Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinka83
15. srp 2010

Tak pračka fachčí, jen se jí nechtělo odstředit samotné bondolino 😅 Jsme byla na mrtvici, potřebovala jsem nutně vyprat plíny a už jsem si představovala , jak s tím jdu k sousedům 😅 🙄

baca
15. srp 2010

Tak vidím, že naše vlňáky jsou slavné 😀 😀 . Už pomalu přemýšlím, že lovíky NB/S odložím pro novoše. Mám doma ještě jedny crepe. Ale fakt to na tu 1 čč musím hodně natahovat a jsou pak takové vyglajdané. Myslela jsem, že mám vlňáků dost, ale dnes nastala situace, že mi tu zbyly jen jedny, pokud nepočítám natahovací disany a natahovací BI. Čtvery se mi suší - dvoje pokaděné a dvoje už potřebovaly lanolín. Takže bych možná něco dokoupila, obzvlášť co ty dvoje NB/S odložím.
Nějak se mi po zkušenostech s cuddle vlňákama nechtějí brát jednovelikostní. Přijde mi, že tam mají mezi nožkama moc materiálu a ta 1 čč tam moc nedrží. Co ty Ivuščiny, pokužíváte je někdo na 1 čč narovno? Nějaké mi doporučte. Střihem mi vyhovují víc lovíky než SWB. Co ty z merinostar?

ivuska.h
15. srp 2010

Tak jsem právě pokazila osmery vlňáky ☹ Natečkovala jsem si špatně místa pro patentky, takže na křidýlkách s cedulkou jsou 3 malinké červené tečky. Pravděpodobně to půjde vyprat a rozhodně to nemá vliv na funkci. Takže někdy v týdnu se objeví na eshopu slevněné jako druhá jakost. Dneska už raději nebudu na nic sahat...

suik
15. srp 2010

@kvakulka šmarjá nestraš, to bude čirá hrůza 😀 ....my tu máme navíc dřevěný starý podlahy a některý prkna mají celkem slušný škvíry, no to bude lahoda.... 😒

suik
15. srp 2010

@ivuska.h taky mám dneska den blbec, vybuchl nám kočár ☹

betelgeuzz
16. srp 2010

@ivuska.h to je mi líto, že jsi pokazila vlňáky, ale asi budu sedět celý týden u PC a čekat na ně 😀 Já si pořád říkám, že další vlňáky nepotřebuju, ale tohle je signál z hůry 😀

@suik jak vybuchl kočár, co se stalo?
@baca já mám vlňáky z merinostar a používám je na jednu čč. Jsem spokojená, ale jsou to moje první zapínací vlňáky, takže nemám srovnání s jinými.

erinka83
16. srp 2010

@ivuska.h jejda, vlňáky 😅 já se přesvědčila, že už žádný nechci 😀 Ale teda nevím, nevím.... 🙂

jasekd
16. srp 2010

@suik Ahoj, kdybys prece jen byla doma, Jablonec je vic nez snesitelnej 😉 Teda po 5ti hodinach te domu nepusti, to je pravda, ale to mne by neva, ja bych se toho trochu bala, ale pokud mas v ramci pojisteni tu PA domu, tak to je super, precejen ze zacatku clovek si rad necha poradit. Domluvy se neboj, opravdu toho tolik resit nepotrebujes a urcite mluvis slusne, jak dlouho tam zijete? Si te pamatuju myslim z BRMS, mela jsi svatbu na Sychrove, cernobilocervenou, nadherne fotky? Ja jsem z JBC, proto jsem tam obcas mrkla. A Pastelek se neboj, strih je uplne super, no a material se promne a furt se chystam na tu citronovku, ale jeste jsem se nedokopala ji koupit. Ja mam i nejake AIO na paradu a po doktorech, ale s HD se to neda srovnat. Pravda, ze zde probirane Anavy nemam a ted uz zadne nechci, ale mozna casem zkusim 😉 Asi totiz cekame 2.mimco 😅

jasekd
16. srp 2010

@kvakulka Muzu se zeptat, u vas bylo 2.dite planovane takhle brzo? U nas ne a jsem lehce v soku, zitra jdu k Dr. Budes mit sourozenecky kocar? No zas treba budu moct nakoupit nejake nove plinky 😀

jasekd
16. srp 2010

@suik ja mam vybavu prakt.jen HD a dite spokojene, nedre ho to, davam separacku, aby byl v suchu a zadecek ma krasnej...

suik
16. srp 2010

@betelgeuzz kočár jsme dostali, ale rozloženej a když jsme ho včera skládali, tak jsem usoudila, že v tom dítě vozit nebudu, vypadá divně a nepřijde mi bezpečnej, možná jsme někde udělali chybu, ale zkoušeli jsme to dost dlouho. No mám sice šátek, ale tak na převoz a na procházky jsem chtěla mít nějaký vozidlo.

@jasekd já už jsem pojištěná v německu....ale Jablonec by byl asi nejlepší volba, kdyby to pojištění neklaplo, já se tam taky narodila. 😀 , ale jsem ráda, že to dopadlo, musela bych bejt bez manžela a sama ve starým studeným baráku. Dneska tu byla Hebamme, bude pak asi deset dní chodit každej den, to je super....
Já se taky po 5-ti hodinách taky nepohrnu domů, budu ráda, když mě někdo dá pořádnej návod jak na věc 😀
Jsme tu asi jen dva měsíce.

Mě se pastelky líbily pro ten chobot, a ještě mám dvoje bez toho obentlování....dvoje anavy mi snad už dorazily,musím tátovi zavolat. AIO se mi ani moc nelíbí.

a jinak gratulace 😉

suik
16. srp 2010

@jasekd jinak z toho BRMS to jsem já 😉 ...letí to děsně, už to jsou dva roky.

jasekd
16. srp 2010

@suik AIO mame jen k Dr, malej ma nemocne ledviny, tudiz jsme dost casto na ultrazvuku a tam jsem brala papirovky, sestra na plinu saha, ruzne se to odklapi, takze s HD to nejde, tak jsem koupila jednu Pop in bamboo a jednu Imse Vimse, pouze kvuli tomu, takze je nosi obcas ven a k Dr se chystame treba zitra, tak tam. Ty AIO je takovy kompromis, mne ty papirovky hrozne vadi, ze delaj odpad, pouzivam sice Alany z DM, ale stejne... HD je jednoducha, rychle schne, ale ten matros by mohl byt jemnejsi, ta Bio uz je lepsi, ale ja setrila a koupila ve vyprodeji jeste tu normalni pastelku, a ta bio je navic takova vetsi, takze az na vetsi mimco, ja zacla plne latkovat na 2 tydnech malyho sHD a slo to, obcas protekla kolem nozicek, ale brzo se to srovnalo, malej mel sice pri porodu 3,75, ale pak zhubl a je spis dlouhej a hubenej. Tu klasiku bez entlovani nemam, kamosce moc nevyhovovala. Jinak my dnes mame od svatby presne 2 roky, meli jsme to na Valdstejne, na vyroci si delame vylet, loni jsem funela do kopce uz tehotna, letos s kocarkem, no a asi zas tehotna 😅 Doufam, ze za rok uz jen se dvema detma 😀

ivuska.h
16. srp 2010

@suik A co to je za kočár?

Německá péče fakt super, jsem pak zvědavá na reference, jak to tam probíhá v porodnici atd.

jasekd
16. srp 2010

@suik Jo, co je to za kocar? Na satek nespolehej, ne kazde dite ho ma rado. My bez kocaru ani ranu. Ja myslim, ze to nebude tak horky, kor kdyz to chces jen na obcasny prevoz, tak si ho nech... Co ti na nem prijde nebezpecny?

kvakulka
16. srp 2010

@jasekd Eé, nebylo plánované 😅 Se nějak stalo, navíc jsem po císaři, takže jsme fakt nehodlali "zkoušet" dřív než tak po roce- no ale stalo se- taky jsem to asi měsíc dva rozdýchávala 😀 Sourozenecký kočár jsme pořídili, to by se jináč nedalo- máme Jané Twin Two(sháněla jsem reference a vyšel mi jako nejlepší)- z MMB za 8 tisíc. .
Nic si z toho nedělej, mi máme taky dva roky od svatby a za dva měsíce druhý děcko, každý léto chodím s pupkem- kamarádi si z nás dělají srandu, že se množíme jak cikání 😀 😀 - no, po narození malé si opravdu budem dávat pozor a jestli bude třetí mimčo tak FAKT NE dřív než za 3 roky 😀 😀 😀

kvakulka
16. srp 2010

@suik Naše dítě zásadně odmítlo nošení- taky jsem moc chtěla nosit, ale on prostě ne, ne, ne- miluje kočár- od narození- je to holt individualista. Ale samozřejmě tvoje mimčo může být pravý opak- některé zas řvou v kočáře, jen předem to těžké odhadnout 😅

jasekd
16. srp 2010

@kvakulka jestli se mi potvrdi to druhe tehot. a dopadne to, tak pak si dam asi telisko, ted jsem se na to vykaslala, kdyz jsme chteli brzo druhy, jen jsme davali bacha a jednou nedali (prvni dite mame po lecbe a asi rocnim snazeni 😅 Co ti rekl Dr na toho cisare, asi radost nemel, co? Ja valim pupek kazdou zimu, to tak vypada.. My mysleli normos kocar a nositko, koukala jsem i na ten Buggypod, ale to je asi pro rocni decko blbe... Navic to asi nejde dat na houpaci kocar (Ballerina, neco jako Roan Marita nebo Inglesina Magnum). Mrktnu na ten tvuj, mne pripadaj vsechny tak hnusny, navic byt 1+1 v 7.patre panelaku, nevejdu se s tim do vytahu atd, me desi zejmena ty technicke problemy (latkovani 2 deti ani ne 😀 )

jasekd
16. srp 2010

@kvakulka satek u nas teda neprosel, tak doufam v nejake ergo nositko...Snad v nem deti nebudou rvat jako Martinek jecel, kdyz jsme zkouseli satek.

kvakulka
16. srp 2010

@jasekd Víš, že ani nic na císaře neříkal- on je nějaký liberál- dokonce mi slibuje, že nebudu muset znovu na sekci (podle UTZ je jizva ok, ale většina doktoru nevidí ráda přirozený porod takhle brzo po sekci- no uvidíme 😅 ).
Na ten začátek by byla kombinace kočáru na starší a nosítka na mimi dobrá, ale až bude mladší trochu kousek, tak by to byla celkem fuška mít na sobě 10kg děcko a tlačit třeba ještě golfky s druhým. Právě to Twin TWo je bezva v tom, že je lehký, jen o málo težší než průmerný golfky- a já jsem celkem chabrus na záda, takže budu radši děti tlačit v trakaři před sebou 😅
Mmch Jáchym odmítal Manducu 😅, holomek jeden

suik
16. srp 2010

@ivuska.h nevím přesně, je to starší typ asi po dvou dětech, dala nám ho naše bytná. Já jsem chtěla kupovat jinej, ale řekla jsem si, že ho ozkoušíme a uvidíme, nemůžu si furt vybrat.....
ale myslím že to je HOCO, takovej ten s velkejma kolama a vkládací taškou, hlavně mi přijde, že je to sporťák, nemá korbu, ale jen vkládací tašku, která se tam jen položí, nenašli jsme žádný úchyt....trochu se dá jistit takovým tím návlekem. jenže ten je nějak sraženej a nejde nasadit úplně....co je ale diný je střecha, .... v zadu je to volný, normálně tam strčím celou hlavu, není to nijak přidělaný, jen jakási guma, ale ta za ten zadek nedrží a ani ta taška není úplně dozadu, takže tam je prostě velká díra a tou bude pěkně foukat.....hlavičku neoizoluju ani náhodou. A mimi bude zimní....
no zítra jedem koukat na další.
Já šátkovat moc chci, ale radši jsem koupila na začátek šátek "levnější" na zkoušku. Taky znám minimálně dvě děti, co šátek nesnesly.....ale bude mě to teda sakra mrzet, chci šátkovat i doma a mít mimčo hodně u sebe.
Taky nemáme auto, tak jediné vozidlo je kočár....

...jsme nějak mimo diskuzi, tak snad to nikomu nebude vadit....

jasekd
16. srp 2010

@kvakulka no tak to je cara pres rozpocet 😀 Koukala jsem na to Jane a samo ze se mi taky nelibi, navic jsem nikde nevidela foto kombinace korba sportak... Ale jestli pises, ze je lehky.. Ale do vytahu urcite dlouhy 😖 No tak ti preju, aby to slo prirozene, pokud si to teda vubec prejes 😉 Ja jsem po normalnim porodu, tak mam v tomhle vyhodu. A jak budou od sebe, u nas by to bylo 1 rok a 14 dnu, pokud by druhe bylo na termin. Martinek je borec - 40+0 😀

ivuska.h
16. srp 2010

@jasekd Když dítěti nedáš na výběr, naučí se ho mít rádo 😀 Resp. když je matka nejistá, dítě to vycítí a je taky nejisté.

jasekd
16. srp 2010

@suik Hm, to fakt nevypada dobre, tak mrkni po necem jinem, taky ber ohled na sebe, nas ma uz 7 kg, je dlouhej, a ja si nedovedu predstavit, ze bych dite jen nosila, chudaci zada...

ivuska.h
16. srp 2010

@kvakulka A jak se ta nevole projevovala? Ono je totiž úplně normální, že dítě v šátku ze začátku řve, hlavně když se nezačne hned po narození nebo když horko těžko navážeš, jseš z toho vynervovaná, zpocená... Jedné známé dítě v šátku brečí, údajně se mu tam nelíbí. Tak jsem si ho zkusila navázat já a ani nepíplo.

jasekd
16. srp 2010

@ivuska.h ja ho lamat nechci, a sebe taky ne, proste v kocaru je spokojenej, tak jsem to nehrotila.

jasekd
16. srp 2010

@ivuska.h no to je taky mozne, mam kamosku co satkuje, byly jsme domluvene,ze to zkusi, ale ma pupek (chudak dneska asi rodi - indukce 😖 ), tak jsme to odlozily a uprimne, uz se mi do toho moc nechce, vadi mi to vedro, jak jsem v tom cela zamotana 😀

ivuska.h
16. srp 2010

@suik Jo a cos nakonec pořídila za šátek, jsem zvědavá 😀

ivuska.h
16. srp 2010

@jasekd Však jasně, když ti kočár vyhovuje, není co řešit... Já jsem Ondru prvních pár měsíců nosila skoro furt, i doma. A taky je to super na vycházky do terénu, s kočárem bych po lesních cestách neměla šanci.

@jasekd Jsou i úvazy, kde nemáš kolem sebe tolik vrstev látky, ale je pravda, že na úplně malé mimino se hodí spíš ty vícevrstvé. A nebo ring sling, tam máš přes sebe jen jednu vrstvu a dá se nosit vertikálně i v kolíbce.

jasekd
16. srp 2010

@ivuska.h my mame kocar klasickou 4kolu bez otocnejch kol, jezdime po lese, obcas prenesem, holt nedostanu se uplne vsude, mrzi me to, ale nejak jsem do satku nepronikla... Zkusim nejaky to ergo, tam uz bude jasne, zda byla chyba ve mne, nebo se jen dite nechce nosit 😉