Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

nika
16. srp 2010

musím souhlasit s ivuskou, většina dětí ze začátku v šátku pláče, já nosím skoro pořád, hlavně teď v létě, jsme pořád v terénu na horách, ale i doma, do města na nákup, atd.
v kočárku je fajn jen malá si v něm stoupá, což není fajn pro mne 🙂
učila jsem vázat i kamarádku, začali v cca 7 týdnech, malý plakal asi prvních 10 navázání teď už pláče jen když je v kočárku 🙂

betelgeuzz
16. srp 2010

@jasekd i v Jablonci by museli rodičku pustit domů po 5 hodinách, porodnice není vězení 🙂

@suik ta péče v německu zní suprově, tak držím palce, ať všechno výjde.

@ivuska.h psala jsi, že tento týden tam hodíš vlňáky a na webu máš dovolenou. Ty se nejedeš dovolenkovat?

jasekd
16. srp 2010

@betelgeuzz No mne to teda jak vezeni nepripadalo, pomuzou ti, vysvetli co a jak, ja si nestezuju. A myslim, ze te nepusti, nepusti dite, tady neni ta pece tak nastavena, aby za tebou nekdo chodil denne domu, nebo to jde? Ja bych se domu nehnala, malej mel zloutenku, hrozne hubnul, bylo to ze zacatku docela peklo, a doma, sama na vsechno, jsem pak byla az az . Co se tyka pece v Nemecku, snad nam suik pak napise, jak byla spokojena a jak to zvladala, ja doufam, ze dobre 😉

zfidorka
16. srp 2010

ahojte, mate niekto Blueberry Bamboo Velour one size plienocku? vraj sa trha okolo patentiek, stretli ste sa tym?

reruna
16. srp 2010

@zfidorka mě se netrhá, mám ji 9 měsíců, jsem s ní maximálně spokojená

suik
16. srp 2010

@ivuska.h nakonec jsem objednala v americe, z biobavlny, pružnej, myslela, jsem že pro začátek něco levnějšího, ale viděla jsem i za levnějch, ale pravda, roli taky hrál ten design, u kterýho jsem nemohla odolat. 😔 .... je prostě testovací, když se osvědčí, koupím Zaru. Mám ho v albu. ....ta vzorovaná látka je jako zpevnění, takže nevím jak se budou tvářit některý úvazy, ale kolíbka jde moc hezky a kříž s kapsou ven, na který je to dělaný taky.....
už jsem zkoušela, myslím, že výsledky nejsou špatný, blbý je, že jak do toho není co dát, blbě se to pozná, ale už jsem tam párkrát strčila kočku, abych měla předstvavu a zdá se dobrý...v tom kříži i chvilku vydržela 😀

Zatím vůbec nemám představu, jak manipulovat s malým miminkem, tam největší hrůzu mám z toho, jak ho tam nasoukám, ale chci to zkusit co nejdřív.

Nejvíc se mi na tom líbí to, že si mímo přivážu na sebe, budu si moct dělat nějakou práci a ono nebude muset bejt samo v postýlce.

sussanah
16. srp 2010

@suik uplne si vzpominam, jak jsem se snazila vazat satek s pupkem a misto mimca tam rvala vycpaneho medveda 😀 Ono proste ty zacatky vazani budou vesele, na to se priprav. Nam maly taky trochu pobrekaval, ale on rval porad, takze v satku to bylo lepsi, tam jen fnukal 😅

suik
16. srp 2010

@jasekd jako na revers tě asi pustí, ne? Ale musíš to mít domluvený s dětským doktorem....

tady to je taky myslím tak, že musíš být domluvená s doktorem a s porodní asistentkou, že jdeš domů, ale mluvili tam o tom normálně jako o jedné z možnosti.... my tam spíš zůstanem, ale uvažujem o tom, že si připlatíme rodinnej pokoj, kde budem s manželem všichni tři, aspoň první noc...víc asi nezaplatíme, ale i tak to bude myslím, užitečný.

ani nevím, jestli má cenu psát porodní plán, co chci, tak to tam tak nějak dělaj automaticky, jen u epiurálu si chci zaškrtnout možnost, že v nouzi nejvyšší.....

já pak podám zprávu....samotnou mě takhle tématika začala zajímat a na to srovnání jsem zvědavá, teda vlasntě nemám srovnávat s čím....

suik
16. srp 2010

@sussanah medvěda nemáme, jediný co bylo po ruce a tak nějak odpovídalo byla ta kočka ... 😀 ... a i váhově a to bylo děsně příjemný 😵 . Akorát si musím udělat brigádu s odchlupovacím válečkem 😀

suik
16. srp 2010

@sussanah no sama jsem na to zvědavá, jak to půjde.

jasekd
16. srp 2010

@sussanah ja taky cpala medveda a slo to krasne, no a pak s ditetem nic moc 😀
@suik jj, mas pravdu, asi to tak bude, matku pusti na revers a dite v pripade, ze ho nekdo hned prevezme, ono to asi moc lidi nevyuziva, podle me staci vybrat si porodnici, ktera ti bude tak nejak vyhovovat, terba tady hodne lidi i z Liberce jezdi k nam, ale jak jsi psala, v Praze bych vybirala tezko 😒 Zkusenost osobni nemam, ale neco jsem videla behem praxi na fakulte a zadnej sen, treba porodni saly u Apolinare me spis vydesily 😖 ale tam se chodi spis za odborniky a porodnickou spickou, nez za domacim prostredim. Podle me JBC je rozumnej kompromis mezi obojim.

jasekd
16. srp 2010

@ivuska.h mam dotaz, ten prefold (snad to myslim dobre, proste ta vicevrst.plina veprostred tlustsi), jak se z toho dela jakoby kalhotkovej sklad, nekdo tu ukazoval navod myslim, to je nejaky pruzny nebo normalne sesity vic vrstev treba frote? Protoze se mi to zalibilo a kdyby to bylo jednoduse sesity, tak bych to treba zvladla sama treba ze staryho rucniku.
Dik

kvakulka
16. srp 2010

@jasekd Kdyby se narodila malá na termín, tak budou rok a cca 3 týdny, al eJáchym se narodil dřív, musel 😒 . Jinak termín porodu máme téměr na den stejný jako loni- 5.11. (loni 4.11.) 😅
Mně se taky tyhle supermoderní kočáry nelíbí, na Jáchyma máme Roan Maritu, ale co se dá dělat, no... Výtah neřešíme, bydlíme v přízemku- aspoň nějaká výhoda 😉
@ivuska.h Když spal, byl OK. Když se probudil, začal se vzpínat a řvát, odtahovat se ode mě- on nebyl od narození ani na chování, jedné, co mu dělalo podle mě fakt dobře a příjemně, bylo pořádné utažení v zavinovačce (i s rukama na Karpa) a já vedle něj- trochu je exot, že? 😅 😅
Jo a měli jsme nosítko Manducu

jasekd
16. srp 2010

@kvakulka hm, tak to jsme podobny pripad, to bude mazec, doufam, ze budes psat, jak to jde krasne zvladnout, ja mam Babyacitve Ballerina, tj prakt. to same jako Roan. Me prave stve ten vytah, nevim, jak to udelat.

kvakulka
16. srp 2010

@jasekd Apolinar je strasidelnej, co??? 😀 My tam právě ocenili ty odborníky- měla jsem problémy s játrama na konci těhotenství, syn šel akutním císařem... Operatéři jsou tam výborní, porodníci taky- ale třeba podle mě sestřičky jsou dost zvláštní, porodní asistentky taky (někdo je chválil, ale mě skutečně hluboce deprimovaly a nervovaly)- takže domácí prostředí ani náhodou. Nicméně tam jsem registrovaná znova- nejsem zdravá rodička, která nemusí očekávat problém, takže se radši jistím profesionály. Sestry už nějak rozdýchám (hlavně ty pipiny na novorozenckém)- mám už doma jedno dítě, které mou péči přežilo, tak ať mi něco povídají 😠 😠 😠

jasekd
16. srp 2010

@kvakulka A k Dr chodis taky tam? Muzu se zeptat ke komu? Apolinar je strasidelnej, ta "gotika" se tam i filmy tocily, rikal tata (je z Prahy). No ja musim rict, ze ty doktory vsichni chvalej, ale na nas na mediky nebyli nic moc, ani namladsi kolegy, aspon to, co jsem zazila, snad na pacientky jsou lepsi 😀

kvakulka
16. srp 2010

@jasekd A nemáte v přízemku nějakou kočárkárnu? My budeme kočár nechávat v sušárně- do předsíně v paneláku se sice i Twin Two nějak vejde, ale překáží, to je jasný.
V šestinedělí asi budu psát, že se zblázním, pak se to srovná. Zase se uklidňuju tím, že starší dítě bude ještě tak "pitomoučké", že nehrozí žárlení atp.- každý věkový odstup má jisté výhody a nevýhody 😉

kvakulka
16. srp 2010

@jasekd K doktorovi zatím chodím ještě ke svému, ale opravdu mám s tamějšími jen výborné zkušenosti- vyhovoval mi profesionální přístup- vysvětlit, dát na výběr, nemanipulovat 😉 . vystřídala jsem tam během čtrnácti dní kolem porodu asi 4 oddělení a všude to bylo stran doktorů OK.

jasekd
16. srp 2010

@kvakulka kocarkarna opet pod schodama, takze minu vytah, ale stejne taham po schodech, schody budou kazdopadne, mam tam dreveny koleje...Akorat nevim, jak s takovym monstrem balancuju na tech kolejnicich, i ta Ballerina mi da zabrat. Navic v kocarkarne jsou i kola, leze tam kdekdo a kdyz se neco ztrati, vykrade apod, je tam spoluucast, jako ze nekdo z lidi, co maj klice, zapomnel zamknout (pokud nebudou jasne rozmlaceny dvere) a na to, co se ztratilo, se slozej 😅 Tak to mi muzou... jako tobe ty sestry 😀 Ja se sestrama az tak do styku neprisla, jen s Dr. Na to nezarleni spoleham taky.

suik
16. srp 2010

@jasekd já jsem teď bydlela v praze a o německu se ještě nevědělo.....co mě nejvíc dralo, že si budu muset ve 14 tejdnu zaregistrovat a zamluvit termín v porodnici, někde se čekalo už od šesti (mě by asi šlehlo, nebyla jsem schopná kolikrát vylýzt ani v 10) a děsný fronty a pranice.....prý. Naštěstí pak bylo jasný, že tam nebudem a neřešila jsem to.....tady (první poznatek), si rodičky vybírají mnohem později, na poslední chvíli to snad prej jde změnit, nikde vás neodmítnou, jen když maj fakt plno, tak dávaj echa záchrance, že neberou, ale když se kroutíte v bolestech přede dveřma tak vezmou. Co jsem slyšela v praze, tak se občas stane, že pošlou jinam 😒 .....
No a teta, co dělá v nemocnici v Jablonci, tak sejčkovala, že mě taky mohou odmítnout. Když jsem to neřešila a říkala, že na ulici mě snad nikdo rodit nenechá.....Tam se teda redistruje snad do 36, ale taky bývá prý plno, hodně maminek z okolí chce tam.

Apolinář mě teda vyděsil, když jsem tam byla na UZ.

jasekd
16. srp 2010

@kvakulka To je super, on je opravdu z te pacientske strany jiny pohled, nastesti... Treba slovutnej Parizek byl na nas mirne receno nemilej, a Doc.Clada je tez zvlastni. Jedne holky se zeptal u zkousky (otazka antikoncepce): "Kolegyne, proc moje zena nebere antikoncepci?" Tak ona zacla uvadet ruzne zdravotni komplikace, jatra, endokrinni poruchy... aA on na to:"no kdyz mame sex jednou za dva mesice, tak by se to asi nevyplatilo!" No co mas na to rict 😀 A myslim, ze ji nakonec vyhodil 😉 Snad ne kvuli tomuhle 😝

suik
16. srp 2010

u apolináře jsem poprvý v životě potkala doktora, co se mi představil a podal mi ruku 😨

suik
16. srp 2010

@jasekd 😀 😀 😀

jasekd
16. srp 2010

@suik jj, muze bejt stop stav, pak te lifrujou asi do LBC, a kdyz rodis predcasne, nevim presny tyden, tak taky, LBC ma detskou JIPku, tak proto. ja prisla v 7,30 rano a byla jsem predposledni, kterou vzali, posledni byla spolubydlici, byly jsme 99. a 100.porod mesice, predbehla jsem ji asi o 10 minut 😉

jasekd
16. srp 2010

@suik jak rikam, pacientka a medik je jina...aspon ze tak.

jasekd
16. srp 2010

Preklep, melo bejt Doc.Calda...
Zeny, odpovi mi nekdo na ten prefold, Kvaku, ty jsi zkusena latkarka, da se to usit ze staryho rucniku? Uz fakt nechci nic kupovat, ale tohle se mi moc libi, jak se tim vubec mate zkusenosti?

kvakulka
16. srp 2010

@jasekd A co chtěl slyšet? Asi jste, pane doktore, buď impotent, nebo neplodnej- tak co by si zamořovala tělo? Ten je hustej 😅 😅 😅
Myslím, že návod na šití prefoldu je na www.sijemedetem.cz - určitě to půjde ušít- když to bude ještě příjemný materiál, tak není problém- jen bych asi volila tenčí látku a dala víc vrstev (myslím, že je to 2-4-2)

jasekd
16. srp 2010

@kvakulka 😀 😀 😀 chtel bejt vtipnej, rikam, ze je zvlastni. No mozna jsme je stvali, protoze my jako zubari jsme gyn.por. az tak neprozivali, to vis, meli jsme sve vlastni statnice a na tohle nebyl tolik cas 😉
Dik za odkaz, mrknu na to...

mehlo
16. srp 2010

@jasekd čau to je jednoduchý to zvládneš- na bokách jsou 2 vrstvy a uprostřed 4 vrstvy. Dělá se to tak, že si ustřihneš dva čtverce- rozměry teda nevím. ty čtverce složíš na poloviny tak abys na bokách měla přehyb a budeš je do sebe zasouvat tak, aby to ve výsledku bylo na třetiny- všechny tři části stejně široké. No a pak už to jen přišiješ podélně k sobě a je to. Jen bych ti teda nedoporučovala starej ručník. Leda jen tak na vyzkoušení a potom koupit radši bambusové froté- to na rozdíl od ručníku totiž pruží. U toho kalhotkovýho skladu je celkem potřeba aby to pružilo. Já ho používala prvně na vv od Popolini a mohla jsem ho motat asi 14 dní než mi malej vyrostl a už se to nedalo a je to moc velká škoda.

jasekd
16. srp 2010

@mehlo dik, az budu mit vic casu, tak si to prectu poradne a snad to pochopim... Akorat kdyz uz musim kupovat nejakou latku, tak se mi do toho nechce, ja myslela, ze usetrim a pouziju starej rucnik 😖