Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

duzame
28. zář 2010

@jasekd Musím se vlňáčků zastat. Mám dvoje lovíky, jedny crepe a jedny jersey. Používám od 4 kg a jsou úplně v pohodě. Že by byly míň spolehlivý to se mi nezdá, i po 12 hod v noci se mi nestalo, že by provlhly a to je plína druch. Na kalhotkovou plínku jsou i s vaječinou v klidu. Nakonec jsem dospěla k tomu, že mám pulky jen jako záložní, nebo když potřebuju menší zadeček do užších kalhot. A kousavé taky nejsou. Nezavrhuju žádné svrchňáčky, ale na druhé dítko asi koupím vlňáčky i na novoška.

Jinak se chci zeptat, jak fungují "longies"? S bodýčkem se to asi nosit nemůže co?

beruskaveruska
28. zář 2010

@jasekd děkuji

jasekd
28. zář 2010

@duzame Me odrazuje, jak tu holky licily to lanolinovani, a ze jim dost provlhaji... Asi jak komu, jako vsechno.

ivuska.h
28. zář 2010

@duzame Já jsem dávala longies s bodýčkem, zapneš ho prostě až přes ně. Není to úplně vrchol módy, ale funguje to 🙂)

veselazu
28. zář 2010

hmm, flíšáčky jsme ani nezkusili, máte nějaký tip? Aby to sedělo našemu 9,5 kg macíkovi a aby neprotekly? že bysme zkusili ? bývají většinou levné... tak proč ne...

blka
28. zář 2010

@slunicko76 Já jsem na to vyzrála a koupila si melírovanou ovčí vlnu 😀

duzame
28. zář 2010

@jasekd 😉 jasne

slunicko76
29. zář 2010

holky, ted se zase zeptam blbe ja!🙂 kdyz pisete cc na rovno, je tim mineno jenom klasicky slozena plena na osminy?Takze davate jen ji a an to nejake svrchnacky?

Jinak na noc davam Anavy plenku a na to pulky IV a vse OK!!! a to mame ty PUlky trosku vetsi, protoze jinakjedu jen v novoskladu plus dve ctvercovky narovno(chapu li to dobre). jen mi ten ctverec prave u noh z tech PUlek leze, tak proto se ptam, jestli se to da dat i bez toho novoskladu. Diky.

slunicko76
29. zář 2010

@blka ja si to chci spis vylepsit. Mne se ta prirodni barva libi!🙂

Foto:jinak takhle to skladam ted a nase hand made vlnaky!🙂

andelka
29. zář 2010

@slunicko76 dá se to dát jen tak, já dávám třeba vv narovno. Jen když náhodou v tom kadí, tak je větší nebezpečí, že to proteče. A dávám na to IV, mají příjemnější vnitřek, když jsou pulky hned na těle z boku.

betelgeuzz
29. zář 2010

@slunicko76 Na osminy by to bylo strašně široký. Já dávám na dvanáctiny. Jenom to vložím mezi nohy, teď na něčí radu zde to vepředu ještě přeložím, takže je tam 24 vrstev.

reruna
29. zář 2010

@jasekd já mám vlňáky lovíky a ty určitě nekoušou, spolehlivý jsou, ale jak je plínka už moc nacucaná, tak trochu provlhnou, údržba není složitá, když nejsou pokaděný, tak je nemusíš moc často prát a lanolinovat, ale jsou trochu objemnější než pulky a já mám pulky blueberry, který mají lemy z biobavlny, takže i s těma jsem maximálně spokojená, zapařeniny malek od doby, co máme látkovky neměl, v papírovách je měl pořád, takže za mně je to vlnáky a pulky nerozhodně a jestli jsi s pulkama spokojená, tak u nich klidně zústaň. Na malý mimčo s vaječinou mi stejně přijdou lepší.

jasekd
29. zář 2010

@reruna Tak to je super, ze jsou i PULky s jinym lemem nez fleecovym, Martinkovi ty HD vyhovujou, ale kdyby nahodou treba druhej mel s tim problem, tak muzu zustat u PULek, tak to jsem rada 🙂 A neprovlhne to teda kolem tech lemu, kdyz je to biobavlna?

reruna
29. zář 2010

@jasekd mě se to nikdy nestalo, mají dvojitý lem, takže vždycky udržely i tu největší nálož vaječiny a jsou jednovelikostní, takže já jsem s nima spokojená, navíc jsem je koupila v akci na tuly-tuly. Mám ještě IV organic, ale ten suchý zip už moc nedrží, začínají provlhávat a sucháč už malého často poškrábal, takkže ty BB vedou.

jajkaz
29. zář 2010

Ahoj všem
teda holky, občas tady k vám nakouknu, jelikož se taky chystám pořídit nějaké látkovky. Ale teda příjde mi, že nemluvíte česky... V tom aby se někdo vyznal. 😅

betelgeuzz
29. zář 2010

@jajkaz přečti si první stranu, tam je seznam zkratek a nějaké vysvětlení.

jajkaz
29. zář 2010

@betelgeuzz Díky, je to teda nářez se v tom zorientovat... 😉 Jsem zvědavá, jak nám to půjde. Ještě že je koník a můžu přijít pro radu 😀

slunicko76
29. zář 2010

@betelgeuzz tak jeste jeden priblblej dostaz!plinku teda slozisna tretiny, pak jeste na pul a pak to prelozis? Jsem asi natvrdla!🙂

ladida.l
29. zář 2010

@slunicko76 taky skládám na dvanáctiny
Nejdřív to složím na čtvrtiny a tu pak na třetiny... nrovno pro nás ideální velikost 🙂

slunicko76
29. zář 2010

@ladida.l ale tu tretinu delas jako ze ctverce ne z pruhu!

ladida.l
29. zář 2010

@slunicko76 jj, ze čtverce

slunicko76
29. zář 2010

@ladida.l tak to jo, ja totiz delala dvanactinu z pruhu a to bylo na muj vkus teda doooost utle!🙂

slunicko76
29. zář 2010

@jajkaz neboj, to bude v pohode! A ten tahak na prvn strance je super! Chce to jen vyzkouset!

blka
29. zář 2010

@slunicko76 😉 Vlňáky jsou krásné 🙂
Já se v těch třetinách, dvanáctinác vůbec nevyznám 😅 . Prostě to poskládám tak, aby mi to tam vlezlo a je to 😀

@jajkaz Do toho se za chvilku dostaneš, neboj 😉

betelgeuzz
29. zář 2010

@slunicko76 skládám, jako ladida. Mám čtverce naskládané na čtvrtiny v šuplíku a ten pak vyndám a poskládám na třetiny. Takže mám na sobě 12 vrstev látky.

evak99
29. zář 2010

@slunicko76 díky, že ses holek ptala, já už taky přemýšlím, že novosklad opustíme, tak jsem přemýšlela, jak ty plínky skládat líp. 😉
@betelgeuzz díky za tip na skládání! 😉 co používáte na to? pulky nebo vlňáky?

kackaj
29. zář 2010

Ahoj mamky🙂, prodávám vlňáčky storchenkinder a longies anavy, tak pokud máte zájem tak pisněte IP. Případně i jedny z toho vyměním za patentkové lovíky nebo SWB nebo jiné dobré v pěkném stavu (bez vytrhlých patentků atd.)...i bych doplatila, pokud by bylo nutné 😉 Mám to tady na bazárku....https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/83v6/vln...

slunicko76
29. zář 2010

@blka diky, jen musim jeste vychytat to sesiti a trosku obrat v pase!🙂

betelgeuzz
29. zář 2010

@evak99 někdy vlňáky, někdy PULky, podle toho, co je v použitelném stavu 🙂

slunicko76
29. zář 2010

@evak99 to mne by ten novosklad naramne vyhovoval, ale proste mi ten trojuhelnik vycuhuje z tech svrchnich kalhotek!nedelat ojenom u IV,ale ty jsou mega velky,XL pro 11kg s my mame 6 a neco!tak nevim v cem je chyba! Jen v tech vlnackach a Ivinych flisackach to nedela!Kdyz je se proste bjim je dat treba na delsi cestu nebo na noc. Radsi mam ty PULky.