Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jitavl
23. srp 2010

Zdravím, tak po prodlouženém víkendu na chalupě konečně doma. 3 týdny před termínem mě to už nějak zmáhá. Ale k tématu - na poslední chvíli jsem se zamilovala a rozhodla pro látkovky. Ale má v tom pořád hokej. Ráda bych investovala do kvality a pro Emičku to nejlepší. Ráda bych koupila kalhotovky. Váhám jestli je pro začátek vhodná AIO nebo plena+klahotky. Co jsem tak kokuala tak by semi líbili CB,BB,BI, POPO. Prosím poraďte jsem neználek 🙂 a plácám se v tom. Dík

helulela
23. srp 2010

@jitavl já bych u novoška čistě do AIO nešla, musela bys jich mít strašně moc a hůř by se ti udržovaly; a z těch značek, co sis vybrala znám jen Popolini One Size, ty jsou fajn, ale do začátku dost velké
holky ti určitě napíšou víc a jinak super rozhodnutí 😉

ivuska.h
23. srp 2010

@jitavl Taky bych jen do AIO nešla, pár kousků na cesty a k doktorovi ano, ale na doma je to zbytečné, stejně ti to ze začátku každou chvíli pokadí a bude ti to akorát dlouho schnout. Navíc na novorozence bych raději vlňáčky nebo flísáčky než PUL, kvůli prodyšnosti a otláčení nožiček.

andelka
23. srp 2010

@jitavl my jedeme od začátku plínka + pulky a pohoda. Vlňáčky mě nějak neoslovily, prý na malé mimčo stejnak nejsou vhodné, že vaječina často proteče a musí se celé vyprat. Když mi kadění proteklo na pulky kolem nožiček většinou, tak jsem to přetřela žlučákem, proprala ve vodě a pověsila a za chvíli to bylo suché. Nožičky otlačené má, ale on je takové měkké miminko, otláčí se mu všechno, i papírovky, ono se to jaksi přitáhnout a utěsnit musí 😅

jitavl
23. srp 2010

mám sušičku a taky 2 raubíře (2,5 a 5 let). Tak peru celkem často. Teď mě napadlo-dají se látkovky sušit v sušičce?Podle reakcí objednám tedy nejspíš od každého něco. Bude stačit 4 AIO + 20 plen + 8 vlňáčků +8 vlňáčků + 8 PULLek a 5 svrchňáčků? Snad jsem na nic nezapoměla.

katarina82
23. srp 2010

@jitavl Souhlas s holkama, taky bych nešla jen do AIO a to nejen na novoška. Já teda takhle začínala u první dcery v roce látkovat, s vizí, že pojedu jen AIO, ale v praxi to pro mě nebylo to pravé ořechové a skončila jsem tak, že miluju čč 😉 😀 😎 😵 Mám asi deset aio- Bum genius, IB, BB, ale to, že jsem je na pětiměsíční Kačence ještě ani nevyzkoušela mluví za vše 😀 Ale ze mě se nějakým zázrakem stala zarytá rovnoplínkářka, takže mě už asi žádná aio nenaláká.

helulela
23. srp 2010

@jitavl vlňáčky a PULky = svrchňáčky, počtově minimálně troje, lepší by byly čtvery, u novorozence bych vzala radši flísáčky než vlněné, kvůli údržbě
4 AIO a 20 kalhotovek ti se sušičkou bude stačit určitě, jen nevím, jestli si rozumí sušička a AIO neb sušičku nevlastním 😢

schnek
23. srp 2010

Matoušovi jsem dávala novosklady a snappkovala vv ala novosklad + PUL nebo vlňáky, podle toho, co zrovna bylo při ruce 😉 kalhotovky a AIO na cesty, kde bylo třeba rychle nebo ještě rychleji přebalit. cca od 2m jedeme rovně složený čč a vv + kalhotovky a AIO ven. Do samých AIO bych asi nešla, ale třeba z většího do kalhotovek + čč nebo vv jako záloha, proč ne, třeba BabyLucy jako denní plíny na doma na častější přebalení nebudou podle mě špatný v poměru cena/výkon 😉

katarina82
23. srp 2010

@helulela Já sušila AIO i v sušičce, ale né moc často a taky jsem se trochu bála, jestli to přežijou. A každopádně jen na šetrný program, ale já tahle suším všechno, neb jsem paranoidní a bojím se cokoliv sušit na normální teplotu...

joohana
23. srp 2010

@jasekd S přetáčením problém nikdy nebyl, přetáčela se od 3,5 měsíce 🙂. Ale šmatle, synek taky, jejich tata taky divně nsšlapuje, ortoped nás asi nemine🙂.

katarina82
23. srp 2010

Tak přetáčení jsme tu řešily nedávno a Kačka se také přetáčí od tří měsíců, doktorka čuměla jak puk, že jí to tak jde a to ani nevěděla, že doma nosí balík na dupce 😀 Taky jsem se toho bála, že jí to bude brzdit a tak, ale je to blbost, starší byla v jednorázovkách a přetáčela se mnohem později, takže o tomhle to 100% není.

ivuska.h
23. srp 2010

@katarina82 Zato náš Ondra by byl zbržděnej i bez balíku na zadku 😀 Otáčí se na břicho, ale tím to hasne, leží jak placka a jen si v ručičkách furt něco převrací a ohlodává.

olina.s
24. srp 2010

Dobré ráno 🙂 , holky, chtěla bych vás poprosit o radu. S malým látkujeme, postupně už "plně" na ven i noc, ale máme jet na víkend k rodičům. Jak to řešíte s plenkama, když jste mimo domov - uchováváte nepřeprané nebo namočíte jen pokakané,....?? Děkuju.

betelgeuzz
24. srp 2010

@olina.s já nenamáčím ani doma, pouze pokaděné propláchnu pod kohoutkem a přetřu žlučákem. Když jsme byli na týden u tchýně, vzala jsem větší igelitový pytel a tam ty plenky házela. plastový box, kde mám plenky doma, jsem netahala.

chaarleene
24. srp 2010

nás teď čeká krátká dovolená na Šumavě, pračka tam nebude, tak řeším, jestli vzít jednorázovky nebo jestli to nějak zvládneme s látkovkama... myslíte, že když je přeperu jen v ruce, že jí je budu moct dát? nebo se mám zkusit domluvit s majitelkou penzionu, jestli bych si to u ní mohla vyprat?

dagmarkaaa
24. srp 2010

ja kdyz jsem mimo domov tak beru jednorazovky, ted zrovna jedu na tyden sama s malou vlakem tak si nedovedu predstavit ze bych s sebou tahla jeste pliny a nekde u kamaradky to prala a susila nadivoko, navic uz na druhy den i pocurane pliny nam smrdi jako v opicim pavilone 😝 .... ale nejsem ortodoxni latkarka, na cestovani na vic jak den jsem vdecna za jednorazovky.

helulela
24. srp 2010

@olina.s já to na víkend dělám úplně stejně jako betelgeuzz, ale na víc jak tři dny jsem si zatím s látkovkama netroufla, na to praní v ruce se nějak necítím

@chaarleene nejjednodušší by asi bylo přepírat v ruce čč, i kvůli schnutí. Obdivuju všechny, co látkují na dovolené 😎

helulela
24. srp 2010

@ivuska.h tak to bude Ondra určitě pohodář 😎 Vítek se převrátí na břicho, vystrčí zadek, začne rejt nosem v zemi a děsně u toho ječí

ivuska.h
24. srp 2010

@olina.s Na cestách skladuju v zavázané igelitce, ovšem víc nóbl by byla speciální taštička na plínky z PULu. To by se ovšem prvně musel najít můj ztracený balík s certifikovaným PULem 🙄

ivuska.h
24. srp 2010

@helulela No on taky časem začne zuřit, když už ho to nebaví a na záda se ještě neumí obrátit...

schnek
24. srp 2010

@olina.s skladuju v igelitce a látkuju, pokud plíny stačí, jinak papír. Ale teda s Matoušem jsem ortodoxně látkovala do roka, jenom jednou jsme byli na prodlouženej víkend, jinak nevím, jak bych to dělala, v ruce bych neprala a z papíru se prudil, to by byl problém... pokaděný jsem vymáchala (pokud tedy to nebylo, že večer jsme doma, to jsem máchala až pak) a všechno dávala do Tesco tašky 😉

nika
24. srp 2010

látkování na dovolené bez pračky se dá přežít, my máme chalupu a dokonce i bez tekoucí vody v chalupě a látkoval jsem tam 5 dní ale další dovču ne, neb jsem látku měla sebou, malá měla bojkot a nebyla jsem schopna ji do látky zabalit, takové moresy že jsem to vzdala.
nicméně na chatě nechávám počůrané plínky uschnout venku, a prala jsem co 2 dny, večer namočial počůrané uschlé do miofreshe, ráno promáchala. pokaděné přeprala hned v ruce žlučákem, a pak postup stejný jako počůrané. ale měla jsem sebouhlavně čč a pastelky,a pak prefoldy, a mnou našité nudle jako vkladačky.

jinak skladuji v pytlíku z Pulu, mám jak malý na jednu plínku tak pak od myslím popoliny to je tak na denní zásobu a nově jsem si pořídila od BL velký 🙂 tak asi na celou pračku 🙂

sussanah
24. srp 2010

@olina.s kdyz jezdime k rodicum, tak kdyz je potreba, normalne preperu v pracce. Kdyz je to jen na dva dny, tak jen skladuju v pytliku (taky tesco tasky to jisti 😀 a peru az doma. Na premachnuti bych urcite brala neco tenciho (cc nebo nejake prefoldy,vkladacky) a miofresh. S tim planuju udelat dovcu 10dni v chorvatsku. My jednorazovky uz na cestovani ani nepouzivame, spis jen narazove, jak je totzi maly v jednorazovkach vic jak jeden cely den, tak ma potom cely zadek cerveny 😔 To je "nevyhoda" latkovek, mame potom deti fajnovky 😀 😀

schnek
24. srp 2010

Matouš ani nebyl zmlsanej látkou, on se oprudil raz dva z čehokoli, prakticky nesnes ani flísovou separačku, i BBH magic kvůli tomu prodávám, nehodlám pak řešit nedostatek AIO kvůli tomu, že nesnese mimino flís. Když měl rýmu, hned měl rudej i zadek z čůrání a tak... celkově má citlivou kůžičku. Snad vydrží jen u toho a neobsype se nám po mamince atopákem 😖 i teď stačí, že má na noc dudel a celou pusu má olezlou... ale nedejte mu ho, když pak haleká a skotačí do 11 večer 😅 😀

silente
24. srp 2010

@jitavl - PUL BB jsou super a navíc jednovelikostní, já je miluju. U novoška určo čč + PUL, vlňáčky fakt až dýl, by ses ulanolinovala 😀
@katarina82 - taky vše suším "na mandl", se bojím sraženin jak blázen 😀

peko
24. srp 2010

Tak jsem včera naší malé zkusila dát látkovku - novosklad, do toho čč a navrch Thirties PUL a byl to teda hrozný balík, plínku měla až ke kolínkům 😲

helulela
24. srp 2010

@peko a co nevycpávat nebo něčím míň objemným?

silente
24. srp 2010

@peko - neboj to si zvykneš a nepřijde Ti to. Navíc pro kyčle je to tak i lepší 😉

silente
24. srp 2010

Já malé jako novoškovi dávala na noc čč + vv + PUL a dobrý. Byla jak brouček 😀

maly_prcek
24. srp 2010

@jitavl AIO bych vzala pro začátek 2x (uvidíš, co sedí, pak dokoupíš), koupila bych nějaké vícegramážní čč (cca 20ks) + kalhotkovky. Svrchňáčky bych si vzala pro začátek jen 3-4 v S a XS (PUL nebo flís, taky nejsem mc pro vlnu... Vlňoše třeba jedny...), uvidíš co a jak, co se ti bude líbit. (a taky jsou různé novinky, které je fajn mít, různě se mění proporce dítěte...)

Ad dovolená - Máme menší popelnici, do které dávám, doma vyperu. Jednou na dovči jsem jela čč, v půlce jsme přeprali v ruce + miofreshi a taky dobý... Já na dovči jedu jednorázovky na noc + čč přes den.