Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mmmk
29. srp 2010

Damy, mam takovy vecny dotaz - kdyz provlhaji jedny PULky, dostala jsem radu, abych je naimpregnovala lanolinem. Jenze mi dotycna jaksi nerekla, kterou tu stranu. Mam je tim omazat zevnitr nebo zvenku? 😕 Nevite, jaky je postup?

zmuzle
29. srp 2010

Tak ja taky na celou noc davam nevycpanou BBH bambus s original vkladackama. Ted ma syn odhadem neco pres 10 kg. Ted sice kojim v noci jen 1x, ale vydrzela i kdyz jsem kojial vlastne celou noc 😝

A ze jsem u latkovani vydrzela, to je taky u me pokrok. Ja si ani sama moc neverila, vzdy neco zacnu a nedokoncim a pak v sestiendeli jsem ani nebyla schopna dat novosklad 😀 Ale vydrzela jsem a je to fajn. Okoli to bere jako fakt. Spis kamaradky se divi vic nez rodina, ta si nedovoli. 😀

ali13ali
29. srp 2010

@silente
@helulela
@hanulamarkova
@ivuska.h

Holky je to ode mne hnusné ale to jsem ráda, že v tom nejsem sama. 😀

Manžel mě podporuje ve všem co si vymyslím a tak ani s látkováním to není jinak. Jen ho zajímali podrobnosti a pak už se v práci chlubil našima novýma látkama. Zatím se setkal jen s pozitivní reakcí, ale já si myslím, že je to tím, že jeho oddělení čítá převážně starší ženy, které už jsou většinou babičkami. Zato já jsem to dnes zase schytala. Byla jsem u rodičů a dorazila sousedka a ta teda neměla pochopení pro vůbec nic. Nejdřív jsem si to rozházela tím, že jsem ukázala plenky pak nechci kupovat skleničky ale chci vařit a dovršila jsem to hláškou " doufám, že budeme mít zvídavé a akční dítko". Abych to uvedla na pravou míru já jsem původně učitelka v Mtš a nějak jsem vždy inklinovala k těm akčním "zlobivým" dětem než k hodným "buchtičkám". Tak že sousedka mě poučila, že látkovky mě bavit nebudou, koho by prý bavilo pracovat a pokud jde o dítě tak si prý na sebe svolávám pohromu a jednou prý budu vděčná, když budu mít dítě, které bude jak zaražená pecka.

A jak píše ivuska tak pokud jde o porod, tak podle všech okolo je to to nejděsnější co může ženská zažít. Tak já jen nechápu proč mají některé ženy 2 až 4 děti, asi jsou to masochistky. 😀

Ještě, že jsem optimistka a zatím tyhle plky beru jen jako výzvu. Držím palečky všem co chtějí začít a bojují s okolím a velký obdiv Vám holky co látkujete s láskou. Doufám že se k vám brzy přidám. 🙂

Jinak dnes jsem složila svůj první novosklad a jsem nadšená. 🙂 🙂 🙂

ivuska.h
29. srp 2010

@jasekd Tak mastné dlouhé vlasy teď zrovna mám 😀 😀

@helulela Haha, to jsem ráda, že jsi ochotna o tom debatovat, ony ty diskuze na toto téma někdy připomínají spíš upalování čarodějnic 🙂)

Jinak teda moje prababička rodila doma bratra mé babičky (teď je mu 50, takže to už porodnice normálně byly). Babi bylo 18 a učila se zrovna na maturitu. Prababičku odvezl manžel do porodky ráno, když jí začly bolesti (3. dítě), před obědem dorazila domů, že to ještě nic není, že ještě navaří. Tak už nedovařila, no.

ivuska.h
29. srp 2010

@mmmk Zevnitř, ale moc bych nesázela na to, že to zabere, spíš bych zkusila prohnat sušičkou.

maly_prcek
29. srp 2010

@blka Nasypeš cca 1/3-1/2 balíčku, dáš vodu (dávám trochu nad minimum) prokroužíš (jako rozmíchat) a zapneš, až vypne, tak zase prokroužíš a pak necháš stát (nejlíp přes noc) a vyliješ, vymyješ čistou vodou, už ani nevařím... Pokud zůstane ještě nějaký kámen, proces zopakuju...

blka
29. srp 2010

@maly_prcek Super, díky, snad si to zapamatuju 😅

helulela
29. srp 2010

@ivuska.h ty diskuze si umím představit, látkováním se preventivně nikde nechlubím, ale porod doma, to už bych radši přímo tajila 😉

ivuska.h
29. srp 2010

@helulela No to ví vlastně jen rodiče a pak lepší kamarádi, třeba prarodiče ne, babičku by z toho ranila mrtvice ještě dodatečně 😀

markusko
29. srp 2010

ahoj děvčata,
byli jsme teď posledních 11 dní s malou v nemocnici (rotavir 😖), samozřejmě látkovky nám z hygienických důvodů povoleny nebyly, takže jsem musela manžela poslat nakoupit papírovky a i vlhčené ubrousky, které jsem teda neměla v ruce dobrého půl roku 🙄 ) Ale jednou paní doktorkou (dřívější ročník 😉 jsem byla pochválena, prý bych nevěřila, kolik holčiček má v dnešní době problémy se srůsty, a to v důsledku používání papírovek...

@ivuska.h Ivuško tobě už končí dovolená 😀 😝 bude něco na e-shopu? Poslední dobou jsem nic nestihla ukořistit 😅

andelka
29. srp 2010

S těmi domporody - moje teta i mamka se narodily tam, kde náš rod sídlil už od Marie Terezie. Další dvě babiččiny děti už se narodily v porodnici ve městě - a myslím, že právě teta a mamka mají k tomu místu mnohem hlubší vztah - jejich rodiště je ta dědina, ten barák - ne porodnice v okresním městě. Je to milý. Já se tam málem narodila taky, mamka tam byla na návštěvě u prabáby a měla ten den TP 😅 ale jsem přenášená takže čili nic 😀

Mě látkování taky baví, ale snažím se vystačit s levnější variantou a moc neutrácet. I když radost si sem tam taky udělám. Nalanařila jsem na to sestřenku, v pátek se jí narodila holčička, tak jsem zvědavá jestli se do toho pustí. 🙂 O tom že látkuju normálně mluvím, ale nevyhledávám to. Naštěstí se mě ještě nikdo nesnažil vehementně přesvědčit, že to je špatné.

andelka
29. srp 2010

@markusko to mě mrzí, že jste museli být v nemocnici, už je to dobrý? Právě uvažuju, jestli nechat proti rotavirům očkovat 😕

erinka83
29. srp 2010

@ivuska.h Chci se zeptat na flísáčky a vlňáčky, jestli je malé nějak blbě nandávám, nebo je extra hubeńour 😅 Ale moc jí nesedí kolem nožiček...Když jí tam dám jen jednu malou vkládačku a úplně zmenším, tak to kolem nožek celkem sedí, ale když to dám na tvou kalhotovku, u flísáčků už musím dát na prostřední velikost a kolem nožiček to moc netěsní... jako teďka je to celkem jedno, ale u vaječiny by to asi byl celkem problém....

erinka83
29. srp 2010

Jo, tak mně sestřenka v těhu radila dobrý značky hnusek a jak musím kupovat v akci, tak sjem říkala, že to nebudu potřebovat 😀 No hodně lidí se tvářilo posměšně a že u toho dlouho nevydržím, teďka už to nijak nekomentujou a nejbližší rodina to už bere jao samozřejmost a moje 20letá sestra prohlašuje, že až jednou bude mít mimi, bude taky v látce 😵

a ještě: bavila jsem se o tom s jednou kamarádkou, že hodně matek hnuskařek přebaluje děcka po delší době s tím, že je přece mimčo v suchu, tak jako nechápala a že o tom něco ví a že to teda není pravda (na noc musí používat inkontinenční vložky)... předpokládám teda, že ty inkontineční vliožky budou na stejným principu jak jednorázovky, ne?

markusko
29. srp 2010

@andelka Tak to ti asi neporadím, já nejsem zastánce přespřílišného očkování, takže jsem malou nenechala, no ale nic příjemného to rozhodně není. Malá měla při příjmu 9 200g a dnes jsme odjížděli s 8 700g ☹ což je její váha někdy kolem sedmého měsíce. Největším rizikem je dehydratace, malá musela být na kapačkách. Největší psycho bylo, když mi zakázali na 24 hodin kojit, doteď jsem byla zvyklá kojit ještě tak 6-8x denně, takže mi to přišlo fakt kruté 😅. Ale kupodivu to dost pomohlo. Snad už bude dobře, doufáme.

erinka83
29. srp 2010

@andelka jo tak ekonomické to už u mě dávno není, to se mi mamka nedávno smála a te´dka jak jsem k nim přitáhla arzenál nových Anavy, tak Baru "záviděly", kolik toho má 😀 😀

ladida.l
29. srp 2010

@markusko to je mi líto, že málá byla nemocná, ať jste brzy úplně fit. Prosím Tě, jak může pomoct den nekojit? Nějak tomu nerozumím. Marek měl teď šestou nemoc a do toho trochu průjem a všichni mi radili pořád kojit...

permonik7
29. srp 2010

@ivuska.h ahojky, jen v rychlosti nakukuju a narazila jsem na tohle:
https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/ubsd/lat...
Přijde mi to dost podobné těm tvým...nezdá se ti to taky?
EDIT: Tak už jsem je našla na šijemdětem🙂

Co se týká ekonomiky, tak to u nás už dávno taky není pravda😀

@ladida.l taky jsem slyšela, že kojit, kojit, kojit...moc by mě zajímalo, jaký má význam den nekojit..krom toho že by mi asi praskla prsa 😖

Na svoje látkování jsem hrdá, ale nijak ho veřejně nehlásám, když se někdo zeptá a zajímá ho to, ráda poreferuju🙂

Holky, kdo tu máme TTB bambus, fakt vám vydrží celou noc? Vážila jsem hnusku a měla něco kolem 300g po noci. V noci teda ještě sem tam 1-2x kojíme. Nějak nás už všechny naše možnosti zklamaly a ráno bylo durch úplně všechno včetně povlečení. Poraďte, jak to řešíte vy co máte učůránky... Díky moc😉

mmmk
29. srp 2010

@andelka Konzultovala jsem ty rotaviry s dulou. Ono to onemocneni nema zas tak strasny prubeh. Nas syn je zdravy, donoseny, plne kojeny, tudiz mu nehrozi v tomto smeru nebezpeci a ja ho ockovat nedam. Ohrozit to muze nedonosenatka nebo nejak oslabene deti, ne zdrave silne dite.

suik
29. srp 2010

Já plínky ukazovala tetě a babičce, no kroutily hlavou, ale zase tak moc to nekomentovaly ....
No sama jsem na to zvědavá, jak to půjde, ale doufám, že dobře, přeci jenom v tom už je taky nějakej peníz 😀

ivuska.h
29. srp 2010

@markusko Zatím nebude, čekáme na cedulky s logem 😢

@erinka83 To je v zásadě správně, kolem nožiček to Ondra taky nemá vyloženě obepnuté až kolem kůže na stehýnkách (teda vlňáky ano), kdyžtak zítra nafotím. Zkus to po zapnutí kolem nožek natáhnout tak, aby se ta gumička ocitla až za okrajem plínky. Ale je možné, že na to může mít vliv nepoměr obvodu pasu a stehýnka... Čili ty bys asi potřebovala kratší gumičku kolem noh, že?

@permonik7 Vím o tom... Manžel taky říkal, že jsou těm mým nějak moc podobné. To je holt ta stejná látka a stejný typ střihu, na to nemám patent... Jejich autorka si musí sama rozmyslet, jestli je vhodné něco takového prodávat nebo ne.

Jinak teda já na látkovkách šetřím dost, koupených plen mám tak do 10 kusů. I když ty moje experimenty taky nebyly zadarmo, pak investice do podnikání... Ale to už nepočítám do plínkování svých dětí.

ivuska.h
29. srp 2010

@mmmk Ano, rotaviry u zdravých dětí mají velmi malé procento vážnějších komplikací. Zdravé donošené dítě bych očkovat nenechala.

joohana
29. srp 2010

@jasekd No roční rozdíl je úplně maso, to si vůbec nedovedu představit. I takhle váhám jestli nepořídit sourozenecký kočárek, ale nejspíš je to zbytečné, zato ty si nošení obou si užiješ ještě hodně. Tak ať všechno šlape jak má !

mmmk
29. srp 2010

@ivuska.h Nas prcek neni ani ockovany na TBC, protoze tu se neockuje a kdybych rodila v CR, nedam ockovat taky. Ovsem od vetsiny rodiny jsem slizla jen same komentare o nezodpovedne matce 🙄

ivuska.h
29. srp 2010

@mmmk My nemáme proti TBC ani jedno dítě. U Klárky v porodnici jsem si to musela obhájit a následně podstoupit riziko postihu, když jsme nenechali ani do toho 6. týdne. U Ondry se nás doktor ptal, že předpokládá, že očkovat nechceme, tak jsme říkali, že určitě ne a on na to, že už by nám to stejně nedoporučil, vzhledem k novým poznatkům a legislativě. Klárka zatím nemá ani MMR. Hexu teda u obou jedeme podle kalendáře a doplňková očkování jsme žádná nedávali.

mmmk
29. srp 2010

@ivuska.h MMR necham pozdeji a jen neco z toho, cely komplet neni potreba. Hexu taky jedem komplet, i kdyz jsem puvodne zloutenku davat nechtela, jenomze tu by mi ho nevzali nikam do jesli ani do skolky.

ivuska.h
29. srp 2010

@mmmk Žloutenka mi tam taky dost vadí, ale u nás se monovakcíny moc nedají sehnat... resp. čtyřvakcína + monovakcína. Školka mě zatím netrápí, ještě další rok nebude a pak se uvidí. Navíc moc nechápu, jakým způsobem ohrožuje neočkované dítě děti očkované...

ladida.l
29. srp 2010

do kdy se dá nějak "legálně" odložit ta MMR?

mmmk
29. srp 2010

@ivuska.h U nas to je tak, ze kdyz nechci komplet hexu nebo MMR, zavolam k doktorovi mesic predem a objednam si, co chci. Aby meli cas si o to pozadat, dostat to a obhajit pred pojistovnou. Tu se ale ockuje docela min jak v CR. Navic nic neni vylozene povinne. Jen proste skolka chce videt ockovak.

ivuska.h
29. srp 2010

@ladida.l Zákon nestanovuje horní hranici, takže klidně až do důchodu 🙂)