Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katka82
23. zář 2010

@slunicko76 né to určo né 😉 teď to máš aspoň posychrovaný 😉 😀
Blani jj jdi do toho je to fakt lehounký 😉 a když se nepovednou na poprvé tak vypářeš a jedeš nanovo 🙂 taky jsem párala 😉 😀 😀

slunicko76
23. zář 2010

@blka to jen nahodis ocka na kraji pleteniny a pak pletes! nic to neni

katka82
23. zář 2010
slunicko76
23. zář 2010

to ja pletla takovy jako kalhotky!podle tohoto navodu,ale trosku jsem si to prizpusobila!🙂
http://www.strihplinky.xf.cz/Alciny_vlnacky.html

katka82
23. zář 2010

@slunicko76 jo tak po těch jsem taky pokukovala 😉 ještě musím někde vyštrachat kruhovou jehlici 😅 😀
já dělala tyhle: http://www.zlaticko.cz/index.php?page=uzitecne_... 🙂

blka
23. zář 2010

Kači, díky. Ty jsou fajn na den, já je chci na noc.

@slunicko76 Ty jsou krásné 🙂 . Ale teda, ještě pletení na kruhových jehlicích 😕 . Jakou délku si mám koupit? Mají 40, 60 a 80cm. Mají mít stejnou velikost jako rovné jehlice, že? Koupím 5, jsou OK?

slunicko76
23. zář 2010

@katka82 ja to delala na 4 jehlicich a ten vrsek jsem si upravila tak, ze jsem prvni upletla ten lem vzadu a nakonec vepredu a sesila!🙂 nohavicky taky na ctyrech!🙂
@blka ja bych ted asi pouzila spis 4,5,ja totiz pletu volneji

kackaj
23. zář 2010

@blka no my na ven máme buď tu vv, nebo tu stay dry od BG flip. Chodíme max. na 2h, tak to nám vydrží bohatě a i když teď Ondra pije čím dál víc, tak problémy s kapacitou plenek nějak nemáme. Případně bych mohla dovycpávat BI nudličkou nebo něčím, ale zatím to nedělám. Doma taky přebaluju různě, někdy po 1h, někdy po 2h a jindy třeba až po3h. Ale my teda chodíme i na nočník a někdy se stane, že mezi jedním nočníkem a druhým nočníkem máme úplně suchou plínku, nebo po spaní taky. Ale že by si říkal o nočník, nebo že by se těšil, to se mi nezdá...v poslední době spíš brečí, když ho tam dávám, tak jsem si řekla, že ho musím za to teď začít intenzivně chválit, aby ho to začlo bavit, páč až bude moct utéct, tak už ho k tomu asi jen tak nepřemluvím🙂

@veselazu jo, já myslím, že kamoška měla 3ks kalhotek od každý velikosti a že to akorát tak stačila točit. Navíc, jestli se mi podaří snapkovat na ten kalhotkovej bal, tak by to třeba mohlo občas vaječinku úspěšně zadržet...no uvidíme.

@katka82 já jsem novosklad vázala snad jednou a nešlo mi to, tak už jsem to víckrát ani nezkusila. Já měla kalhotovky od začátku a byla jsem max. spokojená, ale teď jsem spokojená taky a kalhotovky už nemám, takže s novoškem to bude buď boj a nebo to třeba půjde lehce i s vv...sama jsem napnutá jak trenky, jestli ze mě nebude nějakej levák a nebudem mít furt vaječný oblečko😀

slunicko76
23. zář 2010

@katka82 ty jsou bomba, ty nohavicky uplne se na ne klepu! aspon zkusim barveni vlny! pry to jde v potravinarske barve§ nezkousela jsi to?

slunicko76
23. zář 2010

@kackaj ja jsem za novosklad vdecna, zatim do tedka prevazne nosklad plus plinky narovno abezchybne!🙂

katka82
23. zář 2010

@blka no pokud je chceš na noc tak to budeš muset udělat nohavičkový 😉
@slunicko76 jj nohavičky jsem taky dělal na 4 no respektivě na 3 😅 😀
@kackaj mě právě ty vv navyhovovali že neměl nic kolem nožiček(teda samo že svrchňáky jo 😉 🙂 ) takže nám novosklad vyhovoval a pak i ty kalhotovky 😉 tak uvidíš jak se bude s prďolkou dařit 😉

slunicko76
23. zář 2010

devcata, dobrou, jdu spat a urcite se mi bude zdat o plinkach! 😀 😀 😀 ha, pak si to napisu do denicku a jsem zvedava, co z toho udela moje skupina v psychoterapeutickem vycviku! 😀 😀 😀

katka82
23. zář 2010

@slunicko76 jj já je barvila v potravinářských barvách 😉 tady je výsledek:
ty melírovaný jsou naše a proužkový pro kamarádku 🙂

blka
23. zář 2010

Holky, dík 🙂 . Budete mě mít na svědomí 😀 . Zítra objednám 😉

@kackaj My jsme venku cca 3 hodiny a plína je vždycky totálně durch. Takže s vv bych moc neuspěla. Ta by nám 3 hodiny nevydržela. Právě teď taky přemýšlím, jak to vyřešit ty venkovní procházky. I když, pomalu začne být škaredě, tak to asi tak dlouho venku bývat nebudeme 😅 . Ale aby to nebyl balík a pojalo to.

blka
23. zář 2010

@katka82 Kači, krásný 😎 . Chtěla jsem taky barvit, ale to si nechám na příště. napoprvé budu ráda za upletení 😀

katka82
23. zář 2010

Blani 😀 😀 ty proužkový jsou pro Evulku 😉 🙂

izabelkak
23. zář 2010

@blka mne osobne sa veľmi páčia flipky od BG so stay dry vkladačkou, sú veľmi štíhle a zároveň dosť savé, a ak by Ti ich malý aj po tých 3 hod. precikal stačí dať pod tú vkladku nejakú štíhlu vkladačku, navyše by si tým pádom mala jednoveĺkostné PUL-ky, mne sa veĺmi na plienky na rovno páčia...

@kackaj Tebe čo začalo vadiť na tých jednoveľkostných PUL?

je teda fakt že ja doma PUL vačšinou nedávam, tie flipky mám hlavne ako AIO s tými stay dry vkladkami na von, ale keď sme niekde mimo domova tak sú na plienky na rovno super, alebo mám aj tie jednorázové vkladky tie síce nie sú ako klasická jednorázovka ale núdcovo na dovči sme ich na dovolenke používali keď som vedela že nebudem mocť dlhšie prebaliť dala som klasickú jednorázovku....

slunicko76
24. zář 2010

@katka82 krasny!
jak se dela ten melir?to si proste tu barvu dala jen nekam?

betelgeuzz
24. zář 2010

Tak jsem byla včera večer pryč a ukládal m. Nachystala jsem mu BE s prefoldem, vlňáky a pyžamo, když jsem přišla domů, malá spala, uklízela jsem a najednou jsem našla u přebalováku vlňáky. 😀 Prý však plenku a kalhotky jsem jí dal 😀 Tak jsem přemýšlela, jestli ji vzbudit, nebo nechat tak, nakonec jsem ji nebudila, že při nejhorším vyperu spacák a prostěradlo. malá se vzbudila o půl 6, normálně i pyžamo bylo suchý. Navlíkla jsem jí vlňáky a nakojila. To jsem ani nečekala.

slunicko76
24. zář 2010

@betelgeuzz tak to ziram!
A jinak, to jsou normalni chlapi 😉 muj Vlada by to asi proved uplne stejne!🙂

kackaj
24. zář 2010

@izabelkak ahoj, no nám to nesedí dobře jakože buď dotáhnu bříško dobře a pak škrtí nožičky, nebo nechám volnější nožičky, ale u bříška to už odstává. Když to zvětším, tak to zas ještě moc visí ta plína. Tak potřebujem aktuální velikost asi.

@betelgeuzz tak plínka dobrý, ale manža je teda eso...jako asi i můj. Ten zas svýho času byl schopnej dát plínku, přes to zapnout bodýčko a pak dát vlňáky nebo PULky😀 Teď mi na to kašle a když přebaluje on, tak dá hnusku, ale to je jednou dvakrát za týden.

zlatouch
24. zář 2010

@kackaj Ahoj, k BM kalhotkám - já je mám (5-7kg) a prvních pár měsíců super, vv fakt drželi bezvadně. ale pak se mi ta horní část se sucháčema začala točit a fakt to dřelo bříško 😒 Ségra je teď podědila, ale už jsou skoro nepoužitelné, celé se zkroutilo 😒 Tak nevím, buď upravili střih a je to fakt lepší nebo maminky píšou hodnocení po pár týdnech pužívání, to se mi taky zdály bezva 😒 Udělala jsem ti v tom zmatek, co? 😉

kackaj
24. zář 2010

@zlatouch nooo, sice jsi mě nepotěšila, ale už jsou objednané, tak už s tím nic nenadělám. Objednala jsem ale z druhé ruky 2ks za cenu ani ne jedněch nových, takže asi mě ta investice až tak mrzet nebude. Kdybych měla kupovat nové, tak bych byla asi naštvaná, kdyby neměly bít dobré. Ale kamoška je používá od narození doteď všechny velikosti a nijak si na ně nestěžuje, tak uvidíme prostě no🙂 Ale díky za upozornění, budu to sledovat 😉

zlatouch
24. zář 2010

@kackaj jeje, já myslela, že je jdeš zatím jen okouknout, jinak bych snad ani neryla 😉 Ono je to třeba tím, že já je používala fakt extrémně dlouho - skoro od narození (i když L.ani neměla 3kg, mám radši větší) tak do 10m asi (v roce měla 7,7kg), to máš jak po třech dětech 😉 Tak ať ti drží dobře 😉

kackaj
24. zář 2010

@zlatouch pohodaaa, však to bude o.k.:-)

katka82
24. zář 2010

@slunicko76 udělal jsem z klubka přadeno a půlku obarvila na žluto a druhou na modro 😉 jen teda se mi ta žlutá nějako roztáhla všade a je vznikla zeleno-žlutá 😀

blka
24. zář 2010

@izabelkak Děkuji, Flipky jsou dost chválené 🙂

maly_prcek
24. zář 2010

Thirsties X Weehugers - pokud je ti jedno, jak to vypadá vizuelně, tak bych šla do Thirstiesek, ale jednovelikostních... WHG jsou ale zasé kráné na dívání, za to jim i leccos odpustím... Duowrapky mně teda nepřesvědčily, možná ta vel. 1, když se dítka nehýbou, ale ta 2 určo ne. Ony ty děti pak už tolik nerostou, ity jednovelikostní vydrží od těch 8-9kg dlouho...

Na ven - buď dávám Anavy (mně to teda vyhovuje - čč na doma, kalhotkovka na ven) nebo BG kapsovka, jde docpat čímkoliv, je to spolehlivka, asi největší, co jsem měla. Bude i na chodící batole, páč do té kapsy strčíš cokoliv velmi rychle i za stoje.
A dovnitř by se mi ideálně líbil Ivuščin prefold, popř. dovycpaný.S obyč vv se to absolutně nedá srovnávat.

slunicko76
24. zář 2010

@katka82 tak to taky zkusim, ruzovo prirodni melir! Dneska prosly vnacky zatezkavaci zkouskou.Rano doschly, tak jsem je Esterce natahla, v pase trosku vetsi,ale drzi to na ni! ty dalsi udelam trosku jinak.Ale jinak docela sednou. vydrzely 3/4hodiny v satku a pak cca 2 hodiny kdyz lezela ahrala si! ted je ma zase,tak uvidim,jak to dopadne, protoze spinka!🙂

maly_prcek
24. zář 2010

@kackaj Na příštím UZ co je kolem toho 20tt už bylo vše OK... Prej ta placenta většině vyroste a pak už to nezlobí.

Taky jsem se otvírala od já nevím kolikátého týdne (ale dvojkou to začínalo určitě, CS horší dycky o 1-2 body než má být) a pak porod vyvolávali, poslední týdny jsem měla nařízené chodit, sexovat, pila maliník po litrech, aby se rozjel porod a stejně ani ťuk 🙂 A kamoška taky, první i druhý porod, od 28tt ve špitále a stejně přenášela... Prostě vyšší moc 😉