Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

slunicko76
30. zář 2010

@xovicka z pocatku ti ten ctverec na novosklad udri i jen ty kalhotky! Teda u nas to drzelo!Ted kdyz je Esterka starsi, radsi to jistim snapkou!

slunicko76
30. zář 2010

@ivuska.h jeeee, Ivo, vas jsem potrebovala rano!🙂)
udelala jsem u vas dve objednavky,jednu na plinky a dnes dalsi na vlozky a penizky jsem poslala dohromady! nevadi to? VS jsem dala te prvni objednavky. Kdyby byl nejaky problem, pisnete mi prosim SMS! Dekuji!

sussanah
30. zář 2010

@crawler ja mam taky onesize a proteklo mi to jen vyjimecne ze zacatku, kdyz jsem to jeste neumela poradne nainstaolvat. I kdyz i ted asi pred 2 tydny protekl v noci, ale to bylo proto, ze mm zapomnel dat malemu pindiko dolu, takze to slo vrchem a plinka dole sucha 😀 Poreferuj potom o tech popNgro, ty se mi taky docela libily 😉

kubinkov
30. zář 2010

@crawler K jednovelikostním PUL jsem skeptická, protože PUL asi začne časem protékat. Třeba budeš mít štěstí a moje skepse se nepotvrdí jako opodstatněná. A navíc podle mě jednovelikostní kalhotky nejsou tak pěkné. 😕

betelgeuzz
30. zář 2010

ty svrchňáky popngro budou asi stejné, jako kalhotky od jejich AIO, ne? ty jsou celkem příjemné. A dívám se, že nejsou ani drahé. A ty essential to jsou jaké, to jsem ještě neslyšela.

reruna
30. zář 2010

@slunicko76 já skládám čč na rovno na dvanáctiny tak, že nejdřív čtverec na půl, pak na třetiny a pak přeložím na půl,j estli je to k pochopení, je to pro nás ideální velikost i šířka

reruna
30. zář 2010

@kubinkov já teda doufám, že nám ty jednovelikostní pulky blueberry snad do konce plenkování vydrží a nebudou protíkat, vlastně s tím počítám a dost by mě zklamalo, kdyby ne, máme je už 10m, zatím jsou pořád jako nové - a krásné jsou taky, zvláš´t ty puntíkaté, viz album a protíkání ani provlhání zatím nepozoruju, narozdíl od třeba IV organic, ty mám stejně dlouho a střídám je s těma BB, a ty už provlhají a sucháče taky už nic moc...

ivuska.h
30. zář 2010

@betelgeuzz To právě vůbec, už ani nepamatuju, kdy jsem šila pro sebe nebo děcka něco speciálního... Ondra má plenkovou výbavu složenou ze samých zmetků a experimentů.

ivuska.h
30. zář 2010

@slunicko76 Jojo, registruji, na mail jsem ještě nestihla odepsat.

kubinkov
30. zář 2010

@reruna Já měla po půlroce potíže s BM, a měla jsem dvoje Popovrap a jedny taky asi po roce už provlhaly. Zato BBH Magic AIO po roce v pohodě všechny tři kusy. Asi jak který kousek. 😨

ivuska.h
30. zář 2010

Mě provlhají SW kapsovky a BabyIdea kapsovka taky... Jedny z mála kupovaných plen, co mám. BBH Magic bez problémů, Fuzzka taky, IB taky, ale těm jsem nějak úplně nepřišla na chuť.

ivuska.h
30. zář 2010

Jo a hlásím lanolínový úspěch, použila jsem ten kopřivový šampon, lázeň teda nevypadala nic moc, ale nalanolinovala jsem úplně nové vlňáky a fungují!

slunicko76
30. zář 2010

@reruna jj,chapu! 🙂 ono by se vlastne melo obouma zpusobama dijit ke stejnemu vysledku!🙂

terezita
30. zář 2010

tak BBH magic mi posledni tyden protekla 2x, ale podle me je to spis tim, ze se tam shrkla ta vkladaci plinuse, kdyz jsem ji to ve stoje natahovala.. fuzzky mi protekaji pravidelne a to je jeste dovycpavam BI nudli a bambusovou vkladackou.. :-/ no a IB jsou u nas jen na jedno ucurnuti 🙂

veselazu
30. zář 2010

@ivuska.h slááva. Kopřivový šampon je prostě 1*! A můžeš lanolínovat doalelujá s tím množstvím šamponu že? 😀

@reruna stejně skládám ty čtverce i já. Když už mám všechny vv ve špíně nebo se suší, tak v pohodě s vkladačkou vydrží v PULkách i 3 hodiny.

Holky já úplně zapomněla - můžu prát tu Irmu separačky s ostatníma plínama na 60? Asi bych neměla že? A co se stane když budu?

nika
30. zář 2010

@ivuska.h 😀 ať žije šampon 🙂

slunicko76
30. zář 2010

@ivuska.h to je super, ze koprivak funguje!Taky nejaky koupim!🙂

crawler
30. zář 2010

@betelgeuzz http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-23100... tu je odkaz na značku Essentials - v moc eshopech je nemají... tak uvidíme🙂

ivuska.h
30. zář 2010

@veselazu Jojo, případným zájemcům mohu odlít 😀

sussanah
30. zář 2010

@veselazu ja peru irmu normalne na 60 s plinama. Trochu sice casem zacne zmolkovatet, ale funkcnost stejna 🙂

blka
30. zář 2010

@veselazu Já ji peru na 60 a zatím se s ní nic neděje a ani nepředpokládám, že by se s ní mělo něco stát.

veselazu
30. zář 2010

Děkuju holky, už delší dobu mně to nahlodává to všechno vysypat z kýble do pračky, tak já, to teda zkusím! 😀

beruskaveruska
30. zář 2010

ahoj holky tak jsem dala malé Haipu daipu pastelku , vycpala jsem jí vkládačkou a ani né za 2h jí měla pročůranou, že jsem jí mohla ždímat je to normální??? byla durch, že jí zčervenala dupka ☹

beruskaveruska
30. zář 2010

@veselazu irmu taky peru na 60 😀 zcupkatí po několika praní a jakoby se mi srazila je kratší , ale stále funkční to zas joo 😀

terezita
30. zář 2010

@beruskaveruska ja davala pastelku vycpanou bambus prefoldem na noc a k ranu mokra byla, ale vydrzela toho hodne..

beruskaveruska
30. zář 2010

@terezita tak já nevím co dělám blbě 😠

terezita
30. zář 2010

@beruskaveruska kolikrat ji mas uz vypranou?

sussanah
30. zář 2010

@beruskaveruska davala jsi ji uplne poprve? Treba jak se parkrat vypere, tak bude sat lepe. Ja teda osobne s HD taky nebyla moc spokojena, vv a kikko vkladacka mi vydrzela vic.

beruskaveruska
30. zář 2010

@terezita
@sussanah

mám je z druhé ruky tzak jsem myslela, že jsou prané a dobře sajou, ale vypadaj jak nové tak nevím. přemýšlím čím to vycpat 😲

vafle
30. zář 2010

ahojky chtěla jsem se jen zeptat zda se žluté fleky od novorozenecké stoličky vyperou z čč na 60 v pračce...zatím je vždycky předpírám v ruce žlučovým mýdlem ale občas nestíhám a mám chuť to do pračky naházet jen tak....ale zase to nechci prát zbytečně dvakrát.....