Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
27. zář 2010

@slunicko76 To se takto nedá říct, jak dlouho schnou, záleží to na mnoha faktorech. Např. na kolik otáček ti odstředí pračka, jaká je teplota vzduchu při sušení, jak se tam mění vzduch...

sussanah
27. zář 2010

@helulela delam to podle navodu (resp. lanolinovala jsem asi 2x) a neni uplne mlecna nepruhledna, ale jakoze lehce zbela. I kdyz asi jsem tam toho dala vic nez byl navod 😅

sussanah
27. zář 2010

@slunicko76 mozna ti to prijde fakt jenom materialem (teda mame na snapku), taky vzdycky vaham a rozhodujeme se s mm, jestli uz jsou nebo nejsou suche 😀 U nas schnou cca 1,5dne, kdyz jsou venku na snure a je teplo, tak jsou do vecera suche.

slunicko76
27. zář 2010

@sussanah
@ivuska.h
diky za nazor!Jeste to necham do zitra a zitra na to vlitnu!
@ivuska.h prave jsem si objednala plinky, protoze jsem s nimi opravdu spokojena! a ac mame holcicku, tak retro autickum se neda odolat!🙂

helulela
27. zář 2010

tak vlňáky jsou naložené, lanolinu jsem dala víc, ale opět jsem nic mléčného nepozorovala ☹ uvidíme...

slunicko76
27. zář 2010

mne totiz prijde, ze je to jeste uvnitr vlhke a navrchu suche!ale spis je to tim, ze je ted vsude vlhko a jeste nam v panelaku poradne netopi!

helulela
27. zář 2010

ještě ke schnutí - Anavy tak střed, když dám večer na sušák, celý další den ještě většinou schnou. Po nich mi tam zůstávají ještě BL bambus a TB Bamboozle Stretch - to je vůbec záhadná plína, vypadá, že by měla být suchá hned, ale ta vlhkost se v ní nějak přelévá, vždycky mi uschne svrchní strana, otočím, uschne z druhé strany a ta spodní je zas vlhká. Ale jinak ji mám fakt ráda 😉

slunicko76
27. zář 2010

@helulela tak drzim pesticky!

helulela
27. zář 2010

@slunicko76 dík, když to pomůže, vyžádám si tě vždycky, až půjdu zas lanolínovat 😀

nika
27. zář 2010

lanolín se holky tak rychle nakazí, mněla jse jeden doma 3 roky normálně v koupelně ve skříňce, a v pohodě.
jinak to že se vám neudělá mléčná voda si myslím je tím že používáte šampon s nízským obsahem látek které normálně obsahuje mýdlo (nejsem chemik a nevím přesně) ale některá dětská kosmetika je bez obsahu mýdla 🙂 a z ní to nejde. nejlepší je obyč šampon kopřivový, nebo tak, a teda já používám darovaný sprcháč od Johnsna 🙂 a v pohodě.

slunicko76
27. zář 2010

@helulela 😀 😀 😀

slunicko76
27. zář 2010

@nika ja urcite vymenim sampon

ivuska.h
27. zář 2010

@nika Tím to u mě asi nebude, jednou jsem ze zoufalství zkusila i jar na nádobí (teda ne Jar, ale Denk Mit z DM) a taky nic...

ivuska.h
27. zář 2010

@nika Ale kopřivák tu mám, 3l flašku, koupila jsem v Makru manželovi, na ty jeho krátké vlasy je to jedno. Aspoň jsem si to teda myslela, protože se nakonec ukázalo, že se mu z toho dělají lupy a tak se vrátil zpět k dražšímu šampónu... Takže tu mám teď doživostní zásobu kopřivového šampónu, nevím, co s tím, asi na vytírání podlah to bude dobré 😀

joohana
27. zář 2010

@markusko Tak signálem na nočník jsi mě pobavila-malé je 18 měsíců a už tak 2 měsíce mi hlásí bobek v plíně "aa" (někdy), ale do nočníku nebo do wc s redukcí ho odmítá udělat. I když strašně komentuje kohokoli kdo jde udělat potřebu. Dneska mi zahlásila "aa" i poté, co se vyčůrala, ale do nočníku se prostě za půl roku, co to zkoušíme /ne teda denně) nevyčůrala ani jednou.
Já myslím že k tomu dospěje, napřed si to uvědomí po akci, časem přijde i varování než akce proběhne...

helulela
27. zář 2010

doplňuju odkaz na oblíbený e-shop ecoobchudek.cz, občas to tam vychází i levněji než na bráně

blka
27. zář 2010

@sussanah Díky. Jen mám pocit, že on čůrání ještě nijak nevnímá. Je mu jedno, že je v počůrané nebo pokakané plínce. Když je náhodou nahatej a počůrá se, tak se dívá, co se stalo, to jo, ale jinak nic. Žádnej náznak.

@slunicko76 Super, že vlňáky fungují a budeš plést další 😉

slunicko76
27. zář 2010

@blka jo, budu,ale to melirovani si asi hodne rozmyslim, spis nebude.Bojim se, ze by to pak poustelo! Nema nekdo zkusenost! rada a typ na barvu, co nepusti by bodla!

baca
27. zář 2010

Zdravím, dlouho jsem tu nebyla. Mám nějakou vlňákovou krizi. Onehdá jsem tu vypisovala, jak moc máme vlňáků a teď skoro nemám co dávat. Dvoje lovíky s jsem už uklidila na novoše. Dvoje vlňáky budu posílat na reklamaci - swb pustili dvě oka u druků, z čehož jeden druk ani nepoužívám 😠 , a pak čudly vlňáky mají upáraný okraj na jednom křídle a tudíž je druk taky z části venku. Takže mi tady zbyly jedny lovíky, do kterých s oblibou madam kaďákuje a to tak, že je ráno sundam ze šňůry a odpoledne můžu prát znovu. Pak tu mám dvoje natahovací, jedny se opět namáčí v lanolinu, protože dnes totál protekly. Tak jsem už z nouze vytáhla dvoje pulky IV vel. S, ale jak mají v háji sucháče - ač jsou používané velmi málo 😠 - tak se otáčí k bříšku a škrábou ji tam.

Takže se ptám - dají se někde sehnat vlňáky ve stylu lovíků velikosti M?

@ivuska.h vlňáčky nebudou?

A taky přemýšlím, jestli nepořídím nějaké pulky. Ale tam jsem teda pole neorané. Nechci igeliťáky, nedržící sucháč (takže asi vyřazuji IV) a tuhé gumky. A aby byly vícevelikostní.

Tak baby raďte! 😀

U nás stále bojkot nočníku, včera mi zdrhla a počurala mi polštář. Ještě štěstí, že to nebyla ovčí peřina, to bych ji asi zakroutila krkem 😀

ivuska.h
27. zář 2010

@baca Budou, cca za 14 dnů... Ale ještě ze staré vlny, tu novou podrobuji zkouškám, abych si byla jistá, že je dobrá, než z ní budu šít na prodej. Příští týden budu mít cca 3 kusy na testování, jeden kus by měl být v obracené verzi (jako SW vlňáky) a ten zbytek lemovaný, jen obšívané už asi nebudeme dělat.

blka
28. zář 2010

@slunicko76 Já myslím, že by to pouštět nemělo. Ale zkušenost nemám.

duzame
28. zář 2010

@baca Někdo tu celkem chválil vlňáky z merinostar.Taky o nich přemýšlím 😉 .

katka82
28. zář 2010

@slunicko76 já ayrvila v té potravinářské a občas když je plena jó hodně pročuraná tak se malinko barva na ní obtiskne,ale dycky se to vypere a není níc poznat 😉
@baca a co zkusit PULky Haipa Daipa 😉 my je máme od narození(teď už vel.L) a jsou super 😉 : http://haipa-daipa.com/product/svrp/ 🙂

katka82
28. zář 2010

@duzame jj merinostar má kamarádka a taky je chválí 😉 prý jsou super 🙂 : http://www.merinostar.cz/merinostar/eshop/2-1-S...

betelgeuzz
28. zář 2010

@duzame já mám ty ježečkové zapínací a jsem spokojená. Používám je na jednu čč a dobře sedí. Zatím mi vyhovují víc, než anavy, protože jsou více velikostní a sedí líp. Anavy mám zmenšené na nejmenší a příjdou mi ještě trochu velké. Ale na kalhotkovou plenku by asi seděli dobře.

slunicko76
28. zář 2010

@katka82 takova ta v pytlicku?

katka82
28. zář 2010

@slunicko76 jj taková ta klasická 😉 🙂 jeden pytlíček je asi za 6 kč 🙂

baca
28. zář 2010

Ty merinostar jsou silné jako lovíky crepe? A co velikostně? Jedem jen 1 čč,tak aby to neplandalo. Bára má 9,5 kg a máme lovíky M, ale ještě křížím uši.
@katka82 ty HD pulky jsou vevnitř jaké? Igeliťáky nebo jako IV?

katka82
28. zář 2010

@baca no já nevím jaké jsou IV ale ta HD jaou jakoy spíš pogumované nebo jak to nazvat 😅 ale přijde mi ten matroš zakovej příjemnější než třaba na Flexiwrap od Tots Bots 😉

jasekd
28. zář 2010

@baca HD PULky jsou zevnitr takove leskle, vypada to celkem umele, ale mne to taky pripada docela prijemnej material a opravdu jsou dost prodysne...