Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kvakulka
2. zář 2010

@ali13ali Fuj, to zní hnusně- froté drť 😝

@silente Já chci být taky tak kreativní jako ty!!!!!!!! 😀 😀

helulela
2. zář 2010

Nechci tady zatracovat úžasný výkon @silente 😀 😀 ale stejně si myslím, že to pak všichni zkrátí na Anavy AIO, Anavy SIO... promiň @ivuska.h 😔

ivuska.h
2. zář 2010

@helulela No jo, možné to je... Stejně asi žádný pořádný ekvivalent není. Jen teda to SIO je zažité u nás, ale v USA se moc nepoužívá, tam je to spíš AI2.

sussanah
2. zář 2010

@silente pridavam se do fanklubu 😀

@kackaj jj to je mi jasne, ze to spravne odmlouvani teprve prijde, ale musim rict, ze tohle vztekani je jine nez vztekani jeste nedavno,to jsem mu mozna i verila, ze trpi. Ale ted mi vylozene dela naschvaly. Jakoze neco mu zakazu (napr vlezt do odpadku) a on me prijde kousnout a podobne. No uzivame si asi vsichni 😉 Spani nezavidim, ja byla prvni trimestr naprosto KO,spalajsem i v autobuse MHD 😝

ali13ali
2. zář 2010

@kvakulka no já nevím k čemu to přirovnat jinému než k froté drti ale sypalo se to jak taková ta výplň z polštářů a kousky byli podle mě jako froté. Jednoduše řečeno byl to nastříhanej ručník. Vyfotit mě to teda nenapadlo, je pravda, že to jsem teda mohla. No nic teď už to nezměním. 🙂

betelgeuzz
3. zář 2010

Mám tady záhadu. Už mám doma asi týden vlňáčky anavy, včera jsem je vyprala v pračce s dalšími 2 a lanolinovala, ale každý zvlášť. teĎ ráno jsem vytáhla ty anavy a jak vylívám vodu, tak na dně bylo malé černé gumové kolečko. Velikostí odpovídá patentkám, tak jsem všechny prohlídla a vypadají v pořádku. nechápu, kde se tam vzalo 😲

jasekd
3. zář 2010

@kackaj no oni ani ty Alany nejsou zrovna jemne, taky me nejdriv nenadchly, v porodnici jsem mela Bella Happy s vyrezem a to je za me nejlepsi papirovka, ty baby love mi tak dobry neprisly a ty Alany byly nejsustivejsi, ale ted uz mi to neprijde, protoze uz dloyho jine nemam, Jeste jsme meli Pampers, koupili je nasi, a taky mi neprisly tak strasne, jak tu obcas nadavate. Vzhledem k tomu, ze mame cca 4 jednorazovky na mesic, tak proste koupim zas ty Alany nebo ten Rossmann, at je to eko.

kathy.skal
3. zář 2010

holky, myslíte, že jednovelikostní AIO se dají dát už na novorozence? U těch vícevelikostních píšou, že jsou většinou tak od 3,5 kg, což naši puntíci asi hnedle mít nebudou, tak váhám, zda do začátku vůbec nějaké AIO pořizovat.

kackaj
3. zář 2010

@kathy.skal tak hrotit to s aio ze začátku nemusíš tak jako tak. Náš Ondra měl sice 3,5kg při odchodu z porodnice,od začátku mu byly jednovelikostní plenky vcelku o.k., ale těch aio bylo až škoda. Většinou to dopadlo tak, že jsem chtěla machrovat s nějakou chlupatkou, nasadila jsem mu ji, do pěti minut se počůral a plakal, protože ze začátku neměl rád mokrou plínu a tak šla milá aio zase do pračky a než uschla, tak to byly 2dny, takže mě jich přišlo fakt škoda. Navíc, jestli budete mít drobečky, jakože asi jo, tak fakt není kam spěchat, ještě by z toho takhle brzo vypadli. Uvažovala bych o aio až tak po 3 měsících a výš, ale i bez nich se obejdeš. Já mám aio 4kusy a dávám je jen proto, aby tu jen tak neležely, jinak že bych je měla radši než klasický pul + plínka se říct nedá🙂

kathy.skal
3. zář 2010

@kackaj no já jsem si to tak nějak právě myslela 🙂 Nejspíš je nekoupím vůbec a bude.

Ještě jsem se chtěla zeptat, jak je to s tím širokým balením novorozenců kvůli kyčlím? Dává se víc plínek a na to PUL a nebo se mímo zabalí tak nějak normálně a přes to se třeba ještě dají látkové plínky, aby mělo nožky víc od sebe?

betelgeuzz
3. zář 2010

@kathy.skal v podstatě když balíš do látkovky, tak už je to široké balení. Např. novosklad s jednou vkládačkou. Na PULky už nic nedáváš. Nevím, jak budeš mít velké děti, ale malá se narodila s 2240 g a ortoped mi řekl, že pro ni je i jednorázovka široké balení a klasické široké mám dávat od 3 kg. Kolem těch 3 kg už jsem balila do látkovek. Jinak jsou názory, že v ČR se to se širokým balením zbytečně přehání a dává se paušálně všem dětem 😒

kackaj
3. zář 2010

@kathy.skal já bych řekla, že můžou být oba způsoby, důležité prostě je dostat ty kyčličky od sebe. My např. používali jen popolini one size a pul a na široko to stačilo bohatě, když byl malinkej. Párkrát jsem měla tendence ten balík zvětšit a vrzla jsem tam čč narovno, ale brzo mě to přešlo🙂 A kyčle nám dopadly super, ale my to měli spíš preventivně, než že by se malej měl léčit 😉

mehlo
3. zář 2010

@ivuska.h jo to se mi taky líbí. To je dobrej název

mehlo
3. zář 2010

@ali13ali froté drt panebože uplně se mi otočil žaludek

mehlo
3. zář 2010

@kathy.skal čau tak já měla jako první kapsovky a ty jsem šila až měl Petula skoro rok neb nebyly peníze. Ale jinak bych to taky určitě vyděla až tak od tří měsiců- pro to mimiško to nemá smysl dávat.

ivuska.h
3. zář 2010

@betelgeuzz Já do plínek žádná gumová kolečka nedávám 😀 😀 Mohla jsi mít v pračce něco odminula, třeba zaseklé mezi těsněním a bubnem...

katarina82
3. zář 2010

Jé, jsem tady pár dní nebyla a tolik toho nakecáno. Samé témata, co mě zajímají... Očkování-nejsem zastáncem, příkrmy-brzo mě čekají, odmlouvání-mám doma, nevím co s tím, nic nezabírá, ani po dobrém, ani po zlém...
No snad to večer všechno dočtu. Zítra totiž jedeme na týden na hory, budeme mít sice modem sebou, ale asi nebude čas...

ladida.l
3. zář 2010

Teda já mám AIO ráda a používám je prakticky od narození. Po narození jsem měla IB AIO a dávala jsem ji třeba na vycházku v kočárku, nebo k doktorce. Ale náš Mareček je takový fajnovka, že na výletě nekadí (už to má tak od narození), takže jsem protékání vaječiny neřešila.
Obecně mi přijde, že jakákoliv AIO, kterou má, drží nálože líp než papírovky...
Jinak já mám AIO hodně a taky je hodně točím. Marka už teď přebalování moc nebaví a jsou rychlejší - takydo nich přebaluje manžel a babičky.
Teď jsem to spočítala - AIO a kapsovek mám 12 a mají u nás plné využití 😀

maly_prcek
3. zář 2010

@janula28 Já jsem si šila ze dvou flísových dek z Ikea (ne teda Irmy, ale takové ty jednobarevné černá-zelená-červená) a deštík to dává v pohodě, teplotně taky super. Mám ji oboustrannou (zelená-černá). Jinak bych teda použila navrch šusťák nebo ideálně nějakou starou bundu s nějkým lepším matrošem 😉

janula28
3. zář 2010

@maly_prcek moc díky za reakci, já jsem už na ebay objednala nějakou nepromokavou látku a fleece, nevyfotila bys mi prosím tu svoji, abych měla představu, mám totiž několik variant v hlavě, ale já vždycky vymyslím něco, co je potom těžko realizovatelné 😉

betelgeuzz
3. zář 2010

@ivuska.h to jsem ráda, že to není známka, že by se mi rozpadaly 😀 Z pračky to asi nebude, našla jsem to až v misce, kde jsem je lanolinovala. No říkám, záhada 🙂

veselazu
3. zář 2010

holky děkuju moc za tipy na přebalování, já si včera ve Slůněti ve ZL koupila nové PULky - Thirsties Duo Wrap a musím říct, že jsou supr! do nich jedu dál ty vv s vkladačkou a je to přesně podle mých představ. Ještě vás chytré horákyně zneužiju k dalším dvěma svým skromným dotázkům:
- zkoušely jste si někdo objednávat z těch am. stránek http://nickisdiapers.com/catalog.php?category=1899
nevíte, jaké to hodí poštovné při třeba 2ks AIO plínek? A ty pleny Best Bottom - znáte to někdo? vypadají slibně....
- jaké máte zkušenosti s kapsovkama? znáte nějaké aby to mělo dobré těsnění kolem nožiček a neprotýkaly?
V obchodě mi neporadili, tam kapsovky nemají rádi a ani žádné neměli.
děkujííííí

veselazu
3. zář 2010

@reruna ty máš supr album - tam se člověk pokochá a poučí. Anavy mám 5ks a s PUL jsou nedostižné. Jen mi přijdou ty na snapku takové nízké, vyfotím na našem drobkovi 9,5 kg, ale asi se mi to zdá, možná tak mají být... snad vydrží.
kde nakupuješ ty B.Berry? ty jsou nádherné a uvažuju nad PULkama

emilyz
3. zář 2010

Holky ktory druh plien by ste poradili na zaciatok? Mam pocit, ze je velmi vela druhov. Uvitala by som 2v1, ale ktora znacka je dobra, PopIn? Kolko kusov si poridit na zaciatok?
Daju sa niekde v Prahe aj vidiet, alebo vsetko cez e-shop?
Dik za rady.

reruna
3. zář 2010

@veselazu dík, Blueberry jsem nakoupila tady http://www.latkove-pleny.cz/ občas mívají super akce, te´d tam mají spoustu nových krásných vzorů...

katka82
3. zář 2010

Holky kdybyste měl někdo zájem 😉 šiju plínky na zakázku: https://www.modrykonik.cz/katalog/firma/katka82/ 🙂

veveruska0504
3. zář 2010

Ahojte, máte někdo zkušenosti s těmito Ekobalónky http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-23094...
Je to možné, nebo blbost????

Díky

sussanah
3. zář 2010

@veselazu ja z techle stranek objednala, vse bez problemu, ale mela jsem kamosku v USA, takze ja byla bez postovneho.Ale kdyz si zadas objednavku, tak potom tam zadavas i zem a rovnou ti to vypocita postovne. Takze proste udelej kosik a vyzkousej, platba je az potom 😉
@emilyz Moje kamaradka pouziva jen pop-in od narozeni, jeji holcicka ma 10m a pres 10kg, je spokojena, pliny porad drzi, jen jsou trochu oprane ty vrsky. Jedina nevyhoda je, ze tim ze je to bambus tak po tech 10m docela pekelne po pouziti smrdi 😖 Byla u me asi na 3 dny a skladovaly jsme pliny spolu v kyblu a neverila jsem vlastnimu nosu. Kybl jsem potom jeste nekolikrat musela drhnout. Pry to ale tak bmb dela. Jinak se mi taky docela libi, vydrzi i davky naseho ucuranka 🙂

sussanah
3. zář 2010

@veselazu jo a na best bottom jsem se taky koukala, fakt vypadaji dobre 😉 Jenom obecne bacha na micro-tery inserts, vkladacky z mikrovlakna, sice dobre nasajou, ale staci aby si mimco sedlo/lehlo a okamzite je vsechno zase venku 😒 Mam dve, co byly jako origos v kapsovkach a vubec nepouzivam.

veselazu
4. zář 2010

@sussanah jo dííky, zkoušela jsem to , hodí to za jednu plínu poštovné 11 doláčů a za 2 kol. 14ti... no to se moc nevyplatí, až od více kousků.