Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

izabelkak
4. zář 2010

@sussanah chcela som sa Ťa opýtať tá fuzzi bunz Ti ešte preteká? ja som kúpila tú kvetinkovú, vel. M, malá má niečo okolo 8,2 kg, no a tiež mi furt preteká, naposledy som do nej narvala obe vkladačky z BG kapsy ktorá mi veru nikdy nepretiekla aj keĎ sú obe vkladky mikrovlákno, no a aj fuzzi bunz to vyzdržala s tými vkladkami no okraje plienky boli tak či tak vlhké a mierne aj nohavice 😖 celkom ma to štve to som si mohla za tie prachy radšej zobrať BG kapsu... tie sú úplne super zachránili naše nočné látkovanie.....
BBH magic tiež u nás neobstoja na noc, tie krídelka neustoja nápor keď malá ciká na boku... nepriliehajú tak ako BG kapsy

blka
4. zář 2010

Holky, chci se zeptat, na vlňákách se mi objevily takové šedé mapky. Je to od lanolínu? Prve jsem to přičítala kakání, že se špatně opralo, protože to bylo v těch místech. Ale teď se mi to udělalo i na křidýlkách a ještě kdesi, kde kakání rozhodně nebylo. Co s tím? Já to tam nechci ☹

markusko
4. zář 2010

Holky prosím o radu...
jak jsme byly v té nemocnici delší dobu, po návratu jsme postrádali pár plínek 😅 , a dneska jsme je našli, v kýblu, kde normálně mívám sliz na praní, takže manžela nenapadlo se tam podívat, když jsme byly pryč (a mě po návratu taky ne... 🙄 ). Samozřejmě plínky komplet prolezlé plísní ☹ Byly tam dvě popolinky a dvě zánovní anavy 😢
Co s tím - asi vyhodit, že??? 😔 😖

silente
4. zář 2010

@markusko - já bych je zkusila vyprat, aspoň 2x na 60. Pak je třeba na den naložit do octa a pak zase vyprat.

veselazu
4. zář 2010

@ivuska.h prosímtě Ivi v čem pereš ty tvoje plenečky? My máme tvrdou vodu, tak se bojím, aby mi nezhrubly. děkuji

helulela
4. zář 2010

@markusko já myslím, že budou na vyhození, ale pokusně bych zkusila vyprat na 90 st., co to s nima udělá

ladida.l
4. zář 2010

@markusko klidně je vypar i na 90-95, oboje to vydrží, já vyvářím čas od času všechno...

silente
4. zář 2010

@ladida.l - na 90 bych se kalhotovky bála .... aby nebyly pidi mini 😅

ladida.l
4. zář 2010

popoliny se muzou na devadesta prat normalne a anavy to taky prezijou...

silente
4. zář 2010

@ladida.l - vidíš, to jsem nevěděla 🙂

markusko
4. zář 2010

@silente @helulela @ladida.l
Holky díky za odpovědi.
Plínky čas od času na devadesát přeperu, zatím se jim nic nestalo, i když anavy se možná krapet zmenšily (ale opravdu minimálně). Mám strach ty plesnivé plíny prát s ostatníma, aby ta plíseň nezaneřádila i ostatní... asi to vypadá na vyhození, protože to není jen trochu plesnivé, ale fakt fest 🙄

ladida.l
4. zář 2010

tak je vyper samotný nejdřív, nedřív bych dala jen mácháná a pak ty 4 plíny vyprala na těch 90...

silente
4. zář 2010

@markusko - souhlas s ladida.l, určitě to zkus 😉

sussanah
4. zář 2010

@izabelkak jsme na tom porad stejne. Ja kdyz ji nacpu bmb prefoldem Anavy, tak stejne jsou boku mokre, uplne jak pises ty. Uz jsem si psala s pani z latkovek a ta se mi snazila rict, ze je to urcite tim, ze je velka velikost, ale teda nevim, mame sice L, ale sedi mu dobre. Taky jsem z toho hoooodne zklamana. Asi budu reklamovat, ale vidim to spatne, pani na latkovkvach tomu moc sanci nedavala 😒 Kazdopadne jsem rada, ze nejsem jedina 😅

ivuska.h
4. zář 2010

@markusko Vyprala bych to na 90 s přídavkem Sanytolu (desinfekce), to by snad mělo stačit. Případně ještě prohnat sušičkou. Té teploty se nemusíš bát, s gumkama by to nic udělat nemělo, max. se trošku opere potisk, ale taky by neměl. Srazit by se to určitě nemělo.

@veselazu V Ulrichu, teď jsem párkrát zkusila tekutý Ariel, jestli zmizí některé fleky. Efekt nulový, pere to stejně jako Ulrich, takže až dopotřebuju flašku, další nekoupím.

@sussanah Já jsem teď šila kapsovku vevnitř z flísem, takový experiment. Došla jsem k poznání, že dost záleží, jak široká je ta vycpávka. Když jsem to nacpala moc širokou vkládačkou (od gumky ke gumce), proteklo to, když užší (cca 1 cm po každé straně místa), neproteklo. Ten flís prostě nesmí mezi nohama dítěte udělat jakoby kopeček, přecejen nesaje tak rychle. No, nicméně plínky s flísem šít nebudu, vadí mi, jak pomalu to nasává. Zato mám teď vynikající zkušenost s jedním sportovním materiálem, takže budu používat ten (budu mít na testování pár kusů, včas dám vědět).

ivuska.h
4. zář 2010

@sussanah jo a ještě jedna věc -- mě protéká kapsovka Swaddlebees, tam to je teda nezávislé na šířce vkládačky, teče to v míste prošití kolem jedné nohy.

betelgeuzz
4. zář 2010

Mně dneska protekla SWB AIO ☹ Moc je nepoužívám, ale byla jsem pryč a nechal jsem je m, aby do nich přebalil. Byla v ní asi 2 - 3 h.

nika
4. zář 2010

tak nám protíká taky snad vše, děs, ve čtvrtek jsem byla na návštěvě, mimo domov 3 hodiny, měli jsem SWB Econapi a Blueberry Bamboo, no nic i tak jsem přebalila po hodině, to bylo celkem v pohodě a druhá po příjezdu dom durch (cca necelé 2 hodiny) 😠 , taky mi to protíká okolo jedné nožky. kde jsou doby kdy nám stačily IB i na 3 hodiny 🙂

ameliejulliette
4. zář 2010

Ahojte, prosím vás o radu - pořídila jsem si CuddleBamboo Igulee a píšou jednovelikostní, ale jsem na rozpacích, mají jen 1 řadu patentek - jak se to dá inteligentně zmenšit na malé mimi? 😅
Děkuju.

ladida.l
4. zář 2010

když ohneš okraj u bříška, tak tam je pár patentek? Já mám jen Cuddle AIO a ty to tak mají...

ivuska.h
4. zář 2010

@ameliejulliette Jak páše ladida, ohneš předek směrem ven a tam jsou 4 patentky.

joohana
4. zář 2010

Holky, teda já budu muset pořídit víc prefoldů, když chci aby byla malá na procházce 2-3h spolehlivě neproteklá, nic než BH prefold do BBH to nevyřeší. Jinak teda Alany taky ne, ona ta naše pusina vyžbrundá třeba celou 0,25l flašku na posezení a pak holt to zase jde všechno ven. Alany mi protečou taky, to množství prostě nepobere nic.
Normálně mi to nevadí a klidně přebalím po hodině, ale když je třeba nějaký přejezd a nemůžu dýl přebalit, chce to něco spolehlivého 😠

ameliejulliette
4. zář 2010

@ladida.l
@ivuska.h
Děkuju 🙂

kvakulka
4. zář 2010

@joohana Zkus kdyžtak prefoldy z bambusového froté od Ivušky, tedy až je bude mít v e-shopu- podle mě sají o poznání víc než BH - je to takový žínkový savec- už ho mám dostatečně opraný (asi po 8 praních) a mám skoro pocit, že by stačil na půl noci jako normální orig. nacpaná patentková Anavy. Naše dítě taky strašně moc pije a náležitě vylučuje, takže vycpávací strategie taky vymýšlím 😉

kvakulka
4. zář 2010

@joohana Jo a navíc se mi zdá, že právě bamb. froté je dostatečně rychlý savec- BH saje pomaleji, což pak podle mě je důvod protékání- že se vlhkost postupně nevsaje do celého povrchu plíny.

A ještě postřeh- od té doby, co bambusky neperu ve slizu, tak vážně líp sají (používala jsem nejdřív Frosch, pak na zdejší radu přešla na tekutý Excel a tekutý Batole (to zní komicky 😅 ))

ivuska.h
4. zář 2010

@kvakulka Jojo, s tou rychlostí sání máš určitě pravdu, flís tak rychle nesaje a navíc se mokro nedistrubuuje po vkládačce tak ochotně, takže může být na jednom konci nacucaná a na druhém suchá, to se ti s froté nestane.

ivuska.h
4. zář 2010

@kvakulka A k praní -- ono to mýdlo holt dělá ty sraženiny, vklákno se tím obalí a je po savosti... Ten Frosch asi obsahuje kys. citronovou, že?

kvakulka
4. zář 2010

@ivuska.h Existuje Frosch Aloe a Citrus- verze Aloe podle mě kys. citr. neobsahuje, tedy podle toho, co jsem se dočetla na něm. stránkách výrobce http://detvo.werner-mertz.de/productview.php?la...

ivuska.h
4. zář 2010

@kvakulka Aha, díky... On totiž vyšel hodně dobře v jednom testu, ale teď nevím, která ta verze to byla.

veselazu
4. zář 2010

@ivuska.h aha, v tom jsem taky prala, teď peru dlouhodobě v Qalt Excelu a plínky krásně vypere, jen mi přijde, že jsou takové drsnější. Můžu tam zkusit dát třeba ocet do máchání? Nebo je něco na změkčení aby to nepoškodilo bambus. vlákno?