Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
29. srp 2010

@mmmk No jo, pokroková země... Ty jsi v Německu nebo kde?

mmmk
29. srp 2010

@ivuska.h Ano, v Nemecku. Moc se mi zdejsi zpusob zamlouva. At uz pece v tehotenstvi nebo poporodni pece duly 😵

chaarleene
29. srp 2010

když se tu tak bavíte o přijímání/nepřijímání látkovek... když jsem byla na předporodním kurzu a probírala se péče o miminko a mimo jiné došlo slovo na pleny, tak asi až na jednu holku, která byla vyloženě negativní, jsem nezaznamenala žádné "strašné" reakce 😅 jako ne že bych to tam rozhlašovala, že budu látkovat, ale tak nějak se na to došlo, tak jsem se tím netajila 😀

moje mamka Nelku normálně v pohodě zvládne přebalit i do draka s vkládačkou (i když teda občas prohodí něco ve smyslu, že je jak princezna na hrášku 😀), ale když jsem tam tuhle hrdě přinesla dítě zabalený do oranžové velurky Anavy, tak ji mamka sundala na čůrání a pak jí dala jednorázovku, že prý to už je na ní moc patentků 😀

a manžel zvládá taky bravurně, dneska jsem si po obědě chtěla jít lehnout, obvykle to probíhá tak, že po 20 minutách se objeví ve dveřích, že dítě chce na nočník (máme přebalovák i nočník v ložnici)... tak jsem mu do obýváku dala nočník, podložku a pár jednorázovek, že se fakt potřebuju trochu vyspat - a on prý proč mu tam dávám jednorázovky a ne látku 😅 jsem mu to chtěla ulehčit a evidentně není potřeba 😀

majdula
29. srp 2010

Jen poznamecka k tomu (ne)kojeni pri rotavirech - je to udajne proto, ze ty mrchy se v mlicku jeste vic a rychleji mnozi.

Nicmene zase naseho prcka kojeni zachranilo od totalni dehydratace a kapacek, protoze R. byl uz tak zeslablej, ze cokoliv jinyho nez mlicko odmital. Tak a ted si matko vyber 🙄

I tak to byl ale hnusnej tyden, taky jsem nenechala ockovat z presne stejnych duvodu, jake pisete, a po tehle zkusenosti druhe dite naockovat necham. Protoze zazit znovu dite, ktery lezi jak hadrova panenka, nevnima a jen blinka a kaka vodu, uz nechci 😔

A k latkovkam - uz nam doslouzily nase mile Loviky a pokukuju po novych vlnaccich - poradte mi nejake, prosim... jake jsou Swaddlebees?

ivuska.h
29. srp 2010

Tak jsem dostala echo, že prý nějaký prodejce plínek u nás začal tvrdit, že je bambus neekologický, nevíte o tom někdo něco, neviděly jste to u někoho napsané? Prý nějaký eshop...

markusko
30. srp 2010

@ladida.l No dostali jsme se do začarovaného kruhu, kdy malá mi začala odmítat dát cokoliv jiného do pusy (třeba aspoň mrkev, rýži...) a aby si aspoň něco vzala, musela jsem chvíli nekojit, protože samotné mléko a čaj jaksi k ničemu nevedl. Ačkoliv jsem se kvůli tomu dostala do křížku se všemi při velké vizitě (taky jsem se domnívala, že je vhodné kojit, kojit, kojit...), tak nakonec jsem musela uznat, že nás to posunulo o krok dál, protože už to začalo být neúnosně dlouhé.

Co je to MMR? 😅 😕

erinka83
30. srp 2010

@ivuska.h Asi jo, mám pocit, že na naše malé dítě je i po zmenšení velká 🙂 A zatím si fakt moc nedovedu představit mimčo s vaječinou...
Ještě k těm flísáčkům, myslím nejsou vhodné na delší sezení, že? Ale spaní nevadí? Musdím to vyzkoušet.... Včera mi totál provlhly jednou nalanolinovaný vlňáky, to jsem ještě nezažila, Disany vždy držely hned 🙂 No už se těším, až se ty nový kalhotovky pořádně operou, zatím moc nesajou....

andelka
30. srp 2010

@erinka83 my teda papírovky kupujem v akci, ale jednou za uherský rok. První balíky jsem kupovala ještě za těhotna, ty se spotřebovaly v 6nedělí jak jsem byla marod, a pak jsem dostala 4 balíky od tchánovců a ty ještě pořád mám. Stejně jich nemůžu kupovat hodně dopředu, nemám to kam dávat. A tahat to furt v rukách je taky 😝 ono se to z těch supermarketů pronese. Zatím neujíždím, tak jsem spokojená. I když kdoví - až ke mně dorazíš s Anavkou ... 😀

@mmmk no, Dany je zdravé silné mimino, nechci ho zas zatěžovat očkováním navíc, tak snad se nám ty potvory vyhnou 😒 TBC očkovaný je, hned v porodnici a bez problémů. Ale já jsem tehdy ani nevěděla, že by s tím něco mohlo být, nebo že se to dá odložit. Teď má za sebou první hexu a Prevenar, žádné komplikace vážnější neměl, ani horečku.

duzame
30. srp 2010

@permonik7 Bambusku TB máme, ale na noc se musí dovycpat alespoň bambusovou vkládačkou, nejlíp prefoldem. Mimochodem, dneska nám po 10h protekla bambuska bambinex s prefoldem, to se mi teda stalo porpvé 😅 , tak příště asi ještě jednu vrstvu či co.

ivuska.h
30. srp 2010

@erinka83 Ty flísáky jsou podle mě úplně největší držáky ze všeho, dávám je na noc a nikdy neprovlhly.

ivuska.h
30. srp 2010

@andelka Jojo, ať žije právo na informovaný souhlas... Tohle mě fakt fascinuje, že prakticky nikomu v porodce neřeknou, že má ze zákona možnost očkovat až do uk. 6. týdne. O informacích o vedlejších účincích nemluvě.

erinka83
30. srp 2010

@ivuska.h A co to sezení v kočárku? Tak by neměl být asi nějaký dlouhodobější tlak na jedno místo, že? No už mě mrzí, že jsem je nepořídila dřív, zatím se mi mooooc líbí 🙂 Jo a mám na sucháč, je možné, že by patentkové seděly jinak?

evlyn
30. srp 2010

@ivuska.h Kubík ušel TBC vakcíně v porodnici z jednoho prostého důvodu - v celé ČR nebyla vakcína a šesti týdenní hranici jsem prošvihla. Ale naše obvodní mi říkala, že netřeba panikařit, že se začíná ustupovat od plošné vakcinace proti TBC v porodnicích, ale spíš podle tuberkulinového testu kolem dvou let....

animal
30. srp 2010

@permonik7 ahoj, autorem té pleny jsem já a střih Anavy to není. V životě jsem jeji zádnou plenu ani v ruce neměla, ale má je krásné. Tento střih s různými odlišnými prvky se na našem trhu objevuje často. Jinak svou šicí kariéru pokud možno nechci na tomto střihu stavět.

ivuska.h
30. srp 2010

@erinka83 Ondra zatím nesedí, ale třeba do šátku je dávám a nikdy se nic nestalo. Prakticky nic jiného teď nenosí, jen na ven AIO/SIO. Sucháčové jsou jiné než patentkové v jedné věci -- mají trošku delší ty zapínací křidýlka, ale to by se už u vás nemělo projevit, spíš u hodně malého mimina by to nemuselo jít v pase dost utáhnout.

andelka
30. srp 2010

@ivuska.h no jo, ale já sjem o tom nic dopředu nevěděla, těžko bych se mohla v porodce rozhodnout jestli chci nebo nechci. Já jsem věděla hlavně to, že po 72hodinách se bude očkovat na TBC a pak budeme moct konečně domů 😅

ivuska.h
30. srp 2010

@animal No moc často se teda neobjevuje. Já jsem byla s tímto typem pleny (patentky, zkracování sedu 2x3 patentky, látka s potiskem) v ČR první, jediné podobné jsou IguLee, ale ty mají jinak řešené zkracování sedu. Není se co divit, že tvé plínky přijdou některým zákaznicím "podezřelé", už se to ke mě doneslo z více stran.

ivuska.h
30. srp 2010

@andelka No jenže podstata inf. souhlasu je právě v tom, že ti mají poskytnout informace dostatečné k tomu, aby ses zodpovědně rozhodla.

animal
30. srp 2010

@ivuska.h a co třeba Popolini, Merinostar

animal
30. srp 2010

@ivuska.h ale jak už jsem řekla, nechtěla bych se nějak zvlášť zabývat tímto střihem. Chci spíše propagovat ty svoje zvířata.

mmmk
30. srp 2010

@majdula Majdu, predne velka gratulace k tehotenstvi 😵 Ani jsem nevedela, ze mel Rada rotavirus ☹ Kde k tomu prisel? Deti v okoli, co to mely, to dotahly ze skolky a chytly to od nich rodice i mladsi sourozenci. Treba by me podobna zkusenost presvedcila taky. Nicmene kamaradky holcicka na to mela tak brutalni reakci, ze tyden prujmu a apatie by byl proti tomu prochazka ruzovym sadem. Navic se dodatecne zjistilo, ze jsou snad ty vakciny nejak kontaminovane a nikdy se to poradne nevyvratilo. Ted je mala uz ok.

@ivuska.h Informovany souhlas by byl resenim. Jenze by to chtelo zmenit nastaveni spolecnosti, aby se na matku/rodice, co odmitne ockovat, nedivalo okoli jako na nezodpovedneho. Ja pri preockovani na TBC nekdy v tech 12 letech mela neprimerenou reakci a skoncila s silenou horeckou na pohotovosti. To bych fakt mela nechat syna ockovat?

andelka
30. srp 2010

@ivuska.h nok, tak to pochybuju, že by tam na to měl někdo čas. 😒 je do takové nedořešené.

ivuska.h
30. srp 2010

@animal Popolini nemají potisk, Merinostar se objevily asi rok po mě a nejsou jednovelikostní.

ivuska.h
30. srp 2010

@andelka No je to tvé zákonné právo, oni mají povinnost ho dodržet, takže jestli na to mají čas mě v zásadě nezajímá...

animal
30. srp 2010

@ivuska.h já tyto pleny beru spíše jako šití na zakázku, takže asi tak. To mě docela mrzí, že jsou nějaké divné ohlasy na ty pleny-jakože nedůvěra či co. Vždyť tady spousta mamin šije na zakázku takovéto pleny. No nevím, asi jsem zkrátka naivní a divná. 😖

blka
30. srp 2010

@ivuska.h @andelka V té době jsem taky netušila, že existují nějaké reakce na očkování a že to je pro dětský organizmus špatné. Prostě jsem to brala tak, že když očkují, tak vědí proč a nejspíš je to dobře 😔 . Každopádně, my jsme očkování TBC v porodnici unikli a to z toho prostého důvodu, že měl Mareček nízkou váhu. Očkovaný byl tuším ve 4 týdnech.
Stejně jako očkování proti rotavirům - zjistila jsem, že takové očkování existuje, až když bylo pozdě. Rotaviry jsme naštěstí zatím nechytli, ale kdyby je Mareček dostal, tak by to pro nás byla hotová pohroma (nemůže si dovolit zhubnout ani gram, natož půl kila). Takže mě mrzí, že jsem zjistila, že takové očkování existuje, pozdě ☹
@ivuska.hkdyž jsme ještě mimo téma, můžu se zeptat, proč ta vakcinace na MMR se doporučuje tak moc odkládat? Kvůli reakcím na ni nebo proč? Chvilku jsem mrkla na rozalio, ale tam je článek v angličtině a to teda nepřelouskám 😒

betelgeuzz
30. srp 2010

@ivuska.h já jsem našla akorát toto http://www.rodina.cz/nazor14012968.htm

Já jsem vlastně nikomu moc nevykládala, že budu používat látkovky. Mojí mamce se to líbílo, že prý si nikdy o jednorázovkách nemyslela nic dobrého. Tchán se strašně divil, ale tchýně to vůbec nekomentovala. Akorát švagr říkal, ať toho moc nekupujem, že jeho žena nakoupila za 2000 a pak to nepoužila. Já jsem v té době měla už výbavu za 6000 😀 M byl pak trochu nervozní, když první měsíc chodil nakupovat jednorázovky a ptal se, jestli míním ty látkovky používat. Ale ze začátku jsem dost bojovala s kojením, jak se to uklidnilo, tak jsem začala látkovat.

andelka
30. srp 2010

@blka my s váhou problémy nemáme, tak snad to všechno zvládnem i bez očkování. Holt člověk pořád zjišťuje něco nového a i kdyby snad celý den nedělal nic jiného, tak spousta věcí unikne. Bez MK bych byla asi úplně nevědomá, v knihách není všechno, že jo. Hlavně zkušenosti.

andelka
30. srp 2010

No, já jsem bojovala se svými zravotními problémy, ale jak to bylo už OK, začala jsem látkovat a je to fajn 🙂 i když nelátkuju 100%.
Jako když mi švagrová vychvylovala papírovky a řekla, že jí stačily 2-3 za den, tak mě málem kleplo. 😕

ali13ali
30. srp 2010

Holky teď jste mě teda rozhodili. Co by se mohlo stát při očkování na TBC? Já jsem to až do teď teda neřešila ale vy jste tak zapřísáhle proti, že jste mě tím úplně rozhodili.