Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
24. srp 2010

peko, bych dávala jenom novosklad a přebalit častějš, jestli máš pořádný čč (já tak dávala kikko lux nebo vv). Vycpávanou jsem dávala na noc a stačila na půlku noci bohatě (kikko BMB + vv nebo jestě jednu BMB rovně) 😉

jasekd
24. srp 2010

@peko Jak pise Silente, je to lepsi i kvuli kyclim, na jednorazovku davat dalsi plinu byl fakt vopruz. Ja davala cca od 2 tydnu HD pastelku nebo cc novosklad s vkladackou HD, no anebo jen cc, stejne se prebaluje casto?

@nika jak je ten BL pytel veliky? Mam tasku HD male i velkou, ale stejne tam nenarvu vsechno (malej i hodne blinka, tak je spotreba)
@helulela @ivuska.h mame doma to same, furt se toci na bricho, na zadech nechce a na brise se pak vzteka a hlavne zacal zase strasne zvracet 😠 Hracky na brisku moc chytat neumi nebo do nich nablinka, chvili kouka a pak se nudi a jeci, chvile pohody pod hrazdickou, kdy se zabavil i pul hodiny, jsou v haji...

peko
24. srp 2010

no nějaké vv jsem chtěla ještě dokoupit - čekám jestli nebude mít něco Ivushka, nebo že bych dávala bambusovou vkládačku, příp. vkládačky z kalhotovek co jsou doma

peko
24. srp 2010

@schnek - a co znamená přebaůit častejš? jak často přebalujete z látkovek? a co když prcek spí? Jinak čč mám právě kikko lux

nika
24. srp 2010

@jasekd mají 3 velikosti (http://www.slune.eu/index.php?main_page=product...) a je i za dobrou cenu 🙂

já dávala hodně jen novosklad z jedné čč, a přebalit častěji bylo za 1, max 1,5 hodiny vzhledem k tomu že mi malá nespala přes den dýl jak 1hodinu i jako novošek tak se to dalo, v noci jsem jeli do 3 měsíců v jednorázovce

helulela
24. srp 2010

@jasekd o zvracení mi ani nemluv, už to bylo celkem dobré, ale jak se teď rozpohyboval, zase se s blinkáním rozjel, navíc ty mrkvové fleky jsou odolnější a teď už je trousí i po větší ploše 😠 nemůžu se dočkat, až z toho vyroste

jasekd
24. srp 2010

@peko jj tak jsem to delala, jinak prebalit podle toho, jak se tvari, pokud spi, tak ji asi neva, ze je mokra, zkus pres den nevycpavat, uvidis, jak bude reagovat, ale podle me ani ten balik nevadi, jen si na to zvyknout...
@nika dik za odkaz, uvazovala bych o tom velikym...

jasekd
24. srp 2010

@helulela taky GER? 😠 Ta mrkev je desna! V cem peres, aby to pustilo? Ja to vodrbu zlucakem a jde to, ale jak nejakej flek prehlidnu a vyperu rovnou v pracce, uz se ho nezbavim. Peru v Eko2 od HD a v Lovele, ty jsou asi slaby, no, a na nejakej Persil se mi nechce....

silente
24. srp 2010

@peko - já tehdy malou přebalovala po každém kojo, takže cca po 2-4 hodinách. Ono mi to ani nedalo 😀

A na mrkev doporučuji ďáblíka na skvrny.
http://drogeriemarket.cz/produkt/724/dr-beckman...
😉

helulela
24. srp 2010

@jasekd já už na to trochu rezignovala, snažím se udržovat akorát hrací deku, koberec a kanape - hlavně odstranit za čerstva. Oblečení, prostěradla a blinkací plíny namydlím a nechám třeba přes noc namočené, pak peru na 60 st. právě v tom Persilu...na některých plínách taky pár fleků mám, tak už je mám dané stranou a beru je právě na to utírání, abych pořád nepatlala čisté. Na 90 st. se mi to prát nechce, protože mám velkou pračku a takovéhleho prádla do ní moc nenasbírám.

silente
24. srp 2010

@helulela - jestli máš pračku s jet systémem (přímé sprchování), tak si naváží prádlo a dávkuje vodu dle potřeby 😉

reruna
24. srp 2010

ad nohy do o - právě jsem si přečetla, že to souvisí s nedostatkem vitaminu D

helulela
24. srp 2010

@silente dík za tip, to neznám

silente
24. srp 2010

@helulela - novější pračky fungují na tomto principu víceméně všechny. Kolik vezme elektřiny ale nevím, ale i tu by to mělo snížit 😅

silente
24. srp 2010

Šetrné funkce pračky

Množstevní automatika

Pomocí citlivých senzorů a zvážením prádla určí pračka jeho množství a typ. Podle toho zvolí potřebné množství vody, teplotu, otáčky, délku praní a odstředění. Vhodnou kombinací šetří spotřebu vody i elektrické energie bez snížení nároků na čistotu vypraného prádla.

Sprchování prádla

Technologie přímého sprchování je založena na cirkulaci vody mezi vanou a tryskou umístěnou nad prádlem. Oběhové čerpadlo zajišťuje koloběh vody a prádlo je během praní, máchání a předpírky sprchováno. Dostatečně se tím propírá, ale nepoškozuje.

Výhody přímého sprchování prádla

zvýšení účinnosti pracího prostředku
zkrácení doby praní
šetří vodu a elektrickou energii nutnou k ohřevu
intenzivnější propírání prádla
Odložený start

Perte kdy a jak chcete vy. Nastavte program, vložte prádlo, prášek a aviváž do pračky a zadejte čas, kdy se má prádlo začít prát. Nenapadá vás možné využití? Dáme vám několik typů:

přijdete z práce, máte vypráno – ráno před odchodem nastavte čas tak, aby praní skončilo těsně před vaším příchodem domů
noční odběr elektřiny je podstatně levnější (platí pouze ve vybraných lokalitách) – večer před spaním nastavte čas tak, aby praní skončilo těsně před vaším ranním budíčkem

silente
24. srp 2010

Takže kombinace množstevní automatiky a sprchování prádla a je to v pohodě. A to fakt má už teď 90% praček 🙂

jasekd
24. srp 2010

@silente ja uz na to koukala, ale ten Dablik, to znelo tak divne, jako kdyz odstrani nejen flek, ale i pradlo 😀 tak ja to zkusim... Prave mame za sebou boj s mrkvi a bramborou, chytil ho nejakej vztek, prskla to vsude, jecel... Protim uz to davam skoro 14 dnu a celkem to jedl 😠

kvakulka
24. srp 2010

@jasekd Bohužel na fleky mrkváče mi zabral fakt jen Ďáblík- ale já ho používám jen fleky na věcech, na kterých mi záleží, přece jen to asi bude zběsilá chemie, tak nechci zbytečně zamořovat prostředí... Žlučák mi na mrkev nefungoval vůbec

jasekd
24. srp 2010

@kvakulka no tak holt mrkev zazije peklo 😀 😀 😀 Mne ty fleky proste vadej, tak to zkusim. Zlucak zabira trochu a jen na cerstve, a co jsem prehlidla, je v haji...

kvakulka
24. srp 2010

@helulela @jasekd - jak čtu stáří vašich dětí, trápí vás GER celkem dlouho- a to jsem si myslela, že jáchym tím trpěl dlouho, když mu to právě mizelo kolem 4 měsíce. Taky měl GER jak kráva- musel po narození spát skoro ve stoje 😀 😀 - v zavinovačce a opřený o polštář- no ortopedicky asi nic moc, ale jinak by z něj všechno ucházelo 😅 . Taky neexistovalo ho dávat cvičně na bříško, takže zvládal pasení pořádně až někdy ve 4 měsících- až byl považovaný za zaostalce 😅

kvakulka
24. srp 2010

@jasekd Jo jo, chápu, jsou to hnusný fleky, protože po zaprání zčernají 😝 😝 😝

jasekd
24. srp 2010

@kvakulka ono uz to bylo lepsi, ale jak se otaci a chce na bricho i tesne po jidle, tak se to zhorsilo, jinak uz jsme meli pokoj. Po jidle neexistovalo prebalit, paseni vubec, skoro se na nej clovek nesmel podivat, docela hruza, jen doufam, ze to druhe to mit nebude...

schnek
24. srp 2010

@peko my jsme praktikovali BKM, takže jsem plíny měnila každou chvíli. Jinak pokud spí, tak bych nebudila, děti ve spaní nečůrají, vyčůrají se po probuzení. Takže třeba po hodině, když nespí, jinak podle spánku. Pokud ti jde o mokro, můžeš dát separačku, já dávala ty z lékárny, Aničky, nebo popolini viskozový 😉 Matouš moc nespal, takže jsme cca po tý hodince měnili, Ondra byl teda ze začátku v papíru, ale jinak bych s ním látkovala tak, že po koju přebalit, usnul, další přebalení po probuzení(cca 2h) 😉 stejně jsme tak měnili i papírovky. Nikdy jsem nedělala, že bych si řekla, že plína ještě vydrží nebo dávala separačky, to považuju za maximální humus a dost to odsuzuju... tak ať mámy nekupujou drahý plíny, ať koupí lacinější, ale mění častějš... ne takový humáče 😠 Možná by se ti líbil systém (disaní nebo jiná, já nejradši disany) zavazovačka + rovně plínka 😉

fleky od mrkve likviduju žlučákem nebo solí (perkarbonátem), dobře to vypere Persil sensitiv, ten mi vezme i fleky od čokolády a tak. Co jde, třeba Tesco body, properu občas na 60 (my teda řešíme fleky od všeho, pže Matouš se zababrá během deseti minut od hlavy k patě) a co jde, tak vyvěšuju na slunce 😉 jinak jsem vázali kolem krku čč, neznám lepší bryndák, ale GER kluci neměli 😉

ivuska.h
24. srp 2010

@jasekd Ty už dáváš mrkev? Ondra naštěstí není zdaleka tak blicí jako byla Klárka, ta přestala až někdy v 9 měsících. Ondra už teď ublinkne jen výjimečně.

jasekd
24. srp 2010

@ivuska.h jj, davam, protoze nekojim. Kojila jsem s dokrmem ty 4 mesice a ted prisla o mliko uplne, tak jsme zacli na obed se zeleninou, ale je to pro zlost 😠

permonik7
24. srp 2010

jj, zlaty kojení 🙂

holky, kdo používáte perkarbonát, dáváte ho na všechno prádlo, nebo jen na bílé??

jasekd
24. srp 2010

@permonik7 no ja doufam, ze ted u druhyho pujde to kojeni lepe, s Martinkem, i kdyz jsem se snazila, se to uplne nepovedlo. Ja mela kdysi i problemy s prsama, tak doufam, ze pricina nebyla jen ve mne, aby se to zas neopakovalo. Sice castecne, ale 4 mesice jsem kojila, tak si myslim, ze dobry.
Ten perkarbonat by me taky zajimal, to nejak beli, ne?

schnek
24. srp 2010

@permonik7 záleží na tom, s čím peru - se slizem jo, ale míň, i na barevný 😉

permonik7
24. srp 2010

@schnek díky moc🙂