Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elaine
7. zář 2010

@mehlo Já si teprve připravuji výbavu, nemám praktické zkušenosti, ale všimla jsem si toho tady:
http://www.plinky.cz/index.php?action=sortiment...
Píšou, že "vylepšený materiál bird´s eye, velmi příjemný na dotek", jsou jen o trochu dražší. Ale v jiných eshopech jsem na to zatím nenarazila.

veselazu
7. zář 2010

tak já přes ebay taky nakupovala svatební šaty - teda nechala si šít přímo na zakázku, no vyšly mě na 3000,- a pak jsem je zase prodala do salonu. Byli šikovní klucí čínský, pěkně je ušily. Mně bylo líto dát za půjčení šatů 8000,- noo. Jo a ohledně těch plínek, jak jste se bavili výše, taky jsem před časem neodolala a zkusila si za asi 100,- objednat -
http://cgi.ebay.com/1-BABY-Re-Usable-CLOTH-DIAP...
myslím že tuhle a ještě takovou modrou s hvězdičkama, tak uvidíme, ale moc si od toho zase neslibuju 🙂 Navíc nevím, ale určitě to nemá žádné certifikáty a tak... no podám hlášení

ali13ali
7. zář 2010

@mehlo Kamarádka nelátkuje ale tvojí plenku dostala prý od sestřenice, tak jsem si jí u ní vyzuzala 🙂 by bylo škoda aby jí ležela jen ve skříni, když ona to nedocení. 🙂 Už se těším až jí vyzkouším. 😀

erinka83
7. zář 2010

@ivuska.h No s novoskladem je to těžký 🙂 Já se ho líp naučila utáhnout, až když malá přestala kadit vaječinu 😀 Takže ze začátku jsem dávala jen PUL, postupně jsem se osmělila vlňáky na noc, doteď moje nej- noční kombinace je zavazovačka+prefold BI+vlňáky, to vaječinu chytla ta zavazovačka....ale hlavně v noci pak už moc nekadila a taky jsme většinu chytali do nočníka, tak jsem dávala vlnu i přes den občas... No ale máš pravdu, kalhotovka drží kolem nožek líp než novosklad, takže by to měla chytnout, jenže mě je líto dávat na vaječinu takový pěkný kalhotovky 😅

peko
7. zář 2010

Tak pomalu začínáme taky látkovat 🙂, s vázáním novoskladu zatím taky bojuju, kolem nožiček se mi to zdá strašně volné, no svrchňáčky to naštěstí jistí.
CHtěla jsem se zeptat, fakt flísáčky nepropustí vlhko? Zatím jsem je nezkoušela, nějak jim podvědomě nevěřím.

mehlo
7. zář 2010

@elaine aha tak děkuju zase jsem o něco chytřejší. Ten starý typ docela tvrdne- samozřejmě záleží na tvrdosti vody. Co znamená ten materiál toho novějšího typu nevím, ale každopádně já už bych do nich asi nešla. Nejsou totiž pružné. Já ze začátku skládala kalhotkový sklad za pomocí snapky jenže protože nejsou pružné, tak nám to vydrželo jen asi 3 týdny a už to nešlo poskládat. Ted bych radši ušila prefoldy- to je to samý, akorát že to pruží a tím pádem se to krásně poskládá přesně podle tělíčka dítěte.

terezita
7. zář 2010

@peko ja to mam jak ty, taky jsem jim nejak neduverovala a proto do nich ani nesla.. 😅
a u novoskladu jsem ty bocni cipy vzdycky jakoby jeste jednou ohla a tim se to pak dalo utahnout pevneji.. ono to pujde cim dal tim lip! 😉

mehlo
7. zář 2010

@veselazu no to je taky krása. To je AIO?

mehlo
7. zář 2010

@ali13ali a která to je? se zelenýma kytičkama a motýlkama?

mehlo
7. zář 2010

@peko jé ty jsou nádherný! thirsties duowrap?

peko
7. zář 2010

@terezita - no já koupila dvoje a teď nevím, jestli je používat 😖 , taky by mě lákaly spíš ty Ivuščiny 😀
ty boční cípy jsem právě zkusila zahnout a fakt to jde líp 🙂 , tak snad nám to půjde i dál

peko
7. zář 2010

@mehlo - jj, přesně ty a jsou super 😉

permonik7
7. zář 2010

@peko neboj se toho, budeš příjemně překvapení. My zezačátku dávali na noc vlňáčky ( Disana) na střídačku s flísáčkama ( Swaddlebees). Ani jednou nám neprotekly😉 A ten novosklad se fakt naučíš, nejdřív jsme taky bojovali, dneska už ho umotám i potmě 😅

permonik7
7. zář 2010

@mehlo přesně jak píšeš, vv nám dělají stejné starosti...

mehlo
7. zář 2010

@peko ted se pokouším udělat takový podobný, ale jednovelikostní. Bohužel nemám takovej výběr barev. Jo vlastně se něčím liší- u těch Thirsties jsou měsíčky po stranách vid? ty já tam nedělám.

peko
7. zář 2010

@permonik7 - no já mám flísáčky Haipa a myslím TotsBots, tak zkusím sebrat odvahu a vyzkoušet 🙂

mehlo
7. zář 2010

@peko já jsem flísáčky pro Petulu měla dvoje když byl miminko, asi do 5 měsíců a stačily a nikdy mi neprotekly. Ted je používám spíš jako kapsovku a na to ještě dám PULky

ivuska.h
7. zář 2010

@erinka83 Tak kolem té nožky je to takto ještě v mezích tolerance, jak to bylo zamýšleno, takže za mě OK 🙂 Musíš ji holt trochu vykrmit 🙂)

ivuska.h
7. zář 2010

@terezita Taky jsem jim nedůvěřovala, ale vyvedly mě z omylu 🙂 Mám je jako nejlepší držáky na noc.

veselazu
7. zář 2010

@mehlo to jsou podle všeho kapsovky s 1 vkladačkou, tak uvidíme...
jo a ty Thirstiesky mám nové taky - mají u nožiček ty křidýlka, jak píšeš. Je to fajn. Tady je náš milášek v nich.

terezita
7. zář 2010

@ivuska.h u dalsiho je urcite vyzkousim, ale u em. jsem si zkratka netroufla.. 😅 doufam, ze budu taky prijemne prekvapena!

chaarleene
7. zář 2010

holky, v čem perete plenky, když jste někde bez pračky? jedeme na dovču, budu s sebou brát čč a vkládačky, obvykle peru ve slizu, ale nedokážu si představit, že bych to tam v umyvadle šudlala ve slizu 😅

beruskaveruska
7. zář 2010

@veselazu odkuš je máš? ty vypadaj moooc hezky 🙂

já novosklad teda neee 😀 Karlička byla hotová, když jsem jí do něj vázala a já ještě víc 😀 nám oběma vyhovuj ty rychlovky je to jako jednorázovka 😀
občas jí dám kikko a na to svrchní gatě, ale nic moc a hlavně se mi nelíbí ty kikko, že jsou na sucháč nám vyhovujou víc ty druky takže chci prostě od ivušky ty oranžový plínky ny druky 😀

barica
8. zář 2010

@ladida.l koukam, ze tady chvilku clovek neni a hned mu vlnacky vyfoukne jina mamina🙂! toz doufam, ze si je helula poradne uzije! i tak diky za nabidku!

erinka83
8. zář 2010

@ivuska.h Tak dobře, jsem zas poučenější 🙂 Každopádně na noc jsem to zatím neriskla, ale odhodlávám se 🙂
Jo a natahovací mít nebudeš?

Včera nám dost protekla kolem nožek kapsovka BB minki, to se ještě nestalo ☹ A to malá ležela v kočárku, ale byly šíleně nacucaný, musela tam pustit mega dávku....

reruna
8. zář 2010

holky mám dotaz - dají se jako svrchní kalhotky použít i flísové tepláky? jedny mám, tak mě napadlo, že bych pod ně už nedávala pulky - neporoteče to? Ty flísáčky se lanolinují nebo mají nějakou spešl úpravu? Budou ty tepláky fungovat? No asi to stejně vyzkouším ...

veselazu
8. zář 2010

@beruskaveruska jsou ze Slune.eu, jinak my to máme po ruce ve ZL takže tak. Jsou fajn a udrží všechno 😉
já novosklad teda valila první 3 měsíce, bylo mi líto prát kalhotovky od vaječiny. A navíc, jsem měla jen 5ks BL Organics, takže ty byly jen na cesty. Protekly občas, já ty křidýlka u nožiček jakoby ještě jednou zahla dovnitř, jak tu už někdo psal a tak se to dalo víc utěsnit kolem nožiček. I vlňáky jsme dost používali, no ale tak jednou do týdne jsem je holt musela prát.

betelgeuzz
8. zář 2010

@veselazu to už jsi byla v nové prodejně? Jak to tam vypadá? Asi se tam stavím, jak pojedu do Zlína, sice nic nepotřebuju, ale kartu radši nechám doma 🙂

Jsem narazila na stránky paní, co plete vlňáčky, má docela pěkný, i ceny jsou OK http://hajkovic.jex.cz/

erinka83
8. zář 2010

@betelgeuzz Mám od ní dvoje vlňáky, komunikace supr, ale vlňáky na koberci hnedka ošoupaný 😒 Ale držely mi už po jednom lanolinování....

betelgeuzz
8. zář 2010

@erinka83 a když je srovnáš s vlňákama z MMB, co jsem ti dávala odkaz, které jsou lepší?