Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
22. zář 2010

@veselazu jé, tak další úspěšné odnošení mimča i se špiněním, hurá🙂 Já včera byla docela v panice, už jsem viděla nejhorší scénáře, v minulém těhu jsem nešpinila ani kapičku, teď taková sada. Byla jsem docela v pr.... Jéžiš, jak jste mě holky uklidnily, mooooc děkuju 😵 😵 😵

veselazu
22. zář 2010

@kackaj hlavně se šetři, mně upozornil na gyndě ve 32 tt, že se to dole už chystá, že se otvírám, tak mě to vyděsilo. Ale to s tím krvácením nesouviselo. No a zakázal mi veškerý pohyb - cvičení na balóně, plavání... tak jsem se šetřila. Ale jak to udělat s dítětem? To fakt nevím... neumím si to představit. Nakonec jsem rodila až ve 39tt na úplněk a dušičky 😉 a byla to rychlovka. Jo když se někdo otvírá už od 32tt.... jsem zvědavá na další těhotenství, to se asi nechám zašít či co, bojim bojim.

kvakulka
22. zář 2010

@kackaj Nebooj, spíš se mi zdá, že špiní ze začátku těhu kdekdo, nešpinit je skoro výjimka (já tedy nešpinila, já si potíže rezervuju až na konce těhotenství- už mi totiž zase přestávají játra sekat dobrotu, tak snad bude stačit ambulatní léčba a nebudu muset ještě před porodem do špitálu ☹ )

sussanah
22. zář 2010

tyjo, tak si rikam, ze jsem asi taky mela stesti, vubec jsem v tehu nespinila, ale zas od 17-18tt jsem mela tvrdnuti bricha jak blazen a otevirala jsem se taky od 32tt 😅 A taky jak @veselazu porod byl super rychly, ze jsme skoro nestihli dojet

andelka
22. zář 2010

Já jsem špinila taky, ale na začátku, v 9tt, od 18tt mi dost tvrdlo břicho, jedla jsem magnezko, naštěstí to na stav děložní nemělo vliv. Nakonec jsem rodila 3 dny před TP a taky superrychle, otevírala jsem se postupně, ale skoro bezbolestně. Doktor se prognozou trefil, v úterý mi řekl, že to vidí tak na týden, že víc už to nevydrží a malý se narodil v pondělí ráno. 🙂
Na to, jaké bude druhé těhu jsem zvědavá, v tomhle jsem byla doma, chodila cvičit, plavat, do školy, se starším prckem to asi nebude tak snadné.

katka82
22. zář 2010

Kamarádky taky měla placentu nízko 😉 ale postupně jak rostlo mimčo a děloha tak šla nahoru 😉
@andelka jj taky jsem si první těhu docela užívala 😵 😉 u druhého už si to fakt asi nestihneme vychutnat 😀

kackaj
22. zář 2010

@veselazu @kvakulka @andelka @katka82 holky díky, je vidět, že nejsem první a asi ani poslední. Dneska už jsem hlavně psychicky na tom dobře...za prvé jste mě tady z toho dostaly vy a za druhé bylo tak super póčo, že se tomu nedalo odolat a přesto, že mám zátrh vycházek, byli jsme s Ondrem venku skoro 3h. Ale žádná námaha a honění se. Pohoda, pianko, Ondra si lezl kde chtěl a já dělala, že je mi to fuk. Akorát mě to děcko teda točí, že s prominutím sežere všechno, co mu přijde pod ruku. Já myslela, že z toho vyroste, ale on by dal fakt všechno (kamínky, písek, trávu, špačka, klacek, starou žvýkačku...no všechno). Už jsem z něj zoufalá. Samozřejmě doopravdy nic nesní, ale do pusy to rve 😠
Jináč, abych se vrátila k plenkám...strašně mu smrdí moč. Nevím, jestli je to tím, že jsem těhu a přece jen mám trošku citlivější nos (i když na ničem jiném to extra nepozoruju) a nebo jestli je to normiš? Dneska jsem prala plíny a v kýblu jsou asi 3 čerstvé a to je smradu už teď, že to ani nechci vidět za ty 3dny, to padnu, až to půjdu prat🙂 Ale nic na to nějak nefunguje. Zkoušela jsem to i na mokro skladovat, ale to je taky smradlavej humus a nijak to nemá efekt. Asi na to není nějakej fígl co? Nejlepší by to chtělo, aby plíny uschly před tím, než je hodím do kýble, ale to teda na to nikde nemám prostor, kde by to šlo praktikovat.

blka
22. zář 2010

@kackaj Já prve suším plínky na balkoně a pak dávám do síťky a fakt nesmrdí 😉

Holky, co máte starší prcky, jaké plínky dáváte ven? Nebo venku přebalujete? Mně už pomalu přestávají stíhat AIO, co mám. IB provlhnou přes chlupy, CT bokem. BB neprotekla, ale byla šíleně nacucaná. Jen nevím, jestli IB prodat nebo si je nechat, protože jsou takové pidi a krásné 😔

katka82
22. zář 2010

@kackaj Honzínovi te´d taky děsně smrdí moč 😕 😝 den staré pleny a manžovi je na blití 😅
Blani no kalhotovku a 2 vkládačky a na to PULky 😉 a vydrží aji 2-3 hoďky 😉

majdula
22. zář 2010

@kackaj Aano, taky hlasim zvysenou hladinu smradku 🙂 Curani teda zavani uz po jednom dnu silene. Pritom se mu nijak radikalne jidelnicek nezmenil 😲 No a u myti pokakane prcky vylozene omdlivam smrady. Myslela jsem, ze to je tim mym tehotenstvim, ale jak vidim, tak asi deti po roce zasmradaji vic nebo co 😕

A to mi curanky nevadily nikdy, ani po par dnech, a kakose mi dokonce vonely, jee jak ja rada cichala vajecinku 😵 Zato ted... 😝

@blka Az budes prodavat IB, hlasim se 🙂 Mame je moc radi a Radovi neprotekaji. A staci nam M-ka.

katka82
22. zář 2010

@majdula 😀 😀 jé tak teď jsi mě tady fakt rozesmála a s tou vaječninou 😀 😀

kackaj
22. zář 2010

@blka no já právě nemám, kde to nechat vyvěsit, takže asi budu přežívat smrady🙂
Jinak venku nepřebaluju, chodíme většinou tak na 2h, dneska jsme trošku protáhli, ale i tak mě nenapadlo přebalovat. Stačí nám jedna vkladka stay dry od flipu nebo prefold flip. Někdy je to hodně nácuc, ale většinou je mokrej předek a zadek ještě suchej. Nevím, asi nám to naše dítě až tak nečůrá, nebo to fakt dobře poberou tyhle BG.
Jo a bobky nám taky smrdí děsivě. Dneska ráno jenom poprdkával a já myslela, že už je plná plína. Nebyla a tak šel na nočník a to pak byl smrad po celým pokoji😀 No, asi se nám začínají podobat, co?😀 😀 😀

betelgeuzz
22. zář 2010

Tak s tím větším smradem je to u nás stejně. Na ven dávám malé nějakou kalhotovku s PULkama a už za hodinu, když jsem se naklonila ke kočárku, tak jsem to cítila 😒 A jak začíná být venku chladněji, už se mi moc přebalovat nechce, ať se nenachladí 😒 nevím, co budem dělat v zimě.

rybka1
22. zář 2010

Holky, jak to děláte s přebalováním v noci? Kolikrát prcky přebalujete?

veselazu
22. zář 2010

@kackaj jé tak to jsem ráda, že nejsme sami. Davča cokoliv veme do ruky - cpe záhy do pusy. Už mě štve, jak musí všechno oslintávat. Ve cvičení děti tlučou na bubínek paličkama - Davča je cpe obě do pusy, děti hází kostky do kýblu - Davča je musí nejdřív pořádně oslintat a pak se nechá teda přemluvit a někdy ji zahodí. A když nic nemá tak si cucá ruku. No potěž jestli to bude dělat ještě v roce, já myslela, že už to snad musí co nejdřív skončit. 😠 Všichni říkají, že mu lezou zuby, ale ty mu teda lezou už několik měsíců asi 🙄 má teprv 2 dole a už pěkně dlouho.
S tím smradem - já když peru jednou za 4 dny - to je fakt síla - málem jsem minule padla hned vedle pračky - čpavek je hadra! Nepomůže nic. Možná kolík na nos 🙂 . Když splachuju hoviša do záchodu a oplachuju separačku v umyvadle tak se mi dost zvedá kufr, jsem ráda, že nejsem sama komu se zdá ten smrádek čím dál horší. Někdy se divím, jak tak roztomilé dítě může něco tak smradlavého vykadit 😲

@blka nevím jestli je Davča starší - no ale na ven dáváme jediné kalhotovky co máme takže Anavky bambus na snapku či na patent a obě vkladačky - a vydrží krááásně. I 4 hodiny - babička se nějak zapomněla venku 😅 Na to samo PULky -Thirsties,Weehuggers

@betelgeuzz no v zimě asi nebudeš venku 3 hodiny nebo jo? Kdyžtak skákneš na vlakáč do čekárny, nebo do nemocnice nebo do jiného veřejného zařízení aby z toho měli něco i ostatní. To mi připomíná - teĎ nedávno jsme se přebalovali v čekárně na vlakáči - venku bylo chladno. Malý se pokadil zrovna když jsme vysedli z vlaku a šli na slavnosti vína v U. Hradišti. No sice smrádek, ale teploučko 😀 nikdo z okolostojících si nedovolil stěžovat 🙂

veselazu
22. zář 2010

@rybka1 ani jednou, jedem v papíru už od 4 měsíce. Když jsem nekojila, tak ani nepřebaluju a spíme si.... 😅 trochu trapně se mi to říká, když tu některé chudinky obětavé maminky kojí ještě v 11ti měsících ehm ehm erinka.. 😀

helulela
22. zář 2010

@rybka1 dokud v noci kajdil, přebalovala jsem před každým kojením, takže dvakrát... teď už jen kojím, ale i to mě začíná zmáhat 😉 zatím ještě dávám látkovku, ale teď mi dvakrát po sobě provlhly vlňáky, asi jsem se zhoršila v lanolínování

blka
23. zář 2010

Děkuji všem 🙂
@veselazu Anavy mi přijde snad jediná, co to pobere, ale mám jen 2 ☹ . Já taky ještě kojím v noci 😉

slunicko76
23. zář 2010

@rybka1 ja tedy kojim cca 1 za noc, ale prebaluji az rano, tj bud v 6 nebo v 7 hod.a zatim to drzi! tuk tuk 😉

katka82
23. zář 2010

@rybka1 no někdy přebaluju nad ránem po koju aby líp usnul,ale někdy se neprobudí a kojo a tak až ráno 😉
@veselazu no náš malej spal tak nějak do roka celou noc a pak to začalo jít nějak do kopru 😒 zuby a dovolená a tak vůbec a skoro 2 měsíce jsme byli třeba i 2-3 hoďky vzhůtu 😝 teď se to teda tak nějak ustálilo že tak 1-2x zaplače a spí dál a kojím nejdřív tak v půl 4-4 😉 ale tohle jsem neznala ani když byl úplně malinkatej 😕 to spal fakt třeba od 8 do 6 do rána a pak ještě třeba hoďku 😉

mehlo
23. zář 2010

@crawler čau na nás byly moc drahý, ale maminy na mojetehotenstvi si je celkem chválily, ale ty vlastně mluvíš o PULkách a oni měli hlavně AIO.

andelka
23. zář 2010

@rybka1 já nepřebaluju, on většinou už v noci nekadí. Jen tak 1-2x za týden a to když slyším, že po kojení nebo ve spaní kadí a ne jen prdí, tak ho před nebo po příštím kojení přebalím, takže někdy vůbec a někdy jednou v noci. Kojím 2x v noci a pak ráno kolem 6h a někdy ještě spíme a někdy ne. Největší nálož pustí po dopoledním krmení, takže to obzvlášť pečlivě vážu novosklad, Pampersky mi 3x po sobě protekly tak, že jsem ho musela celého převlíkat a koupat, takže jsem se na ně vybodla a dávám je jen na ven a na noc. A na noc už chci zkusit taky látku. Teď jsme byli nemocní, tak jsem to ještě odložila.

veselazu
23. zář 2010

@katka82 no to mi ani neříkej, já doufám,že u nás to už tak zůstane 😖 spí od půl 8 do 6 ráno, pak dám mlíko a ještě se válíme do 7 v postýlce. Pak teprv jdeme přebalovat atak. Ani mi to noční kojení co 3 hodiny nechybí 😀 Jo a s tím buzením, to má taky svoje dny. I klidně 5x za noc začne plakat, ale dudel to zachrání. Asi nějaké živé sny či co.

katka82
23. zář 2010

@veselazu no nerada tě straším,ale počítej že se to ještě hoodněkrát změní 😉 jo jo taky jsem si říkala že nám to krásný spaní zůstane a ono prd velebnosti 😔 ale každej špunt je jinej a třeba vám to tak opravdu zůstane 😉 🙂

zmuzle
23. zář 2010

@veselazu Jo, tak spani se nam zlomilo presne pred tydnem. Polozila jsem do postylky a odesla. Dala jen dudlika a dite spalo. Minuly ctvrtek desne rval, pak najendou rana. Vylezl z postylky. Vecer teda usnul. Druhy den to samy. Takze jsem musela vozit a usina az odpoledne. Vecer strasi tak do 21.30 a usne jen kdyz jsme u neho a drziem ho v postylce. Jen doufam, ze se to zase rychle zmeni a k lepsimu. Nebo me klepne 😝

kackaj
23. zář 2010

@veselazu nám se taky čas od času změní spaní, přikládám to růstu zubů atd. Zatím se to jakž takž vrací zase do normálu, určitě ale nejmíň jednou týdně máme nějaký vzrůšo. Buď to je, že se mu nechce usnout, tak tam řve a nebo usíná v pohodě (položím a jdu pryč) a zato se zas probudí v noci, nechce se nechat už uspat dudlíkem a tak si ho vezmem k sobě do postele a tam dělá blbosti třeba i hodinu a pak usne někde v našich nohách...jako třeba dneska v noci. Občas zkusím před spaním dát čípek od bolesti a to pak prospí celou noc většinou, tak buď náhoda, nebo to fakt má nějakou spojitost s těmi zuby. Když tohle začalo, tak měl zapálené trojky nahoře. Teď tam má dásně světlé, ale po zoubkách ani památka zatím, tak nevím, jestli to leze a otravuje tak dlouho...o trojkách se říká, že jsou nejhorší.

katka82
23. zář 2010

@kackaj jj přesně Honzína taky trápili zuby 😝 po těch 2 měsících jsem objevila prořízlou 4 nahoře a teď jsem koukala že se prořezává i na druhé straně 😉 jó zuby=pohroma huby 😝 😉

veselazu
23. zář 2010

ne ne ne ne ne! u nás to tak určitě nebude! 😝 Davča bude spávat celou noc až do 7 rána a basta! My budeme určitě nějaká světlá vyjímka. Ták.

crawler
23. zář 2010

holky tak jsme mě totálně zblbly😀 takže Thirsties duowrap jsou blbý? hodně velký? a pak tu někdo zmiňoval že weehuggers jsou zase malý... 😖

Tak si to shrňme: my máme 4,5měsíce a 8kg - který mám koupit, když chci one size? 😅 a používat je chci na vv.
Mě se líbily i tots bots flexi wrap nebo tak nějak, ale na jedněch stránkách zmiňují, že se na vv neosvědčily 😒

fakt jsem z toho magor - nevím tedy, kdy začnem látkovat, protože se fakt nedokážu rozhodnout, který PULky objednat 😕

veselazu
23. zář 2010

@crawler my máme oboje - ty Weehuggersky jsou supr, trochu mi vadí, že navlhají ty bavlněné záhyby pod které můžeš plínku vevnitř zastrčit, skoro po každém použití je dávám uschnout a pak teprv použiju znova, velikost asi tak akorát, ale my jsme měli první ty Thirsiesky a proti nim jsou Weehuggersky malé. Každopádně u nás s Davčovými rozměry - 9,5 kg vedou ty Thirstiesky. Mohly by být trochu menší klidně, jsou zbytečně předymenzované, ale nám to zase až tak neva. Jsou tenké a nikdy nic nepustily a nemá na nich co navlhat. Prostě betelné PULky 😉