Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

limoni
22. srp 2010

dievcata, su pre novoska vhodne tie jednovelkostne vlniaky anavy? a este mi napadlo, ze ked to nie je 100 percentna merino vlna, ci to splna ten ucinok, ktory vlniaciky maju plnit - priedusnost, ziadne odretie pokozky a tak
dakujem

jasekd
22. srp 2010

@joohana hele, ja si zas myslim, ze my vsechny jsme vyrostly na latkovkach a chodime normalne, ze to asi jen plinama nebude, ale je mozne, ze pokud ma nekdo problem, ze mu treba doporuci papirovky... Ja jsem si zas rikala, ze se urcite kvuli baliku plinek neotaci, tak kdyz zacal naznacovat snahu, nechala jsem ho na dece nahatyho nebo jen v novoskladu a nic, no a pak se jednou otocil, prisel na to a ted je mu jedno, co ma na sobe a pretoci se..

schnek
22. srp 2010

mám ještě jeden plínovej-ubrouskovej dotaz - vzhledem k tomu, že se Matouš po Medvídkovi prudil, tak už ho nechci, ale uvažuju, čím teda utírat zadek. Na cesty a tak budu mít hotový ubrousky, ale co doma?... uvažovala jsem nad rozmícháním jinýho oleje do vody, konkrétně uvažuju nad čistým mandlovým, ale není to blbost? bude to funkční (plus mínus) jako ten medvídek? nezkoušela jste některá?

chaarleene
22. srp 2010

@schnek já mám normálně v lavorku u přebalováku čistou vodu a jde to 😉 když je opravdu podělaná, tak ji vezmu pod kohoutek, když se vykadí do nočníku tak to setřu jen čistou vodou - a v pohodě, neopruzuje se...

schnek
22. srp 2010

@chaarleene tak čistá voda je taky možnost 😉 já bych raději používala něco, co nejen očistí, ale i ošetří. Teda aspoň takovej pocit mám z rozmíchanýho oleje 😉 každopádně lavorek u nás nehrozí, ten by chlapce neustál ani na přebalováku 😀 mám malou cca 50ml lahvičku s rozprašovačem 😉

sabuse1
22. srp 2010

schnek: já používám mandlový nebo měsíčkový olej smíchaný s vodou, namáčím do toho látkový ubrousky a efekt super, ani pak ničím nemažu má krásně hebkou prdelku🙂

schnek
22. srp 2010

@sabuse1 dík, to jsem chtěla slyšet 😀 rozhodnuto. Jaký oleje kupuješ(výrobce)?

schnek
22. srp 2010

a koukám, že budeme mít stejnej rozestup mrňat (teda prvorozenýho nepočítám 😉 😀 ). Jak to zvládáš?

schnek
22. srp 2010

jo a v jakým poměru to mixuješ?

maly_prcek
22. srp 2010

@annie003 Já je mám teď ve vel. 2 a nejsou špatné, ale na chodící dítko se občas podaří rozepnout při nandávání ty zmenšené patentky.... Ale ve vel. 1 můžou být fajn, taky je mám vyhlídlé na příští mimčo... (Jak s dítkem ještě nezápasíš, tak se rozepínat nebudou).

maly_prcek
22. srp 2010

@sussanah Jj, weehugeres mi obšas navlhají, ty křidýlka... Ale jsou super, krásné, střih se mi taky líbí... Ty BG by ve stoje šly nandávat, ale budeš muset měnit celou, kvůli té vrstvě, když budeš dávat do kapsy...

maly_prcek
22. srp 2010

@schnek Já olejíček ve vodě používám na pusu na cestách, čistí to krásně.. Olejíčky používám různé (olivový, mandlový, meruňkový, co mám doma, abych dobrala...)
Jinak taky umývám hlavně pod vodou, ale na přetření je to fajné...

@limoni Já je mám, na novoška jsem je ještě neměla, ale myslím, že by šly, to nejmenší zmenšení je opravdu hodně malé... Materiálově - mám z toho matrošu skoro všechny vlňáčky, zavinovačku-dečku a nemám s tím žádný problém...

maly_prcek
22. srp 2010

@schnek Olejíčky mám Saloos... A dávkuju jak medvídka (i do té jeho lahvičky...)

limoni
22. srp 2010

@maly_prcek a nepreteka ti okolo noziciek? zvazujem ci radsej nevezmem natahovacie popolini, ale u tych anavy ma laka hlavne to, ze su jednovelkostne 😉 tzn. super investicia na cele latkovanie

reruna
22. srp 2010

s tím chozením, nohama do o a tak by mě zajímalo, co si myslí třeba ortopedi, ale já myslím, že vliv by to mít nemělo, my jsme všichni vyrostli taky na látkovkách a že by měli všichni nohy do o???? no dítě, co se učí chodit přece chodí zeširoka, to je naprosto normální, nemá ještě ten balanc...
starší syn byl 2 roky na papírovkách a má nohy do x, že by to mělo souvislost? 😀 😀

sabuse1
22. srp 2010

@schnek: kupuju Karla Hádka, ten mandlovej používám i do vody na koupání. Mixuju to podle oka, ale mám to v misce takže tak aby to bylo mastný. S medvídkem zkušenosti nemám, ale do lahvičky bych asi ředila jak píš prcek. Zatím to zvládám, v prosinci asi bude hůř🙂)) Ale vzhledem k tomu, že ty už budeš mít třetí budu asi proti tobě ještě vysmátá...🙂

sussanah
22. srp 2010

@maly_prcek diky za komentare, me se ty weehugers taky moc libi, ale zas prat to furt dokola,no nevim. Musim zvazit 😉 Chtela jsem se zeptat, jakou mas lahvicku na ten olejicek na cesty? Nejakou s rozprasovacem? Nebo mas ubrousky nastrihane a namocene driv? Myslis, ze by sla Irma na ty ubrousky pouzit? Me uz ty vlhcene ubrousky taky stvou, zacala jsem je pouzivat az s prikrmama a jen koukam, jak rychle mizi 😕

blka
22. srp 2010

Když tu řešíte medvídka, proč se má dělat do převařené vody? Do teď jsem to dělala, ale pak jsem si říkala, na co, napustím tam teplou z kohoutku. Pak mi došlo, že ta převařená se má nechat vychladit, tak jsem tam napustila normální kohoutkovou vodu. Nevím, proč jsem to neudělala dřív 😅

reruna
22. srp 2010

@blka no napadá mě asi jen kvůli chloru? já ji taky nepřevařuju

blka
22. srp 2010

@reruna Hm, možná, ale čemu by vadil?

reruna
22. srp 2010

no někdo by mohl být alergický....

blka
22. srp 2010

Jo? aha 😔

maly_prcek
22. srp 2010

@limoni Nee, to mi nikdy neproteklo, ta vlna je taková teňučká a hodně pružná, takže se hezky přizpůsobí a kupodivu ale i dost udrží. Právě že jsou jednovelikostní, to se mi taky líbí a že sedí i na kalhotovky i na čč narovno.

@sussanah Mám lahvičku k medvídkovi http://www.branakdetem.cz/redici-lahvicka-se-sp..., mám je suché, nastříkám a utírám. Nastříhanou Irmu používám taky, nesetře tak dobře jak třeba bavlněné, ale za ty prachy 😉 Službu to udělá...

maly_prcek
22. srp 2010

Ahoj holky,

prodávám nějaké plínečky a dětské věci, tak kukněte http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=207660 😉

sussanah
22. srp 2010

@maly_prcek diky 🙂

schnek
22. srp 2010

řekla bych, že se převařuje, aby se v tý mastný vodě třeba nemnožily kvasinky nebo bakterie. Já si dávala převařit v konvici a ještě v teplý rozmíchávala.

ivuska.h
22. srp 2010

Tak jsem zpět z celodenního narozeninového grilování, snad mi nic neuteklo 😀 Ale ještě včera večer jsem stačila objednat celou roli tlusté 100% merinovlny s certifikátem, bude na natahovací vlňáčky, takže možná ještě stihnu ty vlňáčko-sukýnky. Říkala jsem si, že by vlastně mohly být i na podzim, třeba s návlekama... No každopádně to má ještě jednu podmínku -- čekám na vyjdření ministerstva zdravotnictví k barvivům na látky, aby to splňovalo požadavky na výrobky pro děti do tří let. Jednobarevné krémové sukýnky by asi nebyly nic moc...

Jo a zkoušela jsem tréningovky natáhnout na Ondru, byly mu malinko volné kolem noh, má necelých 8 kg, tak myslím, že v cca 9 kg už budou výborně. Fakt je nikdo nechce zkusit? 😕

Prefoldy už jsou našité, čekáme na cedulky... A mám nový krásní potištěný flís na flísáčky, jsem z něj nadšená, tak snad se bude líbit 🙂

sussanah
22. srp 2010

@ivuska.h ja chcu, ja chcu, uz jsem to psala par stranek zpatky, ale nejak bez odezvy 😉 🙂

limoni
23. srp 2010

@maly_prcek dakujem 😉 idem teda do Anavy vlniacikov

ivuska.h
23. srp 2010

@sussanah Aha, asi jsem si nevšimla 🙂