Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
27. zář 2010

@sussanah děkuju 🙂 no my jsme koukali. On totiž vždycky něco udělá z ničeho nic - dlouho ležel ležel a najednou se otočil na bok, pak zas dlouho nic. A teď najednou zas šup a byl na zádech - mám pocit, že jak něco jednou umí, tak se mu to pak nechce často opakovat, že počase jen přejde na vyšší level 😀
Dneska jsme měli první celou noc v látce a dobrý. Nepřebalovala jsem, tak to měl ráno durch, ale neproteklo nic 🙂 Takže ruším papírovky na noc 🙂

blka
27. zář 2010

@andelka Super, že jsi spokojená s látkou na noc 😉 . Já dávám BBH bambus a taky spokojenost 🙂 . Dnes mi teda protekla vrchem, ale to byla moje chyba, protože mi čouhala z vlňáků 😅

andelka
27. zář 2010

@blka já jsem dala jen čč bambus na novosklad a do toho bambus prefold. Nevlezly mi na to svrchňáčky pulky, tak jsem na to dala vršek z Bum Genius 😅 Dneska mu zkusím dát originál kapsovku Tots Bots s nějakou ještě vkládačkou.

slunicko76
27. zář 2010

tak noc v nasich vlnakach byla siper. od 18 do 2 a bylo sucho!!!!!!pak jsem to teda uz nevydrzela a radeji prebalila, protoze jsem mela pocit, ze Esterka kakAla! 🙂 ALe prekvapilo mne to, jDU PLEST DALSI! 😀

joohana
27. zář 2010

@andelka No já myslela vázat vv na kalhotkový sklad, alespoň ze začátku. Až už se do toho dítě nevejde a nekakaá v jednom kuse, přejdu na vv narovno...

markusko
27. zář 2010

Ahoj holky, dotaz...
začínají mi nevysvětlitelně provlhávat všechny naše vlňáky (bundles, longies, storchy), asi jsem minule udělala špatně lanolinovou kůru. Dělala jsem ji z lanolinu z lékárny, ale nešlo mi to rozmíchat, je normální, že v tom zůstávají ta mastná oka??? Přijde mi, že ty se pak uchytí jen někde na té vlně a né rovnoměrně?? 😕 Navíc jsem lanolinovala tři v jednom nálevu a ještě ke všemu mokré, tak to asi nějak špatně chytlo či co. Takže jsem je teď vyprala a chci je lanolinovat suché, tak 2-3x po sobě, takže jsou minimálně na týden-dva nepoužitelné. A jelikož mám jen jedny záložní pul-ky, tak musíme převážně papírovat 😝
Tak nevím, máte nějaké vychytávky na tu domácí kůru? 😕

Ještě jedna historka z nemocnice, což jsem absolutně nechápala. S náma na pokoji bylo 18-ti měsíční dítě, které si umělo říct na záchod, ale na každý signál a-a matka reagovala slovy no vždyť čůrej/kakej, vždyť máš plínečku 😖 Nechápu... 🙄 Naše malá tam běžně chodila na nočník (po ránu je zvyklá), přes den tedy ne, ale když sestra potřebovala moč, nemusela nám ani jednou nalepovat ten pytlík, protože to malá zvládla sama na signál do nočníku 😵

@ivuska.h Ivuško, zase budu otravná - ale budou v dohledné době na e-shopu jednovelikostní kalhotovky? Nutně je potřebuju 😅 😅

andelka
27. zář 2010

@joohana no jedině ty větší vv, ale nevim, kalhotkový se z nepružného dělá blbě. Koupila jsem teď větší vv tak zkusím, jestli to ještě na něj půjde. Na vv narovno bych ještě přejít nemohla.

betelgeuzz
27. zář 2010

@markusko Nemáš ten lanolin starý? Já jsem nedávno dopotřebovala lanolin, co jsem měla doma rok a přišlo mi, že to taky nebylo dobře nalanolinovaný. Teď jsem dělala z novýho a při lanolinování jsem viděla rozdíl, že ta voda je daleko mléčnější. Jestli drží líp ale nevím, zatím neměly vyloženě zatěžkávací zkoušku. A oboje to byl adeps lanea z lékárny. a tu maminu teda nechápu. Vždyť to je akorát období, kdy se začínají učit na nočník i nelátkové a plenkové děti, tak by mohla být ráda, že se dítě snaží. 😖

markusko
27. zář 2010

@betelgeuzz No, koukám, že už je prošlý 😅 Ale ne zase tak moc, expirace 7/2010. Tak já koupím nový, díky za radu 😉

ivuska.h
27. zář 2010

@markusko Budou, dnes večer.

K lanolinu -- mě se kůra povede tak v 50 % procentech případů, proč, to netuším, takže radu nemám 🙄

ivuska.h
27. zář 2010

@betelgeuzz Hm, to by mohlo být vysvětlení... Nejsem schopna to dostat do toho stavu "mléčná voda". Mám tu pixlu lanolínu už nějakou dobu, ale na pohled nevypadá jinak, než když byl čerstvý...

helulela
27. zář 2010

Když probíráte lanolínování - co dělám blbě já? ☹ Vlňáčky používám krátce, mám tekutý Ulrich, když ho rozmíchám, tak voda mléčná teda není nikdy 😕 Poprvé jsem ale měla nalanolínováno úplně bezvadně a to jsem je tam dávala mokré. Podruhé blbý, potřetí jsem je tam dala usušené, o trochu lepší, ale stejně nic moc.
I z toho Ulrichu má být mléčný roztok? Nemám ho, ani když udělám poměr podle návodu, ani když dám lanolínu víc. Už mě to štve, teď zas suším a dneska se na ně chystám, takže začínám mít zas trochu obavy..

betelgeuzz
27. zář 2010

Já teda nevím, jestli je opravdu rozdíl mezi novým a starým lanolinem. Na první pohled nebyl, akorát v tom roztoku to bylo jiné.

@helulela bohužel neporadím, Ulricha neznám.

markusko
27. zář 2010

@ivuska.h Tak to je super, fakt už je nutně potřebuju, jako náhradu za ty vyhozené plesnivé 😅 🙄

@helulela Já jsem měla jednou koupený hotový lanolin, ale byla to značka DIsana a ten mléčný byl, lanolinoval skvěle i mokré vlňáky. Ale ta cena... 😔 S lanolinováním s lanolinem z lékárny jsem byla doteď spokojená, ale teď mi začaly protékat všechny najednou, takže se asi nějaká chyba stala 😕

blka
27. zář 2010

@andelka To měl taky pěkné držáky 😉

@markusko Nechápu, jak nějaká maminka na to může nereagovat 🙄
My jsme nočník už 😅 koupili, ale stejně na něm nechce sedět. Mamka mi řekla, že ho tam musím držet s knížkama a tak. To mi přijde divné.

Já mám lanolín z lékárny a taky se mi nikdy nepovedla mléčná voda. Vždycky jsem tam měla kousíčky toho lanolínu, prostě se nikdy nerozpustil úplně. A jak jsem to míchala s tím šamponem, tak se tam dělá pěna. Je to normální? Mně to teda zatím funguje.
Jen mám na lovíkách takové šedavé fleky. Myslíte, že by to mohlo být tím lanolínem? Že by třeba ten hotový lanolín byl lepší?

veselazu
27. zář 2010

Já jsem teda dříve lanolínovala vlňáčky celkem často - používali jsme skoro výhradně je až do 4 měsíce a nebyl s tím žádný problém. Do hrnku jsem dala lžičku Adeps Lanae - je na něm doba spotřeby, ale paní lékárnice mi řekla, že se určitě nezkazí ani po delší době - zalila vařící vodou z konvice a stříkla obyčejný šampon na vlasy - např heřmánkový nebo kopřivový nebo takový. Zamíchala a vždycky se udělá taková mléčná voda s mastnými oky. No a pak šup do kýble s trochou studené vody, aby ta výsledná lázeň byla trochu vlažná - ne ledová - a šup tam s vlňákama. Ale asi bych pokud bych lanolínovala 2 a víc znásobila i množství lanolinu. Já to vždycky dělala po 1. No nejmíň průstřelné vlňáky byly Disany, ty se snad ani nemusely lanolínovat a držely 🙂

veselazu
27. zář 2010

a nechala přes noc, vyždímala přes ručník jemně a dala na sušák. No a bylo to. Ony ty vlňáky musí být takové lepkavé . Lanolínovala jsem je vždycky suché.

ivuska.h
27. zář 2010

@veselazu Mě to dřív taky fungovalo, jenže teď poslední dobou moc ne...

kackaj
27. zář 2010

Holky a nemůže to mít něco společného se stářím vlňáků? Jako že by už nechytaly ten lanolín tak dobře? Mě taky jednu dobu protékaly po lanolínování, tak jsem to vzala ještě jednou a pak jsem s něma praštila, páč jsem přešla na ty vv, tak potřebuju patentkové. To stáří lanolínu se mi nějak nezdá, že by mělo mít vliv, páč konzistenčně i vůní je to pořád stejné a vždy se mi to i stejně rozpustí...nevím 😕

mehlo
27. zář 2010

čauky tak já jsem nedávno lanolínovala taky a povedlo se na jedničku s hvězdičkou. byly šíleně lepkavý. Jenže asi po 14 dnech používání- většinou jen na noc, přes den je dám málokdy- jsem dala trošku mín savější plínku právě přes den a ony mi protekly po 30 minutách od nasazení. Tak to fakt nechápu. Jinak když je dám na noc a dovnitř velurovou bambusku, tak nemám vlhký ani pyžámko.

helulela
27. zář 2010

ještě mám nápad - mácháte je, když je vyndáte z toho lanolínu? U toho mého je to v návodu napsané, ale zkusím to vynechat.

sussanah
27. zář 2010

@blka s tema knizkama jako zabaveni nad nocnikem, to bych tak nezavrhovala, ber to tak kolik chlapu si na zachode bezne cte 😉 Urco bych ho tam nedrzela, ale spis zkusila chvili udrzet, zabavit, posadit medvidka a tak podobne. Ale urco ne dele nez 5min. Nebo ho zkus nad nim pridrzet, jak se drzivaji holcicky 😉

ad lanolinovani - ja mam teda kuru Ulrich a nemela jsem zadny problem 😕 Kura se mi pekne rozpustila, zadne fleky ani mastna oka, byla to spis mlecnavoda, jak tu nekdo psal.

slunicko76
27. zář 2010

@markusko cau market, tak musim rict, ze ja mela super novy lanolin z lekarny a jak to popisujes, tak to je podobne, melcne to bylo jen trosku, masna oka taky ataky mi prijde, ze to nebylo vsude na vlne. Proste docela podobne. Pouzivame cca tyden a zatim to jde, dnes vydrzely docela dlouho v noci tak uvidim. Co jsem kde cetla, tak to ma pri prvnim pouziti po lanolinovani lepit a ty moje teda nelepily!tak teda nevim, cim to je, ale myslim, ze starim lanolinu ne.

slunicko76
27. zář 2010

@helulela ja teda nemachala!To mi prislo jako nesmyslne, kdyz to napustim lanolinem a pak bych to mela machat!Ale nevim, jestli by to melo nejaky efekt. jinak ja je mam pred 14 dny upletene!takze strim to take nebude!

helulela
27. zář 2010

@sussanah z Ulricha máš mléčnou vodu? Já ne, do háje co dělám blbě? Připravuješ to přesně podle návodu na obalu nebo máš nějakou svoji fintu?

helulela
27. zář 2010

@slunicko76 mně to máchání taky přišlo divné, tak jsem to jen tak lehce propláchla...nejdřív to i tak fungovalo bezvadně a teď se někde stala chyba, tak přemýšlím, čím to

slunicko76
27. zář 2010

@ivuska.h ivusko, chci se zeptat na ty tvoje plinky, mam na patentky. Jak dlouho schnou? Mne ted porad prijdou, ze jsou vlhky.Dokonce jsem se kvuli tomu pohadala i se sousedkou, ktera mi je sundala ze snury a mne prisly proste jeste vlhke!ted je tu mam povesene na zidli u radiatoru( teda ne ze by zrovna topili 🙂 ) a porad nic. Je ten materila takovy chladnejsi a nebo jsem nejaka divna?🙂

slunicko76
27. zář 2010

@helulela ja ten ulrich nepouzivam, takze ti nedokazu poradit!¨
ted se modlim, aby ty vlnaky Estrka nepokakala(to se ji ted stava casto-kaka pekny kvanta).
Ty PULky, co jsem je omylem vyvarila se bud srazily a nebo proste provlhavaji a nebo mam nejaky divny pliny! Tak ted jedeme jen na stridacku IV, flisacky anavy a ty vlnacky!

slunicko76
27. zář 2010

mne zase ted napadlo, jestli to spatne lanolinovani nemuze byt treba tim sampponem nebo myslem, ktere se k tomu pridava?

Ja jsem pouzila nejaky obycejny detsky sampon,tak jestli to neni tim.Taky jsem nevedela, kolik ho tam mam dat, tak jsem jela podle navodu a lila smpon a kdyz to zacalo trosilinku belat, tak jsem prestala. Tak jestli jsem ho tam nemela mo nebo malo!?

kackaj
27. zář 2010

@slunicko76 nevím, jestli to může být šamponem, ale možná na tom taky něco může být. Já vždycky dala tak ty dvě lžičky lékárnového lanolínu, zalila vařící vodou v hrnečku a dvakrát šplíchla dětský šampon (jednou jsem měla niveu a jinak vždycky babylove z DM) a vždycky se to rozpustilo krásně, prostě vypadalo to tak jak má. Ale postupem času se mi prostě to lanolínování dařilo hůř a hůř mi připadlo. Možná mi to líp chytalo na uschlé vlňáky...to je asi taky fakt🙂