Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
19. srp 2010

@maly_prcek No já jsem několik těch článků četla a metodika se mi zdála vpořádku... A i v těch skupiníách žen rodících v nemocnici byly zahrnuty pouze nízkorizikové rodičty, tj. ty, co by splnily podmínky pro porod doma.

kvakulka
19. srp 2010

@maly_prcek S tím úbytkem dětí postižených kvůli průběhu porodu- to je možná zase velmi pozitivní stránka toho, že přibývá císařských řezů- mámu před 30 lety nechali tlačit 6 hodin- císař je snad ani nenapadl, nebo se jim do toho nechtělo- pak se teda nakonec uráčili a vzali kleště- je zázrak, že ségra tohle presování v porodních cestách přežila 😠 . Dneska i z forenzních důvodu "říznou" radši hned, co zjistí možný problém (pravda, v některých porodnicích)- sice méně přirozených porodů, zase méně zpackaných, extrémně těžkých a traumatizujících porodů... Opravdu těžké jednoznačně hodnotit....

ivuska.h
19. srp 2010

@maly_prcek No tréningovky jsou jako kalhotky, ty nijak nesouvisí se SIO/AIO. Ty jsou vlastně to samé, primárně budou teda SIO, všité savé jádro zatím ne. Švadlena už je tento týden šije, ale ještě musíme dodělat vkládačky, na ty se v procesu jaksi pozapomnělo. Mám tu jeden kus na sucháč (tm. růžové) a jeden kus na patentky (oranžové), takže ty jsou k dispozici na testování, jen jsem se zatím nedostala k tomu to zorganizovat.

A závěrem opět nabízím poslání te kanadské studie, ono se o tom opravdu špatně vyjadřuje, když jsi to nečetla 😉

ivuska.h
19. srp 2010

@kvakulka Hlavně teda názor jedné neuroložky je naprosto nesměrodatný, chci vidět studii a pak uvěřím 🙂

kvakulka
19. srp 2010

@ivuska.h Ale já se nevyjadřuju k bezpečnosti domácích porodů, ale k příspěvky maly_prcek o tom, že porodnice možná nejsou takové nebezpečné, jak to zase z jiné strany vypadá- já jsem ohledně porodů velký liberál- nenapadlo by mě vystupovat proti domácím porodům, ale třeba ani proti císařům na přání- zdraví dětí stejně máme v rukou hodně dlouho my, rodiče- takže i o jejich porodu by měli rodiče rozhodovat- včetně eventuální zodpovědnosti- myslím, že když uvažujeme o způsobu porodu, tak se zvažuje spousta věcí, bezpečnost, psych. i fyz. komfort, zázemí- každý pod těmi pojmy vidí něco jiného, takže je jasné, že mu i "vyjede" jiný způsob porodu 😉

ivuska.h
19. srp 2010

@kvakulka To moje byla reakce na prcka, napsala jsem to jako reakci na tebe, když ses vyjadřovala k tomu názoru paní neuroložky.

Jinak souhlasím s CŘ na přání, samozřejmě za finanční účasti rodičky, neb je to dražší varianta.

kvakulka
19. srp 2010

@ivuska.h Jasně, císař na přání jako nadstandard- tudíž placený- nevidím problém. Matky doma rodící zase pojišťovně dost ušetří, ale to bychom asi chtěly moc, aby se jim pojišťovny revanšovaly 😅 . Bude stačit, když nebude žádná perzekuce

ijo
19. srp 2010

nazdar, tak po týdnu doma z dovolené, byl někdo v poslední době na Lipně?? Tam je tak draho, že nás tři dny vyšly jako týden v Itálii, ovšem kvalita jídla a služeb nebyla daleka státům více východním.
K porodům - kdyby mm nebyl posera, také bych rodila doma...samo, že by to muselo být v pohodě, tedy těhu

maly_prcek
19. srp 2010

@ivuska.h Seš prostě informatička 😀 Chceš data, fakta... Narážím na to i mého muže, taky informatika 🙂 Statistiky k tomu nemám, nechcou se mi hledat, nepotřebuju data, jsem kvalitativní výzkumník 😀 ... Obecně postižení opravdu ubývá (lepší prenatální diagnostika, přístroje na sledování, lepší plánované rodičovství, ...).
K porodům doma - neříkám, že jsou obecně nebezpečnější - jsou nebezpečnější, když se něco semele... A už toho nechme 😉 Ještě si tě naštvu a ty mi pak neušíješ AIO protekční s bacilama nebo vyprodáš pokažené vkládačky, haha 😀 😀 😀

ivuska.h
19. srp 2010

@maly_prcek No jo, pedagožka 😝 😀 😀

No vidíš, pokažené vkládačky, nějak jsem na ně zapomněla. Bacilovou jsi chtěla ty zeleno-růžovo-žlutou nebo jakou?

jitavl
19. srp 2010

Ahoj holky, jsem tu poprvé jdu pro pár rad. Za měsíc mám termín porodu a po dvou klucích do naší rodiny přibude konečně holčičika. Zatím jsme byli na papírovkách, ale chci jít do látky. Mám jen malou představu ,ale vím, že nechci používat ty klasické jako naše mamky.

maly_prcek
19. srp 2010

@ivuska.h Jj, pedagog každým coulem, haha 🙂 Písnu ti IP...

ijo
19. srp 2010

@jitavl vítej, gratulace k třetímu kousku i pohlavím odlišným než předchozí dva, to se mě nestalo 🙂

ijo
19. srp 2010

@jitavl jinak látkovky jsou myslím výborné rozhodnutí, určitě si to užiješ. Jestli nechceš zpočátku používat klasické čtvercovky, můžeš jít rovnou do kalhotkovek, já to udělala taky tak a bylo to v pohodě. Dneska je zase mnohem větší výběr než před více jak dvěma rokama. Já doporučuju Blueberry, Cuddle Buns, nějaké BabyLucy bambusky a teď vypadají i dobře Anavy od ivušky, ale ty už my nestihly zkusit... 😉

ivuska.h
19. srp 2010

Jo a víte, že jsou nové Itti Bitti jednovelikostní? U nás teda budou na trhu až v září.

maly_prcek
19. srp 2010

@jitavl Jj, super rozhodnutí, levné 🙂 Určitě bych si pořídila ale nějaké vícegramážní (Kikko lux, barevné Popolinky) i nějaké Kikko bambusové. A taky nějaké vkládačky navíc (třeba BI, nebo já mám ráda i extra vkládačky Anavy). A pak budeš potřebovat +- 3 ks svrchních kalhotek, zezačátku bych brala spíš PULky (oblíbené značky Thirsties, IV, BBH, ... holky doplní) nebo flísáčky (ušiješ i sama). Koupila bych jen XS/S veliost, pak se rozhodneš, jestli nechceš raději vlnu (prodyšnější, ale náročnější na údržbu).

jitavl
19. srp 2010

@maly_prcek díky moc za rady. Já určitě nic ušít nezvládnu 🙂 Chci si pořídit vícero druhů. Uvažuji koupit tak 15-20plen + vlňáčky a PULky. Myslýš že to bude stačit? Peru skoro každý den a mám i sušičku.

ijo
19. srp 2010

@jitavl taky jsem pořídila sušičku k látkovkám a třem dětem. Jestli budeš kupivat vlňáky, jdi do Cuddle Wool, někomu nemusí sedět, ale u nás odchodily celé plenkování a předala jsem je kamarádce v super stavu, takže držáky.

sussanah
19. srp 2010

@ivuska.h Ahoj, prosim te, ty mas taky fuzzibunz kapsovku, ze? Uz mi totzi po nekolikate protekla a jsem z toho zoufala. Dokonce jsem ji mela vycpanou tim prefoldem od tebe a po dvou pocarnich a hodine a pul byla durch uprostred PULu. Stalo se ti taky nekdy? Asi budu reklamovat, tak jen at vim, jesti mam fakt blby kus nebo jsem gramlava pri nasazovani 😖 Dik.

jitavl
19. srp 2010

kde nakupujete? Už jsem se trochu rozhlížela, ale ráda si nechám doporučit obchod. Mám už jen měsíc, tak abych to všechno stihla nachystata 😉

ivuska.h
19. srp 2010

@sussanah Nestalo... Takhle v ploše mi protéká jedna kapsovka od BI... Asi vadný PUL, řekla bych.

betelgeuzz
19. srp 2010

@jitavl odkud jsi, třeba máš v okolí nějaký kamenný obchod. Je fajn si to tam pěkně ošahat 🙂 Celkem oblíbená je www.branakdetem.cz, ale já jsem poslední dobou nebyla moc spokojená se zasíláním. Ještě mám vyzkoušené www.slune.eu, ale tam jezdím osobně.

jitavl
19. srp 2010

@betelgeuzz Jsem z Teplicka.

maly_prcek
19. srp 2010

@jitavl Já jsem měla na novoška +- 20 plen a dalo se to... Ale na druhé bych si raději vzala 30 ks, občas to byl stres... Ale hlavně kvůli schnutí, to ty nemusíš řešit. Taky záleží, kolik plen budeš dávat, jestli 2 nebo jednu + něčím dovycpat (já měla Ikea ručníčky, holky radívají i BL bambusové 30x30cm). Na novoška bych šla raději do PULek nebo flísáčků (flísáčky jsem objevila bohužel později, na příští do nich půjdu určitě...), ta tekutá vaječina často uteče i bokem a než se opere, nalanolínuje (zásadně se pokadí čerstvě vyprané 🙂 )... Ale někdo používá vlňoše i na novoška. My dávali vlnu od cca 3-4m...

Z vlňáčků mám ráda Anavy, jednovelikostní i natahovací a BI shorties nebo Lovíky. Na noc máme Disany, ale jsou takové tlusté, neforemné, mají tlusté švy...

sussanah
19. srp 2010

@ivuska.h hmm, takze to vidim na reklamaci 🙄 Kazdopadne akorat jsem docetla diskuzi a hlasim se jako tester kalhotek 🙂 Teda spis hlasim prcka jako testera 😀 Co pro to mame udelat?
Juuu, tak to musel byt u tebe bezva sesup, od informatiky pres medvidky k plinkam 😀

sussanah
19. srp 2010

holky, co mate IB SIO, je opravdu realne menit jen ty vnitrky a vrsek pouzit znovu? Nenavlhaji ty kalhotky? Nevim, z ceho je vnitrni strana kalhotek. A jak velikosti? Odpovida to tomu co pisou, tj M do 12kg? Na brane maji 2+1 zdarma, tak nad nima hooodne uvazuju 🙂

jitavl
19. srp 2010

@maly_prcek ijo doporučuje Cuddle Wool, nemáš s něma zkušenosti?

ivuska.h
19. srp 2010

@sussanah Mě to vždycky navlhlo a tudíž zasmrádlo, takže vždycky vyhazuju celou plínu.

sussanah
19. srp 2010

@ivuska.h a proteka ti? v komentarich na ni jsem cetla, ze se to stava, jak je uzka mezi nozkama.

ladida.l
19. srp 2010

@sussanah taky peru po použití celou plínu. Výhodu to má, že to rychlejc schne...