Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ladida.l
25. srp 2010

@ivuska.h
@schnek já vůbec nevím o jakým plandavým kuse látky se to tady mluví - o to mám těch plín 6 ks 😀

mehlo
25. srp 2010

@kesurka čau o haipě říkají holky, že je docela prkenná po více praních. Jinak jsou myslím celkem spokojené. Co se týče čtvercovek tak bohatě stačí jednou na 90 C max. v šestinedělí prát na 90C, ale jinak na 60 C- já prala jen jednou na 90C před porodem a potom vždy na 60C a v šestinedělí žehlila, pak už ne. Některý maminy říkají, že se nemusí ani žehlit, když se vyzkouší, že to miminkám nevadí.

kesurka
25. srp 2010

@mehlo jé díky, to mi spadl kámen ze srdce, že to nemusím vyvářet 😕 nepomůže na to tvrdnutí plenek nic? a co ty separační pleny? Používáte nebo ne? nebo ještě něco navíc, co mi uniklo?

andelka
25. srp 2010

@kesurka já teda peru na 50, protože plínky peru zároveň s věcma co mají být na 40, tak dělám průměr 😅 na 60 mi to pere hrozně dlouho. A žehlím pořád - jednak je to měkčí, druhak se mi to pak líp skládá na novosklad.
Separačky mám Popolini celulozové, dají se prát. 🙂

mehlo
25. srp 2010

@kesurka jo promin separačky používám fleesové kupovala jsem od haipy- jsem moc spokojená. Některé děvčata si tady na ně teda stěžovaly, ale mně vyhovujou. Na tvrdnutí jednou za čas koupel z kys. citronové- bylo to tuším 200 g kys. citr. na 3 litry vody- namočíš to do toho na několik hodin a pak jsou znatelně lepší.

kesurka
25. srp 2010

@andelka super a dají se někde běžně koupit ty separačky? nebo objednat?

kesurka
25. srp 2010

mehlo, díky a kolik jich tak potřebuju? a kolik stojí?

sussanah
25. srp 2010

@kesurka Ja to mam taky jak mehlo, v sestinedeli jsem prala na 90 a zehlila, pak uz na 60 a ted uz nekdy na 40 s vecma maleho (ale maly mi do plin nekaka, takze mam jen pocurane), obcas to hodim na 60 a teda zehlim porad, jsou potom ty cc a vv mekci. S tim vyvarovanim se to trochu prehani. Jak tu jednou psala Ivuska, jakokdyby matky, co maji papirovky pokazde obleceni vyvarely, kdyz jim papirovka projede na obleceni 😉

ladida.l
25. srp 2010

@kesurka pokud chceš používat flísové separačky, doporučuju koupit v Ikea deku Irmu za 29 kč a nastříhat se je. Pokud chceš "papírové", dobré mi přijdou popoliny. Já používám separačky až od zavedení příkrmů.

sussanah
25. srp 2010

@ivuska.h Ahoj, s tema treninkovkama, pockala bych az budes mit na sklade ty nove prefoldy, udelala bych objednavku a rovnou by se k tomu mohly dat ty treninkovky na vyzkouseni, ju? Jsem zatim jedina za zkouseni? At vim komu je potom poslat dal 😉

andelka
25. srp 2010

@kesurka no, já se do obchodu s plínkama nedostala, tak objednávám, mám tyto http://www.4babies.cz/e-shop/separacni-plenky-p.... Teď beru druhou roli, látkujem asi od 6 týdnů.

kesurka
25. srp 2010

ladida.l sorry asi jsem moc velký nováček - co je cc a vv?

kesurka
25. srp 2010

@sussanah to je výborný a levný tip! kolik jich tak máš? a obšívalas to, nebo se to netřepí?

mehlo
25. srp 2010

@kesurka na každou plínku jednu- nebo tak zhruba 20 ks- tolik jsem jich kupovala já

sussanah
25. srp 2010

@kesurka cc- ctvercovky (klasicke bile ctvrecove pliny jako za predchozich generaci) a vv - vicevrstve http://www.branakdetem.cz/vicevsrtve-pleny-popo...

Jak psala Ladida, super je ta deka Irma jako separacky, ale asi bych byla opatrna u novoska. Precejen to je obyc deka, nema to atesty pro deti jako jine pliny. My jsme pouzivali asi az od 6mesicu a naprosta spokojenost 🙂

sussanah
25. srp 2010

@kesurka Irma se netrepi, proste nastrihat a je to 😉

mehlo
25. srp 2010

@kesurka ta irma se netřepí nemusí se obšivat čč je čtvercová plenka, která byla za nás
vv je vícevrstvá plena- je to vlastně obdélník, kterej je podélně rozdělenej na třetiny- na bokách jsou 4 vrstvy a uprostřed 8 vrstev

kesurka
25. srp 2010

@mehlo a vyrábíš i ty separačky, když už jsme u toho?

mehlo
25. srp 2010
schnek
25. srp 2010

@kesurka haipy jsou fajn variabilní plínky, ovšem praním hrubnou, to je škoda... 😒 ty bio jsou prý na tom o něco líp, nemůžu posoudit, každopádně jsou na tom mnohem líp nebělený, ty bílý jsou jak struhadlo i v měkký vodě 😠 já jich tu mám 5, jako záložní, ale na druhýho jsme je moc neužila... ještě uvidím, co třetě, prodat je můžu vždycky, ale až na mě zase hupsne zbavování, tak asi půjdou 😉 😀

jinak plíny stačí prát na 60, to je dostatečná teplota, pokud z toho nemáš dobrej pocit, můžeš přidat třeba perkarbonát jako dezinfekci, nebo třeba vyžehlit, ale netřeba vyvařovat, ani prát na 90 😉 ¨

@ladida.l já to vyfotim před a po 😉

schnek
25. srp 2010

@ladida.l hele, tady v tom inzerátu je to vidět

https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/u85q/kap...

jak je vyfocenej vnitřek, tak ten vnitřní kus nad kapsou je takovej vytelenej, prostě mně tam chybí, aby ho taky podšili gumou, aby tak nečumákoval 😉

ladida.l
25. srp 2010

@schnek jo ahá, mě to nikdy nepřišlo, já ho prostě při oblíkání, když kouká, šoupnu pod gumičku a hotovo dvacet, teda abych to nějak opravovala, to by mě ani nehlo. Možná proto, že neumím šít 😀

silente
25. srp 2010

@kesurka - haipa daipa miluju, mám pastelky a PUL, ty jsou vůbec super. Klasické čtvercovky peru stále na 60, jen před prvním použitím jsem je vyvařila.

silente
25. srp 2010

@kesurka - separačky mám z Irmy, čč jsem žehlila (tedy mandlovala 😝 ) pouze v šestinedělí 🙂

kesurka
25. srp 2010

já budu mít taky pastelky , nebělené, tak snad tak moc nezhrubnou? možná záleží i na tvrdosti vody?? a můžu to dát prát už ted? at to mám nachystané, nebo počkat až do porodu?

jasekd
25. srp 2010

@kesurka Haipu muzu doporucit, a ted uz se prodava ta bio verze (ja mam jeste obyc pastelku) a ta je mekci. Prave se chystam na tu lazen z kys.citronove, kupovala jsem ji v Penny. Material hrubne, to je pravda. Kdyz jsem byla 3 dny v Praze a prala tam, byly daleko mekci, zalezi na vode... Strih je super, separacky mam tez HD a dobry, mimi je jakoby v suchu, PULky taky HD a super, mela jsem i fleecove svrchnacky nejmensi, ale PULky mi nejak vyhovuji materialem vic. Pliny peru na 60, cc jednou za cas (dlooouhej cas 😉 ) na 90, ale ne kvuli nim, ale aby se pracka procistila... Zehlim teda furt, cc i oblecky, je to mekci.

jasekd
25. srp 2010

@kesurka jasne, per a pripravuj, po porodu budes rada, ze mas pripraveno... Stejne cim vic se perou, tim vic sajou, je na nich z vyroby nejaky vosk a ten musi pryc, aby neprotejkaly...

silente
25. srp 2010

@kesurka - já všechny kalhotovky prala před prvním použitím 3x, tak abys pomalu začla 😀

schnek
25. srp 2010

já bych to viděla tak na začátku 36tt vyprat, případně vyžehlit, a připravit. Plíny jsem prala 1x, vyžehlila, co bylo žehlitelný, složila do šuplete a čekala, až bude s kým plenit 😉

ijo
25. srp 2010

@silente čau, jak bylo u móře???
schnek - já milovala BB ty jo, a nikdy jsem si ničeho nevšimla 😉 ta nová kolekce je tak hezká, až budu čekat kluka, jdu do ní