schnek
12. kvě 2009

zmuzle, já novosklad nevycpávám, přijde mi to zbytečný, vycpávám až na noc 1vv a stačí až do rána 😉 vycpaný mi to přijde jako obrovskej balík 😉

hanka128
12. kvě 2009

hm tak já to vycpávala, jenom novosklad samotný mi přišel málo 😒 a měla jsem jistotu, že mi ta vaječina neproteče a taky nikdy neprotekla 🙂
jo zmuzle a taky jsem to bála pořádně utahovat,ale neboj se toho-a já si vždycky nachystala ten novosklad s plenkou na osminy rovnou na kalhotky a pak to jen šoupla pod zadek..a snapku jsem si sice koupila-ale leží mi netknutá na poličce..ty kalhotky to krásně udrží 😉

schneku a ty v noci nepřebaluješ?? ty jo tak na to nemám srdce nechat maru v tom až do rána 😅 a hlavně do konce 2.měsíce kadila pořád a hlavně při kojení, takže jsem přebalovala vždycky a přebaluju i teď v noci po kojení..a máme to všechno spolu hotové za 15min-kojení,přebalení a spíme jak tuhoni hned 😀

schnek
12. kvě 2009

hanko, mě naopak vycpanej novosklad s tím vycpáním nejde tolik dotáhnout. Jinak než jsem na to zase přišla, jak dotahovat (nějak jsem to zapomněla 😅), tak mi celkem pomohla snappka 😉 Na noc dávám bambusovou kikko a vv separačku a flísáky (nebo BE, ale ty mám jenom 2). M. v noci nekaká, jenom se nakojí a spíme dál 😉 přebalování ho probudí, takže stejně následuje další kojení a další čůrání, takže v tom není rozdíl, jestli přebalím počůr hned nebo až ráno. Kdyby se pokadil, tak samo přebalím 😉

milwa
12. kvě 2009

No ja jsem tu plinku 90x90 zkousela skladat a je to proste o b r o v s k a plachta, myslim ze maly srazeni tomu nepomuze. Ale klidne se muzu mylit. Klika ze ja uz mam nakoupeno, ale kamoska by chtela ty osmdesatky a ma smulu...

schnek
12. kvě 2009

milwo, tak leda koupit a zmenšit... nebo se vytrčit na MMB, jestli by někdo neprodal.

lusinta
12. kvě 2009

no, to asi nikdo prodávat nebude..a jinej rozměr zatím nebude.jedině ty 60g.
nebo vysocegramážní popo, kikko, engel,disana...

schnek
12. kvě 2009

lus, já tam ty IV pořídila, za to nic nedáš, když hodíš inzerát 😉

lusinta
12. kvě 2009

no,to je fakt..
🙂

marcelkad
12. kvě 2009

Dneska jsem dostala z práce výplatní pásku- poslední proplacení mateřské+ a mám proplacenou dovolenou, takže na plenky už mám ušetřeno 😀 😀 😀 už jen aby byly skladem

nelinkav
12. kvě 2009

Ahojky, tak u nás máme za sebou necelý dva dny látkování a pocity... No, nic moc. Mám vůči tomu několik výhrad a dotazů:
- mládě si dokonce upravilo vyprazdňovací režim jen proto, aby mohla pokadit IB SIO nebo MMT AIO... Přece nebude tentit do vv, že 😠 Leč to by mi nevadilo tolik, jako skutečnost, že i přes separačku byly šmouhy od hovínka i přes všechny vkladný vrstvy 😠 Dělá vám to taky nebo je někde nějaká chyba v zabalení?
Taky jsem se dívala ještě na web na Bránu a ty IB, co máme doma ve vel.L maj být pro děti od 11kg a Stelliš má sotva 6kg, tak že by v tom byl zakopanej pes? Mám dyžtak objednat radši ještě eMka?
- ty celulozový separačky mi přijdou strašně tvrdý.. změknou po vyprání?
- kapsovka airhour s vv, i kalhotkovka p´tit toudou samotná byly vždycky po počůrání (1,5h - 2) vlhký i zvenku(samozřejmě ale ne přes svrchňáky), je to normální nebo mám přebalovat častěji, příp. vložit ještě jednu plenu?

Jinak jsem docela zklamaná z toho, že je ve všem, krom IB děcko jak těžkej balík... Na doma mi to nevadí, ale teď budem čím dál tím víc v luftě a udělat si výbavu jen z IB by byl trošku drahej špás. Resp. dalo by se to přežít, ale kde je napsaný, že mladá začne kadit tak, že ani tyhle pleny nebudou stačit... Popravdě, kdyby mě neštvalo to příšerný množství odpadu, tak se na látkovky asi vyprdu.

Jak používáte čč a vv? Jako kolik jich dáváte na sebe a skládáte nějak speciálně? Mládě čůrá dost, kadí tak 2x denně, úplnej řiďoch už to není...

Dík za rady 🙂

lucinecka
13. kvě 2009

Neli, s IB ty velikosti jsou trochu jinak, my měli Lko taky od 6 kg a v pohodě 😉 Někdy nám hovňous taky prosákne i přes separačku, ale u těch řidších hovínek je to prostě tak. Jinak separačky po vyprání změknou. Hodně plín je prostě zvenku mokrých a to třeba i BE s prefoldem co dávám na noc, když je víc vzhůru tak víc čurá a pak je to prostě mokrý. Vv moc nepoužívám, nesedly mi, čč jsem skládala jen na novosklad, teď už na 12-tiny a nic dovnitř nevkládám, protože jinak by měl vážně prcku jako velkej balík, takhle je to ok. Co se cestování týče, tak na to jsou AIO prostě nejpohodlnější, já si jima výbavu taky rozšířila (byť je to drahej špás 😀 ) ale jde to určitě zvládnout jen s čč 🙂

sonulah
13. kvě 2009

neli, látka fakt většinou dělá větší zadek... 😅

ad počet čč - já když měla starý no-name řídký tenký, tak jsem dávala 2 (novosklad a osminy), když jsem měla HS (jsou velký a celkem bytelný, že) tak stačila 1, takže zas tak obří zadek z toho nebyl
že je plenka mokrá zvenku nevadí, proto máš svrchňáky...
vv mam TB vel.2, jsou úžasný a pak 2 popo (asi ty nejmenší) a ty nejsou nic moc
separačky mi nikdy tvrdý nepřišly, tak s tim neporadim

zmuzle, začni fakt zvolna, ono se to poddá 🙂 a novosklad fakt dotahovat, ono se to stejně pak přizpůsobí a netlačí

sisstin
13. kvě 2009

lus: tak já u tebe musím asi udělat ještě jednu objednávku, nečekaně se mi totiž vrátily docela slušné peníze 😝 jinak po včerejších radách IB už super 😉

novako
autor
13. kvě 2009

Nelinko: Nelze srovnávat látku a jednorázovky. Tak malého zadku jako v jednorázovce prostě nedocílíš. Ber to jako plus. Díky látce má Stellinka správné abdukční balení (ortopédi běžně radí na papírovku dát ještě čč na osminy). Jinak menšího zadku lze docílit používáním čč 70x70 na novosklad a i když do ní dáš ještě jednu na osminy, pořád je to relativně malé balení. Separačka zachytí jen tuhou část stolice, ta tekutá bohužel prosákne na plínu. Lepší jsou v tomto případě flísové separačky. Ty mi většinou chytily všechno, ale zase jsem je moc nedávala, protože mi přišlo, že je v nich (hlavně v létě) vedro.

Zmuzle: Od týdne jsem začala látkovat přes den, ale full time látkování až od 6M. Jsem si, trouba, myslela, že ta papírovka bude prostě na noc lepší. Stydím se. 😀

lusinta
13. kvě 2009

nelink- to je jen prvotní pocit,než se vše naučíš.neboj🙂
1. hovnousy-já separačky nepoužívám vůbec nikdy..taky mi avdí ten materiál.pokaděný plínky namočím do vody se solí od ulricha a pak aniž bych to nějak předepírala,hodím do pračky se žlučovým mýdlem a vypere se vše
2. obrří zadek- na doma já vůbec svrhcní kalhtoky nedávám.tím je zadeček menší..nebo do svrchních 2čč na osminy.
a snažím se vybírat plínky,který jsou štíhlý-je jich hodně🙂

3. a to je hodně důležitý!!!že byly rychle mokré-je důležité tam vkládat ještě extra vkládačku, než jakou plenka obsahuje v ceně. Já osobně preferuju a všem radím Babyidea twofold,prefold a bamboo hour-dle situace dávám bud tu nejmenší nebo tu největší...Ostatní vkládačky jsou opravdu nesrovnatelné!!!
tyto nasají strašně moc a nikdy nemám pak kalhotkovou plínku zvenku mokrou...
pokud se použijí tyto vkládačky,už nedávám vkládačky co byly origoš v plínce-ty využiju jindy🙂 třeba dvě na sebe,nebo když vím,že budu brzo přebalovat...

Neli,nevzdávej to🙂🙂

blka
13. kvě 2009

Lusinto, mohla bys mi prosím napsat, jaké plínky jsou štíhlé?

sisstin
13. kvě 2009

blka: měly by to být IB a swadlebees 😉 jako ty IB jsou trošku tlustší než papírovka..ale mně to nevadí, Tygr je jak tyčka..a vždycky mu vlálo bodýčko okolo nožiček a zadku, a ted pohoda..a ani kalhoty mu nejsou tak obří v pase 🙂

katwind
13. kvě 2009

lusinto, kolik bych teda měla mít těch vkládaček? Mám jen dvě ty největší a dvě ty střední...

lusinta
13. kvě 2009

kat-ideálně tak do 80%kalhotkových plen,co máš doma.dokoupila bych ještě BH

štíhlé- sw (aio i samotná plínka,tam pak záleží,jalý dáš svrchnáky),všechny kapsovky BI (dovnitř ideálně prefold)
samo IB - nejvíc ze všech...
může být i AIO TB bambusová (tu jeich origoš vkládačku,vyměňuju za BI bamboo hour)
apod.

lusinta
13. kvě 2009

nemám vyzkoušené,ale vypdají hodně štíhle i kapsovky Bum genius
flexi tots..

ijo
13. kvě 2009

Holky mám dotaz, spokojeně látkuju a teď jsem objevila nový obchůdek s CuddleBuns a samozřejmě nějakou pěknou nutně 🙂 potřebujeme. Máte s nimi někdo zkušenosti, jestli za ně stojí dát ty kačky, mě se fakt moooc líbí. Díky 😝

hanka128
13. kvě 2009

lus prosím prosím už jsem to psala stránky předtím, v pátek jdu na bránu a chci koupit kalhotkové plenky ale nevím co dobré a cenově přijatelné...
a chci se zeptat jsou dobré ty vlněné svrchňáky od loveybums?a co je lepší vzít ty jersey nebo nebo crepe? chci vlňáky vyzkoušet a nějaké už mi mamča i upletla ta se těším až vyzkouším🙂 a musím se řídit velikostí a kily u těch loveybums? ráda bych vzala už ty L i když má maru jen přes 6 kilo.

katarina82
13. kvě 2009

Bum Genius jsou dost štíhlé, hlavně ty vícevelikostí AIO jsou o dost štíhlejší než ta kapsovka, já do nich na delší cesty dávám ještě prefold z mešavice-jiný jsem zatím nedokoupila 😅 , a super, NIKDY neprotekla, ani bez toho prefoldu nikdy neprotekla a to přitom ta jejich origoš vkládačka se dala ždímat, já je mám na ven nejradši 😵